Διπλή Διεθνής Έκθεση Σκύλων 2ΧCACIB Μαρκόπουλο


dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
... και εγώ παιδιά, δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα ιδιαίτερα, με ελάχιστες-ελαχιστότατες εξαιρέσεις (ροδεσιανά ρίτζμπακ και ελληνικοί ιχνηλάτες). Και για τι φωνές λέτε -- τα τσούκα-τσούκα με τα πίου-πίου και τα μπαλάκια έξω από τον στίβο για τα ροτβάιλερ;;; Έλεος!

Είχε πάντως καλαμάκια.......
 
  • Like
Reactions: Orilis




aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Στα rot το μόνιμο πρόβλημα.... σε κάθε έκθεση η ίδια ιστορία! Οχι πως στους γ.π. γίνεται κάτι διαφορετικό βέβαια... double handling και ξερό ψωμί

Δεν μπορώ να πω ότι έχω γενικότερη αίσθηση της έκθεσης γιατί είδα μόνο ελληνικές φυλές.
Τα ριτζμπακ όπως πάντα η ωραιότερη αγέλη και η πιο νιρβάνα... :cool:
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
ειδα μονο Σαββατο μετα τις 17:30 κ ετσι δεν ειδα ομαδες παρα μονο κατηγοριες βετερανων,κουταβιων κτλ.

η αισθηση παντως που μου αφησε δεν ηταν θετικη.
ξαναλεω ομως οτι δεν εχω προηγουμενη εμπειρια.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να πω κι εγω δυο πραγματα που ειδα,
κατ αρχην του Σαββατου στο στιβο με τα ροτ με την κριτη που τους ελιωσε στο τρεξιμο κ οι χειριστες αλλαζαν πανω στον ιδιο σκυλο μιας κ δεν αντεχαν αλλο τρεξιμο (κατι σε σκυταλοδρομια με σκυλο θυμιζε) δεν ξερω αν επιτρεπεται αλλα εβγαζε γελιο, τωρα ο χαμος που γινοτανε απ εξω με μπαλες κ μπαλακια ηταν το κατι αλλο!

Την Κυριακη προσωπικα χαρηκα που ο κριτης στα cane corso ζητησε απο τον βοηθο στιβου να μεταφραζει την κριση του πανω στα σκυλια ωστε να την ακουσει ο κοσμος!
Ειχε το θαρρος της γνωμης του κ ηθελε να την κοινοποιησει οπως επισης ειχε απειρη υπομονη κ διαθεση να ασχοληθει. Τουλαχιστον ηταν κατανοητο το τι εβλεπε κ με ποια λογικη εκρινε. Δεν ξερω αν γινεται συνηθως ετσι, εγω πρωτη φορα το συναντησα.

Ειδα το λατρεμενο basset το οποιο καθοτανε με το μαστουρικο βλεμα κ δεν ετρεχε τιποτε......

Το μονο που με χαλασε πολυ ηταν οτι υπηρχαν δυο καδοι σκουπιδιων ενας στην δυση κ ενας στην ανατολη........

Αυτα.
 


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Στα ροτ αυτη τη φορα ηταν αρκετα διακριτικοι οταν γινονταν οι κρισεις(τουλαχιστον το Σαββατο), καμια σχεση με τις προηγουμενες φορες που ειδα να σουλατσαρει μεχρι και ροδα αυτοκινητου :ROFLMAO:

Ο george_gs λεει μαλλον για εναν εκτροφεα που σε καθε εκθεση δινει show με το double handling.. Περισυ στην καλοκαιρινη του Μαραθωνα ειχε γινει τοσο ενοχλητικος στα BIS, αφου εβρισε πατοκωρφα τον χειριστη του σκυλου (εισαι μ@λ@κ@ς κλπ) ακριβως διπλα στους κριτες, οι οποιοι αναγκαστηκαν να σταματησουν για να του κανουν παρατηρηση, οχι οτι σταματησε βεβαια!
 


george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Πες την πες την !!!
ας την πω λοιπον...
στα δικα μου τα ματια φανηκε οτι "καποιοι" ειχαν λυσσαξει για να παρει το σκυλακι τους καποια θεση.
οι ιδιοι "καποιοι" ειναι αυτοι που ξεκουφαναν ολον τον κοσμο με τις φωνες τους, οπως ανεφερα κ πιο πανω.

sorry,που εχω κολλησει με το συγκεκριμενο περιστατικο αλλα μου εκανε τρομερη αρνητικη εντυπωση.
κριμα, γιατι παλιοτερααα ελεγα μονο οτι απο αυτον θα ξαναεπαιρνα σκυλι.
απο τοτε ομως που αρχισα να ψαχνω εκτροφεα, τον απεκλεισα γιατι δεν με καλυπταν τα σκυλια του κ το Σαββατο μου εδωσε ενα ακομα λογο,που ειναι πολυ πιο σοβαρος για εμενα!

Στα ροτ αυτη τη φορα ηταν αρκετα διακριτικοι οταν γινονταν οι κρισεις(τουλαχιστον το Σαββατο), καμια σχεση με τις προηγουμενες φορες που ειδα να σουλατσαρει μεχρι και ροδα αυτοκινητου :ROFLMAO:

Ο george_gs λεει μαλλον για εναν εκτροφεα που σε καθε εκθεση δινει show με το double handling.. Περισυ στην καλοκαιρινη του Μαραθωνα ειχε γινει τοσο ενοχλητικος στα BIS, αφου εβρισε πατοκωρφα τον χειριστη του σκυλου (εισαι μ@λ@κ@ς κλπ) ακριβως διπλα στους κριτες, οι οποιοι αναγκαστηκαν να σταματησουν για να του κανουν παρατηρηση, οχι οτι σταματησε βεβαια!
τι ακριβως εστι double handling??
οτι οι χειριστες ηταν δυο??

αν ναι...δυο ηταν μεσα στον στιβο και αλλοι 3 απεξω(που φωναζαν), συνολο 5!:LOL:
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: d-friend


Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
To double handling ειναι οταν ενας ειναι ο χειριστης του σκυλου κι απεξω απο τον στιβο αλλος ενας (δυο,τρεις κλπ) ειτε φωναζουν το ονομα του σκυλου, ειτε του δειχνουν καποιο μπαλακι. Κανονικα απαγορευεται. Να γινεται διακριτικα οκ, το καταλαβαινω γιατι ειναι οντως παρα πολυ δυσκολο, αλλα πολλες φορες κατανταει τσιρκο.

Και στα ροτ το Σαββατο ενα κουταβι δεν καθοταν με τιποτα να δουν τα δοντια και μπηκαν μεσα αλλοι 3 για να το κρατανε!
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Συμφωνώ απόλυτα με τον Silent.
Θέλει εξάσκηση, υπομονή, αγάπη και σεβασμό στη διάθεση του σκύλου εκείνη τη δεδομένη στιγμή. Και φυσικά κάποιον να σου δείξει τον τρόπο - ανάλογα βέβαια τη φυλή.
Πάντως σαν τον χώρο των εκθέσεων με τόσες μυρωδιές κάτω, εμείς δεν έχουμε βρει.
Ο δικος μου στηνεται πολυ ευκολα και μενει αλλα οταν ερθει η ωρα του τροχασμου κατεβαζει το κεφαλι κατω και ειναι σαν να πηγαινει σε κηδεια. Πιστευω οτι πρεπει να γραψει αρκετα χλμ σε εκθεσεις ενας σκυλος για αν ειναι συγκεντρωμενος, εκτος βεβαια αν το'χει μονος του.
 
  • Like
Reactions: Anniegr


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Δυστυχώς ο έλληνας τείνει να έχει γνώμη για τους πάντες και τα πάντα και να θεωρεί ότι μπορεί να γνωρίζει και να κρίνει σχεδόν το σύνολο των πραγμάτων που μπορεί να υποπέσουν στην αντίληψή του….

Δεν λέω να μην αφήνει το περιθώριο στον εαυτό του για ...’’την δημιουργία της αίσθησης’’ των πραγμάτων…..αλλά κατά την γνώμη μου, θα ήταν σοφό όταν κάποιες εμπειρίες είναι πρωτόγνωρες να κρατάμε την αίσθηση που αποκομίζουμε για τον εαυτό μας και να περιμένουμε τον χρόνο που θα μας δώσει την ευκαιρία να αποκτήσουμε την γνώση και την κρίση ώστε να τσεκάρουμε τελικά το σωστό ή το λάθος της όποιας αίσθησης.
 




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
To double handling ειναι οταν ενας ειναι ο χειριστης του σκυλου κι απεξω απο τον στιβο αλλος ενας (δυο,τρεις κλπ) ειτε φωναζουν το ονομα του σκυλου, ειτε του δειχνουν καποιο μπαλακι. Κανονικα απαγορευεται. Να γινεται διακριτικα οκ, το καταλαβαινω γιατι ειναι οντως παρα πολυ δυσκολο, αλλα πολλες φορες κατανταει τσιρκο.

Και στα ροτ το Σαββατο ενα κουταβι δεν καθοταν με τιποτα να δουν τα δοντια και μπηκαν μεσα αλλοι 3 για να το κρατανε!
συγγνωμη αλλα ολα αυτα τα θεωρω απαραδεκτα.
κ πρωτα απο ολα εσεις οι συμμετεχοντες θα επρεπε να μιλησετε.
γιατι :
1. δεν ειναι δικαιο για τους υπολοιπους
2. ταλαιπωρειται στο σκυλι
3. η εικονα που βγαινει προς τα εξω ειναι πολυ αρνητικη

ρε παιδια,τα πραγματα ειναι απλα. αν το σκυλι δεν ειναι ετοιμο γιατι το πηγαινεις κ το τραβολογας αριστερα κ δεξια?!για ποιον λογο??
(καλα για τους επαγγελματιες το καταλαβαινω, τις χρειαζονται αυτες τις διακρισεις για τις γεννες τους)
αν το σκυλι δεν αφηνει να δουν τα δοντια του, πολυ απλα θα πρεπει ο κριτης να πραξει τα δεοντα συμφωνα με τον κανονισμο και οχι να ερθει ενας καρο κοσμος για να το κραταει.

ειναι αδικο για τους υπολοιπους συμμετεχοντες!!

συγγνωμη που γινομαι καπως καυστικος.
για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενα απο εσας.
 
  • Like
Reactions: d-friend




george_gs

Well-Known Member
24 Απριλίου 2014
517
506
39
Δυστυχώς ο έλληνας τείνει να έχει γνώμη για τους πάντες και τα πάντα και να θεωρεί ότι μπορεί να γνωρίζει και να κρίνει σχεδόν το σύνολο των πραγμάτων που μπορεί να υποπέσουν στην αντίληψή του….

Δεν λέω να μην αφήνει το περιθώριο στον εαυτό του για ...’’την δημιουργία της αίσθησης’’ των πραγμάτων…..αλλά κατά την γνώμη μου, θα ήταν σοφό όταν κάποιες εμπειρίες είναι πρωτόγνωρες να κρατάμε την αίσθηση που αποκομίζουμε για τον εαυτό μας και να περιμένουμε τον χρόνο που θα μας δώσει την ευκαιρία να αποκτήσουμε την γνώση και την κρίση ώστε να τσεκάρουμε τελικά το σωστό ή το λάθος της όποιας αίσθησης.
TARA, επειδη καταλαβαινω οτι αναφερεσαι σε εμενα.

λοιπον,ειδα καποια πραγματα κ τα μοιραζομαι μαζι σας.
κ ακριβως επειδη δεν ξερω για αυτο μιλαω, για να μαθω για να με διορθωσετε.

οταν ειμαστε πολυ καιρο σε εναν χωρο,δυστυχως καποια πραγματα που ειναι αρνητικα τα αφομοιώνουμε και τα θεωρουμε φυσιολογικα.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
φίλε george...
πάρε με το καλό το σκυλάκι που ονειρεύεσαι.....και όταν με το καλό (εαν έρθει η στιγμή ) το κατεβάσεις σε κάποια έκθεση, ξανασυζητάμε για τα των εκθέσεων.....
 






silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Ρε συ george, εγω ειμαι ενας απλος ιδιοκτητης και παω σε μερικες εκθεσεις επειδη μαρεσουν.
Δεν θελω ο σκυλος μου να καθεται να δειχνει τα δοντια του. Δεν τον θελω τοσο βουτυρο, μπορω καλλιστα να του τα δειξω εγω.
Δεν ειναι ολα μαυρο ή ασπρο.
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
Να καταθέσω και εγώ κάτι που μου έκανε πολύ κακή εντύπωση στον κόσμο της έκθεσης το Σάββατο;

Διαγωνίζονταν οι νεαροί χειριστές. Ένα μικρό παιδί, τον «Κωνσταντίνο» που φυσικά δε γνώριζα, πραγματικά τον λυπήθηκα. Ήταν μαζεμένο όλο του το Σόι που λένε.. 6 άτομα στο νερό. Στο σχετικά ήρεμο κλίμα, οι αγριοφωνάρες τους ακούγονταν χορωδιακά τουλάχιστον σαν απειλή.. «Κωνσταντίνεεεε! Τον κριτή στα Μάτιααα! Κωνσταντίνεεε! Διόρθωσε το σκυλίιιι!» Κωνσταντίνεεε.. το ‘να, Κωνσταντίνεεε τ’ άλλο.. και φτου κι απ’ την αρχή.. Κωνσταντίνεεε, Κωνσταντίνεεε!

Μέχρι και τη φωνή της παρουσιάστριας από τα ηχεία κάλυψαν με τις αγριογκαρίδες τους, και αυτά καθ’ όλη τη διάρκεια του διαγωνισμού, και όσο έτρεχαν τα υπόλοιπα παιδιά με τα σκυλάκια τους ενώ ο άμοιρος ο Κωνσταντίνος απλά περίμενε τη σειρά του με το μίνι λουκανικάκι του μέσα στο στίβο. Περιττό να σας πω ότι ο συμπαθέστατος Κωνσταντίνος με τόση πίεση που δέχτηκε από το επιεικώς απαράδεχτο οικογενειακό φαν κλαμπ, με αρχηγό τον τουλάχιστον εκκεντρικής εμφάνισης ηλικιωμένο μακρυμάλλη κύριο, έχασε τα αυγά και τα πασχάλια.

Σα χαμένος προσπαθούσε πολύ περισσότερο να εστιάσει στο βίαιο άκουσμα των δικών του, παρά στη σχέση του με το σκυλί του. Σαστισμένος καθώς ήταν, ο «Κωνσταντίνος» τα έκανε μαντάρα με το σκυλάκι του όταν ήρθε η ώρα να το χειριστεί. Περισσότερο κοιτούσε στα μάτια με χαμένο βλέμμα τον «πατριάρχη» της οικογένειας, με το λαμέ κουστούμι και τον λευκό κοκάλινο σκελετό στο ντεγκραντέ γυαλί, παρά τον κριτή.

Δεν ήξερα για ποιον να πρωτοεκνευριστώ. Είναι κρίμα κι άδικο για τον μικρό «Κωνσταντίνο» να μεγαλώνει σε αυτό το περιβάλλον, αλλά κρίμα κι άδικο είναι και οι δικοί του με την απολίτιστη συμπεριφορά τους να αποσπούν την προσοχή κριτών και παρευρισκομένων από τα υπόλοιπα παιδιά που διαγωνίζονταν, την ίδια ώρα που αποσπούσαν και την προσοχή των υπολοίπων παιδιών καθώς και των ζώων τους!

Και τώρα η στιγμή των αποτελεσμάτων! Ταν ταννννν! Ελλάς το μεγαλείο σου: Ο δύσμοιρος «Κωνσταντίνος» κέρδισε την τέταρτη θέση, και ήταν προφανές ότι δεν την κέρδισε με το σπαθί του!

Έτσι λοιπόν έχουμε:

-Μια άξεστη και αγενή στην επιεικέστερη των περιπτώσεων οικογένεια που βεβαιώθηκε ακράδαντα ότι έκανε το καλύτερο που μπορούσε για το μικρό της, και αυτό απέδωσε καρπούς.. (Στην Ελλάδα αυτό θα το έχει εμπεδώσει προ πολλού.. αλλά ποτέ δεν της είναι δυσάρεστο να το επαληθεύει..)

-Ένα ψυχολογικά κακοποιημένο πλάσμα (και δεν αναφέρομαι στο σκυλάκι) που θεωρεί ότι η «ενθουσιώδης» οικογένειά του το λατρεύει, το στηρίζει πραγματικά και κάνει για αυτόν το καλύτερο, κάτι που αποδεικνύεται εκ του αποτελέσματος.. (Δεν αναφέρομαι βέβαια στην ανάγκη για ψυχοθεραπεία μια και ίσως να του περάσει από το μυαλό μετά από πολλά χρόνια, αλλά δε βαριέσαι βρε αδερφέ.. λεφτά υπάρχουν!)

-Κάποια απογοητευμένα παιδιά που τα πήγαν πολύ καλύτερα με το σκυλάκι τους, αλλά προφανώς δεν είχαν τις κατάλληλες γνωριμίες, και γεύτηκαν την πικρή γεύση της απογοήτευσης για την αδικία της Ελληνικής αναξιοκρατίας,

-Καθώς και μερικούς θυμωμένους θεατές, σαν και του λόγου μου, που για να διευκρινίσω, βρέθηκα εκεί απλός και αμερόληπτος θεατής, για να απολαύσω σκυλάκια και παιδάκια να συνεργάζονται, χωρίς να έχω τίποτα από τα δύο.

Βέβαια, οι διοργανωτές μέσω της εκφώνησης-παρουσίασης διευκρίνισαν εξαρχής ότι ο Κωνσταντίνος είναι μικρής ηλικίας.. Κάτι που ίσως θα είχε νόημα να συνυπολογιστεί από τους κριτές. Αλλά κρίνοντας και από τα υπόλοιπα βραβεία, δεν έβγαλα το συμπέρασμα ότι χώρισαν σε τέσσερεις ηλικιακές υποκατηγορίες τα παιδιά και βράβευσαν το καλύτερο για την κάθε υποκατηγορία.

Έγινε ξεκάθαρο εξαρχής από την παρουσιάστρια, ότι διαγωνιζόμενοι σε αυτόν τον αγώνα ήταν τα παιδιά και όχι τα ζώα. Προσωπικά, πιστεύω, ότι όπως θα όφειλαν να διορθώσουν ή και να αποβάλουν στη συνέχεια έναν ενήλικο χειριστή που φερόταν βίαια στο διαγωνιζόμενο ζώο του, έτσι θα όφειλαν ακόμα και να αποβάλουν ευγενικά το νεαρό χειριστή, και αυτό για το καλό της δικής του ψυχικής υγείας, για τη συμμόρφωση της απαράδεκτης οικογένειας, αλλά και για την ομαλή διεξαγωγή του αγώνα και το καλό των υπόλοιπων διαγωνιζομένων.

Φυσικά πέραν της εύφημης μνείας σχετικά με την ηλικία του διαγωνιζομένου στην αρχή, η παρουσιάστρια έκρινε ότι δεν έπρεπε να γίνει καμία άλλη παρατήρηση προς την τουλάχιστον ενοχλητική οικογένεια καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Κατά τα άλλα, καλά. Εύχομαι να μη σας κούρασα, με την πολυλογία μου.