Είναι αναγκαία η αλλαγή Ξηράς Τροφής;


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Καλησπέρα,

Τις τελευταίες 100 περίπου μέρες ταΐζω την σκύλα μου σταθερά με μια συγκεκριμένη ξηρά τροφή η οποία δεν έχει σημασία ποια είναι γιατί η ερώτηση μου θα είναι γενική.Ωστόσο ενδεικτικά σας αναφέρω ότι είναι η (eukanuba).

Τα κόπρανα της είναι κανονικού μεγέθους, υφής και χρώματος.Και τα κάνει πάντα στην βραδινή βόλτα.
Το τρίχωμα του σκύλου έχει βελτιωθεί πολύ τους τελευταίους 3 μήνες.Είναι απαλό, λαμπερό και δεν χάνει τρίχες.(Εκτός του καλοκαιριού)
Τα μάτια της είναι λαμπερά, και υγιή απ ότι λέει η κτηνίατρος.
Το σκυλί δεν έχει αέρια(τουλάχιστον όχι μπροστά μας), δεν ρεύεται δεν κάνει εμετούς.
Το σκυλί έχει γεμίσει με ενέργεια και δείχνει να έχει δυναμώσει και πλέον παίζει.(Πρίν 4 μήνες που την πήραμε ήταν αδύναμη)

Ερώτηση 1: Χρειάζεται να αλλάξω τροφή από την στιγμή που της αρέσει αυτή και δεν έχουμε προβλήματα υγείας;

Ερώτηση 2 : Αν θέλω να της δώσω την ίδια τροφή, με ολόιδια συστατικά, όμως να αλλάξω γεύση (από γαλοπούλα σε σολομό) θα πρέπει να ακολουθήσω την μεθοδολογία της σταδιακής αλλαγής;
 




gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Ρωτώ μήπως πρέπει να τρώει και τροφές με διαφορετικά συστατικά.
Ας πούμε μια τροφή έχει 25% το Α συστατικό και μια άλλη έχει 25% το Β συστατικό.
Οπότε σκέφτομαι μήπως πρέπει κάθε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα να την ταΐζω και κάποια άλλη τροφή για να δέχεται το σώμα της και τα άλλα συστατικά που μπορεί η τροφή που δίνω τώρα να μην τα προσφέρει.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Ισως για να εχει η Κούκλα ποικιλια και από φοβο μηπως βαρεθει την ιδια τροφη.

Σορι, βιαστηκα να απαντησω.
 


giannis

Well-Known Member
1 Μαϊου 2009
81
0
ναι και εγω δεν καταλαβα.
αν την τρωει δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλαξεις.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Oυσιαστικος λογος να αλλαξεις δεν υπαρχει ,αν και πιστευω πως δεν θα της εκανε κακο.Πχ να δινεις ενα τριμηνο eukanuba maintanance ,ενα τριμηνο lamb & rice και τουμπαλιν. Anyway,δεν υπαρχει λογος να αλλαξεις εκτος κ αν πιστευεις οτι βαριεται το φαγητο της.

Υ.Γ.
Εχεις παρατηρησει αν το σακι της eukanuba παιρνει αερα μεσα? Μιλαω για το σημειο που σφραγιζεται το σακι απο το εργοστασιο(αντι να ειναι ολο κλεισμενο σε καποια σημεια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ να ειναι ανοιχτο).
 


gvaikousis

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2009
110
0
Athens
Θα το κοιτάξω και θα σου πω.

Στο pet-shop που την παίρνω την τροφή έχει ολόκληρο ράφι με σάκους της Eukanuba. Θα τα τσεκάρω.
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Ρωτησα γιατι εχω ψαξει ενα-ενα τα σακια σε 2 πετ σοπ και ΟΛΑ παιρνουν μεσα αερα.
Δεν ξερω αν ειναι ''πατεντα'' της εταιριας αυτο ή βοηθαει σε κατι...
 




nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Δεν υπαρχει ''η καλυτερη τροφη''.
Υπαρχει ''η τροφη που ταιριαζει στον σκυλο μου''.
Η eukanuba ειναι μια απο τις καλες τροφες.Μονο στη πραξη(δηλ.αν τη δοκιμασεις) θα βγαλεις συμπερασματα.:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η καλύτερη τροφή είναι αυτή που ταιριάζει περισσότερο στο σκύλο!;)
Στο κομμάτι του forum για τη διατροφή θα βρεις άπειρες συζητήσεις σχετικά με την "ιδανική τροφή"!!!:)
 




jimmy58

Well-Known Member
16 Σεπτεμβρίου 2008
260
0
οσο το σκυλακι παει μια χαρα δε βρισκω το λογο να αλλαξεις τροφη
οσο για το δευτερο σκελος εγω της δεινω εναλλαξ acana με κοτοπουλο ,αρνι,κοκ μονο και μονο για να αλλαζει και να μην την βαρεθει
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Συγνωμη να ρωτησω αν κανει πρρτςςςς :p σημαινει οτι δεν του παει η τροφη???

Γιατι με οποιες τροφες και να του εχω δωσει το πρτςςςς δεν το γλυτωνω.
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
να μην την αλλαξεις αφου παει καλα ο σκυλος αν θες να αλλαζεις γευση καντο ανα χρονο και με σταδιακη αλλαγη οχι ομως υπερβολες σε τεσσερα με πεντε ταισματα να την εχεις γυρισει
 






kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
απλα δεν υπαρχει λογος αν μπορει ας το κανει σε 10
Υπάρχει λόγος.

Με την ομαλή, σταδιακή μετάβαση αποφεύγονται προβλήματα πεπτικών διαταραχών. Οι 4 μέρες (πόσο μάλλον τα 4 ταΐσματα) είναι πολύ λίγος χρόνος). ;)
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
εχεις απολυτο δικιο αλλα στην ιδια εταιρια τα συστατικα-συντηριτικα της τροφης ειναι ιδια. αυτα ειναι πο δημιουργουν στομαχικες διαταραχες και οχι αν την μια μερα ειναι κοτοπουλο και την αλλη μοσχαρι
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Συγνωμη να ρωτησω αν κανει πρρτςςςς :p σημαινει οτι δεν του παει η τροφη???

Γιατι με οποιες τροφες και να του εχω δωσει το πρτςςςς δεν το γλυτωνω.
απ' ότι θυμάμαι,τους δίνεις acana ,όπως και εγώ.Με το βέλγο είχα πολύ μεγάλο πρόβλημα .....και παρ΄όλο που η τροφή τον ''έδεσε'' πολύ καλά,τελικά αποφάσισα να του δίνω μαγειρευτό και τα αέρια κοπήκανε μαχαίρι.
Ο κτηνίατρος μας μου είπε ότι πιθανόν το σκυλί μου να είχε πρόβλημα με κάποιο απο τα συστατικά της τροφής και να του έκανε μια ήπιας μορφής κολίτιδα με κύρια συμπτώματα τα πολλά αέρια. Ο ίδιος βέβαια δεν είναι και πολύ υπέρ του μαγειρευτού( δεν πουλάει τροφές) και μου πρότεινε να δοκιμάσω εναλλακτικά την origen.....δεν έχω αποφασίσει ακόμα,προς το παρόν πάντως με το μαγειρευτό αναπνέουμε ....καθαρό αέρα!:D