Δυσκολος με το Φαι


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Καλημερα,ο μικρος(22μηνων) μου το παιζει δυσκολος με το φαι.
Ταιζω royal4800 γιατι τον κανω προπονηση αλλα μου τρωει 2.5-3 cup της royal την ημερα.Εγω θελω να τον φτασω να τρωει 4.5-5 cup την μερα.
Αλλαξη τροφης δεν παιζει γιατι και με την puppy παλι ζορια μου εκανε.

Τον εχω αφησει και νηστικο αλλα δεν λεει να στρωσει αρκετες μερες αλλα και με συστημα(τρωει 2 μερες δεν τρωει 1,τρωει 1 δεν τρωει 3,τρωει 3 δεν τρωει 1 κλπ για κανα μηνα και παραπανω και μετα 5 μερες φαι 1 νηστεια για κανα 2βδομαδο και μετα 6 μερες φαι 1 νηστια κλπ).

Θελω να τον παχυνω λιγο γιατι ειναι 33 κιλα μονο και επρεπε να ειναι οπως μου ειπε και η γιατρος 35-36 και ψαχνοντας λυσεις στο ιντερνετ ειδα αυτο το προιον http://www.pet4u.gr/Product/5726/symplirwma_diatrofis_appetine/

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?Γενικα τετοια προιοντα κανουν δουλεια η εχουν ως καταλληξει μετα απο καποιες μερες η βδομαδες ο σκυλος να γλυφει απλα τις κροκετες.

Σημειωση:ο σκυλος εχει κανει προσφατες αιματολογικες γενικες,καλαζαρ,ερλιχιωση και ηταν καθαρος
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτο το προιον δεν το ξερω αλλά εχω υποψη να χρησιμοποιούν το anima strath για την ορεξη. Σε εμας βεβαια δεν επιασε.

Αν αλλαζες τροφή? Καποια αντιστοιχη για σκυλους με αυξημένες απαιτησεις ενεργειας?
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Εχω δοκιμασει μπαρφ,πλατινουμ,ακανα σε ολα το ιδιο..Απλα ειναι μογγολο.Υπαρχει η λυση να τον λιωσω στην πεινα γιατι φαινεται το προγραμμα νηστειας που του κανα του επεσε light αλλα δεν θελω να φτασω εκει.

Το anima strath το εδινα στον σκυλο κουταβι πιο πολυ επειδη το συνεστησε ο εκτροφεας αλλα δεν ειδα διαφορα.

Το αστειο ειναι οτι αν τον αφησω στο εκτροφειο και ειναι στο κλουβι με αλλο σκυλι τρωει γιατι το βλεπει ανταγωνιστικα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Να υποθέσω πως είναι οκ από πλευράς υγείας;
Παρεπιπτόντως αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο θέμα με τον δικό μου οπότε περιμένω κι εγώ απαντήσεις.

Κάτι αντίστοιχο είχαν προτείνει και σε μας, χωρίς όμως να το δοκιμάσουμε.

πλα ειναι μογγολο.Υπαρχει η λυση να τον λιωσω στην πεινα γιατι φαινεται το προγραμμα νηστειας που του κανα του επεσε light αλλα δεν θελω να φτασω εκει.
Βασικά αυτή είναι η λύση με τα βλαμμένα, αλύπητα, στεγνά, αβασάνιστα κλπ κλπ...
Αλλά ποιός αντέχει;
 
Last edited:


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Εχω δοκιμασει μπαρφ,πλατινουμ,ακανα σε ολα το ιδιο..Απλα ειναι μογγολο.Υπαρχει η λυση να τον λιωσω στην πεινα γιατι φαινεται το προγραμμα νηστειας που του κανα του επεσε light αλλα δεν θελω να φτασω εκει.

Το anima strath το εδινα στον σκυλο κουταβι πιο πολυ επειδη το συνεστησε ο εκτροφεας αλλα δεν ειδα διαφορα.
με δεδομένο οτι εχω κωλόσκυλο στο θεμα της διατροφης, που ετρωγε 2-3 κροκέτες αντι να τρώει το μπωλ.... σωτηρια ειδα τωρα που αλλαξα τροφη και εχω την ανησυχία μηπως τρώει και παραπάνω από οσο πρεπει. Και acana ειχα τσεκάρει και orijen, k fish4dogs, k earthborn kai brit care kai arden grange... τώρα που κάνω το σταυρό μου, μην την ματιάσω τρώει barking heads
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Απο πλευρας υγειας ειναι τελεια.Μετα απο ενα σημειο και μετα λεω κατι εχει το σκυλι οποτε πηγα για αιματολογικες που ηταν αψογες.

Το μονο προβλημα που μπορει κανεις να πει οτι υπηρξε ειναι οτι ειχε πολυ ψηλα την γλυκοζη που σημαινει αργος μεταβολισμο(Νηστικος που μετρηθηκε ηταν 95 ενω επρεπε να ειναι καπου στο 60-65 αν θυμαμαι σωστα και αυτο εδειχνε οτι ο σκυλος δεν πεινουσε)

Ξεκινησα ενεσεις catosal 3 φορες την εβδομαδα 4 ml και του εφτιαξα τις μετρησεις αλλα βελτιωση μεγαλη δεν ειδα.
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
με δεδομένο οτι εχω κωλόσκυλο στο θεμα της διατροφης, που ετρωγε 2-3 κροκέτες αντι να τρώει το μπωλ.... σωτηρια ειδα τωρα που αλλαξα τροφη και εχω την ανησυχία μηπως τρώει και παραπάνω από οσο πρεπει. Και acana ειχα τσεκάρει και orijen, k fish4dogs, k earthborn kai brit care kai arden grange... τώρα που κάνω το σταυρό μου, μην την ματιάσω τρώει barking heads
Κοιτα εγω ξεκινησα να τον ταιζω μετα την τελευταια βολτα ολη την ποσοτητα της μερας.Αφησα 3 μερες νηστικο και ξεκινησα προγραμμα νηστειας.Εφαγε 2 μερες μετα εμεινε 2 νηστικος εφαγε 1 εμεινε 1 νηστικος εφαγε 2 και το πηγα ετσι κανα μηνα.Ετσι μπερδευα το σκυλο μαθαινοντας τον οτι μπορει θα τρως καθε βραδυ ολο το φαι μετα την τελευταια βολτα.Αλλα δεν ηξερε αμα θα κατευει το μπολ αφου δεν εμενε σταθερα διαστηματα νηστικος και ετσι τον εστρωσα καπως.Εννοειτε οχι λιχουδιες και πως αμα σηκωσει το κεφαλι απο το μπολ το χασε.Τον εφτασα σε ενα σημειο να τρωει φουλ 6 μερες και να μενει 1 νηστικος αλλα χωρις να ξερει ποια μερα.Αλλα στο 2ο 6ημερο κυλισε ξανα.

Μπορω να του κανω το ιδιο σε πιο σκληρη μορφη αλλα δεν θελω να φτασω εκει για αυτο και ρωτησα εδω για το προιον αυτο.Αλλιως το βλεπω μονοδρομο να σκληρωνω το προγραμμα που του κανα.
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Κοιτα εγω ξεκινησα να τον ταιζω μετα την τελευταια βολτα ολη την ποσοτητα της μερας.Αφησα 3 μερες νηστικο και ξεκινησα προγραμμα νηστειας.Εφαγε 2 μερες μετα εμεινε 2 νηστικος εφαγε 1 εμεινε 1 νηστικος εφαγε 2 και το πηγα ετσι κανα μηνα.Ετσι μπερδευα το σκυλο μαθαινοντας τον οτι μπορει θα τρως καθε βραδυ ολο το φαι μετα την τελευταια βολτα.Αλλα δεν ηξερε αμα θα κατευει το μπολ αφου δεν εμενε σταθερα διαστηματα νηστικος και ετσι τον εστρωσα καπως.Εννοειτε οχι λιχουδιες και πως αμα σηκωσει το κεφαλι απο το μπολ το χασε.Τον εφτασα σε ενα σημειο να τρωει φουλ 6 μερες και να μενει 1 νηστικος αλλα χωρις να ξερει ποια μερα.Αλλα στο 2ο 6ημερο κυλισε ξανα.

Μπορω να του κανω το ιδιο σε πιο σκληρη μορφη αλλα δεν θελω να φτασω εκει.

στη δικιά μου η νηστεία δεν επιασε... αντιθετως ειχα ενα σκυλι στα ορια της υπογλυκαιμιας που ΔΕΝ ειχε καμια ενδειξη οτι το ενστικτο επιβιωσης επαιζε να ενεργοποιηθει.... Μετά εμαθε καθε φορα που τρώει να παιρνει επιβραβευση. Τώρα αδειαζει -επιτελους- το μπωλ χωρις δυσκολια (από τα 40-60γρ που λέει η συσκευασία τρώει το ανωτατο οριο) και ερχεται μετά για επιβράβευση! Φτύνω να μην την ματιάσω καθε φορά!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Φαντάσου κατάντια.... Να τα επιβραβεύεις επειδή τρώνε... Ημαρτων
Ρεζίλια των σκυλιών, να τα έβλεπε κανένας αδεσπούλης θα έκανε τον σταυρό του!

Σκατόσκυλα :mad:
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Κοιτα αμα φτασεις τον σκυλο στα ορια της καταρευσης απο την πεινα το ενεργοποιεις το ενστικτο..το θεμα ειναι μπορεις να τον βλεπεις να λιωνει απο την πεινα?ο δικος μου πχ εφτασε 28 κιλα...αμα ξεκινησω πιο σκληρο προγραμμα τον βλεπω 25 να φτανει μεχρι να φορτωσει ξανα..
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Φαντάσου κατάντια.... Να τα επιβραβεύεις επειδή τρώνε... Ημαρτων
Ρεζίλια των σκυλιών, να τα έβλεπε κανένας αδεσπούλης θα έκανε τον σταυρό του!

Σκατόσκυλα :mad:
δεν με εχεις δει να μουρμουράω και να βριζω επειδη κανει τη δύσκολη...
Κοιτα αμα φτασεις τον σκυλο στα ορια της καταρευσης απο την πεινα το ενεργοποιεις το ενστικτο..το θεμα ειναι μπορεις να τον βλεπεις να λιωνει απο την πεινα?ο δικος μου πχ εφτασε 28 κιλα...αμα ξεκινησω πιο σκληρο προγραμμα τον βλεπω 25 να φτανει μεχρι να φορτωσει ξανα..
οταν το σκυλι πεφτει σε υπογλυκαιμια, δεν λειτουργεί κανενα ενστικτο... ειναι σχεδον ληθαργικο και με το ζόρι το μπουκώνεις με υψιθερμιδικη πάστα να προλάβεις τα χειροτερα! Εσυ λογω φυλης δν καταλαβαίνεις τι εννοώ, γιατι δεν θα το ζησεις, στα μικρόσωμα ομως η υπογλυκαιμια ειναι χοντρο θεμα.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Δεν ξέρω τι τρώνε τα άλλα μικρά σνάουζερ που λένε ότι είναι φαγανά έμενα ο δικός μου (13 μηνών) είναι πολύ δύσκολος δοκίμασα διάφορες ολιστικές from gold (puppy small) και earthborn την meadow και την coastal ούτε να τις δεί δεν ήθελε η μόνη που του αρέσει είναι η primitive.
Με έσκασε μέχρι που τις δοκίμασα και εγώ έχουν διαφορά στη γεύση αυτές αυτή που του αρέσει είναι λίγο πιο αλμυρή και έχει πιο πολύ κρέας. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι η primitive έχει υψηλή προτείνη 38% μάλλον θα του κάνω αιματολογικές να δώ πως πάει.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Προτιμας να δωσεις "φαρμακα" απο το να τον αφησεις νηστικο?ισα ισα θα σε βοηθησει και στην ιχνηλιασια :cool:
Ο γιατρος που κολαει?
Θες να τον κατεβασεις σε εκθεση?

Μπορει να εισαι τυχερος,να το δουν οι εκτροφεις του φορουμ και να σου πουν,εχουμε αρκετους
 
Last edited:


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
εγω αυτο που παρατηρησα απο τον δικο μου ειναι πως θελει ποικιλια, θελει και το ωμο του να κατασπαραξει ,θελει και το μαγειρευτο του ,θελει και τη κροκετα του.επισης οταν ειναι χαρουμενος μετα απο βολτα στο δασος σε μερη που παμε πιο σπανια τρωει με πολυ λαχταρα.(ειναι και πιο προσκολημενος πανω μου και υπακουος φουλ τοτε χεχε)
 


Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Εχω δοκιμάσει όλους τους κωδικούς της Arden. Τώρα του δίνω την Arden Prestige που υποτίθεται ότι είναι για ιδιότροπα σκυλια στο φαγητό. Καμία βελτίωση. Και είναι αυτό που λέτε και πιο πάνω, λυπάμαι να τον αφήσω και νηστικό, το έχω κάνει κι αυτό και δεν είδα φοβερή διαφορά. Τώρα, αν δεν έχει το κατιτίς του μέσα στο μπωλ, δεν το αγγίζει πια.

 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Δεν ξέρω τι τρώνε τα άλλα μικρά σνάουζερ που λένε ότι είναι φαγανά έμενα ο δικός μου (13 μηνών) είναι πολύ δύσκολος δοκίμασα διάφορες ολιστικές from gold (puppy small) και earthborn την meadow και την coastal ούτε να τις δεί δεν ήθελε η μόνη που του αρέσει είναι η primitive.
Με έσκασε μέχρι που τις δοκίμασα και εγώ έχουν διαφορά στη γεύση αυτές αυτή που του αρέσει είναι λίγο πιο αλμυρή και έχει πιο πολύ κρέας. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι η primitive έχει υψηλή προτείνη 38% μάλλον θα του κάνω αιματολογικές να δώ πως πάει.
ο δικός μου ήταν απίστευτα φαγανός! Έτρωγε arden αρνί ή acana (κάποια με αρνί) και μαγειρευτό! Όλα αυτά οχι μαζί φυσικά. Η μόνη περίπτωση να μη φάει ήταν οταν δεν ένιωθε καλά και εκεί τρέχαμε!

Αλμυρή και με υψηλή πρωτείνη??? Πέρα απο το ότι την τρώει, γενικότερα του έχει "κάτσει" καλα?
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Αλμυρή και με υψηλή πρωτείνη??? Πέρα απο το ότι την τρώει, γενικότερα του έχει "κάτσει" καλα?
Τώρα την δίνω 2 μήνες την primitive natural και πιστεύω πάει καλά δηλαδή λίγα κακά όχι διάρριες, γυαλιστερό τρίχωμα, σούπερ ενέργεια (πάω και agility) αλλά με προβληματίζει το 38% προτείνη.
Μιλάμε πολύ τζαναμπέτης στο φαί τόσο που τίς έφαγα εγώ τις κροκέτες να δώ τι του αρέσει :p
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Παιδια εγώ της δικιας μου της ανακατεύω την ξηρα με διάφορα μεσα.. Τι ψιλοκομμένα λαχανικά, τι μια πιρουνιά απο κονσέρβα ψάρι, τι ενα μεζεδάκι κοτόπουλο ψιλοκομμένο.. Καθε τοσο και κάτι διαφορετικό. Μπορω να πω οτι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ξανά.. Φτου μην τη ματιάσω δηλαδη. Καμία φορά την τρωει και σκέτη πλέον άμα κάτσει..
Δοκίμασα να την αφήσω νηστική αλλα είχε απελπιστικό πείσμα και την τελευταία μέρα (μετά απο 4 αφαγίας) τη λυπήθηκα γιατι την είδα κρυωμένη.. Απο τοτε θα της ρίξω κάτι μεσα και δεν εχει πρόβλημα..
 




Liana01

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2012
297
0
Πειραιάς
Παιδια εγώ της δικιας μου της ανακατεύω την ξηρα με διάφορα μεσα.. Τι ψιλοκομμένα λαχανικά, τι μια πιρουνιά απο κονσέρβα ψάρι, τι ενα μεζεδάκι κοτόπουλο ψιλοκομμένο.. Καθε τοσο και κάτι διαφορετικό. Μπορω να πω οτι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα ξανά.. Φτου μην τη ματιάσω δηλαδη. Καμία φορά την τρωει και σκέτη πλέον άμα κάτσει..
Δοκίμασα να την αφήσω νηστική αλλα είχε απελπιστικό πείσμα και την τελευταία μέρα (μετά απο 4 αφαγίας) τη λυπήθηκα γιατι την είδα κρυωμένη.. Απο τοτε θα της ρίξω κάτι μεσα και δεν εχει πρόβλημα..
Ακριβώς το ίδιο κανω κι εγώ πλεον γιατί δε γίνεται. Κατ’ αυτόν τον τρόπο το κατασπαράζει το φαγητό.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU