Διατροφικό πρόγραμμα με βάση την ξηρά


katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
επειδη ο τζαμπας ζει.... αγαπητοι σκυλο διατροφολογοι , εκτροφοις , σκυλοβαρεμενοι ,
προτεινετε ενα προγμαμμα διατροφης για μεγαλοσωμη ρατσα ηλικιας ανω των 2 ετων που να εχει ως βαση ξηρα τροφη ωστε με καθημερινο παιχνιδι να αυθηθει ο ογκος
 




Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Μια καλή ξηρά τροφή (εφόσον έχεις επιλέξει αυτό το μοντέλο διατροφής) είναι μια χαρά.

Δεν κατάλαβα αν θέλεις να σου προτείνουμε εταιρία, ή κάτι άλλο.
Ο όγκος θα αυξηθεί όσο είναι να αυξηθεί, αν νομίζεις πως ο σκύλος σου είναι αδύνατος, αύξησε λίγο τα γραμμάρια ;)
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
δευτερα-ξηρα
τριτη-ξηρα
τεταρτη-ξηρα
πεμπτη-ξηρα
παρασκευη-ξηρα
σαββατο-ξηρα
κυριακη-μπορεις να δωσεις και ξηρα!:D:D
Σορυ αλλά για ξηρα μιλαμε...τι σχεση εχει αυτο που γραφεις;\\:D/
 


katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
βρε παιδια ειπαμε... προγραμμα διατροφης που θα εχει ως βαση τηνη ξηρα ..
π.χ ξηρα με οσπρια , ξηρα με ρυζι κτλ ....
ξυρα με ρυζι βοηθαει σε αυτο κ εκεινο κτλ
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Εγώ προσωπικά δεν θα ανακάτευα ξηρά με κάτι άλλο.(Εντάξει λίγο γιαουρτάκι ή ζουμάκι απλά για να είναι πιο ελκυστική, αλλά προφανώς δεν εννοείς αυτό)
Επίσης το ρύζι κλπ δεν προσφέρουν κάτι στον σκύλο.

Η ξηρά καλύπτει όλες τις ανάγκες του σκύλου, αν δεν σε καλύπτουν μπορείς να πας είτε σε μαγειρευτό είτε σε ωμή διατροφή.(barf,έχουμε πολλά θέματα αν σε ενδιαφέρει, προσωπικά πιστεύω πως είναι η καλύτερη διατροφή αν και δεν την έχω δοκιμάσει)

Τι είναι ο σκύλος σου?
 


katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
Εγώ προσωπικά δεν θα ανακάτευα ξηρά με κάτι άλλο.(Εντάξει λίγο γιαουρτάκι ή ζουμάκι απλά για να είναι πιο ελκυστική, αλλά προφανώς δεν εννοείς αυτό)
Επίσης το ρύζι κλπ δεν προσφέρουν κάτι στον σκύλο.

Η ξηρά καλύπτει όλες τις ανάγκες του σκύλου, αν δεν σε καλύπτουν μπορείς να πας είτε σε μαγειρευτό είτε σε ωμή διατροφή.(barf,έχουμε πολλά θέματα αν σε ενδιαφέρει, προσωπικά πιστεύω πως είναι η καλύτερη διατροφή αν και δεν την έχω δοκιμάσει)

Τι είναι ο σκύλος σου?
α.. ωστε λες απλη ξηρα με κανα γιαουρτακι να πηγαινει κατω.. κ απλα ισως να αυξησω την ποσοτητα ? δινω royal canin adult
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Γιατί να ευξήσεις την ποσότητα? Η ενδεδειγμένη είναι γραμμένη στη συσκευασία, σύμφωνα με τα κιλά του. Δεν απάντησες τί σκυλάκι είναι

Καλωσήρθες κ από μένα.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Προσωπικά αν είχα τον χρόνο και την διάθεση :)D) και πιο εύκολο σκύλο σε σχέση με τις διατροφικές συνήθειες, θα πήγαινα στην barf.
Την θεωρώ σαν το πιο σωστό μοντέλο διατροφής και από αυτά που έχω διαβάσει από συμφορουμίτες, όλοι λένε για μεγάλη αλλαγή στον σκύλο.

Και μια καλή ξηρα τροφή κάνει την δουλειά, δεν θα πρότεινα ούτε γιαουρτάκι δεν χρειάζεται, συνήθως το χρησιμοποιούμε για να φάει ο σκύλος την τροφή , άποψη μου είναι πως τον κακομαθαίνει λίγο.Εγώ δίνω αραιά και που, αλλά χωριστά από το γεύμα σαν λιχουδιά δηλαδή.

Τι ξηρά τροφή δίνεις?

Τα κιλά θα τα κρίνεις με το "μάτι". Να μπορείς να πιάσεις τα κόκκαλα του σκύλου όταν τον χαιδεύεις ας πούμε αλλά όχι να φαίνονται πολύ όταν τον κοιτάς με γυμνό μάτι.
 


katroulis

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2011
75
0
Προσωπικά αν είχα τον χρόνο και την διάθεση :)D) και πιο εύκολο σκύλο σε σχέση με τις διατροφικές συνήθειες, θα πήγαινα στην barf.
Την θεωρώ σαν το πιο σωστό μοντέλο διατροφής και από αυτά που έχω διαβάσει από συμφορουμίτες, όλοι λένε για μεγάλη αλλαγή στον σκύλο.

Και μια καλή ξηρα τροφή κάνει την δουλειά, δεν θα πρότεινα ούτε γιαουρτάκι δεν χρειάζεται, συνήθως το χρησιμοποιούμε για να φάει ο σκύλος την τροφή , άποψη μου είναι πως τον κακομαθαίνει λίγο.Εγώ δίνω αραιά και που, αλλά χωριστά από το γεύμα σαν λιχουδιά δηλαδή.

Τι ξηρά τροφή δίνεις?

Τα κιλά θα τα κρίνεις με το "μάτι". Να μπορείς να πιάσεις τα κόκκαλα του σκύλου όταν τον χαιδεύεις ας πούμε αλλά όχι να φαίνονται πολύ όταν τον κοιτάς με γυμνό μάτι.
royal canin adult
 




Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Δεν ανακατεύεις τροφές που περικλείουν διαφορετική ενέργεια όταν δε μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς την ενέργεια αυτή σε καθεμιά απ' τις τροφές που σκοπεύεις να αναμίξεις. Αυτό θα οδηγήσει σε αύξηση μάζας λίπους και όχι μυικού όγκου.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95