Δυσπλασια


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
Το σκυλι μ παιδια ειναι γ.π. Ειναι 11 μηνων κ εχει δυσπλασια εταξυ D με E το διαπιστωσα δυο μερες τωρα ..ετρεχα σε γιατρους κτηνιατρους κ τα σχετικα...μετα την στεναχωρια που περασα για το προβλημα που ειχε το κοριτσακι μ η μαγια ψαχνω τα παντα κ μιλαω με ανθρωπους πως μπορω να την βοηθησω περισσοτερο θα εκτιμουσα καθε συμβουλη για να βοηθησω την συντροφια μ ευχαριστω!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δυσπλασία D?

Αυτός που ζευγάρωσε τους γονείς του σκύλου σου πρέπει να είχε μυαλό όσο...η μηριαία κεφαλή!

Ο γιατρός πως σε συμβούλεψε να προχωρήσετε?

Η κλινική εικόνα του ζώου πως είναι?
 
  • Like
Reactions: Orilis and ioanna a


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
Δυσπλασία D?

Αυτός που ζευγάρωσε τους γονείς του σκύλου σου πρέπει να είχε μυαλό όσο...η μηριαία κεφαλή!

Ο γιατρός πως σε συμβούλεψε να προχωρήσετε?

Η κλινική εικόνα του ζώου πως είναι?
Ξερω κ τα αδερφια κ δν εχει κανενα οποτε δν ξερω κατα ποσο φταει αυτος,ειναι σιγουρα κληρονομικο μου ειπε κ ο γιατρος αλλα αφου τα αδερφια της δν εχουν τοτε ποιος ξερει τι να σου πω..

Μου ειπε να ακουληθω αγωγη μ αντιφλεγμονωδες κ χονδροετινη κομενες οι ασκησεις κ ολα τα υπολοιπα στο σκυλι κ αν συνεχισει κ ποναει υπαρχει μια επεμβαση με 1.600 ευρω θα ειναι παλι για να μην ποναει κ η τριτη επιλογη που εχω ειναι η αποκατασταση που κοστιζει 4000 το ποδι κ εμενα εχει κ στα δυο...

Καθεται συνεχως φενεται ορισμενες φορες οτι ποναει θελει να ξαπλωνει στο κρεβατι επειδη λογικα ειναι μαλακο αλλα στο περπατημα δν δειχνει κατι παρα μονο αμα αρχισει το τρεξιμο αρχιζει κ κουτσαινει
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Θα ήξερες να του πεις αν αυτος απο τον οποιο ειχες παρει τον σκυλο ειχε κανει εξεταση DNA στουε γεννητορες.

Απο οσα εχω διαβασει το σκυλι, ειδικα με D, θα συνεχησει να ποναει. Ξεκινα απο τωρα την οικονομια.

Και παλι, αν τον ειχες παρει απο καπου αλου οπου ναι, θα σου κοστιζε ισως και 2000, τωρα το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα επρεπε να αντηπετωπησεις τα 8000. Κριμα μονο για το σκυλακι.
 


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
Δυσπλασία D?

Αυτός που ζευγάρωσε τους γονείς του σκύλου σου πρέπει να είχε μυαλό όσο...η μηριαία κεφαλή!

Ο γιατρός πως σε συμβούλεψε να προχωρήσετε?

Η κλινική εικόνα του ζώου πως είναι?
Ξερω κ τα αδερφια κ δν εχει κανενα οποτε δν ξερω κατα ποσο φταει αυτος,ειναι σιγουρα κληρονομικο μου ειπε κ ο γιατρος αλλα αφου τα αδερφια της δν εχουν τοτε ποιος ξερει τι να σου πω..

Μου ειπε να ακουληθω αγωγη μ αντιφλεγμονωδες κ χονδροετινη κομενες οι ασκησεις κ ολα τα υπολοιπα στο σκυλι κ αν συνεχισει κ ποναει υπαρχει μια επεμβαση με 1.600 ευρω θα ειναι παλι για να μην ποναει κ η τριτη επιλογη που εχω ειναι η αποκατασταση που κοστιζει 4000 το ποδι κ εμενα εχει κ στα δυο...

Καθεται συνεχως φενεται ορισμενες φορες οτι ποναει θελει να ξαπλωνει στο κρεβατι επειδη λογικα ειναι μαλακο αλλα στο περπατημα δν δειχνει κατι παρα μονο αμα αρχισει το τρεξιμο αρχιζει κ κουτσαινει
Θα ήξερες να του πεις αν αυτος απο τον οποιο ειχες παρει τον σκυλο ειχε κανει εξεταση DNA στουε γεννητορες.

Απο οσα εχω διαβασει το σκυλι, ειδικα με D, θα συνεχησει να ποναει. Ξεκινα απο τωρα την οικονομια.

Και παλι, αν τον ειχες παρει απο καπου αλου οπου ναι, θα σου κοστιζε ισως και 2000, τωρα το πιο πιθανο ειναι οτι δεν θα επρεπε να αντηπετωπησεις τα 8000. Κριμα μονο για το σκυλακι.
Φιλε μ σε ευχαριστω κ το τι αντιμετοπιζω η οχι ασε να ξερω εγω καλυτερα το θεμα μ δν ειναι πως προεκυψε κ τι εκαναν οι αλλοι το θεμα ειναι αν υπαρχει καποι συμβουλη που να μπορω να βοηθησω το ακυλι μ κ οχι σε ποιον θα χρεωσω ευθηνες!!!!καταλαβαινεις οτι δν βοηθας σε αυτο που ζηταω ε;ευχαριστω
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Eλα τωρα για να σου βγαλει Ε πρεπει και οι δυο γονεις να ειναι τουλάχιστον C το οποίο ακόμα και με ψιλάφιση φαίνεται, και φυσικά και οι γονείς πονάνε (βάλτε μου τα γυαλάμπορούμε να δουμε με εξεταση DNA κατι ενδεικτικό για δυσπασίες;;;;; )
Σε ποιο φυσιολογικές περιπτώσεις με διατροφή και άσκηση αντιμετωπίζεται οκ (χρειάζεσαι μύς για να υποστηρίζουν τουλ αυτοί τον σκύλο)
Στο εξωφρενικό D και E ΄το σκυλί εχει τόσο χάλια ποιότητα ζωής που νόμιζα οτι το χειρουργείο είναι μονόδρομος.
Εχεις μιλήσει με γιατρούς;
 






Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Eλα τωρα για να σου βγαλει Ε πρεπει και οι δυο γονεις να ειναι τουλάχιστον C το οποίο ακόμα και με ψιλάφιση φαίνεται, και φυσικά και οι γονείς πονάνε (βάλτε μου τα γυαλάμπορούμε να δουμε με εξεταση DNA κατι ενδεικτικό για δυσπασίες;;;;; )
Σε ποιο φυσιολογικές περιπτώσεις με διατροφή και άσκηση αντιμετωπίζεται οκ (χρειάζεσαι μύς για να υποστηρίζουν τουλ αυτοί τον σκύλο)
Στο εξωφρενικό D και E ΄το σκυλί εχει τόσο χάλια ποιότητα ζωής που νόμιζα οτι το χειρουργείο είναι μονόδρομος.
Εχεις μιλήσει με γιατρούς;
Η αναφορα του DNA ηταν λιγο βεβιασμενη λογο νευρων, ωστοσο το 2015 εκδωθηκε θαρρω η πρωτη ερευνα (ή η δευτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρη ποτε εκδωθηκε η μια στην κινα) για genomes (SNPs) τα οποια δειχνουν την εντονη προδιαθεση προς δυσπλασια. H επιστημη προχωρα ραγδαια προς το καλο των σκυλων.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Labros

Member
21 Ιανουαρίου 2017
13
3
35
Eλα τωρα για να σου βγαλει Ε πρεπει και οι δυο γονεις να ειναι τουλάχιστον C το οποίο ακόμα και με ψιλάφιση φαίνεται, και φυσικά και οι γονείς πονάνε (βάλτε μου τα γυαλάμπορούμε να δουμε με εξεταση DNA κατι ενδεικτικό για δυσπασίες;;;;; )
Σε ποιο φυσιολογικές περιπτώσεις με διατροφή και άσκηση αντιμετωπίζεται οκ (χρειάζεσαι μύς για να υποστηρίζουν τουλ αυτοί τον σκύλο)
Στο εξωφρενικό D και E ΄το σκυλί εχει τόσο χάλια ποιότητα ζωής που νόμιζα οτι το χειρουργείο είναι μονόδρομος.
Εχεις μιλήσει με γιατρούς;
Ναι κ μ ειπαν να ακουληθησω αγωγη Για να μην ποναει κ να μην την κουραζω...κ σε περιπτωση που ποναει αργοτερα να παω εγχηρηση
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Η αναφορα του DNA ηταν λιγο βεβιασμενη λογο νευρων, ωστοσο το 2015 εκδωθηκε θαρρω η πρωτη ερευνα (ή η δευτερη αλλα δεν ειμαι σιγουρη ποτε εκδωθηκε η μια στην κινα) για genomes (SNPs) τα οποια δειχνουν την εντονη προδιαθεση προς δυσπλασια.
Μολις διαβάσαμε το ίδιο πράγμα πιστευω. Για α μη μπερδεψουμε κόσμο μια τέτοια εξέταση έχει νόημα μόνο προγενητικά (αλλα και σε αυτή τη περίπτωση τί κάνεις , υποβάλεις τη σκύλα σε έκτρωση για χ αριθμό εμβρυων με δυσπλασία; ) Και η αξιοπιστία των αποτελεσμάτων της είναι σχετική.
Επίσης αυτό που διαβάσαμε αφορά μόνο λαμπραντοράκια (με κινητήρια δύναμη τους σκύλους οδηγούς; ) . Φοβάμαι οτι δεν εχει κανένα νόημα να γινει το τεστ σε άτομο άλλης φυλής αυτή τη στιγμή .
@Labros ψάξε όπωσδηποτε και άλλο γιατρό . Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα σκυλί με D k Ε να μήν πονάει αργότερα; :eek:
 
  • Like
Reactions: Penguin


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Μολις διαβάσαμε το ίδιο πράγμα πιστευω. Για α μη μπερδεψουμε κόσμο μια τέτοια εξέταση έχει νόημα μόνο προγενητικά (αλλα και σε αυτή τη περίπτωση τί κάνεις , υποβάλεις τη σκύλα σε έκτρωση για χ αριθμό εμβρυων με δυσπλασία; ) Και η αξιοπιστία των αποτελεσμάτων της είναι σχετική.
Επίσης αυτό που διαβάσαμε αφορά μόνο λαμπραντοράκια (με κινητήρια δύναμη τους σκύλους οδηγούς; ) . Φοβάμαι οτι δεν εχει κανένα νόημα να γινει το τεστ σε άτομο άλλης φυλής αυτή τη στιγμή .
@Labros ψάξε όπωσδηποτε και άλλο γιατρό . Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα σκυλί με D k Ε να μήν πονάει αργότερα; :eek:
Οπα, σορρυ για την παραπληροφορηση. Τωρα γνωριζουμε πληρως ποιανου τα αγγλικα ειναι μακραν καλυτερα :p
 










Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
δυστυχως δεν εχω την εμπειρια να σε βοηθησω στο απο δω και περα...υποθετω οτι δυσκολα θα αποφυγετε τα χειροτερα...αλλα ευχομαι να πανε ολα οσο το δυνατον καλυτερα...θα παρακολουθω το θεμα,οσο θες να ενημερωνεις...
να σημειωσω παντως οτι τοσο ασχημα αποτελεσματα δε μπορει να προερχονται απο υγιεις γονεις, εκτος και αν αυτους τους 11 μηνες εχεις πεταξει εξω τα ματια του σκυλου σε αλματα, σκαλοπατια, γλιστρηματα & αποτομα σταματηματα, πραγμα που φανταζομαι πως αποκλειεται...και οτι τα αδερφια του σκυλου δεν εχουν εμφανισει τιποτα ακομα ειναι πολυ σχετικο, γιατι οπως ειπα και παραπανω για την εκδηλωση της δυσπλασιας παιζει σημαντικο ρολο ο τροπος και το περιβαλλον που αναπτυσσεται ο σκυλος, αλλα και γιατι μιλαμε για γονιδια, που μπορει να πηρε ολα τα "σκαρτα" (στο θεμα της δυσπλασιας) ο δικος σου σκυλος και τα αλλα κουταβια να εχουν καλυτερη σωματοδομη...11 μηνων παντως, εχουν μελλον για να θεωρηθει δεδομενο οτι δεν αντιμετωπιζουν κι αυτα θεμα με τα ισχια τους...
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Δυσπλασία D?

Αυτός που ζευγάρωσε τους γονείς του σκύλου σου πρέπει να είχε μυαλό όσο...η μηριαία κεφαλή!

Ο γιατρός πως σε συμβούλεψε να προχωρήσετε?

Η κλινική εικόνα του ζώου πως είναι?
Aχ και να ηξερες οτι δυσπλασια D και Ε εχει και σκυλος απο εκτροφειο που ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ καποτε συνεχεια,ξερεις τοτε που γινομουν κακος εγω και εσεις συζηταγατε για το τελιο Γ.Π (ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΨΕΙ!!)
Με μεγαλη μου χαρα παντως βλεπω οτι εχετε σταματησει τα παλαια...και σωζεται κοσμος!
Φιλικα
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
δυστυχως δεν εχω την εμπειρια να σε βοηθησω στο απο δω και περα...υποθετω οτι δυσκολα θα αποφυγετε τα χειροτερα...αλλα ευχομαι να πανε ολα οσο το δυνατον καλυτερα...θα παρακολουθω το θεμα,οσο θες να ενημερωνεις...
να σημειωσω παντως οτι τοσο ασχημα αποτελεσματα δε μπορει να προερχονται απο υγιεις γονεις, εκτος και αν αυτους τους 11 μηνες εχεις πεταξει εξω τα ματια του σκυλου σε αλματα, σκαλοπατια, γλιστρηματα & αποτομα σταματηματα, πραγμα που φανταζομαι πως αποκλειεται...και οτι τα αδερφια του σκυλου δεν εχουν εμφανισει τιποτα ακομα ειναι πολυ σχετικο, γιατι οπως ειπα και παραπανω για την εκδηλωση της δυσπλασιας παιζει σημαντικο ρολο ο τροπος και το περιβαλλον που αναπτυσσεται ο σκυλος, αλλα και γιατι μιλαμε για γονιδια, που μπορει να πηρε ολα τα "σκαρτα" (στο θεμα της δυσπλασιας) ο δικος σου σκυλος και τα αλλα κουταβια να εχουν καλυτερη σωματοδομη...11 μηνων παντως, εχουν μελλον για να θεωρηθει δεδομενο οτι δεν αντιμετωπιζουν κι αυτα θεμα με τα ισχια τους...
Παντως για την ιστορια , ο γιατρος της σκυλας μου (ειναι ενας απο αυτους που εβαλα παραπανω και ειδικος σε θεματα δυσπλασιας) μου ειχε πει χαρακτηριστικα "ο,τι και να κανεις εσυ , ο,τι συμπληρωμα και ο,τι προσοχη να δειξεις αν το εχει στα γονιδια θα σου βγαλει δυσπλασια το σκυλι". Απλα η συνθηκες ζωης παιζουν ενα σχετικα μικρο παραγοντα σε σχεση με το dna απο ο,τι καταλαβα.
 
  • Like
Reactions: Δημητρα_kme


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Οπως εχω νιώσει στο πετσί μου , συμβαίνει κα;ι στιις καλυτερες οικογένειες ;) δεν ειναι απαραιτητο οι γονεις να είναι c ήd.
Λογικά @Labros έχει κάνει ήδη οστεόφυτα και απο αυτά πονάει.
Εγώ το πηρα χαμπαρι 4,5 μηνών (E εβγαλε στην δευτερη ακτίνα του οταν χρόνισε ) αλλά είχε ήδη οστεόφυτα οποτε λιγα πραγματα μπορουσα να κάνω.
Δεν του εχω κανει καμμία επέμβαση, του γύρισα την διατροφή του σε ωμό για να τον βοηθήσω να φτιάξει μυς κα έιδα μεγαλη βελτίωση , χαλαρή γυμναστική (βόλτες ) και αν μπορείς πισίνα η θάλασσα. Προσέχεις πολύ να ην καταπονεί τις αρθρώσεις του οποτε απαγορευονται ταγκ και μπαλάκια με κορδώνι και οταν του πετας καόποιο μπαλακι κοντά και σιγα να μην κανει φρεναρίσματα.
δεν τον αφηνεις να πηδάει πανω σου και αν εχεις κήπο να μην κατσικιαζει με τους περαστικους και αλλα σκυλιά . Απαγορευονται σκαλες, δεν θες υγρασία καθολου αρα μεγαλλη μαξιλαρα εκει που κοιμάτε.
Αντιφλεγμονωδες αναγκαστικά μέχχρι να σταματησει να πονάει αλλα με ρεγουλα. Χονδροιτίνη αφθονη.
ελπιζω να βοηθησα ;) εμένα θα γίνει 5 χρονών τον Απρίλιο και ζει μια φυσιολογικη ζωή :)