Διαφορά Pedigree και Export Pedigree.


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Eρώτηση,ίσως και αφελής,αλλά θα μπορούσατε να μου πείτε ποια η διαφορά μεταξύ του pedigree και του export pedigree?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Το export pedigree είναι αυτό που παίρνει ο σκύλος όταν πρόκειται να πάει να μείνει σε άλλη χώρα απο τη χώρα γέννησης και δήλωσης του.Παράδειγμα αν ένας Έλληνας εκτροφέας δώσει κουτάβι στην Ιταλία πρέπει να βγάλει στο κουτάβι αυτό export pedigree αν το ίδιο κουτάβι το δώσει τελικά σε κάποιον στην Ελλάδα θα βγάλει νορμάλ pedigree.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Το export pedigree είναι αυτό που παίρνει ο σκύλος όταν πρόκειται να πάει να μείνει σε άλλη χώρα απο τη χώρα γέννησης και δήλωσης του.Παράδειγμα αν ένας Έλληνας εκτροφέας δώσει κουτάβι στην Ιταλία πρέπει να βγάλει στο κουτάβι αυτό export pedigree αν το ίδιο κουτάβι το δώσει τελικά σε κάποιον στην Ελλάδα θα βγάλει νορμάλ pedigree.
Καταρχήν,έχεις έναν πολύ όμορφο σκύλο,να τον χαίρεσαι!

Πρόσεξε τώρα που έχει γίνει η παρανόηση.Γνωστός μου μίλησε με εκτροφέα του εξωτερικού για να λάβει κουτάβι στην Ελλάδα.Αφού το παιδί του ανέφερε πως δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις,αλλά καθαρά για συντροφιά ο εκτροφέας του είπε πως σε αυτήν την περίπτωση θα του δώσει Pedigree φυσικά και το διαβατήριο,αλλά όχι Export,μάλιστα το ανέφερε ο ίδιος ο εκτροφέας από μόνος του,χωρίς να του γίνει κάποια σχετική ερώτηση.

Αν δεν έχει γίνει καποιο λάθος στην συνεννόηση,τι μπορεί να συμβαίνει?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Καταρχήν,έχεις έναν πολύ όμορφο σκύλο,να τον χαίρεσαι!

Πρόσεξε τώρα που έχει γίνει η παρανόηση.Γνωστός μου μίλησε με εκτροφέα του εξωτερικού για να λάβει κουτάβι στην Ελλάδα.Αφού το παιδί του ανέφερε πως δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις,αλλά καθαρά για συντροφιά ο εκτροφέας του είπε πως σε αυτήν την περίπτωση θα του δώσει Pedigree φυσικά και το διαβατήριο,αλλά όχι Export,μάλιστα το ανέφερε ο ίδιος ο εκτροφέας από μόνος του,χωρίς να του γίνει κάποια σχετική ερώτηση.

Αν δεν έχει γίνει καποιο λάθος στην συνεννόηση,τι μπορεί να συμβαίνει?
Ίσως για να γλιτώσει τα έξοδα που έχει για να γίνει export....δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο!Κατά τη γνώμη μου να το πάρει με export και ας μη το χρειαστεί....

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια! ;)
 
Last edited:


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Ίσως για να γλιτώσει τα έξοδα που έχει για να γίνει export....δε μπορώ να σκεφτώ άλλο λόγο!Κατά τη γνώμη μου να το πάρει με export και ας μη το χρειαστεί....
A,να γλιτώσει τα έξοδα..Αυτό mucca συμβαίνει γιατί με το απλό pedigree της χώρας του εξωτερικού δεν μπορεί να λάβει μέρος σε ελληνική έκθεση?
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Αν θέλει να δηλώσει το σκύλο του στον ΚΟΕ δε θα μπορεί χωρίς export pedigree...μη φανταστείς οτι είναι κανένα τραγικό ποσό...αν δε κάνω λάθος κανένα 15ρι πρέπει να είναι...
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
A,να γλιτώσει τα έξοδα..Αυτό mucca συμβαίνει γιατί με το απλό pedigree της χώρας του εξωτερικού δεν μπορεί να λάβει μέρος σε ελληνική έκθεση?
Σιγουρα δεν μπορει να εκτρεφει με αυτων τον σκυλο! Για να εγγραφει στα ελληνικα γενεολογια- θα πρεπει να εχει Export Pedigree.
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Αν θέλει να δηλώσει το σκύλο του στον ΚΟΕ δε θα μπορεί χωρίς export pedigree...μη φανταστείς οτι είναι κανένα τραγικό ποσό...αν δε κάνω λάθος κανένα 15ρι πρέπει να είναι...
Κατάλαβα.Θα είναι καταγεγραμμένος στον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας προέλευσης.Αλλά πάλι κάτι με μπερδεύει.Γιατι να μην θέλει να δώσει export εφόσον είναι αμηλετέο το ποσό?
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Δεν ξερω ποσο χρεωνεται στην χωρα απο την οποια θα ερθει ο σκυλος- αλλα στην γερμανια η ελβετια το Export Pedigree στοιχιζει περιπου το 5απλασιο του "απλου" ( 20 εναντια 110)
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Δεν ξερω ποσο χρεωνεται στην χωρα απο την οποια θα ερθει ο σκυλος- αλλα στην γερμανια η ελβετια το Export Pedigree στοιχιζει περιπου το 5απλασιο του "απλου" ( 20 εναντια 110)
απλώς μπερδευτηκα με το 15αρι που ειπε η mucca,αλλά μάλλον εννοεί την εγχώρια διαδικασία και δεν καταλαβα εγώ καλά.Και κάτι τελευταίο για να το εννοήσω πλήρως και να το αναφέρω στο παιδί.Με το pedigree της χώρας προελευσης θα μπορει να λάβει μέρος σε καποια έκθεση εντός Ελλάδος αν το αποφασίσει? ή η διαδικασία είναι εκδοση export-εγγραφή στον ΚΟΕ και έπειτα έκθεση?
 




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
απλώς μπερδευτηκα με το 15αρι που ειπε η mucca,αλλά μάλλον εννοεί την εγχώρια διαδικασία και δεν καταλαβα εγώ καλά.Και κάτι τελευταίο για να το εννοήσω πλήρως και να το αναφέρω στο παιδί.Με το pedigree της χώρας προελευσης θα μπορει να λάβει μέρος σε καποια έκθεση εντός Ελλάδος αν το αποφασίσει? ή η διαδικασία είναι εκδοση export-εγγραφή στον ΚΟΕ και έπειτα έκθεση?
Για να λάβει μέρος σε έκθεση χωρίς normal pedigree, πρέπει να δηλωθεί σαν ξένη συμμετοχή απο τον εκτροφέα του εξωτερικού και η έκθεση να είναι διεθνής. Ο φίλος σου ο ίδιος δεν μπορεί να τον δηλώσει. Να ζητήσει κανονικά export pedigree.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Καταρχήν,έχεις έναν πολύ όμορφο σκύλο,να τον χαίρεσαι!

Πρόσεξε τώρα που έχει γίνει η παρανόηση.Γνωστός μου μίλησε με εκτροφέα του εξωτερικού για να λάβει κουτάβι στην Ελλάδα.Αφού το παιδί του ανέφερε πως δεν ενδιαφέρεται για εκθέσεις,αλλά καθαρά για συντροφιά ο εκτροφέας του είπε πως σε αυτήν την περίπτωση θα του δώσει Pedigree φυσικά και το διαβατήριο,αλλά όχι Export,μάλιστα το ανέφερε ο ίδιος ο εκτροφέας από μόνος του,χωρίς να του γίνει κάποια σχετική ερώτηση.

Αν δεν έχει γίνει καποιο λάθος στην συνεννόηση,τι μπορεί να συμβαίνει?
καλησπερα να προσπαθησω τωρα λιγο πιθανολογικα παντα να διαφωτιοσω την κατασταση..
δεν γινεται τπτ για το οικονομικο του εξπορτ η οχι 60 ευρω ειναι συνηθως και το κοστος θεωρειται αμελητεο... οταν το ζηταει... ο εκτροφεας απο τον ομιλο του..
ολα ξεκινουν απο την μαγικη προταση...
οτι το παιδι ενδιαφερεται για σκυλο συντροφιας... κι οχι εκθεσιακο κι κατεπεκταση εκτροφικο..
οποτ εο εκτροφεας ενω του δινει το κουταβι και μαζι συνοδεια το πεντιγκρι...
κτραταει τα εκτροφικα δικαιβωματα του σκυλου και γενικα τ αοποια δικαιωματα εκτος της χωρας του οπου και θα εχει τον ελεγχο..
ειοτε το σκυλι ειναι πετ κατηγοριας.. ειτε και κατι παραπανω ... η συμφωνια ειναι να μην ζευγαρωσει και του στερει την πιθανοτητα αν το κανει να βγαλει χαρτια...
αυτα για την συγκεκριμμενη περιπτωση γενιακ τωρα..
το πεντιγκρι ειναι ενα και το αυτο και δηλωνει το γενεαλογικο δενδρο του σκυλου...
καθε καθαραοαιμος σκυλος ειναι εγεγραμμενος στον ομιλο της χωρας που γεννηθηκε...
αν πουληθει ειτε χρειαστει να μετακομισει στο εξωτερικο ο σκυλος βγαζει εξπορτ δηλαδη σβηνεται απο τον ομιλο ψχωρας που γεννηθηκε και πρεπει με αυτο το εξπορτ να παει να δηλωθει στον ομιλο χωρας που θα μετοικησει...
μεχρι να γινει αυτο ο σκυλος ειναι μετεωρος...
τωρα στη συγκεκριμμενη περιπτωση ο σκυλος μη εχποντας εξπορτ.. παραμενει στην ουσια εγεγραμμενος στην χωρα απο την οποια αγοραστηκε κατω απο την υψηλη κυριοτητα του εκτροφεα...
ελπιζω να εγινα κατανοητος...

ολα τα παραπανω δεν σημαινει οτι συμφωνω με την λογικη του εκτροφεα η οχι ... αν και μερικους τους δικαιολογω πολεον οταν προσπαθουν να προφυλαχτουν με τον ενα η αλλο τροπο...
 


Siegfried

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2013
301
330
Athens-Crete
Aν βοηθάει στην κουβέντα,ο εκτροφέας πριν λίγο απήντησε πως χωρίς το Export o σκύλος που θα λάβει ο φίλος μου δεν θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για εκτροφή.

Οπότε νομίζω άρχισα να αντιλαμβάνομαι την οπτική του.
 




FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Μια φιλη που αυτην την εποχη ψαχνει εκτροφειο και κουταβι ελαβε απο εναν εκτροφεα ( στην γερμανια οσο εκτροφεας- τοσο φιλη μου) την απαντηση ( που εκανε για να τσεκαρει τι θα πει) ποσο θα εκανε ενα κουταβι του χωρις Pedigree- οτι θα ηταν 20 ευρω παραπανω απο την αρχικη τιμη, επειδη θα επρεπε αυτος να ξαναστειλει το pedigree συστημενο πισω στον ομιλο- και ετσι θα εχει εξοδα και τρεχαματα!!
Πολυ εξυπη απαντηση!!!!
 


stelakos

Active Member
7 Μαρτίου 2012
36
0
γεια σας ρε παιδια..επειδη με εχει απασχολησει και μενα αυτο το θεμα πριν λιγο καιρο ....ειχα παρει απο σερβια ενα ροτβαιλερ το οποιο ο εκτροφεας μου ειπε...η σου στελνω ενα απλο πεντιγκρι που να δειχνει το γενεολογικο του σκυλου χωρις ομως να μπορεις να το δηλωσεις στη ν χωρα σου ουτε να κανεις επισημα γεννα..και αν θελεις σου βγαζω εξπορτ και εισαι καλυμενος για τα παραπανω...το κοστος απο σερβια μου βγηκε μαζι με κουριερ να μου τα στειλει κοντα στα 80ε....
 




Φωτεινή

Well-Known Member
2 Ιανουαρίου 2011
1.846
33
Αχαρναί Αττικής
Για να λάβει μέρος σε έκθεση χωρίς normal pedigree, πρέπει να δηλωθεί σαν ξένη συμμετοχή απο τον εκτροφέα του εξωτερικού και η έκθεση να είναι διεθνής. Ο φίλος σου ο ίδιος δεν μπορεί να τον δηλώσει. Να ζητήσει κανονικά export pedigree.
Με απλό pedigree δεν μπορεί να συμμετέχει σε διεθνής έκθεση CACIB ακόμα και ως ξένος ιδιοκτήτης, μόνο με export pedigree.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22