ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΚΥΛΟ ΜΕ ΣΥΝΟΔΟ


markos803

Active Member
27 Ιουλίου 2010
27
1
Γεια σας , τον απριλιο η κοπελα μου εβγαλε βολτα τον μικρο Ρουπετ στην Νεα Σμυρνη , μπροστα στην εκκλησια της Αγιας Παρασκευης βρισκονταν και αλλα σκυλακια μεταξυ αυτων κ ενα bull terrier με τον 16χρονο γιο του ιδιοκτητη του , το σκυλι αυτο ηταν χωρις λουρι,ο μικρος Ρουπετ μεχρι εκεινη την στιγμη οταν εβλεπε αλλα σκυλακια κουναγε την ουρα του και χαιροτανε σαν τρελος .Δυστηχως ομως το συγκεκριμενο σκυλι επιτεθηκε στον Ρουπετ με σκοπο να τον αρπαξει απο χαμηλα ,η κοπελα μου προλαβε να τον παρει αγκαλια αλλα τον αρπαξε απο το ποδι με αποτελεσμα να ριξει κατω και τους δυο και να μην αφηνει τον μικρο με τιποτα. Αποτελεσμα αυτης της επιθεσης ηταν 4 ραμματα στο αριστερο του ποδι γρατζουνιες και στους 2 απο την πτωση αλλα το σημαντικοτερο πανω απο ενα μηνα να καταφερει να συνελθει ο μικρος απο την επιθεση.
ευτηχως το συμβαν εγινε πολυ κοντα σε μια χειρουργικη κλινικη μπροστα στην ΕΛ.Β ενιζελου οπου οι γιατροι εκει ειναι παρα μα παρα πολοι καλοι κ προσεξαν παρα πολυ τον μικρο.
Ο ιδιοκτητης του σκυλιου ηταν ενας πολυ ευγενικος κυριος οπου ανελαβε ολα τα εξοδα για την νοσηλια του Ρουπετ και μας το ειπε απο την αρχη.
η κοπελα μου επεμενε να κανω μυνηση στον ιδιοκτητη ωστε να μην κυκλοφορησει ξανα ελευθερο αυτο το σκυλι, εγω μετα απο παρακληση του πατερα του 16χρονου αποφασισα να μην κανω μυνηση αφου μου υποσχεθηκε οτι ο σκυλι αυτο δεν προκειτε να ξανακυκλοφορησει ελευθερο χωρις λουρι.
επραξα σωστα ? εαν το ξαναδω αυτο το σκυλι ελευθερο τι πρεπει να κανω κατα την γνωμη σας?

σας ευχαριστω
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
το δικο σου το σκυλι ηταν με λουρι?εγω αν το ξαναεβλεπα ελευθερο θα του φωναζα απο μακρυα
ενα μαζεψε το!απο εκει και περα εαν δεν του εβαζε λουρι θα ειχαμε αλλα
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Τον σταυρό σου, να μην σας ξαναβουτήξει.
Καταρχάς νομίζω ότι καλά έκανες. Αν και από τότε που έγινε, ότι και να ήθελες να κάνεις τώρα, είναι άκυρο.
Τουλάχιστον, κατάλαβαν το λάθος τους, ζήτησαν ένα συγγνώμη και επιβαρύνθηκαν και τα έξοδα.
Κάτι είναι κι αυτό. Θα μπορούσαν να σου βγουν κι από πάνω.
Το θέμα είναι να είναι ο μικρός σου καλά και να μην ξανασυμβεί. Αλλά αν...την επόμενη φορά, θα πρέπει να
είναι μονόδρομος η αντίδρασή σου.
 


markos803

Active Member
27 Ιουλίου 2010
27
1
το δικο σου το σκυλι ηταν με λουρι?
ναι ειναι με σαμαρακι παντοτε .. ουτε μετρο δεν κανει εξω απο το σπιτι.. γιατι οταν βλεπει καμμια γατα γινεται καπνος αν την μυρισει..
 
Last edited by a moderator:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ελπίζω ο μικρός ρούπετ να το ξεπέρασε και να μην έχει τπτ φοβίες....
η κοπέλα σου να είναι καλά και μπράβο για το θαρρος της...
τώρα από τον εν λόγω κύριο θα ζήταγα τουλάχιστον την υπόσχεση να ασχοληθεί περισσότερο με τν σκύλο του....
να έκανε μαθηματα β. υπακοής κι όχι μόνο....
να μην κυκλοφορήσει ο σκύλος του ποτέ ξανα ελεύθερος.... και τότε θα σκεφτόμουν αν ξεχνούσα το συμβαν...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
οταν αφηνεις ζωα με 16χρονα.οχι οτι κολλαω στην ηλικια,εχει κ σοβαρα παιδια σε αυτην την ηλικια,αλλα τα πιο πολλα τα νοιαζει η μουρη κ τιποτα αλλο...παρολα αυτα κ εγω πιστευω καλα εκανες φιλε μου.η ουσια μια μυνησης ειναι να καταλαβει αυτος που σε ενοχλησε το λαθος κ να αποζημιωσει την κατασταση κ να διορθωσει το σφαλμα του.απο την στιγμη που αυτοι εδειξαν να καταλαβαν ,τοτε ολα ειναι μια χαρα.εισαι τυχερος παντως.κ η κοπελα δεν επαθε τιποτα κ το σκυλι την γλυτωσε κ φυσικα σου πληρωσαν τα εξοδα.θα μπορουσεσ να πεσεις σε αλλους που δεν θα πληρωναν.κ επισης εισαι τυχερος που δεν χρειαστηκε το σκυλι σου καποια εκπαιδευση μετα για διορθωση συμπεριφορας μετα το συμβαν.αυτο δεν ξερουμε αν στο πληρωναν.με την μυνηση ομως θα το ειχες κ αυτο στο τσεπακι σου.την επομενη φορα να ξερεις.μην χαλασεις την καρδια σου ,μην μαλωσεις,αλλα μυνηση κανε.προοληπτικα κ μονο κ φυσικα ενημερωσε τον κιολας...βεβαια η ευχη ειναι να μην ξαναγινει κατι τετοιο....η κοπελα πως ειναι?βγαινει πιο σφυγμενη εξω?
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
ΣΗΜΕΡΑ λοιπον......

στην ωραια μας βολτα (βραζω ακομα γιαυτο φωναζω, συγχωρηστε με) ειναι ενας κουραδομαγκας (που αναζητειται, ευχομαι να διαβαζει για να βρεθουμε χωρις σκυλια να "τα πουμε" ενα χερακι) με ενα doberman και μια κυρια με 2 ημιαιμα λυτα. (το doby με λουρι) . Λεω λοιπον στην κυρια απο μακρυα, βαλτε λουρακι - η δικια μου εχει περιοδο και αν πλησιασουν θα τα κλωτησω. (μπορει να στραβωσεται μερικοι, αλλα αμα δεν τους φοβησεις, δεν ... )
Απανταει ως συνηθως, δεν θα ερθουν αγορι μου - και καπακια ερχονται......
Το πρωτο που ηρθε το διωχνω με το λουρι (χωρις να το χτυπισω φυσικα - αλλα τρομαζοντας το) και αρχιζει ο John Rambo Doberman και πιος εισαι εσυ, και παρε το σκυλι σου απο εδω, και σιγα το ημιαιμο :confused::eek::paja1: - μου εφυγε το καφασι λεμε... Και αμα σου στειλω το Dob σε γαμησε , ειναι εκπαιδευμενο κλπ κλπ..
Για στειλε του λεω , να γελασω - εννοειται οτι δεν το εστειλε.. ενω φυσικα δεν ειχε ιδεα περι νομου/λουρι κλπ. Να μη σας κουραζω, θελω απλα να πω οτι καθε λυτο σκυλι, αδεσποτο η ημιδεσποζομενο, εφοσον πλησιασει καποιον ο οποιος για οποιονδηποτε λογο δεν θελει, στα πλαισια της αυτοπροστασιας μπορει να δεχθει απο ενα τρομαγμα μεχρι κλωτσες. Οποτε, οι λυτοι να μην ζητανε τα ρεστα..
 


DOG.CRIME

Well-Known Member
5 Ιουλίου 2010
1.289
7
εμένα μου την δίνουν αυτές οι γιαγιάδες που έχουν κάτι μικρά σκυλάκια τέρμα αντικοινωνικά.
την άλλη φορά συνάντησα μια τέτοια στο δρόμο και το δίκο της ερχόταν μαλιοκούβαρα να αρπάξει τον δικό μου(τότε ήμουν και σε φάση που έκανα σοβαρές προσπάθειες να φύγουν κάποιες φοβίες που είχε ο σκύλος μου) της φωνάζω πάρτον με γράφει και ενώ είχαν αρχίσει τους κύκλους γύρο μου τα σκυλιά δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο από το να του ρίξω κλωτσιά,πρόσεξα βέβαια όσο μπορούσα να μην το τραυματίσω και νομίζω τα κατάφερα.η γιαγιά μετά μου ζήταγε και τον λόγο.της είπα πως την επόμενη φορά θα ρίξω δύο κλωτσιές..η μια θα είναι στον σκύλο η άλλη...
 


Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
Η αληθεια αυτη ειναι. Και τις δυο βασικα, στον ανθρωπο πρεπει να τις ριχνουμε, αλλα δεν ερχεται κοντα ο φουστης - ο σκυλος του ερχεται....
 


markos803

Active Member
27 Ιουλίου 2010
27
1
οταν αφηνεις ζωα με 16χρονα.οχι οτι κολλαω στην ηλικια,εχει κ σοβαρα παιδια σε αυτην την ηλικια,αλλα τα πιο πολλα τα νοιαζει η μουρη κ τιποτα αλλο...παρολα αυτα κ εγω πιστευω καλα εκανες φιλε μου.η ουσια μια μυνησης ειναι να καταλαβει αυτος που σε ενοχλησε το λαθος κ να αποζημιωσει την κατασταση κ να διορθωσει το σφαλμα του.απο την στιγμη που αυτοι εδειξαν να καταλαβαν ,τοτε ολα ειναι μια χαρα.εισαι τυχερος παντως.κ η κοπελα δεν επαθε τιποτα κ το σκυλι την γλυτωσε κ φυσικα σου πληρωσαν τα εξοδα.θα μπορουσεσ να πεσεις σε αλλους που δεν θα πληρωναν.κ επισης εισαι τυχερος που δεν χρειαστηκε το σκυλι σου καποια εκπαιδευση μετα για διορθωση συμπεριφορας μετα το συμβαν.αυτο δεν ξερουμε αν στο πληρωναν.με την μυνηση ομως θα το ειχες κ αυτο στο τσεπακι σου.την επομενη φορα να ξερεις.μην χαλασεις την καρδια σου ,μην μαλωσεις,αλλα μυνηση κανε.προοληπτικα κ μονο κ φυσικα ενημερωσε τον κιολας...βεβαια η ευχη ειναι να μην ξαναγινει κατι τετοιο....η κοπελα πως ειναι?βγαινει πιο σφυγμενη εξω?
Και οι δυο ειναι καλα αλλα στην βολτα και οι δυο ειναι σγυγμενοι . ο ρουπετ αμεσως την ουρα κατω απο τα ποδια αμα δει καποιο μεγαλο , μαλιστα 1-2 φορες προσπαθησε να τρεξει μακρυα χωρις λογο αφου το αλλο σκυλι πιο μεγαλο φυσικα ηταν μεσα απο καγκελα..τον δικαιολογω αλλα προσπαθω να το φερω σε επαφη με αλλα σκυλακια ωστε να επανελθει.. σε ευχαριστω για την απαντηση σου!
 


markos803

Active Member
27 Ιουλίου 2010
27
1
IMG00001-20100501-1&.jpg12052010552..jpgαπλα κοιταξτε τι φοβο ειχε παρει ο μικρος , την ιδια περιοδο ετυχε να εχω κανει κ εγω ενα χειρουργειο στο γονατο .. δεν ξεκολουσε απο πανω μου..27042010510..jpg
 




Kirki - Amirah

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2009
1.202
2
μωρε με τον πανιβλακα, και τι δεν ειπε το στομα του - αλλα εχει χαρη που δεν θελω να χαλασω το σκυλο μου. Το Ημιαιμο! ..τι βλακας θεε μου.... ακομα κλωτσες θα ετρωγε. Τελικα μερικες φορες ειμαι τερας ψυχραιμιας, αλλα τα σκεφτομαι μετα και κανω σαν χυτρα ταχυτητας! Την επομενη ομως, θα φαει μια "μακρυνη" μου φαινεται και θα στρωσει. (..αστειευομαι)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981