ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Παντως η Ρινιο εχει να διαβασει τοσες ιδεες και προτασεις και που αν ανοιξει τελικα το μαγαζι θα ειναι ενα προτυπο για τα ελληνικα δεδομενα!!!
Αν το καταφερει τελικα θα εχει κανει ενα βημα μπροστα......
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Παντως η Ρινιο εχει να διαβασει τοσες ιδεες και προτασεις και που αν ανοιξει τελικα το μαγαζι θα ειναι ενα προτυπο για τα ελληνικα δεδομενα!!!
Αν το καταφερει τελικα θα εχει κανει ενα βημα μπροστα......

Σωστα...:):):):)
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
θελει χρονια , αν αναλογιστητε οτι εκανε 20- 15 χρονια να βγει σε ευρεια κυκλοφορια το DVD.
Mια διευκρίνιση.., η αλλαγή ξεκίνησε στην Ελλάδα περίπου το 98..
και η αλλαγή ήταν θεαματική..

Φάνηκε πως το κοινό ανταποκρίθηκε απόλυτα στην αλλαγή και αναγκαστικά τα υπόλοιπα καταστήματα ακολούθησαν..

Τώρα πλέον με κασέτες βλέπεις σε κάτι παρακμιακά συνοικιακά καταστηματα..

Δεν θέλω να συγκρίνω την τεχνολογία με αυτό..
Αλλα εφόσον η τεχνολογία έχει μπει ενεργά στην ζωή μας..
μέσα σε αυτήν υπάγεται και το internet, επηρεάζει την καθημερινότητα μας και έμμεσα τις επιλογές μας.
Με αυτό το σκεπτικό δεν θα μπορέσει κάποια στιγμή να αφήσει ανεπηρέαστο και αυτόν τον τομέα..
Παρατηρώ πως το καταναλωτικό κοινό είναι πιο αυστηρό στην επιλογή τροφής, ψάχνονται πιο πολύ και είναι αρκετοί που κατηγορούν την βιτρίνα..

Τυχαίνει να έχω φίλους με pet shop και έχουν ομολογήσει και οι ίδιοι πως η αλλαγή στα μυαλά έχει ξεκινήσει.

Με αυτό σαν δεδομένο παραγωγικά αν σκεφτούμε, θα πρέπει να έρθει σύντομα για αυτούς μια πιο πρακτική και πιο έξυπνη λύση..
 


rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Διαβαζω πολυ προσεκτικα τις αποψεις σας.
Σας ευχαριστω ειλικρινα , γιατι το πιο σημαντικο ειναι να βρω τροπους να εξυπηρετησω οσο καλυτερα μπορω το κοινο στο οποιο θελω να απευθυνομαι (τους συνειδητοποιημενους ζωοφιλους δηλαδη).
Μακαρι να τα καταφερω :)
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Κάπου αναφέρθηκε παλαιότερα ότι το μόνο καλό που κάνουν τα pet-shop είναι η συγκράτηση των τιμών των εκτροφέων. Αυτό δεν ισχύει. Το pet - shop βάζει έναν "πάτο" στις τιμές που θα μπορούσε να μην υπάρχει γιατί "αφού το pet-shop δίνει 600 τα σκυλιά, οπωσδήποτε κι εγώ σαν εκτροφέας να μην τα δώσω 800?"
αγαπητε ντενις χαιρομαι που επιτελους καποιος απο τους εκτροφεις απαντησε σε αυτη μου την εικασια. και λεω εικασια γιατι μπορει και να κανω λαθος.(τοτε θεωρησα οτι, το οτι ολοι οι εκτροφεις εκαναν το ''παγωνι'' δικαιωνε τον συλλογισμο μου).
και εξηγω πως σκεφτομαι
-ολοι οι εκτροφεις του φορουμ ισχυριζονται οτι δεν εχουν κερδος απο την εκτροφη(δεκτον,δεν εχω ψηφισει στο γκαλοπ του φορουμ περι του κερδους της εκτροφης)
-αρα η τιμη δεν πεφτει κατω απο π.χ. 800 που πουλας
-χωρις τη τιμη του πετ σοπ π.χ. 600 χανεται ο ''ανταγωνισμος''(σε εισαγωγικα γιατι αλλη ποιοτητα η μια και αλλη η αλλη)
-συμπερασμα
χωρις τα 600 γιατι να μην πουλησω π.χ.1100 οχι για να παντελονιασω τα 300(δεχομαι οτι ειστε χομπιστες) αλλα γιατι να μη παω εκτος απο ολες τις εκθεσεις της ελλαδας και στην εκθεση της γερμανιας,γαλλιας κλπ.?γιατι να μην τα ταισω μπαρφ αλλα κροκετα?γιατι να μη δυπλασιασω τις εξετασεις τους?γιατι να μην παρω τον γιο του μπρουνο που ειναι τρεις φορες πρωταθλητης ευρωπης και δυο κοσμου? κλπ κλπ. θα ηθελα να μου πει που χανει αυτη η συλλογιστικη για να μπαινουν και τα πραγματα στη θεση τους.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
χωρις τα 600 γιατι να μην πουλησω π.χ.1100 οχι για να παντελονιασω τα 300(δεχομαι οτι ειστε χομπιστες) αλλα γιατι να μη παω εκτος απο ολες τις εκθεσεις της ελλαδας και στην εκθεση της γερμανιας,γαλλιας κλπ.?γιατι να μην τα ταισω μπαρφ αλλα κροκετα?γιατι να μη δυπλασιασω τις εξετασεις τους?γιατι να μην παρω τον γιο του μπρουνο που ειναι τρεις φορες πρωταθλητης ευρωπης και δυο κοσμου? κλπ κλπ. θα ηθελα να μου πει που χανει αυτη η συλλογιστικη για να μπαινουν και τα πραγματα στη θεση τους.
Αυτή η συλλογιστική χάνει ακριβώς γιατί δεν έχει κατανοητό τί σημαίνει δεν βγάζουν οι εκτροφείς. Ο εκτροφέας που περιγράφεις λοιπόν ο "χομπίστας" πές τον - ο "τρελαμένος" πές τον, ο "σωστός" πές τον, όπως θές πέστον εννοείται ότι τα κάνει ΗΔΗ αυτά που αναφέρεις.

Για να "βγάλει" θα είχε puppy mill με maltese ΜΟΝΟ. Για να καλύψει τα έξοδα αυτά λοιπόν πρέπει να έχει κόστος κουταβιού περί τα 3000 ευρώ, οπότε δεν τον ενδιαφέρει το 200ευρω που συζητάμε. Αλίμονο αν παρακαλάω να υπάρχουν σκυλιά της φυλής μου που ταλαιπωρούνται ή δεν είναι κάν σκυλιά της φυλής μου για να μπορώ να δικαιολογήσω μία τιμή υπεράνω του pet-shop.

Επίσης κάντε μία έρευνα αγοράς. Στο rottweiler η τιμή των εκτροφέων κατά μέσο όρο με το ζόρι πιάνει την τιμή των pet-shop ΗΔΗ.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
Αυτή η συλλογιστική χάνει ακριβώς γιατί δεν έχει κατανοητό τί σημαίνει δεν βγάζουν οι εκτροφείς. Ο εκτροφέας που περιγράφεις λοιπόν ο "χομπίστας" πές τον - ο "τρελαμένος" πές τον, ο "σωστός" πές τον, όπως θές πέστον εννοείται ότι τα κάνει ΗΔΗ αυτά που αναφέρεις.

Για να "βγάλει" θα είχε puppy mill με maltese ΜΟΝΟ. Για να καλύψει τα έξοδα αυτά λοιπόν πρέπει να έχει κόστος κουταβιού περί τα 3000 ευρώ, οπότε δεν τον ενδιαφέρει το 200ευρω που συζητάμε. Αλίμονο αν παρακαλάω να υπάρχουν σκυλιά της φυλής μου που ταλαιπωρούνται ή δεν είναι κάν σκυλιά της φυλής μου για να μπορώ να δικαιολογήσω μία τιμή υπεράνω του pet-shop.

Επίσης κάντε μία έρευνα αγοράς. Στο rottweiler η τιμή των εκτροφέων κατά μέσο όρο με το ζόρι πιάνει την τιμή των pet-shop ΗΔΗ.
φιλε ντενις αν καταλαβα καλα το κοστος κουταβιου εν ελλαδι ειναι 2500-3000 γιουρα και η τιμη του με τα βιας πιανει αυτη του πετ σοπ? αν ειναι ετσι, εγω απλα υποκλινομαι!! αλλη εντυπωση ειχα.
 






denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ναι. Δεν ξέρω ποιοί είμαστε "εμείς" βέβαια αλλά ο τρόπος εκτροφής που περιέγραψες και έχει περιγραφεί πολλές φορές εδώ μέσα έχει περίπου αυτήν την αναλογία κόστους και "κέρδους" ... τεράστια διαφορά που δεν επηρεάζεται από την έλλειψη "χαμηλής ποιότητας" που έτσι κι αλλιώς ένας λάτρης μίας φυλής όπως πρέπει να είναι ο κάθε εκτροφέας της πρέπει να την εύχεται.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εξήγησα

α) Μία τιμή πχ 600 ευρώ σε ζώο προερχόμενο από puppy mill ωθεί την πλειοψηφία των εκτροφέων να προσφέρουν σε ακριβότερη τιμή από αυτήν έτσι κι αλλιώς. Δίνει βάση -minimum και δεν συγκρατεί την τιμή.

β) Ο ανταγωνισμός θα υπάρχει και μεταξύ εκτροφέων. Πολύ λιγότερο ελέγξιμη πηγή και σχεδόν αδύνατο (τελείως αδύνατο κατά την γνώμη μου) να δημιουργήσουν λόμπι.

γ) Η "χασούρα" αν το θές έτσι θα μειωθεί από την εκτόξευση της ζήτησης.

δ) Και σημαντικότερο:

Δεν μας ενδιαφέρει το πόσο χάνουμε.
Προσπαθούμε να κάνουμε το κέφι μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
 


pouf

Well-Known Member
29 Απριλίου 2009
841
163
51
Ανοιξη,χειμωνας, καλοκαιρι
δ) Και σημαντικότερο:
Δεν μας ενδιαφέρει το πόσο χάνουμε.
(ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ)
εαν μιλας σε πρωτο ενικο, εμενα με πειθεις

Προσπαθούμε να κάνουμε το κέφι μας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.
(ΤΟΥΣ ΠΕΙΘΕΙΣ ΟΛΟΥΣ)

για να καταληξουμε καπου θα μειωθουν θα αυξηθουν ή θα μεινουν στασιμες οι τιμες?
?
 




Maximus

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2008
197
4
Patra/Greece
1. E
2. B
3. Γ
4. Α
5. Α
6. Β
7. -
8. Α
9. Ε
10. Α
11. Α
12. Ζ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ & ΜΕΛΕΤΗΣ
13. ΣΤ
14. Ε ΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΜΕΣΑ
15. Β
16. Α
17. Α ΚΑΙ Β
18. Β
19. Γ
20. Α
21. Β
22. Γ
23. Γ
24. ΠΑΤΡΑ
Ούφ τέλειωσα !!!!
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
τα petshop εξορισμού κάνουν εμπόριο την αγάπη μας για τα ζωα.
το 99% των petshop ατην ελλάδα πουλάνε ζωα από pappy mills
αν αποφασιστεί να μην πουλάνε ζώα παρά μόνο από εκτροφείς τι σας κάνει να πιστεύετε ότι θα συνηδητοποιηθούν και θα απευθυνθούν σε σοβαρούς εκτροφείς κι όχι να γεμίσουμε byb. οι οποίοι απλά θα εγγράφονται στον κοε θα δηλώνουν τις γέννες να έχουν χαρτιά και θα συνεργάζονται με τα petshops......
μην λησμονείτε ότι εκείνος που θα απευθυνθεί στο petshop ούτως ή άλλως δεν είχε την γνώση σας και ούτως ή άλλως θα ψώνιζε ...... ζωακι ουγγαρίας...
αν γίνουν ότι λέτε... και λίγο ψιλιασμένος να ήταν θα πιστεύει ότι πήρε πρώτο πράμα ενώ θα διαφέρει ελάχιστα από το ζωάκι ουγγαρίας...

ο δρόμος είναι μονόδρομος... όχι ζωάκια στα πετσοπ... με τον ένα ή τον άλλο τρόπο....
όχι στις δεδομένες συνθήκες
( συγνώμη ρινιώ... αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη) και ειλικρινά αν στραφείς στην κατευθυνση που λες... θα μπείς μέσα....)
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
ο δρόμος είναι μονόδρομος... όχι ζωάκια στα πετσοπ... με τον ένα ή τον άλλο τρόπο....
όχι στις δεδομένες συνθήκες
( συγνώμη ρινιώ... αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη) και ειλικρινά αν στραφείς στην κατευθυνση που λες... θα μπείς μέσα....)
Συμφωνώ απόλυτα!
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
1. Πόσα κατοικίδια έχετε?
Β

2. Μένετε σε διαμέρισμα ή μονοκατοικία?
Β
3. Που διαμένει το ζωάκι σας?
Α,Γ

4. Τι κατοικίδιο έχετε?
Α

5. Τι ταΐζετε τον σκύλο ή την γάτα σας? (εάν εχετε)
Α

6. Ποια τροφή ταΐζετε το σκύλο σας?
Α
7. Ποια τροφή ταΐζετε τη γάτα σας?
-

8. Ταΐζετε τα αδέσποτα σκυλιά ? γάτες της γειτονιάς σας?
Α

9.Πόσες φορές το μήνα επισκέπτεστε ένα Pet Shop?
Δ

10.Τι ποσό δαπανάτε για το κατοικίδιο σας μηνιαίως?
Δ

11. Όταν επισκέπτεστε ένα Pet Shop :
Δ

12. Κατασταλάξατε στην επιλογή της τροφής του κατοικίδιου σας, λόγω
Α

13. Επιλέγετε ένα Pet shop επειδή :
ΣΤ,(Επίσης ενα κριτήριο είναι τα ζώα να ειναι περιποιημένα και ο χώρος τους να ειναι αρκετός και καθαρός)
14. Συνήθως κάνετε τις αγορές από ένα Pet Shop :
Ε(έτσι όπως κανονίζεις το ποτε θα πας σουπερ μαρκετ ετσι κανονιζεις και ποτε θα πας στο πετ σοπ (ή στον κτηνιατρο)

15. Θα χρησιμοποιούσατε κατ’ οίκον παράδοση προϊόντων για το κατοικίδιο σας?
Α

16. Θα παραγγέλνατε μέσω internet προϊόντα για το κατοικίδιο σας?
Α

17. Θα μπαίνατε στην διαδικασία να παραγγείλετε από ένα ηλεκτρονικό κατάστημα Pet Shop, επειδή θα είχε :
Α,Β

18. Μέσω ενός ηλεκτρονικού καταστήματος Pet shop, θα παραγγέλνατε :
Β

19. Θέλετε ένα Pet Shop να πουλάει ζώα?
Β

20. Θα αγοράζατε έναν σκύλο / γάτα από :
Α,Γ

21. Θα αγοράζατε έναν σκύλο / γάτα από Pet Shop , που θα συνεργαζόταν με Έλληνες εκτροφείς , κατόπιν παραγγελίας :
Α(Δεν εχει σημασια η εθνικότητα του εκτροφέα αλλα η προσοχή που δίνει στη δουλεια του)

22. Πόσες φορές τον χρόνο επισκέπτεστε τον κτηνίατρο?
παιδια τι λετε?τι 1,2,3 το χρονο? μια φορά το ΜΗΝΑ οπωσδήποτε.

23. Τι μεγέθους είναι το σκυλάκι σας?
Α,Γ
 




Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

1. Πόσα κατοικίδια έχετε?
2 σκύλους, άπειρες χελώνες, 25 κότες, 2 γαλοπούλες και 4 χήνες :D

2. Μένετε σε διαμέρισμα ή μονοκατοικία?
και τα δύο (Αθήνα σε διαμέρισμα, Αγρίνιο & Γερμανία σε μονοκατοικία)

3. Που διαμένει το ζωάκι σας?
Α)

4. Τι κατοικίδιο έχετε?
Α)

5. Τι ταΐζετε τον σκύλο ή την γάτα σας? (εάν εχετε)
Α) & Γ)

6. Ποια τροφή ταΐζετε το σκύλο σας?
Α) Hills

7. Ποια τροφή ταΐζετε τη γάτα σας?
δεν έχω γάτα

8. Ταΐζετε τα αδέσποτα σκυλιά ? γάτες της γειτονιάς σας?
Α)

9.Πόσες φορές το μήνα επισκέπτεστε ένα Pet Shop?
Β)

10.Τι ποσό δαπανάτε για το κατοικίδιο σας μηνιαίως?
εξαρτάται τις ανάγκες του κ την εποχή (πχ αν είναι καλοκαίρι αμπούλες, κολάρα, σπρέυ για σκνίπα κ.λ.π.)

11. Όταν επισκέπτεστε ένα Pet Shop :
A) Ψωνίζεται μόνο ότι σας είναι απαραίτητο
+
Δ) Καμιά φορά παρασύρεστε να αγοράσετε κάτι που δεν ήταν προγραμματισμένο (πχ περισσότερα μασουλητήρια ή παιχνίδια)

12. Κατασταλάξατε στην επιλογή της τροφής του κατοικίδιου σας, λόγω:
Του εκτροφέα

13. Επιλέγετε ένα Pet shop επειδή :
Η)


14. Συνήθως κάνετε τις αγορές από ένα Pet Shop :
Όποτε κριθεί απαραίτητο κ χρειάζομαι πράγματα για τα σκυλιά μου

15. Θα χρησιμοποιούσατε κατ’ οίκον παράδοση προϊόντων για το κατοικίδιο σας?
Α)

16. Θα παραγγέλνατε μέσω internet προϊόντα για το κατοικίδιο σας?
Α)

17. Θα μπαίνατε στην διαδικασία να παραγγείλετε από ένα ηλεκτρονικό κατάστημα Pet Shop, επειδή θα είχε :
και τα δυο

18. Μέσω ενός ηλεκτρονικού καταστήματος Pet shop, θα παραγγέλνατε :
και τα δυο

19. Θέλετε ένα Pet Shop να πουλάει ζώα?
Κανένα ζωντανό οργανισμό

20. Θα αγοράζατε έναν σκύλο / γάτα από :
Α) Εκτροφέα & Γ) Θα υιοθετούσα αδέσποτο

21. Θα αγοράζατε έναν σκύλο / γάτα από Pet Shop , που θα συνεργαζόταν με Έλληνες εκτροφείς , κατόπιν παραγγελίας :
Α) Ναι, αφού είχα εξαντλήσει κ μόνη μου όλες τις άλλες επιλογές κ τελικά συμπέραινα ότι ο προτεινόμενος εκτροφέας του pet shop είναι η ιδανική επιλογή για εμένα κ το μέλλον της φυλής που'χω επιλέξει.

22. Πόσες φορές τον χρόνο επισκέπτεστε τον κτηνίατρο?
Γ)

23. Τι μεγέθους είναι το σκυλάκι σας?
Β)

24. Σε ποια περιοχή μένετε?
Γαλάτσι Αττικής, Αγρίνιο & Γερμανία -προς το παρόν-
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981