Διαφήμιση Pet Shop






johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@ghelly !!!!!!!!:mad:
Η @Aslan είναι ένας άνθρωπος που ΑΓΑΠΑΕΙ το "σκύλο"... γιατί να την δηλητηριάζουμε με όλα αυτά τα "παραπολιτικά"?;):p

Υ.Γ. Και, σε διαβεβαιώνω, όσο γνωρίζω το "σκύλο"... τόσο αναπτύσσεται η κατάθλιψη...:(
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχεις κέφια, έ?:LOL::p:D

Υ.Γ.1. Το σκίσαμε το θέμα, εν τω μεταξύ...:whistle:

Υ.Γ.2. "Ποιό θέμα?", θα μου πεις...:(
είχα καλή βδομάδα, τρώω πιτσα... πώς να μην έχω κέφια?

Και ειμαστε On topic...το λες και φιλοζωική ενημέρωση όλο αυτό, γεννηθείσα εκ της φιλοζωικής του pet shitty
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@ghelly !!!!!!!!:mad:
Η @Aslan είναι ένας άνθρωπος που ΑΓΑΠΑΕΙ το "σκύλο"... γιατί να την δηλητηριάζουμε με όλα αυτά τα "παραπολιτικά"?;):p

Υ.Γ. Και, σε διαβεβαιώνω, όσο γνωρίζω το "σκύλο"... τόσο αναπτύσσεται η κατάθλιψη...:(
Αγαπάω τον σκύλο [και την σκύλα:p]! Απλά από τότε που "μπήκα" στον κόσμο της πραγματικής κυνοφιλίας[2 χρόνια περίπου] έχω βρεί τον εαυτό μου να μαθαίνει και μέσα από τα "παραπολιτικά" που έχουν συμβεί. Καλώς ή κακώς η γνώση ακόμα και αυτών αν και αρχικά με απογοητεύει, στην συνέχεια με πεισμώνει και μου υπενθυμίζει τι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω ή να υποστηρίξω αλλά και ΤΙ θέλω να κάνω με τον σκύλο που θα αποκτήσω.

@ghelly Eυχαριστώ για το hint αλλά "δυστυχώς" δεν πάει κάπου το μυαλό μου.:ROFLMAO:
 




Lynette

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
50
36
40
Συγγνωμη παιδια, εγω εν μερει συμφωνω με την @ghelly στο οτι τα pet city υποστηριζουν τα puppy mills & οτι αυτο το κανουν για λογους μαρκετινγκ....ομως οπως και να γινει, η βιτρινα εχει ακομα ισχυ & ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα:
Οι φιλοζωικες εχουν τοοοοοσα προβληματα με τα σκυλια που φροντιζουν- ΔΕΝ εχουν ουτε τα λεφτα ουτε τους καταλληλους χωρους για να τα στεγασουν και να τα προσεξουν καταλληλα. Η υιοθεσια ειναι η μονοδρομος, ομως ποιος υιοθετει; Ειναι τοσα πια τα αδεσποτα και τοσο πιεσμενη η κατασταση, που κανεις δεν κανει τιποτα [και εφοσον λειπει υποτηριξη απ'τους πολιτες και το κρατος]. Τι να κανουν; Ψαχνουν την καλυτερη δυνατη λυση. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι ''φιλοζωοι'' στο pet city και σιγουρα το αρνητικο ειναι πως προσελκυουν πελατες και ''περνιουνται'' για ''φιλοζωοι'', ομως σ'αυτην την [πολλες φορες αδικη] ζωη, υπαρχουν οι δυο οψεις του νομισματος - θετικη & αρνητικη.
Απ'την αλλη, προωθουνται τα ζωακια των φιλοζωικων και σε πολλες περιπτωσεις, και με λιγο μυαλο απ'τους πελατες, δεν αγοραζονται εν τελει τα κουταβια απ'τα παππυ φαρμς & προβαινουν σε υιοθεσια καποιου αδεσποτου απ'αυτα. Πραγματικα ειναι απογοητευτικη η κατασταση με τις φιλοζωικες, τοσα ζωα που μενουν στα αζητητα. Αρα, για μενα, ο σκοπος αγιαζει τα μεσα & το να παιρνουμε εμεις θεση χωρις να το ζουμε αυτο ειναι το ευκολοτερο που εχουμε να κανουμε. Για μια προεδρο και 10-20 μελη που εχουν να σωσουν 20 σκυλια, ειναι μια λυση...
 
  • Like
Reactions: zaher


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
----ααα δες εχουν κουταβάκια/σκυλάκια/γατάκια για υιοθεσία
----ναι συνεργαζόμαστε με την τάδε φιλοζωική
----(χμ για να συνεργάζονται με φιλοζωική, άρα και τα δικά τους "καλά είναι", γιατί να παρω από εκτροφεα?)

Οπότε όχι.... επιμένω κάθετα ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
Οταν υποσυνειδητα περνάει το μηνυμα συνεργασίας και φιλοζωικής δράσης τέτοιων μαγαζιών -ανεξάρτητα πόσοι θα σκεφτούν το προφανές μαρκετινίστικο τρικ- δεν μπορούμε να μιλάμε για όφελος υπέρ των αδέσποτων.
Δεν τα δίνουν τα ζώα γιατι δεν έχουν χώρους φιλοξενίας (που αν το κανουν γι'αυτό ειναι ΤΡΙΣΧΕΙΡΟΤΕΡΟ γιατι κάνουν αυτο που κράζουν-τα αντιμετωπίζουν ως εμπορευμα στη βιτρίνα), αλλά για να τα προωθήσουν γρηγορότερα. Εντέλει "κοινή "διαφήμιση....
 


Lynette

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
50
36
40
Ότι θα φτάσουμε να σχολιάζουμε "φιλοζωική" δράση από τα Pet Shitty, τον μεγαλύτερο εντός συνόρων κουταβοεισαγωγέα και υποστηρικτή puppy mills.... με ξεπερνάει.

Μην δουλευόμαστε, καθαρά θέμα δικής τους διαφήμισης είναι και προσωπικά απορώ και εξίσταμαι για τις "φιλοζωικές" που δίνουν ζώα τους για να "προμοταριστούν" στα κλουβιά του σκ@τομάγαζου μπας και υιοθετηθούν.
Ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα....
Γκελλυ, φυσικα και ειναι θεμα καθαρης διαφημισης. Κανεις δεν διαφωνισε σ'αυτο, ομως δεν υπαρχουν περιθωρια. Στο κατω-κατω,ειναι φυσιολογικο να θελουν να τα προμοταρουν. Τι να θελουν; Να τα παρατησουν στους δρομους; Εξαντληουν ολες τις περιπτωσεις και απο μεριας μου, μπραβο τους! Το θεμα μας πιστευω δεν ειναι το γιατι το κανει το πετ σιτυ, το οποιο ως επιχειρηση, σιγουρα θελει να διαφημιστει αλλα το αποτελεσμα ολου αυτου. Και για μενα αξιζει. Δεν ειμαι πελατισσα στα σκ@τοπετσιττυ, ομως αν αυτο αποτελει τροπο να προσελκυσουν κοσμο και υπαρχει κινηση, γιατι οχι; Ας μην το παρακανουμε, δεν ειμαστε οι αρμοδιοι να περασουμε τις φιλοζωικες απο Ιερα Εξεταση...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Γκελλυ, φυσικα και ειναι θεμα καθαρης διαφημισης. Κανεις δεν διαφωνισε σ'αυτο, ομως δεν υπαρχουν περιθωρια. Στο κατω-κατω,ειναι φυσιολογικο να θελουν να τα προμοταρουν. Τι να θελουν; Να τα παρατησουν στους δρομους; Εξαντληουν ολες τις περιπτωσεις και απο μεριας μου, μπραβο τους! Το θεμα μας πιστευω δεν ειναι το γιατι το κανει το πετ σιτυ, το οποιο ως επιχειρηση, σιγουρα θελει να διαφημιστει αλλα το αποτελεσμα ολου αυτου. Και για μενα αξιζει. Δεν ειμαι πελατισσα στα σκ@τοπετσιττυ, ομως αν αυτο αποτελει τροπο να προσελκυσουν κοσμο και υπαρχει κινηση, γιατι οχι; Ας μην το παρακανουμε, δεν ειμαστε οι αρμοδιοι να περασουμε τις φιλοζωικες απο Ιερα Εξεταση...

εξκιούζ μι?
Οι φιλοζωικές κρίνονται από τις πράξεις τους. Και θα κρίνονται από αυτές, από όλους μας.... δεν έχουν το αλάθητο, ούτε είναι στο απυρόβλητο. Και δεν είναι λιγες οι φορές πιο "σκοτεινών" κινήτρων τους.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Οι φιλοζωικες εχουν τοοοοοσα προβληματα με τα σκυλια που φροντιζουν- ΔΕΝ εχουν ουτε τα λεφτα ουτε τους καταλληλους χωρους για να τα στεγασουν και να τα προσεξουν καταλληλα. Η υιοθεσια ειναι η μονοδρομος, ομως ποιος υιοθετει; Ειναι τοσα πια τα αδεσποτα και τοσο πιεσμενη η κατασταση, που κανεις δεν κανει τιποτα [και εφοσον λειπει υποτηριξη απ'τους πολιτες και το κρατος]. Τι να κανουν; Ψαχνουν την καλυτερη δυνατη λυση.
οι φιλοζωικές εχουν ενα πιο σημαντικό μελημα από τις υιοθεσιες. να σταματησουν την ανεγξελεγκτη παραγωγή-εισαγωγή.
να το βρασω αν δωσω ενα μουργο για υιοθεσια και μου πεταχτουν τρια καινουρια ''μαλτεζακια'' στο στο δρομο .
...και εχω να βγω για ''κυνηγι'' απόψε τρομαρα μου. λες να γεννηθηκαν στο δρομο αυτια τα σκασμένα; εξάκιλα ειναι! αν μεθαυριο βρω αλλα 6 τι θα κανω;;;;;;;;;;;;
 

Attachments





Christos78

Active Member
11 Σεπτεμβρίου 2015
28
70
46
Έχεις κέφια, έ?:LOL::p:D

Υ.Γ.1. Το σκίσαμε το θέμα, εν τω μεταξύ...:whistle:

Υ.Γ.2. "Ποιό θέμα?", θα μου πεις...:(
Επικοδομητικη συζήτηση θα το έλεγα και ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή σας και τις απόψεις σας.
 
  • Like
Reactions: Orilis


Lynette

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
50
36
40
----ααα δες εχουν κουταβάκια/σκυλάκια/γατάκια για υιοθεσία
----ναι συνεργαζόμαστε με την τάδε φιλοζωική
----(χμ για να συνεργάζονται με φιλοζωική, άρα και τα δικά τους "καλά είναι", γιατί να παρω από εκτροφεα?)

Οπότε όχι.... επιμένω κάθετα ότι ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
Οταν υποσυνειδητα περνάει το μηνυμα συνεργασίας και φιλοζωικής δράσης τέτοιων μαγαζιών -ανεξάρτητα πόσοι θα σκεφτούν το προφανές μαρκετινίστικο τρικ- δεν μπορούμε να μιλάμε για όφελος υπέρ των αδέσποτων.
Δεν τα δίνουν τα ζώα γιατι δεν έχουν χώρους φιλοξενίας (που αν το κανουν γι'αυτό ειναι ΤΡΙΣΧΕΙΡΟΤΕΡΟ γιατι κάνουν αυτο που κράζουν-τα αντιμετωπίζουν ως εμπορευμα στη βιτρίνα), αλλά για να τα προωθήσουν γρηγορότερα. Εντέλει "κοινή "διαφήμιση....
Εισαι υπερβολικη και απολυτη, δεν αντιμετωπιζεις τα γεγονοτα οπως ειναι. Αυτο στο οποιο αναφερεσαι [το σκεπτικο ''χμ για να συνεργάζονται με φιλοζωική, άρα και τα δικά τους "καλά είναι", γιατί να παρω από εκτροφεα?''] ειναι για τους ηλιθιους (και συγγνωμη και για την λεξη). Αν ολη μας η συζητηση εχει ως επικεντρο τους ηλιθιους, και να υιοθετησουν και να αγορασουν παλι τα ιδια σκ@τα θα τα κανουν με τις επιλογες τους....Γιατι απαραιτητα να γινει αυτος ο συνδυασμος; Εχω παρα πολλους γνωστους και φιλους που θελουν να υιοθετησουν ζωακια και δεν επηρεαζονται απο τετοιου ειδους ''μηνυματακια'' που οπως λες, υποσυνειδητα επηρεαζουν τις επιλογες μας. Θελουν γατακι απο φιλοζωικη. Παιρνουν γατακι απο φιλοζωικη. Προσφατα μια φιλη μου περνουσε απ'τα πετ σιτυ και εριξε μια ματια στα γατακια των φιλοζωικων στη βιτρινα. Και πηρε ενα εν τελει. Τωρα το ''καλα ειναι'' και τα δικα τους αφου συνεργαζονται με φιλοζωικη, νομιζω πως πρεπει να εισαι πολυ ανοητος για να το σκεφτεις. Ενας ευσυνειδητος ανθρωπος τα ''πιανει'' αυτα και παιρνει τις αποφασεις του. ΠΑΡΑ πολλα ζωακια υιοθετουνται με αυτο τον τροπο, αν δεν ηταν ετσι, γιατι να το κανουν οι φιλοζωικες;
Δεν το κανουν επειδη δεν εχουν χωρους φιλοξενειας; Δλδ θες να πεις πως εχουν; Ποιους; Τους αν τυχει εθελοντες που τα κρατουν 1-2 βδομαδες και μετα χαιρετε ή καμια πανσιον με 60€+ το μηνα; Αν ειναι να δινονται τοσα χρηματα για καθενα σκυλι ξεχωριστα, καηκαν οι ανθρωποι....Εννοειται και πρεπει να προωθηθουν γρηγορα. Γκελλυ, κλασσικο παραδειγμα: ολοι θελουν κουταβια. Βρισκουν ενα κουταβι, πρεπει να υιοθετηθει αμεσα, πρωτου μεγαλωσει και τους μεινει στο ραφι τελικα. Ή ενα φρεσκοπαρατημενο σκυλι πρεπει να δωθει γρηγορα, γιατι αλλιως θα αναγκαστει να μαθει την σκληρη ζωη του δρομου. Ειναι λογικο και αποδεκτο απ'ολες τις αποψεις. Ή μηπως να μην τα φιλοξενουν καν και να τα παρατουν στον δρομο; Δεν ειπα οτι ειναι ωραια στα μιζερα κλουβια, ομως υπαρχει μια ελπιδα....Και η υψηλη κριτικη τυπου ''τα αντιμετωπιζουν ως εμπορευματα στην βιτρινα'' ειναι.....ασ'το καλυτερα....οταν εχεις να δωσεις τοοοσα σκυλια, οπως προειπα, αυτα ειναι ψιλα γραμματα.Θες το σκυλι να βρει καλο σπιτι, οχι να το αφησεις στη μοιρα του. Αυτο που ανεφερες ειναι το τελευταιο που πρεπει να σκεφτουν με τοσα προβληματα που αντιμετωπιζουν, κυριως οικονομικα. Και ειναι κριμα να τους παιρνει ολους οι μπαλα με αυτα που γραφεις...

εξκιούζ μι?
Οι φιλοζωικές κρίνονται από τις πράξεις τους. Και θα κρίνονται από αυτές, από όλους μας.... δεν έχουν το αλάθητο, ούτε είναι στο απυρόβλητο. Και δεν είναι λιγες οι φορές πιο "σκοτεινών" κινήτρων τους.
Φυσικα και υπαρχουν σε ορισμενες περιπτωσεις ''σκοτεινα'' κινητρα. Παντου και παντα θα υπαρχουν, στα οποια θεματα. Αλλα οπως προειπα, ΔΕΝ ειναι σωστο να τους παιρνει ολους η μπαλα και κανεις δεν ειπε πως εχουν το αλαθητο. Ομως υπαρχουν και αυτοι που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ παλευουν και εσυ τωρα τους κατηγορεις ολους μαζι. Το οτι εσυ εχεις πληροφορηθει και εχεις πιθανοτατα βιωσει [οπως και εγω αλλωστε] ορισμενα γεγονοτα συνδεδεμενα με τα ''σκοτεινα'' κιητρα που λεμε, δεν σημαινει πως πρεπει να διαμορφωσεις κοινη γνωμη για ολες τις φιλοζωικες.
 
Last edited by a moderator:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Πίστεψε με, εδώ μεσα.... ελάχιστοι θέλουν ενημέρωση για το πώς δρα μια φιλοζωική... Κάποιοι είναι ενεργά μέλη, κάποιοι σολάρουν μόνοι τους στον εθελοντισμό.
Αποδεκτό μπορεί να είναι για εσένα αυτό που γίνεται. Για εμένα όχι δεν είναι. Και προσωπικα ευτυχώς που δεν ειναι, γιατι δεν κάνω εκπτώσεις στην φιλοζωια "ναι μεν συμπονώ αλλά ας κάνω μια παραχώρηση να διαφημιστεί η τάδε κουταβεμπορική επιχείρηση στην φιλοζωική μου πλάτη".
Οπότε αν εσύ το θεωρείς ηλίθιο, δικαίωμα σου.... όπως δικαίωμα μου να θεωρώ το αντίθετο.

Και όχι δεν τσουβαλιάζω. Λάθος κατάλαβες και προτρέχεις.
 


Lynette

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
50
36
40
οι φιλοζωικές εχουν ενα πιο σημαντικό μελημα από τις υιοθεσιες. να σταματησουν την ανεγξελεγκτη παραγωγή-εισαγωγή.
να το βρασω αν δωσω ενα μουργο για υιοθεσια και μου πεταχτουν τρια καινουρια ''μαλτεζακια'' στο στο δρομο .
...και εχω να βγω για ''κυνηγι'' απόψε τρομαρα μου. λες να γεννηθηκαν στο δρομο αυτια τα σκασμένα; εξάκιλα ειναι! αν μεθαυριο βρω αλλα 6 τι θα κανω;;;;;;;;;;;;
Τι να πρωτοκανουν οι φιλοζωικες @ioanna a ; Τις παρανομες εισαγωγες; Τις παρανομες παραγωγες; Τον καθε μ@λακα που εχει το σκυλι του δεμενο ολημερις στον ηλιο, κλεισμενο ενα υπογειο, φραγμενο σε μια ταρατσα, παρατημενα μεσα στα κατουρα και τα κακα του για μηνες ή μηπως το καθε κ@θαρμα που κακοποιει σκυλο; Ειπαμε, οτι μπορει κανει ο καθενας. Με την εξαιρεση καποιων, ας πουμε, 'πιο οργανωμενων' φιλοζωικων, η πλειονοτητα τι ειναι; Καποιοι φιλοζωοι που χαροπαλευουν να σωσουν κανενα αδεσποτο.....με ΤΙ να πρωτοασχοληθουν και ΠΟΙΟ απ'τα ζωακια που βρισκουν να πρωτοσωσουν..;; Ειπαμε, χωρις κρατος=τιποτα..

οι φιλοζωικές εχουν ενα πιο σημαντικό μελημα από τις υιοθεσιες. να σταματησουν την ανεγξελεγκτη παραγωγή-εισαγωγή.
να το βρασω αν δωσω ενα μουργο για υιοθεσια και μου πεταχτουν τρια καινουρια ''μαλτεζακια'' στο στο δρομο .
...και εχω να βγω για ''κυνηγι'' απόψε τρομαρα μου. λες να γεννηθηκαν στο δρομο αυτια τα σκασμένα; εξάκιλα ειναι! αν μεθαυριο βρω αλλα 6 τι θα κανω;;;;;;;;;;;;
Τι να πρωτοκανουν οι φιλοζωικες @ioanna a ; Τις παρανομες εισαγωγες; Τις παρανομες παραγωγες; Τον καθε μ@λακα που εχει το σκυλι του δεμενο ολημερις στον ηλιο, κλεισμενο ενα υπογειο, φραγμενο σε μια ταρατσα, παρατημενα μεσα στα κατουρα και τα κακα του για μηνες ή μηπως το καθε κ@θαρμα που κακοποιει σκυλο; Ειπαμε, οτι μπορει κανει ο καθενας. Με την εξαιρεση καποιων, ας πουμε, 'πιο οργανωμενων' φιλοζωικων, η πλειονοτητα τι ειναι; Καποιοι φιλοζωοι που χαροπαλευουν να σωσουν κανενα αδεσποτο.....με ΤΙ να πρωτοασχοληθουν και ΠΟΙΟ απ'τα ζωακια που βρισκουν να πρωτοσωσουν..;; Ειπαμε, χωρις κρατος=τιποτα..

οι φιλοζωικές εχουν ενα πιο σημαντικό μελημα από τις υιοθεσιες. να σταματησουν την ανεγξελεγκτη παραγωγή-εισαγωγή.
να το βρασω αν δωσω ενα μουργο για υιοθεσια και μου πεταχτουν τρια καινουρια ''μαλτεζακια'' στο στο δρομο .
...και εχω να βγω για ''κυνηγι'' απόψε τρομαρα μου. λες να γεννηθηκαν στο δρομο αυτια τα σκασμένα; εξάκιλα ειναι! αν μεθαυριο βρω αλλα 6 τι θα κανω;;;;;;;;;;;;
Τι να πρωτοκανουν οι φιλοζωικες @ioanna a ; Τις παρανομες εισαγωγες; Τις παρανομες παραγωγες; Τον καθε μ@λακα που εχει το σκυλι του δεμενο ολημερις στον ηλιο, κλεισμενο ενα υπογειο, φραγμενο σε μια ταρατσα, παρατημενα μεσα στα κατουρα και τα κακα του για μηνες ή μηπως το καθε κ@θαρμα που κακοποιει σκυλο; Ειπαμε, οτι μπορει κανει ο καθενας. Με την εξαιρεση καποιων, ας πουμε, 'πιο οργανωμενων' φιλοζωικων, η πλειονοτητα τι ειναι; Καποιοι φιλοζωοι που χαροπαλευουν να σωσουν κανενα αδεσποτο.....με ΤΙ να πρωτοασχοληθουν και ΠΟΙΟ απ'τα ζωακια που βρισκουν να πρωτοσωσουν..;; Ειπαμε, χωρις κρατος=τιποτα..
Πίστεψε με, εδώ μεσα.... ελάχιστοι θέλουν ενημέρωση για το πώς δρα μια φιλοζωική... Κάποιοι είναι ενεργά μέλη, κάποιοι σολάρουν μόνοι τους στον εθελοντισμό.
Αποδεκτό μπορεί να είναι για εσένα αυτό που γίνεται. Για εμένα όχι δεν είναι. Και προσωπικα ευτυχώς που δεν ειναι, γιατι δεν κάνω εκπτώσεις στην φιλοζωια "ναι μεν συμπονώ αλλά ας κάνω μια παραχώρηση να διαφημιστεί η τάδε κουταβεμπορική επιχείρηση στην φιλοζωική μου πλάτη".
Οπότε αν εσύ το θεωρείς ηλίθιο, δικαίωμα σου.... όπως δικαίωμα μου να θεωρώ το αντίθετο.

Και όχι δεν τσουβαλιάζω. Λάθος κατάλαβες και προτρέχεις.
Γκελλυ, δεν πιστευω πως προτρεχω. Γιατι να εισαι τοσο απολυτη και να τα βλεπεις ολα ασπρο-μαυρο; Ενδιαμεσο οχι; Δηλαδη προκειμενου να σωθει μια ψυχη, εστω και με τετοιο τροπο, δεν αξιζει να γινει κι αυτο; Δεν λεω πως θα πρεπει να ειναι η πρωτη σκεψη στο μυαλο ενος φιλοζωου, ομως αν εχουν εξαντληθει ολες οι περιπτωσεις, ''δεν παει στα κομματια, ας το παρατησω στην τυχη του προκειμενου να μην διαφημισω τα πετ σιτυ''...δλδ, οκ, ακουγεται φρικτο αυτο στα αυτια μου.....Οταν δεν υπαρχει κρατος να τους κυνηγησει ολους αυτου τους κουταβοπαραγωγεις, δεν γινεται να σωθει η κατασταση με 3-4 φιλοζωικες που θα επιλεξουν να αφησουν τα σκυλια στη μοιρα τους για να μην διαφημιστουν τα πετ σιτυ. Εφοσον καθε αλλη δυνατος τροπος εχει καλυφθει χωρις αποτελεσμα, εεε, βρε αδερφε μου κατι πρεπει να γινει. δεν νοειται ετσι ψυχρα να αφεθει το ζωακι στην τυχη του!
Ηλιθιους θεωρω την ομαδα ανθρωπων με αυτο το σκεπτικο που προβαλλεις. Και ειπα, αν δεν εισαι ευσυνειδητος και δεν εχει τα κριτηρια να αξιολογησεις και να παρεις μια αποφαση πανω σε κατι, δεν σε σωζει κανεις και τιποτα. Δεν πας να επιλεξεις απο φιλοζωικη ή απο εκτροφεα, αρλουμπες θα τα κανεις....Ειπα, εν μερει συμφωνω μαζι σου, αλλα σ'αυτον τον κοσμο δεν ειναι ολα ροδινα. Υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος, που θελοντας και μη, πρεπει να αποδεχτουμε και να ενεργησουμε αναλογα...Δεν θα ηταν καλυτερο να κατακρινουμε τις ''φιλοζωικες'' που το εχουν αυτο ως πρωτη επιλογη για να ξεφορτωθουν τα σκυλια που βρισκουν, απ'το να παιρνει η μπαλα και αυτους που εχουν μοχθησει πρωτου καταληξουν εκει; Γιατι κανοντας παραλληλα αναφορα και στο θεμα με τους ακτιβιστες στην Αθηνα, εχει γεμισει ο κοσμος απο ''φιλανθρωπους'' και ''φιλοζωους'' που προβαλλουν το 'ΕΓΩ' τους μεσω φιλοζωιας και φιλανθρωπιας και καλα....Και τι κανουν; Τα κλεινουν στα πετ σιτυ επι τοπου και με την ευχη τους μετα....

Δεν ειναι τοσο ευκολο να φιλοξενηθουν σκυλια. Συνηθως, οι φιλοζωικες καλουνται για περιτπωσεις κακοποιημεων σκυλων ή σκυλων που διωκονται απ'τις γειτονιες τους απ'τους καλοθελητες. Τι θα γινουν ολα αυτα αμεσα; Θα αφεθουν σε αλλη γειτονια; Αν δεν βρεθει σπιτι φιλοξενειας; Και που να βρεθει δλδ, ποσο θα το κρατησει το σκυλι; Δεν χρειαζεται μια λυση; Σιγουρα η συνεργασια με το πετ σιτυ δεν ειναι σωστη, ομως οι ψυχες τι θα απογινουν; Οικονομικα ειναι πολλα τα ζορια...
Υπαρχνουν ορισμενες φιλοζωικες με σκοτεινα κινητρα που εχουν λογο συνεργασιας με τα πετ σιττυ, ομως ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα, δεν ειναι τα παντα τα ιδια....υπαρχει και η αλλη μερια...
Δηλαδη με σκοπο ''την αποφυγη διαφημισης'' και ''την αντιμετωπιση των ζωων σαν εμπορευματα σε βιτρινες'', αξιζει πραγματικα να πεθανουν δεκαδες ψυχες αδεσποτων; Μιλαμε για κατστασεις μπρος γκρεμος και πισω ρευμα...

Γενικα, κατα την γνωμη μου ειναι ουδετερη η καρασταση, με τα θετικα και τα αρνητικα της. Απ'την μια μερια η υποστηριξη και διαφημιση των Πετ Σιττυ και απ'την αλλη τα αδεσποτα που πρεπει να βρουν σπιτι....
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: zaher


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αν δεν κλείσεις την στρόφιγγα, το πρόβλημα θα συνεχίσει να "κυλάει"... και πλέον είναι σε επίπεδα πλημμύρας. Όσο λοιπόν δεν ενημερώνεται ο κόσμος, πάντα κλέφτες και αστυνόμους θα παίζουμε. Πάντα τα παρατημένα bybαδικα ή από πετσοπ ζώα θα είναι περισσότερα από την δύναμη φιλοξενίας των εθελοντών.
Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό που λες? μια παραπλήσια βάση συλλογισμού όσων ψωνίζουν byb κουτάβια "αφού γεννηθηκαν? να τα πετάξουν και να τα παρω από το δρόμο....? "
Ξέρω φιλοζωικές που τους φεύγει η ψύχη κάθε μερα να τα βγάλουν πέρα, αλλά ουτε τροφή σε προσφορά δεν πηραν από πετσοπ που πουλάει ζώα... που σε σπίτι εθελοντή τους αυτή τη στιγμή υπάρχουν τόσα ζώα που θα "ζηλευε" κάθε συλλέκτης. Και κάνουν το σκατό τους παξιμάδι και τα βγάζουν πέρα, με υιοθεσίες και εξωτερικό και ελλάδα. Με υπέρογκα κόστη τροφών, εμβολίων και τσιπ αλλά παλι δεν έκαναν έκπτωση. Οπότε μη μου ξαναπεις σε παρακαλώ, ότι τσουβαλιάζω. Στο ζητάω τελευταία φορα.
Αφού λοιπόν ξέρω φιλοζωικές που δεν κάνουν τέτοιες εκτπώσεις, λυπάμαι αλλά δεν θα δεχτώ ότι 2-3 που συνεργάζονται με τέτοιες επιχειρήσεις, φούλαραν και αναγκάστηκαν να τα δώσουν εκεί ώσπου να υιοθετηθούν.

Καλό βράδυ
 


Lynette

Well-Known Member
1 Οκτωβρίου 2015
50
36
40
Αν δεν κλείσεις την στρόφιγγα, το πρόβλημα θα συνεχίσει να "κυλάει"... και πλέον είναι σε επίπεδα πλημμύρας. Όσο λοιπόν δεν ενημερώνεται ο κόσμος, πάντα κλέφτες και αστυνόμους θα παίζουμε. Πάντα τα παρατημένα bybαδικα ή από πετσοπ ζώα θα είναι περισσότερα από την δύναμη φιλοξενίας των εθελοντών.
Ξέρεις τι μου θυμίζει αυτό που λες? μια παραπλήσια βάση συλλογισμού όσων ψωνίζουν byb κουτάβια "αφού γεννηθηκαν? να τα πετάξουν και να τα παρω από το δρόμο....? "
Ξέρω φιλοζωικές που τους φεύγει η ψύχη κάθε μερα να τα βγάλουν πέρα, αλλά ουτε τροφή σε προσφορά δεν πηραν από πετσοπ που πουλάει ζώα... που σε σπίτι εθελοντή τους αυτή τη στιγμή υπάρχουν τόσα ζώα που θα "ζηλευε" κάθε συλλέκτης. Και κάνουν το σκατό τους παξιμάδι και τα βγάζουν πέρα, με υιοθεσίες και εξωτερικό και ελλάδα. Με υπέρογκα κόστη τροφών, εμβολίων και τσιπ αλλά παλι δεν έκαναν έκπτωση. Οπότε μη μου ξαναπεις σε παρακαλώ, ότι τσουβαλιάζω. Στο ζητάω τελευταία φορα.
Αφού λοιπόν ξέρω φιλοζωικές που δεν κάνουν τέτοιες εκτπώσεις, λυπάμαι αλλά δεν θα δεχτώ ότι 2-3 που συνεργάζονται με τέτοιες επιχειρήσεις, φούλαραν και αναγκάστηκαν να τα δώσουν εκεί ώσπου να υιοθετηθούν.

Καλό βράδυ
Διαφωνουμε, τι να κανουμε..Ή μαλλον, συμφωνουμε σε ορισμενα points.
Γκελλυ, αν δεν τσουβαλιαζεις, να γινεσαι πιο σαφης, γιατι εγω ως αναγνωστρια αυτο εκλαμβανω απ'τα ποστ σου. Αλλοι το εκλαμβανουν αλλιως και αλλοι παλι αλλιως.
Τελος παντων, στο θεμα τωρα...
Εννοια σου ξερω και εγω [και πολυ καλα μαλιστα] ανθρωπους που κανουν το σκατο τους παξιμαδι για να τα βγαλουν περα, αλλα ποσοι ειναι αυτοι; 5, 10, 30 στην Ελλαδα; Δλδ πρεπει οι φιλοζωοι να εξαντλουνται οικονομικα και κυριολεκτικα να φτανουν σε απαιλπιστικα σημεια προκειμενου να σωθει το ζωο και να απορριπτουν εξ αρχης αυτη την επιλογη; Αν ο αλλος δεν βγαινει περα με τις υποχρεωσεις του και εχει κανει οτι περναει απ'το χερι του, εχει παλεψει, εχει κουραστει, αλλα τζιφος....δεν αξιζει να προσπαθησει κι ετσι; Θεωρειται σκ@τανθρωπος και εχει ''σκοτεινα'' κινητρα; Για τι ας μην ξεχναμε, υπαρχει και το αλλο θεματακι με τις φιλοξενειες...σκοτωνονται ολοι να φιλοξενησουν και σε 2 ωρες ''Ελα παρ'το, μου κατουρησε μεσα ή με ψιλοαρπαξε ή ολο κλαιει'' λες και ειναι λουτρινο και πρεπει να καθεται ακινητο, να μην αναπνεει αν ειναι δυνατο κιολας..! Ε, φτανεις σε σημειο που λες ''Καλα, σιγα μην τρεχω εγω και χαλαω βενζινες απο σπιτι σε σπιτι στου διαολου την μανα, για να με παρει σε μιση ωρα και αν μου πει ελα παρ'το..''... no hope.

(Και γιατι απαραιτητα να καθιερωθει ως ''συνεργασια'' αυτο; Δλδ εγω το θετω ως η τελευταια προσπαθεια που αξιζει να γινει για χαρη του σκυλου, για κανεναν αλλο λογο και προσωπικα, η ζωη ενος πλασματος ειναι πανω απο καθε αξια. Μπορει καποια στιγμη να χρειαστει να γινει, οχι και σχοινι κορδονι!)
 
  • Like
Reactions: zaher