Διατροφη απ'ολα!!!!


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
εψαξα και δεν βρηκα παρομοιο θεμα.λοιπον,εχω εδω και 3 βδομαδες που ταιζω britcare,ωμο,μαγειρευτο και καποια καταλληλα αποφαγια.ο μικρος το δεχεται πολυ καλα,του αρεσει η εναλλαγη γευσεων απλα μερικες φορες μετα απο κανα πλαταρι μπορει να κανει λιγο δυσκοιλιοτητα.και συν το οτι εχω δει μεγαλη διαφορα στην αναπτυξη του(ιδεα μου μηπως???).ποσοι απο εσας ταιζετε ετσι και τι παρατηρησεις εχετε???
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Δεν είμαι έμπειρος. Αυτή την εποχή μελετάω για την τροφή, αλλά νομίζω ότι κάνεις μέγα λάθος.
Το πεπτικό σύστημα του σκύλου, δε μπορεί να αφομοιώνει τόσες αλλαγές. Θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.
Κάποια στιγμή θα γυρίσω σε BARF. Παντού διαβάζω για σταδιακή αλλαγή, για να μπορέσει να αφομοιώσει τα νέα στοιχεία.
Εσύ του τα αλλάζεις συνέχεια και απότομα.
Από γεύση άστο, τα περισσότερα είναι λαίμαργα, ειδικά με τις ωραίες γεύσεις...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Eγω ταιζω περιπου ετσι.
Τι εννοω περιπου: ξηρα τροφη (happy dog) μαγειρευτο κ οτι αποφαγια περισσεψουνε απο το τραπεζι.
Ωμο δεν θα εδινα στον σκυλο μου κ τα αποφαγια δεν τα διαλεγω σε καταλληλα κ ακαταλληλα.

Οπως λες κ εσυ, ολα μου τα σκυλια το δεχονται (και το δεχονταν) πολυ ευχαριστα κ πιστευω οτι συνηθιζουνε τα στομαχια τους κ παυει η ευαισθησια. Εμενα δλδ σκυλι διαρροια ουτε θυμαμαι απο ποτε εχει να μου κανει.......
Το μονο κακο ειναι οτι αν δωσω μια βδομαδα συνεχεια μαγευρευτο/αποφαγια τοτε για κανα δυο μερες μιζεριαζουνε πανω απο την ξηρα τροφη, αλλα τρωνε, ευτυχως τετοια θεματα δεν εχω!!
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν είμαι έμπειρος. Αυτή την εποχή μελετάω για την τροφή, αλλά νομίζω ότι κάνεις μέγα λάθος.
Το πεπτικό σύστημα του σκύλου, δε μπορεί να αφομοιώνει τόσες αλλαγές. Θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.
Αν το σκυλι εχει φτασει σε μια ηλικια ας πουμε 2-3 χρονων κ ξαφνικα αρχισεις να του δινεις οτι να ναι, τοτε ναι θα του πεσει βομβα στο στομαχι, θα αρχισει διαρροιες κ εμετους μεχρι να προσαρμοστει κ θα του παρει κ χρονο.
Αν ενα κουταβι το μαθεις να τρωει τα παντα συνεχεια κ δεν εχει κ ευαισθησια με το στομαχι του (αυτο το βλεπεις δεν το ξερεις) τοτε μια χαρα αφομιωνει τα παντα κ δεν εχει προβληματα.
Εγω τουλαχιστον δεν ειχα ποτε. Ουτε πρακτικα ουτε απο τις εξετασεις τους.
 




kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
το αποφασισα να ταιζω ετσι αφενος γιατι ο εκτροφεας και ο κτηνιατρος συμφωνουν οτι οι σκυλοτροφες ειναι ολες γαριδακια,και αφετερου για τον λογο που ειπε ο east49 ,να συνιθιζει σε ολα.το ωμο μετα απο πολλες συζητησεις κατεληξα να το δινω γιατι τα ακριβη λογια του εκτροφεα ηταν¨''δωσε ωμο,τα σκυλια με γαριδακια δεν μεγαλωνουν,τα σκυλια αυτα τρεφονται ετσι χιλιετιες,δωσε ωμο και θα δεις τον μικρο να μεταμορφωνεται''.
 




east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
το ωμο μετα απο πολλες συζητησεις κατεληξα να το δινω γιατι τα ακριβη λογια του εκτροφεα ηταν¨''δωσε ωμο,τα σκυλια με γαριδακια δεν μεγαλωνουν,τα σκυλια αυτα τρεφονται ετσι χιλιετιες,δωσε ωμο και θα δεις τον μικρο να μεταμορφωνεται''.
Θα συμφωνουσα μαζι σου μονο αν ηξερα την ακριβη προελευση του ωμου κρεατος.
Εδω δεν ξερουμε καλα καλα εμεις τι τρωμε οταν το μαγειρευουμε, δεν εχω εμπιστοσυνη να παρω απο κανεναν χασαπη.... αν ηξερα καποιον να εχει μοναδα με ελεγμενα ζωα να σφαζει κ να μπορω να προμηθευτω θα εδινα κι εγω........
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Εγω ταιζω και τα 4 σκυλια μου καπος ετσι!
50% BARF, 30% μαγειρευτο ( και κρεατικα αποφαγια δικα μας) και 20 ξηρα- πολλες φορες και ανακατερμενα.
Κανενας δεν κανει εμετους η διαρροιες- ολες ειναι μια χαρα.
Μονο η μια σκυλα εχει ανεβασμενο SGPT, χωρις να υπαρχει εξηγηση για αυτο. Ολες οι αλλες εξετασςι που αφορουν χολη και συκωτη ειναι μια χαρα- υπερηχος επισης και η σκυλα δεν εχει κανενα συμπτομα ηπατοπαθειας. Αλλα ακομα και με αυστηρη ηπατικη διαιτα δεν υπηρχε καμια αλλαγη και ετσι αποφασισαμε να μην το ψαχνουμε αλλο.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εμενα τρωνε βαρελισια φετα ανακατεμενη με ξηρα τροφη με κονσερβα και με αποφαγια διαφορα οπως επισης ζυμαρικα πατατες τηγανητες και το ψωμι και οι σαλατες που ξεμενουν,,,... δεν εχει πεθανει καμια τους μεχρι τωρα,,,
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Και εγώ δίνω και ξηρά και μαγειρευτο και barf και αποφαγια αν είναι κατάλληλα κ είναι μια χαρά!
Ασε που τρελενεται για το μαγειρευτο.
Θεωρώ ότι ολα τα αλλά προσφέρουν κάτι καλύτερο από την ξηρά αλλά δίνω ξηρά τροφή επειδή δεν έχω χρόνο και χρήμα.
Μέσα στη βδομάδα τρώει περίπου 14 γεύματα από αυτά τα 7 περίπου θα είναι ξηρα και τα αλλά μαγειρευτο, ώμο ή κάτι που θα μας έχει μείνει.
Ποτέ δεν έχει κάνει διάρροια από φαγητό.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Θα συμφωνουσα μαζι σου μονο αν ηξερα την ακριβη προελευση του ωμου κρεατος.
Εδω δεν ξερουμε καλα καλα εμεις τι τρωμε οταν το μαγειρευουμε, δεν εχω εμπιστοσυνη να παρω απο κανεναν χασαπη.... αν ηξερα καποιον να εχει μοναδα με ελεγμενα ζωα να σφαζει κ να μπορω να προμηθευτω θα εδινα κι εγω........
κρεατα (κοτοπουλο,και αρνακια)δικης μου παραγωγης.γ'ιαυτο και δινω αφοβα.
 


kris alabai

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2013
130
0
Εγω ταιζω και τα 4 σκυλια μου καπος ετσι!
50% BARF, 30% μαγειρευτο ( και κρεατικα αποφαγια δικα μας) και 20 ξηρα- πολλες φορες και ανακατερμενα.
Κανενας δεν κανει εμετους η διαρροιες- ολες ειναι μια χαρα.
Μονο η μια σκυλα εχει ανεβασμενο SGPT, χωρις να υπαρχει εξηγηση για αυτο. Ολες οι αλλες εξετασςι που αφορουν χολη και συκωτη ειναι μια χαρα- υπερηχος επισης και η σκυλα δεν εχει κανενα συμπτομα ηπατοπαθειας. Αλλα ακομα και με αυστηρη ηπατικη διαιτα δεν υπηρχε καμια αλλαγη και ετσι αποφασισαμε να μην το ψαχνουμε αλλο.
παντα ανακατεμενα τα δινω.ολα τουρλου,καλο ειδα απο αυτο γιατι μετα απο μπριζολιδια αντε φαε ξηρα:p
ferozasea βαρελισια την κραταω για παρτη μου:cool:
 


peris

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2013
179
0
Πάτρα
Εγω δίνω μαγειρευτό(συνήθως πλατάρια με ρύζι βρασμένο)αποφάγια(κόκαλα και τέτοια)αλλά πάντα μαζί με λίγη ξηρά τροφή ανακατεμένα ώστε αν τύχη κάτι και δεν έχω μαγειρευτό να του δώσω ξηρά και να την φάει.Πάντως από τότε που έβαλα και μαγειρευτό η εικόνα του σκυλιού βελτιώθηκε αρκετά και σιγά σιγά την ξηρά θα την κόψω η θα του δίνω ελάχιστη ώστε καμιά φορά αν δεν έχω μαγειρευτό να του δώσω ξηρά και να την φάει
 






vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
γιατί έχουν διαφορετικούς χρόνους χωνεψεις, έχω διαβασει αλλά δεν θυμάμαι που.
Το ίδιο και τα φρούτα μόνα τους .
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
γιατί έχουν διαφορετικούς χρόνους χωνεψεις, έχω διαβασει αλλά δεν θυμάμαι που.
Το ίδιο και τα φρούτα μόνα τους .
οποιοδηποτε φαγητο δινεται σε ενα γευμα κ δεν ειναι ομοιγενοποιημενο θα εχει διαφορετικους χρονους χωνεψης... ετσι λεει η λογικη..... αλλα δεν το βρισκω κακο αυτο......
Δλδ κ ενα πιατο ρυζι μαζι με αποφαγια απο αρνι κ σαλατα το ιδιο αποτελεσμα θα εχει ......
Γιατι ειναι αυτο προβλημα?
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Δεν νομίζω να μιλάνε γιαυτούς τους χρονους :)
και ο γιατρός μου όταν σκεφτόμουν να ξεκινήσω μπαρφ και ταυτόχρονα να δίνω κροκετες μου ειχε πει σε διαφορετικό γευμα καλύτερα.
Τελικά τους δίνω μόνο μπαρφ και κάποιες φορές απο τα δικά μας μαζί με την μπαρφ τους .
Δεν νομίζω ότι θα έρθει η καταστροφή αν τα δίνεις μαζί αλλά αν καλύτερα είναι χώρια γιατι να μην το κάνεις ?
Πάντως τα φρούτα τα δίνω μόνα τους το απογευμα.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Συνηθως προσθετω την κροκετα για να ψιλοχορτασουνε γιατι τα κρεατο-αποφαγια δεν ειναι κ παρα πολλα........
Απο την αλλη αν εχω φτιαξει ρυζι σε ζωμο κρεατος την βαζω μαζι γιατι το ρυζι δεν προσφαιρει κ τπτ αλλα η κροκετα εχει κ καποια συστατικα......
Ο μεγαλος δε τρελενεται για γαλα+κροκετα, ενα πραγμα σαν τα corn-flakes με γαλα!
Μ'αυτη τη λογικη τα ανακατευω κ δεν εχω εντοπισει κ κανα προβλημα........