ΕΓΓΥΗΣΗ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑΣ??


moglhs

Well-Known Member
6 Οκτωβρίου 2007
51
54
40
Καλησπερα! εχω δει να πουλανε κουταβια με εγγυηση δυσπλασιας. δηλαδη αυτο σημαινει οτι καποιος σου πουλαει ενα κουταβι και σου εγγυαται οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να του προκειψει αυτη η ασθενεια? ξερω οτι ειναι κληρονομικη αλλα για να ειναι απαλλαγμενο το κουταβι δεν πρεπει να εχουν περασει πανω απο 7 γεννεες χωρις να εχει κανενας απο τους προγονους του δυσπλασια? αν τα υπολογισα σωστα μιλαμε για 254 σκυλια. σιγουρα εχει λιγοτερες πιθανοτητες να εχει δυσπλασια οταν δεν εχουν οι γονεις του, οι παππουδες του, οι προπαππουδες του αλλα πως μπορουν να στο εγγυηθουν?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν υπάρχει τέτοιου είδους εγγύηση ...

Η εγγύηση λέει ΑΝ πάθει ΤΙ θα γίνει , πώς και από ποιόν θα αποζημιωθείς ... όποιος είναι σίγουρος ΟΣΟ μπορεί να είναι, αυτό κάνει ...

Τα άλλα είναι λίγο ... περίεργα να τα πώ ... ??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
moglhs said:
Καλησπερα! εχω δει να πουλανε κουταβια με εγγυηση δυσπλασιας.
Αναφέρεσαι στις αγγελίες της «Χρυσής ευκαιρίας»?
 


DASTY

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2007
770
0
Thessaloniki
www.scarvasstrand.com
moglhs said:
Καλησπερα! εχω δει να πουλανε κουταβια με εγγυηση δυσπλασιας. δηλαδη αυτο σημαινει οτι καποιος σου πουλαει ενα κουταβι και σου εγγυαται οτι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να του προκειψει αυτη η ασθενεια? ξερω οτι ειναι κληρονομικη αλλα για να ειναι απαλλαγμενο το κουταβι δεν πρεπει να εχουν περασει πανω απο 7 γεννεες χωρις να εχει κανενας απο τους προγονους του δυσπλασια? αν τα υπολογισα σωστα μιλαμε για 254 σκυλια. σιγουρα εχει λιγοτερες πιθανοτητες να εχει δυσπλασια οταν δεν εχουν οι γονεις του, οι παππουδες του, οι προπαππουδες του αλλα πως μπορουν να στο εγγυηθουν?

Κάτι μου θυμίσει αυτό :roll:

Δεν υπάρχει τέτοια εγγίσει παρα συνεννόηση αυτό του έγραψε ο DENIS :!:
 




sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
moglhs said:
Ευχαριστω παιδια! Με καλυψατε! DASTY τι ακριβως σου θυμιζει αυτο?
μια γκομενα παλια που τελικα του βγηκε σκαρτι!! :lol:

με την εγγυηση δεν εννοειται οτι και οι 2 γονεις ειναι τεσταρισμενοι? οι διαβαω πολυ τα αμερικανικα φορουμ ?
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Τιποτα δεν σου διασφαλιζει την υγεια του κουταβιου !!!
Εδω σκυλια με γονεις παππουδες απαλλαγμενους απο δυσπλασια βασει επισημων εξετασεων και δεν ξερεις τι θα βγει, και αυτα τα αγνωστου προελευσεως..........

Στις αγγελιες γραφονται τεραστιες βλακειες οπως κουταβια ιδανικοι φυλακες :shock: εκθεσιακης ποιοτητας :shock: καταλληλα για παιδια :shock: Κ9 Κ19 Κ199 ...........

Και τελικα οι κυριοι αυτοι στηριζονται στο οτι οταν θα προκυψει το προβλημα θα εχεις αγαπησει το σκυλο σου και δεν θα ζητησεις τα ρεστα γιατι οταν θα σου πουν Α εχει προβλημα; Θα σας δωσουμε αλλο!!
κανεις δεν το δεχεται!

Αυτο ομως ειναι θεμα εξαπατησης των καταναλωτων και οχι του ΚΟΕ!!!
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
asli said:
εκτος αν αυτος σου εγγυηθεί οτι θα βγαίνει πρωτο σε καθε εθεση
:lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: