Δύσκολα Γηρατιά...


DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
Καλησπέρα σε όλους και ολες. Δεν ξέρω αν κανω καλα να ξεκινήσω νέο θέμα αλλα λόγω σοβαρότητας της κατάστασης που έχουμε στο σπίτι μας και λόγω περιορισμένου χρόνου αναζήτησης παρόμιου προβλήματος κανω αυτη την κινηση να τα πω απευθείας.
Εχω μια ημίαιμη PitBull με Pointer σκυλίτσα αισίως στην ηλικία των 17. Η τελευταία εξεταση αίματος δεν έδειξε νευρολογική εκφυλιση οποτε φτηνά τη γλύτωσε η γριούλα μου. Φυσικά και σε αυτη την ηλικία εχει αδυνατίσει πολύ, έχει ελαφρά αδυναμία συντονισμού των πίσω ποδιών, ακράτεια , καταρράκτη, περιορισμένη ακοή και άλλα πολλά ευτυχώς λόγο γήρατος και όχι παθολογικά. Ο κτηνίατρος μας (δυσευρετος αλλα ο καλύτερος του κόσμου) με διαβεβαιωσε οτι ειναι ξαθαρά γηρατιά και λίγο απαο άνια. Το τελευταιο διμηνο ξυπναει τη νύχτα 3:00,4:00, 5:00 αναλογα τα κέφια, θέλει να ενεργηθεί να πιει νερο να κανει καμια ωρα σβουρες γυρω γυρω και μετα απο κανα 2ωρο ξανακοιμαται. Της άλλαξα την ξηρα τροφή σε Super Premium Holistic της έδωσα συμπληρωματα διατροφής, εως και κτηνιατρική βαλεριάνα (πάντα με την καθοδηγηση του κτηνιατρου) Χθές της έβαλα στο κρεβάτι της ηλεκτρική κουβέρτα να τη βοηθησει στους ρευματισμούς. Όλη μέρα ηταν ησυχη , κοιμόταν ή καθόταν και μας κοιτούσε ,(άλλες φορες χαλαγε τον κόσμο με τη γκρίνια της) σκέφτηκα οτι βρήκα λύση. Το βράδυ κοιμήθηκε ησυχα....σκέφτηκα "επιτελους θα κοιμηθω σερι μεχρι το πρώι"......αλλά στις 5:00.....πάλι ξυπνησε και για κανα 2ωρα πάλι τα ίδια. Γκρινια , βόλτες, κακα, τσισα, νερο παλι βολτες και κατα τις 7:30 κοιμήθηκε.
Όλη αυτή η κατάσταση συμβαίνει τωρα 2 μήνες και κατι. Το πρόβλημα μου δεν είναι να κανακευω τη γριούλα μου οσο θέλει αλλα δε μπορω οτι ωρα θέλει. Εργάζομαι πρωι (οπως πολύς κόσμος) και πλεον μετα απο 2 μηνες ειναι αδυνατον να κοιμαμαι διακεκομενα και 4 ωρα. Επίσης το αφεντικο μου (που κατανοει ευτυχως 100% την κατασταση) θα με κραξει καποια στιγμη και με το δίκιο του.
Θέλω να πιστευω ότι επιβαρύνει την κατάσταση το κρύο η υγρασία και λοιπα και ελπίζω μόλις ανοίξει ο καιρός θα συνελθει. Άλλα πολύ φοβάμαι οτι με βρήκε βολική που την παραχαιδευω ,γιατι οταν ειναι ο πατέρας μου μονο στο σπίτι καθεται ησυχη δε βγαζει κιχ και απλα κοιταζει, ένω μόλις με πάρει χαμπάρι αρχίζει τη γκρίνια και τις απαιτήσεις.
Υπάρχει κάποιος να με βοηθήσει????:(
 
Last edited:


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Δύσκολα μας βάζεις :unsure:

Αγαπημένο θέμα τα γερόντια, ευαίσθητο και ιδιαίτερο, αλλά...τι βοήθεια θέλεις να σου δώσουμε; Τι να πούμε; Το ότι έχει φτάσει στα 17, είναι από μόνο του μοναδικό! Να σου πούμε να κάνεις την καρδιά σου πέτρα και να της χαλάσεις και μερικά χατήρια. Μπορείς να το κάνεις; :)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Καντης τα χατηρια τωρα γιατι οταν (ελπιζω σε πολυ καιρο καιρο απο τωρα) δεν θα ειναι πλεον μαζι σου, θα σου λειπει ακομα κ αυτη η τωρινη κουραση......

Πιθανον να σε βοηθησει να αλλαξεις το ωραριο σε μια βολτα ποιο αργα κ φαγητο λιγο πριν κοιμηθειτε ωστε μετα να πεφτει αμεσως για υπνο κ εσεις μαζι της.....
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.704
3.863
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Στη θέση σου, αν έχεις χώρο, θα έφτιαχνα ένα πάρκο/κρέιτ να την περιορίζω τη νύχτα και θα έβαζα μέσα εφημερίδες, πάνες, ό,τι μπορεί να βοηθήσει με την ακράτια.
Δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο. 17 χρονών, WOW.
 
  • Like
Reactions: anastasiak


DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που δείχνετε. Ξέρω οτι δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα απλά σκέφτηκα μήπως καμιά ιδέα βοηθήσει ή καποιος που είχε παρόμοια κατασταση (αν κι εχω αρχίσει να πιστεύω οτι είναι όντως μοναδική, όπως λέει και ο αντρας μου "θα μας θαψει όλους αυτή" χεχε) .
Δυστηχώς το προβλημα δεν λύνεται με το να την περιορίσω με crate αφού οτι και να θέλει πλέον φωνάζει να τη βοηθησω , τσίσα , νερό , κακά. Ακομα και όταν πεφτει γιατι ειπαμε τα ποδια δε κρατανε πολύ, παλι με φωναζει να τη σηκωσω. Φυσικά και φοράμε παιδικές πάνες Νο 4 με τρυπα για την ουρα που ανοιγω εγω. Πάνες φοράμε μετα τα κακά και μόνο οταν ειμαι σπιτι γιατι μια φορα ελειψα για καμια ωρα και μετα ειχε ηδη γίνει το κακο ....Ουρολίμωξη! Για βόλτα εξω δε το συζηταω εκτος απο το κρύο δεν αντεχουν και τα πόδια της ... στα 10 μετρα κλαταρει η γριούλα μου, λυγιζουν τα πισω πεφτει και τέτοια.
Το κύριο πρόβλημα ειναι οι αγρυπνίες. Πχ προχτες κοιμηθηκε στις 10 το βραδυ ξυπνησε στις 12 τα μεσανυχτα μεχρι τις 2 το πρώι και ξαναξυπνησε στις 7. Χθές κοιμηθηκε 11 το βράδυ και ξυπνησε στις 2 και ξανακοιμηθηκε στις 4 το πρωι. Το να κοιμηθει ας πουμε 12 με 7 το πρωι εστω ,ειναι άπιαστο ονειρο. Το έκανε μόνο μια μέρα σε όλο το διμηνο του μαρτυρίου και δε μπορώ να πω οτι ειχε καλο καιρο εκεινη την μερα.
Αυτο που έχω καταλάβει οτι την ξυπνάει ,είναι το να θελει να κανει κακά της ή να έχει κάνει και να θέλει καθάρισμα και κάποια ενταση που έχει ,που ξεθυμαινει με 2ωρο περπατημα γυρω γυρω γυρω. Η βαλεριάνα δεν κατευνάζει την ένταση οπότε τι μπορεί να είναι; Οσο για το φαι αργα πριν κοιμηθουμε παλι δε κάνει τιποτα γιατι ενεργείται σε περιεργες ωρες και δόσεις.
Και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας και λυπάμαι αν σας κουράζω με τα μεγάλα κατεβατά.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Αν δεν την πιάνει η βαλεριάνα, ίσως θα έπρεπε να συζητήσεις με τον γιατρό την περίπτωση της μελατονίνης (3mg). Προσοχή στην δοσολογία και στο σκεύασμα. Πολλά ανθρώπινα σκευάσματα έχουν ξυλιτόλη (θανάσιμη για τα ζωα) και ζάχαρη. Συχνά δεν αναγράφεται στην συσκευασία. Νομίζω ότι υπάρχει μελατονίνη και για κτηνιατρική χρήση. Ο γιατρός θα ξέρει.
Επίσης μήπως ξυπνάει και από πόνο στα πόδια και το περπάτημα την ανακουφίζει; Ίσως μια ανατομική μαξιλάρα και ένα παυσίπονο πριν τον ύπνο να βοηθούσε.
 


DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
elpinor Αυτό με τη μελατονίνη το είχα ξαναδιαβάσει καπου αλλα με την πνευματική κουραση που έχω μια που το διαβασα και μια που το ξεχασα. Ευχαριστω που μου το θυμισες αυριο πρωι πρωι θα επικοινωνησω με τον κτηνίατρο (ελπίζω να τον βρω) και να του το αναφέρω. Το κρεβάτι της ειναι καλύτερο κι απο το δικό μου , όσο για παυσίπονα θα ρωτήσω τον γιατρο και για αυτο αν και ειναι κι αυτός κι εγω κατα των χαπιών αντιβιώσεων κλπ (σπάνιο για κτηνίατρο). Πάντως αποψε τη απασχόλησα αρκετά ωστε να κοιμηθεί πριν λιγα λεπτά (12:27) ας ελπίσω οτι θα ξυπνήσει το πρωι πια!!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Η μεγάλες ηλικίες είναι κάπως όπως οι κουταβίσιες.....απαιτούν υπομονή. Και εγώ είμαι της άποψης για κάποιο παυσίπονο συστηματικά. Καλό είναι να μην δίνουμε φάρμακα με το παραμικρό αλλά είναι ακόμα καλύτερο να τα δίνουμε όταν πρέπει. Φαντάσου έναν άνθρωπο πολύ μεγάλο στην ηλικία που πονάει (όπως και να χει λόγω ηλικίας) και εμείς δεν του δίνουμε παυσίπονο γιατί ; κατά την άποψή μου σε αυτές τις ηλικίες προέχει η ποιότητα ζωής και όχι οι άψογες εξετάσεις :)
 




DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
Πρίν λίγο μίλησα με τον κτηνίατρο. Μου είπε οτι η μελατονίνη είναι για κουτάβια. Δε θα της κάνει απολύτως τίποτα(εγώ πάλι με τόσα που διάβασα το ψήνω να ξεκινήσω να πέρνω για μένα).
Επίσης μου είπε οτι αν πονούσε δε θα μπορούσε να σταθεί στα πόδια της. Οπότε το θέμα "παυσίπονα" το αποκλείσαμε κι αυτό.
Έτσι με διαβεβαίωσε οτι, βάση εξετάσεων και συμπτωμάτων,έχει γεροντική άνια μόνο.
Να τονίσω οτι φυσικά και θα έδινα φάρμακα σε περίπτωση πόνου (όπως και έκανα με την ουρολοίμωξη 10 μέρες Ceclor).
Καρδιακά προβλήματα δεν υπάρχουν την έχουμε ήδη τσεκάρει διπλά. Αυτές οι εναλλαγές στη συμπεριφορά της είναι που με ανησυχούν , αλλά αν είναι απο την άνια τότε το μόνο μάλλον που μπορώ να κάνω είναι να πειραματιστώ με προγράμματα ύπνου, φαγητού και απασχόλησης.
Και φυσικά περιμένω να μαλακώσει και ο καιρός, που εδω που τα λέμε μας έχει γονατίσει όλους.
 
  • Like
Reactions: vek and mareco


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Καλησπέρα.

Το πρώτο που θα έκανα εγω θα ήταν αυτό με τα ωράρια. Επίσης νωρίς φαγητό και απο μια ώρα και μετά να της παίρνεις το νερό. Είχα κι εγω τη γριούλα μου κάποτε με πολλά από τα συμπτώματα που αναφέρεις, συν κώφωση και καρκίνο που τα έκανε ακόμα χειρότερα. Υπομονή. Ξέρεις, κατά την τρίτη ηλικία ζώα και άνθρωποι είναι σα να "επιστρέφουν" στην παιδική ηλικία κατά μια έννοια. Κι εγω έχω τρομερή αδυναμία στα γεροντάκια πάσης φύσεως. Θέλει υπομονή όπως και με τα μωρά. Πειραματίσου λοιπόν αρχικά με τα ωράρια και δες μήπως της πάρεις και το νερό όπως σου είπα από σχετικά νωρίς. Να μας κρατάς ενήμερους. :)
 
  • Like
Reactions: DogFamily


DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
Καλησπέρα.

Το πρώτο που θα έκανα εγω θα ήταν αυτό με τα ωράρια. Επίσης νωρίς φαγητό και απο μια ώρα και μετά να της παίρνεις το νερό. Είχα κι εγω τη γριούλα μου κάποτε με πολλά από τα συμπτώματα που αναφέρεις, συν κώφωση και καρκίνο που τα έκανε ακόμα χειρότερα. Υπομονή. Ξέρεις, κατά την τρίτη ηλικία ζώα και άνθρωποι είναι σα να "επιστρέφουν" στην παιδική ηλικία κατά μια έννοια. Κι εγω έχω τρομερή αδυναμία στα γεροντάκια πάσης φύσεως. Θέλει υπομονή όπως και με τα μωρά. Πειραματίσου λοιπόν αρχικά με τα ωράρια και δες μήπως της πάρεις και το νερό όπως σου είπα από σχετικά νωρίς. Να μας κρατάς ενήμερους. :)
Εχω ξεκινησει να αλλάζω το προγραμμα του φαγητου. Γενικα στο νερό της δεν εχει προσβαση απο μονη της αλλα και να είχε δεν πινει εκτος αν δε το θελει απο μονη της.
Το προβλημα ειναι οτι γκρινιαζει (μονο σε μενα και παλι το τονιζω,μονο σε μενα σε κανεναν αλλο μεσα στο σπιτι) για κακα τσισα, για να σηκωθει για να πιει νερο , για να κανει τις κυκλικες τις βολτες κι αν πεσει παλι για να τη σηκωσω να συνεχισει τις βολτες της. Απλα μονο δε μιλαει για να ξερω τι ζηταει καθε φορα, οποτε συνηθως κατι απο ολα αυτα ειναι.
Σημερα θα ερθει ο κτηνιατρος να δει το δεξι της ματακι που ξεκιναει κι αυτο να κανει καταρακτη. Θα επιστρεψω με νέα σύντομα!(y)
 


DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
Καλησπέρα στην παρέα! Έρχομαι με σχετικά καλά νέα!
Μετά απο πολύ διάβασμα στο διαδύκτιο σχετικα με το "Dogzheimer" όπως το λένε χαριτολογώντας, κατέληξα στο οτι το μεγαλυτερο κομμάτι του προβλήματος είναι το στρες.
Τα σκυλιά με γεροντική άνοια ,κυρίως στρεσάρονται πολύ σχετικα με τον ιδιοκτήτη τους. Το πρόγραμμα μας είναι το πρόγραμμά τους και το αγχος που μας δημιουργει το δικό τους στρες, επιστρέφει πάνω τους και διπλασιάζεται.
Χαλαρώσα λοιπόν σκέφτηκα ήρεμα και παρατήρησα τις κινήσεις της. Κοιμόταν στο σαλόνι και προφανώς ξυπνούσε κι ήταν σα χαμένη, μόνη της. Έτσι μετακομίσαμε το κρεβατι της στην κρεβατοκαμαρα μας, για να μας μυριζει (γιατι μονο αυτη η αισθηση πλεον λειτουργει).
Φυσικα και ξυπναμε τη νυχτα αλλα με την αλλαγη προγραμματος του φαγητου-νερου η "αργυπνίες" κρατανε λιγότερο, και ελπιζω να σταματησουν καποια στιγμη.

Επίσης εργάζομαι και στο σπίτι και μέχρι τωρα δεν καταφερνα να βρω ησυχια να καθησω στον υπολογιστη μου. Μη μπορωντας να δει ή να ακουσει που ακριβως ημουν αγχονόταν έκανε ασκοπες βολτες και γκρινιαζε. Ειχα να ασχολουμαι μονιμα μαζί της ,να τη σηκωνω που επεφτε και να καθομαι πανω απο το κρεβατι της να τη χαιδευω να ησυχασει.

Κι εδω βρηκα λυση. Παρατηρησα οτι ερχοταν προς το μερος μου κανοντας κυκλους και στο τελος επεφτε στα πόδια της καρεκλας. Για λιγο ηρεμουσε αλλα ,σκληρο και κρυο το πατωμα , αρχιζε παλι τη γκρινια. Την ξαναπήγαινα στο κρεβάτι της και όλο αυτο γινόταν φαυλος κύκλος. Ευτυχως για καλη μου τυχη το μπαμπου καναπεδακι που έχω επιασε τοπο και τωρα το χειμωνα.

Τώρα και ακριβως αυτη τη στιγμη που σας γραφω, την εχω διπλα μου στα μαλακά και τη χαιδευω συχνα να ξερει οτι ειμαι εδω, και κοιμαται ησυχη!!!
daizy.jpg
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
@DogFamily το post σου, μου έφτιαξε την μέρα! Τυχερή η γιαγούλα που σε έχει δίπλα της να την φροντίζεις και τυχερή και εσύ που ζεις τόσα χρόνια μαζί της.

Συγχαρητήρια, μόνο αυτό έχω να πω, εύχομαι να ζήσετε παρέα για πολύ ακόμα :)
 
  • Like
Reactions: DogFamily


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.650
19.883
Πραγματικά 1000 μπράβο σου!! Και δεν το λέω εύκολα, trust me :rolleyes:
Να μας ενημερώνεις και να μας βάζεις φωτό της κούκλας σου.
Είμαστε πολλοί που θα ωφεληθούμε οσονούπω, από τους δικούς σου χειρισμούς :)
 


DogFamily

Member
20 Ιανουαρίου 2016
10
47
43
Καλησπέρα μετα απο αρκετό καιρό!!!
Για να σας γλυκάνω σας παραθέτω πρόσφατη φωτογραφία ηλιοθεραπείας και χαλάρωσης:
17097175_10208639592806749_4900974455113467740_o.jpg
Τις μέρες που έχει καλό καιρό κοιμόμαστε σαν πουλάκια πλέον. Ακολουθούμε πίστα αυστηρό πρόγραμμα φαγητού και άσκησης (οσο αντέχει φυσικά).Οι βαλεριάνες μας τελείωσαν και δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να παρει άλλες εφόσον δεν κάνουν κατι ιδιέταιρο. Φυσικά τις μέρες με βροχή συννεφιά και υγρασία συνεχίζουμε να ξυπνάμε καταμεσής της μαύρης νύχτας και να θέλουμε να κάνουμε βολτες με έντονο, σταθερό βηματισμό (κυκλικά πάντα με τη φορά του ρολογιού). Συνεχίζω να ψάχνω λύση , γιατι δυστηχως με τον καιρο δε μπορεί κανείς να τα βάλει. Πίστευω έντονα οτι ο καιρός την επηρεάζει αρνητικά ,οχι σε βαθμό ανυποφορου πόνου , αλλά όπως και να 'χει, κατι την ενοχλει. Κάπου εδω μέσα στο φόρουμ διάβασα λοιπόν για ανθρωποφαρμακα geriatric που έχουν βοηθήσει, όπως επίσης για βοηθηματα τύπου synoquin για τα πόδια και τις αρθρώσεις. Φυσικά θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο μας (παλι τον ψαχνω στα χαμένα) αλλα μηπως έχει κανεις εμπειρία πάνω στο θέμα αυτό?
 






elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Η περιγραφή σου εμένα μου λέει ρευματισμοί-αρθριτικά. Ξυπνάει επειδή πονάει.
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Canhydrox της Canina. Είναι κτηνιατρικό, ΔΕΝ είναι φτηνό αλλά κάνει θαύματα και κυρίως δεν έχει καμία παρενέργεια, δεν πειράζει στο στομάχι, και ενδείκνυται για μακροχρόνια χρήση ακόμη και σε κουτάβια. Τα αποτελέσματα φαίνονται σε 5-10 μέρες ανάλογα με το περιστατικό.
Μίλησε με τον γιατρό σου (πολλοί δεν το ξέρουν ή δεν το προτείνουν). Αν το αποφασίσετε ξεκίνα με την μικρή συσκευασία, αλλά αν δεις αποτελέσματα να πάρεις την μεγάλη (ακόμα και την giant που είναι για εκτροφείς). Η διαφορά στην τιμή είναι τεράστια.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf