Διατροφή κουταβιού λαμπραντόρ ριτρίβερ


akiourtsidis

Member
18 Μαϊου 2011
6
0
Γειας σας, ειμαι καινούργιος στο forum και νεος ιδιοκτήτης ενός λαμπραντόρ ριτρίβερ 45ημερών.
Εχω 3 μέρες που υοθέτησα το κουτάβι και εχει κάνει ενα εμβόλιο και 3 αποπαρασιτώσεις ανα 10ημερο περίπου η κάθε μία.
Το δίνω ξηρά τροφή royal canin για puppies junior και η οδηγίες που αναγράφει η συσκευασία λέει να του δίνω για κουτάβι 2 μηνών 2 1/2 μπολάκια απο τον δοσομετρητή που υπήρχε στην συσκευασία, Το κουτάβι μου όμως τρώει περίπου 1 1/2 μπολάκι του δοσομετρητή σε 3 γευματα.
Εχω δοκιμάσει να του κάνω 4 τα γεύματα αλλά δεν τα τρώει.
Ενδιάμεσα δοκίμασα και λίγη λιχουδιά για κουτάβια αλλά ουτε την ακουμπάει.
Γενικά δεν είναι λεμαργο καθόλου και τρωει την ποσότητα που προανέφερα με πολλή μέτρο.
Θα ηθελα κάποιος να μου πεί αν η ποσόυητα που τρώει είναι λίγη και αν ναι τι να κάνω για να τρώει περισσότερο.
Το κουτλαβι πάντως είναι χοντρούλικο και οταν είναι ξύπνιο είναι πολλή ευθιάθετο και παιχνιδιάρικο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για της απαντήσεις και λίγη κατανόηση γιατί είμαι αρχάριος με κουτάβια
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
45 ημερών κρίμα ρε γμτ...
γιαυτό και η τροφή γράφει απο 2 μηνών....
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Θα βάλεις λιγότερη τροφή Απο ότι λέει η σακούλα.τα γεύματα καντα 3.το πήρες νωρίς φιλαράκο...άσχετο με το θέμα σου,αλλα πρπει να το κοινονικοποιησεις παρα πολυ καλα ,για να μην έχεις προβλήματα.
 


akiourtsidis

Member
18 Μαϊου 2011
6
0
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Οταν λες για κοινονικοποιηση δωσε μου αν μπορείς μερικές συμβουλές, ευχαριστω.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Άνοιξε ένα άλλο θέμα αν θες,για να μην είμαστε εκτός θέματος,αλλα κ για να το δούνε κ αλλα μέλη κ να συμβάλουν κ αυτά.