Διατροφή για θηλυκό Bullmastiff 7 μηνών


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
Το θεμα που με απασχολει τις τελευταιες μερες ειναι η υγειινη διατροφη της μικρης κα8οτι εχω γινει πολυ δισπιστος ως προς την υποτιθεμενη ποιοτητα που μας προσφερουν οι κατασκευαστες τροφων, δε θελω να σταθουμε στις μαρκες διοτι μετα απο πολυ ψαξιμο δεν εμπιστευομε τιποτα αλλο περα απο orijen (να αγορασω απο ελλαδα) η οποια εχει κατσει μια χαρα στη μικρη και μεσα απο ολα τα σχετικα αρθρα καταληξα στο συμπερασμα οτι "κοροιδευει" και αυτη σε λογικα πλαισια ομως, γιατι στην τελικη περα απο τα βλαβερα συντηριτικα ποιος μ εγγυατε οτι και αυτη πληρει τα σωστα επιπεδα αναλογιων που εμεις χρυσοπληρωνουμε. Ηδιατροφη που ακολου8ω την τελευταια βδομαδα ειναι η εξεις :
2 φορες την μερα πρωι βραδυ ¨

150 γρ κοτοπουλο μισο-βρασμενο, 1 αυγο, 100 γρ καροτο μισο-βρασμενο, 70 γρ ρυζι μαυρο, 100 γρ φασολακι πρασινο μισο-βρασμενο, Και 170 γρ orijen puppy large.
Σε αυτη τη μιξη προσ8ετω επισεις και 3/4 ταμπλετας (400 mg) ταμπλετας ασβεστιου-φωσφορου. Παρακαλω τα φωτα σας για πιθανων προσθηκες η βελτιωσης απο οσους εχουν εμπειρια με τα νεαρα bullmastiff και γνωριζουν απο πρωτο χερι τις ιδιαιτεροτητες της φυλης.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Στην διατροφη θα σου απαντησει ο Αντωνης (Bull) που το κατεχει το θεμα πολυ καλα. Εγω δεν ξερω αν πρεπει να του δινεις ασβεστιο, μιας και υπαρχει ηδη μεσα στην ξηρα τροφη, και ας του δινεις μικροτερη ποσοτητα ξηρας απο την προβλεπομενη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Οπως λέει και ο Ricos, το μέλος bull έχει εντρυφήσει στα θέματα της διατροφής και, ειδικά, του bullmasatiff!

Να σου πω και τη δική μου άποψη, σε σχέση και με όσα έχω συζητήσει με τον bull:
Εχω πάρει μία απόφαση, ότι, όσο και να λατρεύω τη σκύλα μου, θα της δίνω ξηρά τροφή, δεν μου περισσεύει άλλος χρόνος...

Με την Orijen δεν τόλμησα, τελεία και παύλα. Πολύ "controversial" τροφή!

Με αυτή την προϋπόθεση, η Acana Grasslands είναι "ιδανική": Τέλεια αφομοίωση, καθόλου αέρια, "σωστά" κακά, λαμπερό τρίχωμα, μεγάλη ενεργητικότητα...

Παρόλα αυτά, επειδή είχα μία ανησυχία για τα θέματα δυσπλασίας, στράφηκα (εναλλάξ - κάθε 4-5 μήνες) στις Acana Pacifica (πρωτεΐνη βασισμένη σε ψάρια - κατά συνέπεια, Ω3, Ω6, Ω9) και Acana Wild Prairie (πρωτεΐνη βασισμένη σε κρέατα)... Γιατί? Αυτές οι 2 τροφές, πολύ απλά, είχαν αισθητά περισσότερη γλουκοζαμίνη & χονδροϊτίνη.

Σήμερα, συνεχίζω την Acana Pacifica, αν και σε λίγους μήνες θα δώσω και την Wild Prairie...
 


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
Της δινω ασβεστιο-φωσφορο σε αναλογια τετοια που χρειαζετε το μαγειρευτο φαι απ οτι διαβασα σε καποιο απ ολα αυτα τα ποστ εδω μεσα, οσο για την γλουκοζαμινη-χονδροιτινη πιστευω οτι 8α πρεπει και εκει να δωσο καποιο συμπληρωμα, διοτι σ ολες σειρες των τροφων orijen-acana υπαρχει η παρουσια γλουκ/νης και χον/τινης αλλα για να παρει την ποσοτητα που πρεπει τετοια φυλη πρεπει να το σκασεις στην ξηρα τροφη αρα ξεφευγουμε απ τον κανονα του ελεγχου βαρους, καπου το διαβασα κι αυτο. Το θεμα μου ειναι να μπει μια σωστη σειρα στη διατροφη με συμπληρωματα η χωρις περαν του οικονομικου κοστους το οποιο δε μ απασχολει αρκει να ξερω οτι η μικρη θα αναπτυχθει καλυτερα.
 




kimonas

Banned
Banned
8 Οκτωβρίου 2009
847
2
Αθήνα - Γαλάτσι
Της δινω ασβεστιο-φωσφορο σε αναλογια τετοια που χρειαζετε το μαγειρευτο φαι απ οτι διαβασα σε καποιο απ ολα αυτα τα ποστ εδω μεσα, οσο για την γλουκοζαμινη-χονδροιτινη πιστευω οτι 8α πρεπει και εκει να δωσο καποιο συμπληρωμα, διοτι σ ολες σειρες των τροφων orijen-acana υπαρχει η παρουσια γλουκ/νης και χον/τινης αλλα για να παρει την ποσοτητα που πρεπει τετοια φυλη πρεπει να το σκασεις στην ξηρα τροφη αρα ξεφευγουμε απ τον κανονα του ελεγχου βαρους, καπου το διαβασα κι αυτο. Το θεμα μου ειναι να μπει μια σωστη σειρα στη διατροφη με συμπληρωματα η χωρις περαν του οικονομικου κοστους το οποιο δε μ απασχολει αρκει να ξερω οτι η μικρη θα αναπτυχθει καλυτερα.
Δεν είναι καλυτερα να παρεις τη γνωμη του εκτροφέα σου να έχεις και εσύ πιο ήσυχο το κεφάλι σου??????? σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα απο έναν απλό και καθημερινό ιδιοκτήτη!!!!!! Λέω εγώ τώρα..........:)
Ότι θες βέβαια πάντα , η γνώμη μου και μόνο!!! :)
 


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
Ρωτησα και τον εκτροφεα, σε γενικους κανονες 8α κρατησω μια πιο "φυσικη τροφη" για τα σκυλια μου μιας και οσο το ψαχνεις με τις ξηρες τροφες απογοητευεσε, 8α συνεχισω ομως να προσ8ετω μεσα στο φαι τους μια καλη ξηρα. Δεν ειναι η πρωτη φορα που μεγαλωνω κουταβι και ετσι εχω μια σχετικη εμπειρια, κραταμε λοιπον τα παντα με προσ8ηκη λιγο γιαουρτι ενδιαμεσα και κοβω το ασβεστιο μια κι εξω γιατι μαλλον προκαλει προβληματα παρα καλο στις μεγαλες φυλες, οσο για χονδροιτινη οταν αρχισουν τα κολυμπια το καλοκαιρι βλεπουμε :)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Συμπλήρωμα χονδροιτινης και γλουκοσαμινης μπορείς να το ξεκινήσεις απο τώρα προληπτικά.

Υγ. Απο που έχεις πάρει τον σκύλο σου;
 


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
θα την ξεκινησω συντομα ξερεις καποιο αξιολογο συμπληρωμα μηπως ? Την πηρα απο το εκτροφειο Gioko του Κ. Γκαλιτση.
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
θα την ξεκινησω συντομα ξερεις καποιο αξιολογο συμπληρωμα μηπως ? Την πηρα απο το εκτροφειο Gioko του Κ. Γκαλιτση.
Εγώ δίνω στον δικό μου το Flexicose plus for pets. Είναι σε υγρή μορφή και μπορώ να πω ότι είναι φτηνό. Το παραγγελνεις μέσω Ίντερνετ γιατί δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Άλλο συμπλήρωμα που ξέρω είναι το Cosequin που δίνει ο εκτροφεας μου, είναι σε σκόνη και το παραγγελνεις επίσης μέσω Ίντερνετ. Συννενοησου όμως πρώτα με τον Κώστα.

A, είναι μια απο τα global awards. Κόρη του όμορφου Τρεζορ.
Να σου ζήσει και να την χαίρεσαι.
 


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
Ναι απ αυτη τη γεννα ειναι, να σε καλα. Θα προτιμησω το Cosecuin μιας και το δινω ηδη 1 χρονο στο γεροντακι μου το Ραμον ενα ροττ 7 χρονων. Το flexicose σε τι τιμη βγαινει ?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Αν θύμαμαι σωστά στα 80€ περίπου για 3 φιάλιδια με τα οποία περνάω 3 μήνες.
 


kaleidoscope

Well-Known Member
1 Μαρτίου 2011
51
0
Ερωτηση 1. Αυτο ειναι το σκευασμα που προτεινεις Ricos?
http://cgi.ebay.co.uk/Flexicose-Liq...auty_Vitamins_Supplements&hash=item4aaa458af2
Ερωτηση 2. Η προληπτικη δοσολογια ειναι αντιστοιχη με την κανονικη δοσολογια και για ποσο διαστημα θα χορηγεις το συγκεκριμενο σκευασμα?
Επειδη πριν απο καποιο διαστημα το μελος Κιμωνας ζητουσε πληροφοριες για καποιο σκευασμα της Solgar ποιο απο τα δυο θα προτεινες?
ΥΓ Επειδη με ενδιαφερει η συγκεκριμενη φυλη προσπαθω να συλλεξω οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορω απο πριν. Ευχαριστω.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ερωτηση 1. Αυτο ειναι το σκευασμα που προτεινεις Ricos?
http://cgi.ebay.co.uk/Flexicose-Liq...auty_Vitamins_Supplements&hash=item4aaa458af2
Ερωτηση 2. Η προληπτικη δοσολογια ειναι αντιστοιχη με την κανονικη δοσολογια και για ποσο διαστημα θα χορηγεις το συγκεκριμενο σκευασμα?
Επειδη πριν απο καποιο διαστημα το μελος Κιμωνας ζητουσε πληροφοριες για καποιο σκευασμα της Solgar ποιο απο τα δυο θα προτεινες?
ΥΓ Επειδη με ενδιαφερει η συγκεκριμενη φυλη προσπαθω να συλλεξω οσο περισσοτερες πληροφοριες μπορω απο πριν. Ευχαριστω.
1) Ναι αυτο ειναι, μονο που εγω το παρηγγειλα απο εδω http://www.flexicose.com/order_flexplus.html
2) Εγω στον δικο μου σκυλο για παντα, λογω δυσπλασιας.
Σε ενα αλλο κουταβι δινεις ποσοτητα αναλογα με το μεγεθος του, ειτε προληπτικα, ειτε ουσιαστικα. Του δινεις τους πρωτους 18 μηνες της αναπτυξης του και επειτα βλεπεις αν χρειαζετε ή οχι για την συνεχεια. Υπαρχουν εκτροφεις οι οποιοι δινουν συμπληρωμα γλουκοσαμινης και χονδροιτινης σε κουταβια που δεν εχουν ιστορικο δυσπλασιας στο pedigree τους για παν ενδεχομενο.

Το Solgar δεν το γνωριζω για να κανω συγκριση. Μπορεις ομως να δεις τα συστατικα τους και να τα συγκρινεις.

Συμβουλη μου ειναι, οταν αποφασισεις να παρεις ενα bullmastiff (ή οποιαδηποτε αλλη ρατσα)
Α)να ζητησεις να δεις ολες τις εξετασεις που πρεπει να εχουν κανει οι γονεις του ωστε να πειστεις οτι ο εκτροφεας εχει περασει απο κοσκινο τους γεννητορες, ωστε να εκμηδενισει τις πιθανοτητες για καποιο προβλημα υγειας που συναντατε στην εν λογω ρατσα. Μην αρκεστεις μονο σε τυχον τιτλους των σκυλιων. Και ο δικος μου σκυλος εχει 3 πρωτιες, σε 3 διαφορετικες εκθεσεις για να καταλαβεις αλλα δυστυχως εχει δυσπλασια ισχιων σε τετοιο βαθμο που δεν πρεπει να μπει ποτε σε αναπαραγωγη.
Β) δες προσεκτικα τους γονεις και παρατηρησε τους. Ειναι επιθετικοι? φοβικοι? νευρικοι? σιγουροι και με αυτοπεποιθηση? το πιθανοτερο να ειναι στην ιδια κατασταση και το κουταβι που θα παρεις.
Γ) ελεγξε τον εκτροφεα που θα στο πουλησει. Αυτος ο ανθρωπος θα ειναι ο οδηγος σου για τα επομενα χρονια που θα εχεις τον σκυλο σου!
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Ricos & JohnK ευχαριστώ για τα κοπλιμέντα αλλά επειδή α) δε θεωρώ ότι κατέχω καλά το θέμα της ωμής διατροφής γιατί έχω επιλέξει ξηρά άρα δεν το έχω ψάξει και β) δε θέλω να προτείνω κάτι για το οποίο δεν έχω καλή άποψη με κίνδυνο να είμαι πολύ λάθος, δε μπορώ στην παρούσα φάση να προτείνω κάτι φίλε Tazmataz πέρα από το να ρωτήσεις τον κτηνίατρό σου για τα συμπληρώματα ασβεστίου/φωσφόρου σε συνδυασμό με την Orijen που του δίνεις, είναι ένας δυνητικά επικίνδυνος συνδυασμός που θέλει πολλή προσοχή.
Τώρα, για συμπλήρωμα γλουκοσαμίνης/χονδροϊτίνης, άποψή μου είναι, αν μπορείς οικονομικά, να δίνεις εφ' όρου ζωής (προσωπικά θα συμφωνήσω με το Flexicose Plus και σαν αφομοίωση και σαν τιμή), εκτός αν καταλήξεις σε κάποια καλή ξηρά τροφή (πχ Orijen-Acana) που έχει μεγάλη περιεκτικότητα (όχι όλοι οι κωδικοί όπως είπε και ο Γιάννης).
Σε κάθε περίπτωση ο Κώστας (ο εκτροφέας σου) θα σε κατευθύνει σε οτιδήποτε θελήσεις τώρα η μελλοντικά, βλέποντας από κοντά και γνωρίζοντας τα σκυλιά του καλύτερα από τον καθένα...
 


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
Να σε καλα φιλε, τωρα για το ασβεστιο-φωσφορο αποκλειστηκε, μειναμε σε μαγειρευτο + orijen και 8α παιξει μεσα στις μερες κι ενα Flexicose Plus και βλεπουμε.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Jhonk στην μοκα ποτε ξεκινησες την Acana Grasslands ? Ποτε σταματησες την puppy?
Αν η μνήμη μου δεν με ξεγελάει (παιδάκι μου...:D), την Acana Grasslands την ξεκίνησα μετά τους 7-8 μήνες και την συνέχισα μέχρι και τους 13 μήνες, όπου γύρισα στην Acana Wild Prairie και (μετά από 2 μήνες) στην Acana Pacifica (μέχρι σήμερα), λόγω αυξημένης γλουκοζαμίνης/χονροϊτίνης...

...Κόρη του όμορφου Τρεζορ.
...και όχι μόνο... Είναι κόρη της υπέροχης, πολύ γλυκειάς και πολύ ισορροπημένης - τυπικής bullmastiff, Jazzy!!!
 
Last edited:


Tazmataz

Member
5 Φεβρουαρίου 2011
18
0
kefallonia
Ελπιζω μοναχα να μοιασει στη μανα της σε ισοροπιες γιατι αλλιως με βλεπω με γαστριτιδες κτλ μ χει σπασει ηδη το στομαχι μου..μιλαμε για πολυ ξεροκεφαλος χαρακτηρας, εχουν περασει πολλες φυλες απο τα χερια μου για βασικη υπακοη κα8ως εκπαιδευω σκυλια γνωστων μου απο χομπι κυριως, τοση χεροκεφαλια και πεισμα δεν εχει αλλη φυλη σας το εγγυουμε ! Αρχικα αυτο ηταν ενα απο τα ατου που με τραβηξε η συγκεκριμενη φυλη...δυσκολα σκυλια στην εκπαιδευση, μισο απρο8υμα 8α ελεγα αν δεν βρισκουν το λογο να "εκτελεσουν" - δωστους λογο σοβαρο και θα σε ξετρελλανει ! Το μονο σιγουρο ειναι το οτι δεν ειναι για τον καθενα αυτη η ρατσα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...μιλαμε για πολυ ξεροκεφαλος χαρακτηρας, εχουν περασει πολλες φυλες απο τα χερια μου για βασικη υπακοη κα8ως εκπαιδευω σκυλια γνωστων μου απο χομπι κυριως, τοση χεροκεφαλια και πεισμα δεν εχει αλλη φυλη σας το εγγυουμε ! Αρχικα αυτο ηταν ενα απο τα ατου που με τραβηξε η συγκεκριμενη φυλη... δυσκολα σκυλια στην εκπαιδευση, μισο απρο8υμα 8α ελεγα αν δεν βρισκουν το λογο να "εκτελεσουν" - δωστους λογο σοβαρο και θα σε ξετρελλανει !

2) Το μονο σιγουρο ειναι το οτι δεν ειναι για τον καθενα αυτη η ρατσα.
1) Πολύ σωστός, δίνεις τον ορισμό του χαρακτήρα ενός τυπικού bullmastiff...

2) Αυτό οφείλεις να το λες κάθε βράδυ, πριν κοιμηθείς, μαζί με την προσευχή σου!!! Το ίδιο κάνω κι εγώ!!!:)