Δυσπλασία σε Γερμανικό Ποιμενικό;




kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
fusion = τηξη

Αν θυμάμαι τη φυσική μου καλά, η τήξη περιλαμβάνει θερμότητα.

Δες και σε ένα λεξικό το "fuse" το οποίο αναφέραται ξεκάθαρα.

Και από άλλο άρθρο:

...juvenile pubic symphysiodesis has been performed with either electrocautery or surgical excision of the symphyseal growth plater...
 
Last edited:


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μα η μέθοδος που περιγράφει το άρθρο δεν έχεις σχέση με τη θερμότητα! Απ’ ότι κατάλαβα (αν κατάλαβα καλά) δένουν/κολλουν με κάποιο τρόπο τα οστά της λεκάνης (ας μας δώσει κάποιος ένα καλύτερο ορισμό για το "pelvic") έτσι ώστε να αλλάξει η γωνία των γοφών και να μειωθεί η πιθανότητα εμφάνισης αρθρίτιδας.

Τέλος πάντων, θα το ψάξω λίγο και θα επανέλθω.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
http://books.google.gr/books?id=B_n...iNSQAw&sa=X&oi=book_result&resnum=1&ct=result

Επειδή δε μπορώ να το αντιγράψω, κάνε τον κόπο να το διαβάσεις. Αναφέρει καυτηριασμό ξεκάθαρα.

Όπως επίσης και εδώ:

JPS surgery

  • Your pet will be put under general anesthesia
  • A small incision is made between the hind limbs to expose the pubic bone of the pelvis
  • The growth plate of the pubis is cauterized to destroy the growing cells of this part of the pelvis
  • Your pet likely will go home on the same day that the surgery is performed
citation: http://www.vetsurgerycentral.com/jps.htm
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Για την ώρα τα νέα είναι απλά τέλεια. Ο μικρός έκανε εξετάσεις για δυσπλασία (τόσο εξέταση όσο και ακτινογραφία). Δεν υπάρχει ίχνος δυσπλασίας.

Φυσικά η εξέταση θα επαναληφθεί και στο μέλλον!

Ο ορθοπεδικός κτηνίατρος που έκανε την εξέταση (ένας από τους προτεινόμενους του ΚΟΕ) είπε ότι ο Bruce έχει άψογη μορφολογία και ΑΝ εμφανίσει κάτι στο μέλλον, δε θα είναι βαριάς μορφής.

Απλά, ένα απίστευτο βάρος έφυγε από επάνω μας. Μόνο και μόνο γιατί μια ασυνείδητη "κτηνίατρος" πέταξε μια μεγαλιωδέστατη μ@λ@κί@. Θα φταίω τώρα να της πάω την ακτινογραφία και να της την τρίψω στη μούρη; Μάλλον όχι...

Αφήστε που πήγε να κάνει Ortolani Test με το κουτάβι ξύπνιο η ηλίθια :mad::mad::mad::mad::mad:

Ας μην τα θυμάμαι καλύτερα. Όλα καλά. Η χαρά μας δεν περιγράφεται!

ΥΓ: Υπάρχει άραγε κανείς που συνεχίζει να με συμβουλεύει ότι σε αυτήν την κτηνίατρο πρέπει να συνεχίσω να πηγαίνω το σκυλί;;;;;;;;;
 






ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
kkranis

ΥΓ: Υπάρχει άραγε κανείς που συνεχίζει να με συμβουλεύει ότι σε αυτήν την κτηνίατρο πρέπει να συνεχίσω να πηγαίνω το σκυλί;;;;;;;;;
εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στου καφέδες

σε καλύπτει σαν γιατρός στα βασικα ????

σε καλυπτει σαν ανθρωπος (να σου εξηγησει , ενημερώσει???)

ειναι εκει οταν την χρειαστεις (αργίες - εορτές????)

αν ναι τοτε φυσικα και δεν την αλλάζεις αλλα στην εξιδεικευμενη ασχημη ψάχνεις τον καταλληλο γιατρο

αν οχι, τοτε ναι την αλλάζεις
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
kkranis



εκαστος στο ειδος του και ο Λουμιδης στου καφέδες

1. σε καλύπτει σαν γιατρός στα βασικα ????

2. σε καλυπτει σαν ανθρωπος (να σου εξηγησει , ενημερώσει???)

3. ειναι εκει οταν την χρειαστεις (αργίες - εορτές????)

4. αν ναι τοτε φυσικα και δεν την αλλάζεις αλλα στην εξιδεικευμενη ασχημη ψάχνεις τον καταλληλο γιατρο

αν οχι, τοτε ναι την αλλάζεις
1. OXI! Δεν του πήρε καν τη θερμοκρασία. Πήγε να κάνει Ortolani Test χωρίς καν να δώσει ηρεμιστικό στο κουτάβι. Επίσης, έβγαλε διάγνωση ότι έχει δυσπλασία ΠΡΙΝ το εξετάσει. Μόνο βλέποντάς το στον προθάλαμο του ιατρείου. Το αιτιολογικό του ότι "αφού είναι από pet shop έχει δυσπλασία" εμένα δε με καλύπτει.

2. Χίλες φορές ΟΧΙ. Τονίζω και πάλι: Πριν εξετάσει το μικρό, είχε ήδη πει ότι το σκυλί θα έχει πρόβλημα σοβαρό και καλύτερα να το επιστρέψουμε. Πρότεινε επίσης να μας συστήσει αυτή εκτροφέα που θα μας έδινε καλό σκυλί. Και μετά είπε: ας τον δούμε και λίγο. Εμένα αυτό μου κάνει ΕΜΠΟΡΙΟ και τίποτε άλλο. Επίσης είπε ότι η τροφή που είχαμε πάρει (Techni-Cal) είναι απαίσια και μόνο αυτή που έδινε εκείνη είναι καλή.

3. ΙΣΩΣ. Έχει κλινική και όχι απλό ιατρείο. Και είναι και 2 βήματα από το σπίτι. Αλλά προτιμώ να τρέχω από Αγ. Παρασκευή στη Γλυφάδα για ένα απλό εμβόλιο ή για ότι άλλο χρειαστεί, παρά να ξαναπατήσω εκει μέσα.

4. Τώρα έχω ένα γιατρό που με καλύπτει γιατί μιλάει μαζί μας, μας εξηγεί τα πάντα, είναι σωστός επαγγελματίας, δεν προσπαθεί να μας πουλήσει τη μία ή την άλλη τροφή αλλά απλά συμβουλεύει και γενικότερα κρατάει μια άψογη συμπεριφορά. Επίσης είναι δοκιμασμένος χρόνια. Και στα δύσκολα, απευθυνθήκαμε σε κάποιον ειδικό (ορθοπεδικό).

Μάκη, όλα αυτά τα έχω ξαναγράψει. Απλά, πολλοί συμφορουμίτες (τι είπα ο άτιμος) προτιμούσαν έναν κτηνίατρο που θα έβγαζε προβληματικό το σκυλί χωρίς εξετάσεις, μόνο και μόνο γιατί κάναμε το λάθος να τον πάρουμε από pet shop, παρά έναν άλλο που είπε ότι δε βλέπει κανένα πρόβλημα με το σκυλί αφού έκανε τις εξετάσεις του. Η γενίκευση δηλαδή. Ότι είναι από pet shop είναι για πέταμα. Εγώ ξέρω ότι "όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος, συμπεριλαμβανομένης και της παρούσης". Και εννοείται ότι θα προτιμούσα (τώρα που ξέρω) να είχα απευθυνθεί σε κάποιον καλό εκτροφέα. Μόνο και μόνο για να είχα γλυτώσει όλο αυτό το άγχος και στενοχώρια τους 2 αυτούς μήνες. Όχι ότι ο καλύτερος εκτροφέας του κόσμου μπορεί να σου εγγυηθεί για ένα τέλειο κουτάβι χωρίς κανένα πρόβλημα. Αλλά σίγουρα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να πάρεις ένα καλό.

Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα σκυλιά δεν είναι τοστιέρες που επιστρέφονται όταν είναι ελλατωματικά. Εμείς είμασταν έτοιμοι μέχρι χθες το βράδυ να σκάσουμε €2000+ για μια ενδεχόμενη εγχείρηση που μπορεί να μας πρότεινε ο κτηνίατρος σε περίπτωση που οι εξετάσεις έβγαζαν κάτι το αρνητικό. Μόνο και μόνο για να είναι ο μικρός καλά. Και όχι, δεν μας περισεύουν σε καμιά περίπτωση. Είναι απλά μέλος της οικογένειάς μας.
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
με μπέρδεψες :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

αφου εχεις ήδη αλλάξει κτηνίατρο γιατι ρωτάς???

τελος πάντων

καπου στον δρομο σε έχασα :D:maria::paja1:
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
με μπέρδεψες :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

αφου εχεις ήδη αλλάξει κτηνίατρο γιατι ρωτάς???

τελος πάντων

καπου στον δρομο σε έχασα :D:maria::paja1:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Πρέπει να διαβάσεις 13 σελίδες posts για να καταλάβεις ακριβώς :maria:

Η ερώτηση ήταν ρητορική ;) και ολίγον τι εκτός θέματος :cool:
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Καλημέρα
Μπαίνεις σε ένα forum με μηδενικές γνώσεις

Τα πίσω πόδια του Bruce είναι λίγο "ενωμένα" δηλαδή συγκλίνουν στις μεσαίες αρθρώσεις (αγκώνας ονομάζεται; δεν είμαι σίγουρος).
Και πολύ άγχος (όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες)

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Στην κατάσταση που είμαστε ψυχολογικά, όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες για να δούμε τι πρέπει να κάνουμε για το σκυλί.
Παίρνεις 14 σελίδες απαντήσεις

θα επαιρνα μια διαγνωση γραπτη απο τον πρωτο κτηνιατρο που εξετασε το σκυλο και θα ενημερωνα το πετ σοπ απο τωρα.Το πιο πιθανο ειναι να μην στη δωσει τη γνωματευση γιατι ο σκυλος ειμαι πολυ μικρος και οι εξετασεις δυσπλασιας προυποθετουν ακτινογραφιες που γινονται σε σκυλια μεγαλυτερης ηλικιας..Οπως και να χει , εφοσον ο σκυλος εχει ενα εμφανες στραβωμα, περνα απο εκει που τον αγορασες και στοιχειοθετησε την κατασταση ωστε ο πετσοπας να ξερει και αυτος πως υπαρχει ενα θεμα (η σοβαροτητα του οποιου ερευναται)
... ενώ περιγράφεις βαριά δυσπλασία

Το μόνο που τον έχω δει να έχει δυσκολία, είναι να ανέβει ένα μεγάλο σκαλοπάτι από το μπαλκόνι στο σπίτι, όπου ανεβάζει τα μπροστά πόδια και μετά δυσκολεύεται πολύ να ανεβάσει και τα πίσω.
όλα αυτά στην πρώτη σελίδα

και οι απαντήσεις συνεχίζονται

Οχι δεν ισχύει.
ΜΑΛΛΟΝ η κατάσταση αυτή δεν είναι προερχόμενη από δυσπλασία αλλά από την κακή διατροφή και έλλειψη άσκησης.
Τα πειράματα με την σκάλα πρέπει να τα αποφεύγεις ακομα και αν ο σκύλος φαίνεται καλύτερα.
Μπορείς να κάνεις ένα πρώτο τέστ (μόνο σε ειδικευμένο κτηνίατρο για δυσπλασία) σε ηλικία 7 μηνών. Ο σκύλος μπορεί να έχει δυσπλασία αλλά όχι σε προβληματικό βαθμό, για να καταλάβεις πόσο ακριβώς έχει θα πρέπει να πάρεις είσημο χαρακτηρισμό από τον ΚΟΕ ή να έχεις την ατυχία ο σκύλος να έχει σοβαρό πρόβλημα στην πορεία του.
Μπορείς από τώρα να δώσεις σκευάσματα προστασίας των αρθρώσεων, σε πολύ ,ικρές δόσεις βέβαια, και να φροντίσεις για την ομαλή (όχι απότομη) εκγύμναση του σκύλου με ελαφρύ περπάτημα ή κολύμπι σε τακτικές και σύντομες βόλτες σε ομαλό έδαφος.
μαθαίνεις το ortolani test (ενώ πρίν 15 post δεν ήξερες πώς λέγεται ο ταρσός)

Η γιατρός του έκανε Ortolani sign test? Η εξέταση αυτή εντοπίζει ενδείξεις χαλαρότητας στο ισχίο. Εάν το σημείο Ortolani είναι θετικό σημαίνει πως ή υπάρχει ήδη δυσπλασία ή μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης δυσπλασίας στο μέλλον.
Διάβασε αυτό το θέμα: Τεστ δυσπλασίας ισχίου σε κουτάβι

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, επέστρεψε το κουτάβι.
Μετά από τον πρώτο κτηνίατρο τον οποίο κανείς δεν εγκωμίασε πρός το παρόν πάς στον 2ο όπου κάνει τα εξής

1. Με τον που τον βλέπει, λέει ότι είναι πολύ ωραίος
2. Τον εξέτασε κανονικά και για πολλή ώρα (μάτια, δόντια, ράχη, πόδια, θερμοκρασία κτλ)
3. Ρώτησε για τα εμβόλια που έχει κάνει και επιβεβαίωσε τα λόγια της πρώτης γιατρού όσον αφορά τον περιορισμό του σκυλιού και τις επαφές του με άλλα σκυλιά.
4. Είπε ότι ξέρει τη συγκεκριμένη κτηνίατρο και ότι έχει καλή γνώμη για αυτή.
4. Ρώτησε από ποιά χώρα έγινε εισαγωγή ο Bruce
5. Επιβεβαίωσε ότι είναι από την Ουγγαρία από τα πρώτα ψηφιά στο chip
6. Είδε το διαβατήριο και είπε ότι το συγκεκριμένο εκτροφείο βγάζει καλά σκυλιά
7. Ρώτησε από ποιό pet shop το πήραμε και είπε ότι αυτός φέρνει καλά λυκόσκυλα
8. Ρώτησε τι τροφή του πήραμε και είπε ότι είναι μια χαρά.
9. Μόλις έμαθε το τι έκανε στο σκυλί η πρώτη γιατρός δε θέλησε να το σχολιάσει καθόλου.
10. Είπε ότι το σκυλί πρέπει να τρώει 2 με 3 φορές την ημέρα όσο θέλει για 10-15 λεπτά. Μετά να του πέρνουμε το φαΐ που έχει αφήσει.
Ενώ εσύ λές

Για να είμαι και εντελώς αντικειμενικός, πρέπει να αναφέρω ότι το pet shop μου πούλησε ένα καλό μεν κουτάβι, αλλά λίγο μεγαλύτερο από ότι έδειχναν τα χαρτιά. συγκεκριμένα, η ημερομηνία γέννησης ήταν η 6η Νοεμβρίου ενώ σήμερα το σκυλί είναι περίπου 3,5 μηνών.
Και εδώ σε συμβουλεύω εγώ λακωνικά να παραμείνεις στην πρώτη γιατρό γιατί όσο ασόβαρη και αν είναι (δεν μας έχει εξηγήσει ακόμα αν έκανε ortolani test άρα γιατί να είναι ασόβαρη ? Εχεις περιγράψει μία εξέταση με το χέρι όπου το κουτάβι πόναγε και άλλα που δείχνουν βαριά δυσπλασία) - αποκλείεται απλά να είναι πιο ασόβαρη από τον δεύτερο ...

Μετά μαθαίνεις και για τα petshop από μέλη που φρίκαραν με τον 2o κτηνίατρο και την διάγνωση καθαροαιμίας και ποιότητας από το βιβλιάριο :p :p :p

KAI ΌΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ... το θέμα σου έχει 14 ... όπου μαθαίνεις επίσης πώς λειτουγεί ο ΚΟΕ ποιός κάνει ακτινογραφίες τί είναι ακτινογραφίες ποιός πρέπει να τις κάνει αλλά και το ortolani test αν πρέπει να γίνει με ηρέμιση κλπ και σε τί ηλικίες κλπ κλπ κλπ μην συνεχίζω όποιος θέλει μπορεί να διαβάσει τα προηγούμενα ...


Κάνεις τελικά τις ακτινογραφίες σε εξειδικευμένο κτηνίατρο και .... ΜΠΑΙΝΕΙΣ εδώ να θριαμβολογήσεις ότι ο σκύλος τελικά δεν έχει δυσπλασία και σε 2 post να αναφερθείς επικριτικά σε όποιον σου είπε πήγαινε τον σκύλο πίσω ή άλλαξε κτηνίατρο ???

Λυπάμαι πολύ.

Μπορείς να σκανάρεις την ακτινογραφία και να την σηκώσεις σε μεγάλη ανάλυση σε παρακαλώ ? Η στείλε την στο email μου. Είναι το τελευταίο που θα ήθελα να δώ ...
 
Last edited:


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Denis,

αν θεωρείς θριαμβολογία το γεγονός ότι ο μικρός δεν έχει για την ώρα τίποτα, κάνεις λάθος. Απλά και μόνο το άγχος όλων αυτών των 2 μηνών βγήκε έτσι. ΔΕΝ είναι θριαμβολογία σε καμιά περίπτωση. Και ούτε κατακρίνω κανέναν. Απλά διατηρώ το δικαίωμά μου να έχω και εγώ μια άποψη αφού έζησα τα γεγονότα από πρώτο χέρι.

Αν τα πράγματα ήταν έτσι όπως τα λες, απλά δε θα συνέχιζα να ασχολούμαι με το forum αυτό. Έχω φύγει παλαιότερα από άλλα forum όπου ήμουν και moderator και σχολιόμουν πολλές ώρες καθημερινά για πιο ασήμαντες αφορμές.

Το ότι μένω εδώ σημαίνει ότι εκτιμώ τις γνώσεις και τη διάθεση να τις μοιραστούν από κάποιους ανθρώπους. Μεταξύ αυτών και εσύ.

Το ότι μπορεί όμως να έχω μια διαφορετική άποψη για κάποια πράγματα που τα έζησα από πρώτο χέρι, θεωρώ ότι είναι δικαίωμά μου. Επίσης, θεωρώ ότι οφείλω να τα γράψω γιατί πολύ απλά έτσι έγιναν.

Τώρα τα περί ασοβαρότητας των κτηνιάτρων που αναφέρω πιο πάνω, είναι πραγματικά μια πολύ μεγάλη κουβέντα, τελείως άσχετη με το παρόν thread (αν και πρέπει να ομολογήσω ότι εγώ είμαι αυτός που συνήθως βγαίνει off-topic).

Δυστυχώς, μέσω των fora, δημιουργούνται εύκολα πολλές παρεξηγήσεις. Επειδή ακριβώς δεν υπάρχει παρούσα η γλώσσα του σώματος. :)

Την ακτινογραφία πώς να τη σκανάρω;;;; Έχω απλό scanner και όχι για αρνητικά.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Μπορείς να την στερεώσεις σε ένα παράθυρο με αρκετό φως από πίσω και να την τραβήξεις κοντινή φωτογραφία με καλή ψηφιακή φωτογραφική μηχανή για να μπορέσεις εύκολα και γρήγορα να την ανεβάσεις στο φόρουμ.
 


lokros

New Member
16 Σεπτεμβρίου 2009
1
0
Καλησπεριζω κι εγω την παρεα!!!
ROTTIE θα ηθελα να ρωτησω τελικα σου την εστειλε την ακτινογραφια ο φιλος kkranis ???
Τελικα τι εγινε???
Ρωταω γιατι κι εγω εχω μια σκυλιτσα γ.π. 3,5 μηνων και παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα με τα πισω ποδια.
Η κτηνιατρος μου ειπε οτι θα πρεπει κι εγω μετα την ηλικια των 5 μηνων να την παω για ακτινογραφια.Ισως βεβαια λεει οτι αυτο μπορει να οφειλεται γιατι ειναι αδυνατη και πρεπει να εχει περισσοτερο βαρος , λογω δικιας μας βλακειας που το σκυλι το ταιζαμε συνεχεια με κονσερβες γιατι δεν ετρωγε ξηρα τροφη ουτε με σφαιρες (ολες τις μαρκες εχω δοκιμασει)
Ευχαριστω!!!
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
τελικα ο σκυλος ειχε δυσπλασια η οχι?

και ο δικος μου μου κανει κατι παραξενα τελευταια..που κ που κουτσεμα το πισω δεξι ποδι λιγο ομως οχι πολυ εντονο,τωρα τι αλλο πρεπει να ξερω για συμπτωματα δυσπλασιας δεν το γνωριζω..ειναι 5.5 μηνων τωρα..για το ενδεχομενο αμα εχει δυσπλασια γιατρευετε με χαπια απο μικρος η με καποια θεραπεια η οχι?σε μισο μηνα θα τον βγαλουμε και ακτηνογραφια..αν και ο γιατρος οταν τον ειδε μετα απο μια εβδομαδα απο την πρωτη εξεταση μου ειπε να μην ανησυχω γιατι τοτε δεν κουτσενε καθολου..ενω εχθες το ξαναεκανε..μηπως λογο κουρασης η κατι αλλο?δεν ξερω ουτε κ εγω.
θα δειξει ο χρονος.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Το τελευταίο post έχει γραφτεί πριν 1,5 περίπου χρόνο!

Καλό θα ήταν να μην τον κουράζεις σε σημείο που να μην μπορεί να πάρει το πόδια του!

Πρέπει να προσέχεις πάρα πολύ αυτήν την ηλικία!

Η δυσπλασία έχει να κάνει με τον τρόπο που βαδίζει, τρέχει και κινείται!Εκεί βλέπεις τα σημάδια!

Σε κουτάβι 5,5 μηνών θεωρώ ότι δεν μπορείς να δεις καθαρά δυσπλασία γιατί το σωματάκι του είναι ακόμα μικρό και τώρα αναπτύσσεται!
Εκτός και αν υπάρχει δυσπλασία και φαίνεται πολύ έντονα!Δεν μπορεί να περπατήσει, να τρέξει να κινηθεί άνετα κτλ κτλ!
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
τρεχει κανονικα μπορω να πω.δεν βλεπω δυσκολιες αλλα ειμαι ανχωτικο ατομο γενικα και με την ιδεα που εχα λογο οτι κουτσενε να εχει δυσπλασια ολα μου φαινονται πλεον συμπτωματα δυσπλασιας.
ουτε με μπαλα τον τρεχω τωρα απο εκει που τον ετρεχα πολυ με τοκλασικο "πεταγμα με μπαλακι" ουτε τιποτα.απλα βολτα στο παρκο και ας τρεξει με τα αλλα σκυλια οσο θελει.
δεν τον βλεπω να κολωνει στο τρεξιμο ομως.
ξερεις μηπως αμα διαπιστωσω δυσπλασια απο μικρο αν μπορω να τον γιατρεψω σε μεγαλο βαθμο μονο με θεραπειες και φαρμακευτικες αγωγες?ας ελπισω να μην εχει τιποτα και οσα λεμε να μεινουν σαν γνωσεις μονο
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Η δυσπλασία είναι σκελετικό πρόβλημα!

Η δυσπλασία έχει βαθμούς!Εξαρτάται σε τι βαθμό είναι!

Η δυσπλασία δεν εξαφανίζεται,είναι μόνιμη εφόσον υφίσταται σαν πάθηση!"Απαλύνεται" με φαρμακευτική αγωγή!

Ανάλογα λοιπόν οι γιατροί που θα αναλάβουν τον σκύλο θα πουν αν μπορεί να συντηρηθεί με φαρμακευτική αγωγή για όλη την υπόλοιπη ζωή ή χρειάζεται να προβούν σε εγχείρηση που θα μειώσει σημαντικά το πρόβλημα αλλά θα χορηγείται και πάλι φαρμακευτική αγωγή για να είναι ο σκύλος σε καλή κατάσταση!
 


bruno25

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
261
0
volos
εμενα μου ειπε πως αμα εχω θα ειναι σε μικρο βαθμο....οταν τν ξαναειδε μετα απο μερες ειπε μν ανησυχεις γιατι δεν κουτσενε..αμα εχει δυσπλασια την μια θα κουτσενει και την αλλη οχι?δεν επρεπε συνεχεια να κουτσενε?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.079
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa