Δυσπλασία αγκώνα


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
να κανω εγω τωρα μια χαζη ερωτηση?
δηλαδη,με χειρουργειο,δεν μπορει να μπει στην σωστη θεση το κοκαλλο και να κρατηθει εκει πχ με λαμες?
:roll:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλά κάνεις ρωτάς! :D
Η λάμα στην άρθρωση όμως τι να κάνει?

Ψάχνοντας για πληροφορίες στο διαδίκτυο, βρήκα ένα πολύ κατατοπιστικό αρθρο. Ρίξτε του μια ματιά: ELBOW DYSPLASIA
 


galazia

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
98
0
σκεφτηκα μηπως υπηρχε,κατι σαν "μηχανισμος",οχι μονοκομματη λαμα,που ενω θα μπορουσε η αρθρωση να κανει τις κινησεις ανεμποδιστα,αυτος θα κρατουσε σωστα τα δυο κοκαλλα :roll:

(θα το κοιταξω το αρθρο)
 




morfeas

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
142
3
Κάποιες δημοσιεύσεις από το παρόν νήμα μεταφέρθηκαν εδώ: Δυσπλασία ισχίου?
kalispera, ηθελα να ρωτησω αν εχεις κανει καμια προοδο στην αναζητηση φαρμακων.

εγω εδωσα σινοκουιν μια φορα αλλα δεν σκοπευω να μεινω σ' αυτο γιατι και πανακριβο ειναι και δεν εχει μεγαλη δοση.

μεχρι στιγμης ενα που μου φαινεται καλο ειναι αυτο:

http://www.flexicose.com/

επισης, εδω υπαρχει ενα συγκριτικο τετοιων φαρμακων:

http://www.glucosamine-arthritis.org/glucosamine/glucosamine-product-guide.html


επισης, γνωριζεις αν μπορουμε να δωσουμε ανθρωπινα συμπληρωματα?

εγω παιρνω τετοια για τα γονατα, αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι κανουν για σκυλους γιατι δεν ξερω αν εχουν τιποτα additives μεσα που να κανουν κανο στο σκυλο.

εγω τωρα περνω (εγω οχι ο σκυλος) το ArthroMax της LifeExtension αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να το δοσω στο σκυλο.

και να φανταστεις οτι το πηρα απ' το φαρμακειο, και ως εκ τουτου το πληρωσα ακριβα...

οταν το εψαξα περισσοτερο ειδα οτι σε καταστηματα με συμπληρωματα διατροφης υπαρχουν απειρα τετοια και απο σοβαρες εταιριες

για παραδειγμα δες αυτα:

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=4351&category=565

http://www.x-tremestores.gr/216/eshop/DetailView.aspx?prod_id=2762&category=565

το θεμα ειναι μπορουμε να τα δωσουμε αυτα σε σκυλο??? γιατι αν μπορουμε σωθηκαμε!!!

και εχε υπ' οψην οτι οι τιμες που βλεπεις ειναι τιμες καταστηματων Ελλαδας. αν δλδ μπορεις να παρεις καποια ποσοτητα, η παιρνεις και τπτ βιταμινες για σενα, μπορεις να παρεις απ' εξω και σου ερχονται ολα πολυ πιο φθηνα.

το θεμα ειναι αν κανουν τα ανθρωπινα συμπληρωματα.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ξεθαβω το θεμα καποια χρονια μετα γιατι η δυσπλασια αγκωνων χτυπησε την πορτα της Σοκο. . .

Εδω και καποιο καιρο κουτσαινει στο αριστερο μπροστινο ποδι της και ετσι σημερα που πηγαμε στον κτηνιατρο της εβγαλε μια ακτινογραφια και μου ειπε οτι ο αγκωνας της ειναι σε ασχημη κατασταση.
Με συμβουλεψε να κανω αμεσα αρθροσκοπηση και αναλογως με τα ευρηματα ισως χρειαστει να της καθαρισει την αρθρωση.

Το κακο με την δυσπλασια αγκωνων ειναι οτι δεν επιδεχεται χειρουργικη αντιμετωπιση οπως η δυσπλασια ισχυου. Μονο τα χαπια και την προσευχη μας να μην προχωρησει σε τετοιο βαθμο που να μην μπορει ο σκυλος να περπαταει.

Εννοειται οτι της εχω ηδη αρχισει γλουκοσαμινη και χονδροιτινη, μπορει ανετα να βγαινει τις βολτες της δηλαδη η καθημερινοτητα μας δεν θα αλλαξει μεχρι στιγμης σχεδον καθολου, αλλα να μην πηδαει και να μην ανεβοκατεβαινει συχνα σκαλια.

Η αληθεια ειναι οτι εχω στεναχωρηθει ειδικα απο την ωρα και μετα που μου ειπε ο κτηνιατρος οτι χρειαστηκε να κοιμισει ενα τσοου τσοου λογω προχωρημενης δυσπλασιας αγκωνων και θελω να πιστευω οτι εχουμε πολλα πολλα χρονια δρομου μεχρι εκει. . .

Μετα την αρθροσκοπηση θα ενημερωσω αναλογως το θεμα αχρειαστο να ειναι σε ολους. . .

Και κατι τελευταιο σε ολους αυτους που προσπαθουν να γλυτωσουν εστω και 100 ευρω και αντι να στραφουν στους εκτροφεις καταφευγουν προς τα πετ σοπ και τους ιδιωτες ας το ξανασκεφτονται διαβαζοντας ολες αυτες τις ιστοριες που ποσταρουμε διοτι το ψυχολογικο-συναισθηματικο κομματι ολης αυτης της καταστασης δεν μετριεται σε ευρω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Αντε βρε Ειρήνη...περαστικά της.

Οσο γι'αυτό:
Και κατι τελευταιο σε ολους αυτους που προσπαθουν να γλυτωσουν εστω και 100 ευρω και αντι να στραφουν στους εκτροφεις καταφευγουν προς τα πετ σοπ και τους ιδιωτες ας το ξανασκεφτονται διαβαζοντας ολες αυτες τις ιστοριες που ποσταρουμε διοτι το ψυχολογικο-συναισθηματικο κομματι ολης αυτης της καταστασης δεν μετριεται σε ευρω.
...στου κουφού την πόρτα...δυστυχώς :(
 




Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Ευχαριστω παιδια!

Περαστικα δεν θα ειναι απλα ευχομαι να μεινει σταθερη σε αυτη την κατασταση και να
μην χειροτερεψει.

Επιτελους αυτη η κουφη πορτα πρεπει να αρχισει να ακουει και λιγο. . .
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ολη μας η θετικη σκεψη μαζι σας!!

Ολα θα πανε καλα,θα δεις.
 








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ειρήνη εύχομαι το καλύτερο δυνατό για το κορίτσι σου. Περιμένουμε τα νέα της αρθροσκόπησης ελπίζω να μην φτάσετε ποτέ σε άσχημη κατάσταση και να το αντιμετωπίσετε με επιτυχία, και το πιστεύω κιόλας!
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Απ'οτι μιλησα η αρθροσκοπηση δεν ειναι και πολυ ευκολη εξεταση, ειναι μια
διαδικασια με ναρκη και τομη και καμερα για να δουνε την αρθρωση κτλ. Θα
ξαναμιλησω με τον γιατρο και αναλογως το προγραμμα του (γιατι γινεται και χαμος)
θα κλεισουμε το ραντεβου.

Μυρτω σ'ευχαριστω πολυ και εγω πιστευω οτι θα τα παμε καλα! Αρκετες ταλαιπωριες εχει
περασει το Σοκολατακι μου, δεν θα κολλησουμε σε αυτη! :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Η αρθροσκόπηση Ειρήνη μου είναι όπως και των ανθρώπων.

Επέμβαση κανονική, με την έννοια της νάρκωσης πχ, όχι με τομές, με τρύπες απ'όπου περνάνε τα εργαλεία, αλλά συγκριτικά πιο απλή, πιο αναίμακτη και πιο εύκολη στην αποθεραπεία.

Στον γνωστό γιατρό;
 










Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU