ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ!!!


kostas_dogo_argentino

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
159
2
ν.κοσμος
ο ντραγκο(ντογκο αρτζεντινο) ειναι 9 μηνων περασε απο εναν αχρηστο εντελως (ο θεος να τον κανει) εκπαιδευτη κ ειλικρινα με εχει φερει σε αδιεξοδο με την συμπεριφορα κ τις αντιδρασεις του...
εχω δεθει κ δεν μπορω να τον δωσω αλλα δεν μπορει να συνεχιστει η κατασταση που ζω γτ πραγματικα...υποφερω!!!
καταρχην ειναι ανυπακουος εντελως...χωρις λιχουδιες δεν υπακουει με τπτ!
οτι βρει το αρπαζει κ τρεχει κ εγω απο πισω για να του το παρω...
δεν μπορω να τον αφησω μονο του σε δωματιο γτ αρχιζει κ κλαιει σπαραχτικα,το ιδιο ισχυει κ για το μπαλκονι!
αρχιζει κ τρεχει μεσα στο σπιτι κ ανεβαινει παντου δημιουργοντας εναν πανικο...
ακομη μετα απο 6 μηνες δεν κανει την αναγκη του στην βολτα
τρωει οτι βρει μπροστα του κ στην βολτα χωρις πνιχτη θα ελεγα οτι μαλλον με παει παρα τον παω...
κ πολλα αλλα προβληματα που δεν μπορω να σκεφτω τωρα...
η μονη λυση πια ειναι να προσπαθησω για αλλη μια εκπαιδευση ομως υπαρχει πια το εξης προβλημα!!!
απειλουμαι με μυνηση απο τους γειτωνες οποτε χρειαζομαι κατι ωστε να φτιαξουν τα προβληματα μακρυα απο το σπιτι ωστε οταν επανελθει εδω να μην υπαρχουν προβληματικες συμπεριφορες αλλιως θα αναγκαστω να τον δωσω...
ελπιζω να μπορεσει καποιοσ εδω να μου βρει μια λυση!!!
ευχαριστω!!!
 


dali

Well-Known Member
5 Ιουνίου 2008
335
0
37
Διόνυσος
Ο φίλος μου έχει πάει το σκύλο του σε εκπαιδευτή και τον έχει αφήσει εκεί για 40 μέρες και πηγαίνει τακτικά και κάνουν μαζί μαθήματα.Το τελικό αποτέλεσμα ακόμα δεν το γνωρίζω αλλά ήδη πάει πάρα πολύ καλά.Αν θες σου στέλνω πμ.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το σκυλί δεν έχει προβλήματα εκπαίδευσης αλλα συμβίωσης.
Μακριά από το σπίτι είναι πολύ δύσκολο να μαθευτούν αυτά.
Βάλε νερό στο κρασί σου και κάνε εκπαίδευση στο σπίτι.
Μερικά είναι απλά ... πχ dogo 9 μηνών δε μπορεί να μην τρέχει μέσα στο σπίτι - εκτόνωσέ τον όσο μπορείς έξω.
επίσης αν πάρει κάτι μην τον κυνηγάς, δεν υπάρχει καλύτερο παιχνίδι.
Τουαλέτα ΠΩΣ να μάθει στον εκπαιδευτή ?
Να μην κλαίει επίσης ...

εδώ μέσα υπάρχουν δεκάδες οδηγίες για όλα αυτά.
Διάβασε και ακολούθησέ τες.
Κακώς πήρες Dogo είναι πολύ δύσκολα σκυλιά για αρχάριο.
Ισως να φταίει ο εκπαιδευτής ίσως όμως και όχι ...
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
@kostas_dogo_argentino

Tον εκπαιδευτή που τον βρήκες? Πως κατέληξες σε αυτόν?
Μπορείς να μου στείλεις με pm τον όνομα του?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
αν ενα ντογκο 9 μηνων δεν ετρεχε πανω κατω θα ειχε προβλημα. ντογκο πηρες οχι αγγλικο μπουλντογκ.

τα υπολοιπα ειναι προβληματα που αντιμετωπιζει κανεις ανεξαρτητως φυλης. ειναι προβληματα που αντιμετωπιζονται σχετικα ευκολα αν ξερεις τι κανεις. διαβασε τα αναλογα θεματα εδω. δεν καταλαβα γιατι ο εκπαιδευτης δεν ηταν καλος? τις εντολες δεν της εκτελει?
 


pet bubble

Active Member
21 Αυγούστου 2008
27
0
χαλανδρι
επετρεψε μου denis να διαφωνησω μαζι σου... ενα dogo ναι ειναι δυσκολο σκυλι και ξεροκεφαλο... ομως η εκπαιδευση στο σπιτι δεν ειναι η ιδανικη λυση...Ο σκυλος στο σπιτι του εχει το πανω χερι ..ειναι ο χωρος του τον γνωριζει καλα και δυσκολα συγκεντρωνεται.... Η λυση μακρια απο το σπιτι ειναι η ιδανικη για τετοια σκυλια οσο αφορα την βασικη υπακοη... ειναι σαν να πηγιανουμε τα παιδια μας στο σχολειο..εκει μαθαιουν καλυτερα...μετα απο την σειρα μαθηματων εκτος σπιτιου θα πεπει να κανει και συμπληρωματικα 2-3 στο σπιτι... Κωστα μην ανησυχεις θεληση να υπαρχει και ολα διορθωνονται... Βεβαια πρεπει να ξερεις οτι θα πρεπει να εκπαιδευτεις κι εσυ μαζι με τον μικρο σου φιλο.. για να μην σου παρει τον αερα.. οσο για τις λιχουδιες του προηγουμενου εκπαιδευτη;;;; σε λιγο καρο θα εχεις ενα παχυσαρκο κακομαθημενο σκυλο... Αυτα ... Μπορω αν θες να σου δωσω τηλ εκπαιδευτη..χωρις λιχουδιες αι χωρις βια βεβαια...καλημερα
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
επετρεψε μου denis να διαφωνησω μαζι σου... ενα dogo ναι ειναι δυσκολο σκυλι και ξεροκεφαλο... ομως η εκπαιδευση στο σπιτι δεν ειναι η ιδανικη λυση...Ο σκυλος στο σπιτι του εχει το πανω χερι ..ειναι ο χωρος του τον γνωριζει καλα και δυσκολα συγκεντρωνεται.... Η λυση μακρια απο το σπιτι ειναι η ιδανικη για τετοια σκυλια οσο αφορα την βασικη υπακοη... ειναι σαν να πηγιανουμε τα παιδια μας στο σχολειο..εκει μαθαιουν καλυτερα...μετα απο την σειρα μαθηματων εκτος σπιτιου θα πεπει να κανει και συμπληρωματικα 2-3 στο σπιτι... Κωστα μην ανησυχεις θεληση να υπαρχει και ολα διορθωνονται... Βεβαια πρεπει να ξερεις οτι θα πρεπει να εκπαιδευτεις κι εσυ μαζι με τον μικρο σου φιλο.. για να μην σου παρει τον αερα.. οσο για τις λιχουδιες του προηγουμενου εκπαιδευτη;;;; σε λιγο καρο θα εχεις ενα παχυσαρκο κακομαθημενο σκυλο... Αυτα ... Μπορω αν θες να σου δωσω τηλ εκπαιδευτη..χωρις λιχουδιες αι χωρις βια βεβαια...καλημερα

σε βρισκω τελειως λαθος.
1. ο σκυλος στο σπιτι θα μενει οχι στον χωρο του εκπαιδευτη. αυτο που λες ισως στεκει σε μεγαλους σε ηλικια σκυλους που εχουν εδραιωσει μια κατασταση(που και παλι δεν συμφωνω αλλα τεσπα).

2. ειναι λιγο δυσκολο να παχυνεις εναν σκυλο απο τις λιχουδιες της εκπαιδευσης.

3. χωρις λιχουδιες και χωρις βια. ποσες φορες θα το ακουσουμε αυτο? τι κακο εχουν οι λιχουδιες και η "βια" (δηλαδη ο πνιχτης). δηλαδη η λεκτικη θετικη επιβραβευση (γιατι αμφιβαλω οτι θα δουλευει κολαρο) ειναι η πανακεια που λυνει ολα τα προβληματα ?



υ.γ. εμεις παντως τα ειχαμε πει http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1437 & http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1738 και δεν τον λεω για να δειξω οτι ειμαστε φωτεινη παντογνωστες απλα για να δουν ολοι οτι δεν ειμαστε τπτ βλαμενοι στο μυαλο που τα βλεπουν ολα στραβα
 
Last edited:


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
.
Τουαλέτα ΠΩΣ να μάθει στον εκπαιδευτή ?
...
με τον ιδιο τροπο που μπορει να το μαθει και στο σπιτι, σε κουτι μεταφορας:p

επιτρεψτε μου παντως να πω οτι το σκυλι πηγε πολυ νωρις για εκπαιδευση κατα την γνωμη μου, μετα το 1ο ετος επρεπε να ξεκινησει σε εκπαιδευτη, εχοντας ομως επαφη μαζι του ( η με τον εκτροφεα του καλυτερα-εχμ-:rolleyes:) απο τις πρωτες μερες που πηγε στο σπτι.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να ζω με ένα ανεκπαίδευτο Dogo 1 χρόνου! Μέχρι τους 12 μήνες έχουν παγιωθεί οι ανεπιθύμητες /προβληματικές συμπεριφορές και άντε μετά να αλλάξεις τα "χούγια" του σκυλου...
 


pet bubble

Active Member
21 Αυγούστου 2008
27
0
χαλανδρι
μαλλον δεν καταλαβες οταν λεω βια εννοω βια... βια θα πει η μεθοδος που χρησιμοποιουν πχ ξυλο, ηλεκτρικα κολλαρα ,πνιχτες με καρφια ..και μην μου πες οτι δεν ξερεις οτι κυκλοφορουν τετοιοι εκπαιδευτες;;
και βεβαια ζορισμα με πνιχτη απλο...αυτο δεν ειναι βια..πως αλλιως θα καταλαβει ο σκυλος..
και οταν λεω οχι στην εκπαιδευση με λιχουδιες εννοω μονο λιχουδιες..και βεβαια υπαρχει ανθρωπος που εκπαιδευει μονο με λιχουδιες και οταν δεν του δωσεις του σκυλου μετα αρνειται να κανει οτιδηποτε..
η λιχουδια να δινεται με μετρο και οχι συχνα ..ξεκινας και μετα αραιωνεις..
Οσο για τον χωρο η το σπιτι ειναι μια αλλη ιστορια που θελει πολυ αναλυση και οχι γραπτη...
η λιγοστη και ταπεινη μου εμπειρια παντως αυτο εχει αποδειξει..
ευχαριστω
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποιός μίλησε για βασική υπακοή ?
Ποιά από τα προβλήματα που λεχει ο συγκεκριμένος σκύλος είνι αποτέλεσμα ελλιπούς εκμάθησης βασικής υπακοής ?
Ο σκύλος αυτος θα μπορούσε άνετα ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ με αυτά να εκτελεί άριστα 5 βασικές εντολές.
Τα προβλήματα αυτά πρέπει να λυθούν στο σπίτι. Είμαι κι εγώ αντίθετος με την εκπαίδευση στο σπίτι, αλλά εδώ μιλάμε για εκπαίδευση του ιδιοκτήτη σε 5 βασικά πράγματα. Αλλιώς θα έχουμε έναν ιδιοκτήτη που θα ψάχνει το ''μάγο'' εκπαιδευτή που θα μάθει στον σκύλο να ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΤΙ και τρέχει ... αλήθεια πώς ?? - ο ιδιοκτήτης θα περιμένει πάλι κάποιες βδομάδες και μήνες στον καναπέ του να γυρίσει η Λάσυ του και τελικά θα διαπιστώσει οτι έχασε ΟΛΗ την εφηβεία ενός DOGO παρακαλώ, το οποίο θα γυρνάει σπίτι και θα είναι ΟΛΟ και πιο αγρίμι, από το κλουβί και την λάθος διαπαιδγώγηση.

Χρειάζεσαι απλά κάποιον να σου πεί τί να κάνεις για τα 5 βασικά προβλήματα που έχεις, και να σου δείξει πώς πειθαρχείς τον σκύλο. Οχι κάποιον ''super'' εκπαιδευτή που να τα μάθει αυτά στον σκύλο στο γκαζόν.
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
μαλλον δεν καταλαβες οταν λεω βια εννοω βια... βια θα πει η μεθοδος που χρησιμοποιουν πχ ξυλο, ηλεκτρικα κολλαρα ,πνιχτες με καρφια ..και μην μου πες οτι δεν ξερεις οτι κυκλοφορουν τετοιοι εκπαιδευτες;;
και βεβαια ζορισμα με πνιχτη απλο...αυτο δεν ειναι βια..πως αλλιως θα καταλαβει ο σκυλος..
και οταν λεω οχι στην εκπαιδευση με λιχουδιες εννοω μονο λιχουδιες..και βεβαια υπαρχει ανθρωπος που εκπαιδευει μονο με λιχουδιες και οταν δεν του δωσεις του σκυλου μετα αρνειται να κανει οτιδηποτε..
η λιχουδια να δινεται με μετρο και οχι συχνα ..ξεκινας και μετα αραιωνεις..
Οσο για τον χωρο η το σπιτι ειναι μια αλλη ιστορια που θελει πολυ αναλυση και οχι γραπτη...
η λιγοστη και ταπεινη μου εμπειρια παντως αυτο εχει αποδειξει..
ευχαριστω
Σωστα το εθεσες για τον πνιχτη,αλλα ούτε το ηλεκτρικο κολαρο ειναι βιαιη εκπαιδευτικη μεθοδος.Πως θα μαθεις εναν σκυλο να μην τρωει απο ξενους ή οτι του πεταει ο καθενας ?Εγω μονο την μεθοδο με το ηλεκτρικο κολαρο ξερω.Επισης αυτα ειναι οπως εχουμε πει πολλες φορες ειναι εργαλεια για να διορθωσεις την συμπεριφορα ενος σκυλου,οχι εργαλεια εκπαιδευσεις(πχ. clicker).
 








ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Επισης αυτα ειναι οπως εχουμε πει πολλες φορες ειναι εργαλεια για να διορθωσεις την συμπεριφορα ενος σκυλου,οχι εργαλεια εκπαιδευσεις(πχ. clicker).
Πότε το είπαμε αυτό? :confused:
Όλα εργαλεία εκπαίδευσης είναι! Ποιος είπε ότι το ηλεκτρικό κολάρο χρησιμοποιείται μόνο στη διόρθωση συμπεριφορών?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Μην αρχίσετε πάλι με τα εργαλεία εκπαίδευσης :eek: :rolleyes:

Εδώ το θέμα είναι ενδιαφέρον και καινούριο ... μπορεί ένας εκπαιδευτής να μας δώσει έτοιμο ένα σκύλο εξαλείφοντας τέτοια προβλήματα στο χώρο του?

Γνώμη μου - ΟΧΙ
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
όχι

δεν εχει πρόβλημα το συγκεκριμένο σκυλί αλλά το αφεντικό το οποίο δεν έχει καταλάβει και δεν γνωρίζει τους κανόνες του ΄παιχνιδιού΄.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Σαφώς και όχι. Απλά πιστεύω πως ο ιδιοκτήτης είναι θύμα της υπερθετικής κλικερομεζεδομεθόδου. ;):rolleyes:
 


LaMb0fGod

Well-Known Member
25 Απριλίου 2008
156
0
33
Salonica City
οποτε η χρηση πνιχτη, η καλυτερα του prong colar(αλυσιδα με γυρτα σιδερακια σαν καρφια) ειναι μερικες φορες κατι παραπανω απο απαραιτητη για τις διορθωσεις που θα χρειαστει να κανεις...
εχετε καταλάβει ότι ο πνίκτης ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΟ ΜΑΘΗΣΗΣ?
Αυτα εχω διαβασει και δεν ειδα κανεναν να διαφωνει,αλλα υπηρχαν ποστ που συμφωνουσαν.Αυτη ειναι και η προσωπικη μου αποψη στο θεμα.

Οσο για το ηλεκτρικο κολαρο εγω εγραψα λαθος ηθελα να πω βασικα πως αυτα ειναι εργαλεια διορθωσης και οχι εκμαθησης.( το ηλεκτρικο κολαρο πιστευω πως χρησιμοποιητε ΚΑΙ ως εργαλειο διορθωσης συμπεριφορων)
 
Last edited:


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU