Είναι δυνατον να υπάρξει οίστρος μετά από στείρωση?


elena_rka

Member
30 Απριλίου 2009
9
0
Καλησπέρα σας,

Είμαι καινούργια στο forum και πραγματικά χαίρομαι που σας συνάντησα.

Εχω ένα πρόβλημα, ελπίζω να βρω κάποια βοήθεια.

Η σκυλίτσα μου, η Bella, 3 1/2 ετών, ξαφνικά εχθές το βράδυ αδιαθέτησε !!!!
Το περιέργο είναι ότι εδώ και 2 χρόνια της έχει γίνει στείρωση !!!!!

Μήπως έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον από εσάς ???

Ευχαριστώ
 




elena_rka

Member
30 Απριλίου 2009
9
0
Το ξέρω ότι κάτι συμβαίνει. Θα την πάω σε λίγο. Πιστεύεις ότι είναι κάτι άσχημο ????

Εχεις παρόμοια εμπειρία ???
 


Loukia

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2008
1.462
14
49
Θεσσαλονίκη
marthathesharpei.blogspot.com
Δεν έχω παρόμοια εμπειρία, και δεν μπορώ και να φανταστώ και τί μπορεί να είναι.
Μια σκύλα που της έχει γίνει ολική αφαίρεση (μήτρα και ωοθήκες αφαιρούνται στη στείρωση, έτσι δε την κάνατε; ) δεν είναι δυνατόν να αδιαθετήσει. Από την άλλη δεν είναι δυνατόν και να "πάθουνε" τα μητρικά της αφού δεν υπάρχουνε.
 


elena_rka

Member
30 Απριλίου 2009
9
0
Λουκία μου, έχεις δίκιο, έτσι ακριβώς είναι. Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό. Ελπίζω να αξιολογήσει σωστά ο γιατρός. Θα το ξέρω σύντομα.

Σε ευχαριστώ για την ανταπόκρισή σου.
:):):)
 




GIANNHS17

Active Member
3 Απριλίου 2009
26
0
41
ελπιζω να πανε ολα καλα με την Bella...περιμενουμε να μας πεις νεα απο τον γιατρο!
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Καλώς ήρθες στο forum!
Καλώς να μας φύγεις για να πάτε άμεσα στον κτηνίατρο...
Μπορεί να είναι απο το πιο απλό μέχρι το χειρότερο...
Περιμένουμε τις εξελίξεις που ελπίζω να είναι όσο καλύτερες γίνεται!:)
 


elena_rka

Member
30 Απριλίου 2009
9
0
Να 'στε καλά όλοι σας. Τώρα φεύγω από την δουλειά για να τρέξω σπίτι στα "μωρά μου".

Σας ευχαριστώ για τον ενδιαφέρον σας. Θα τα πούμε αργότερα.
 


elena_rka

Member
30 Απριλίου 2009
9
0
Γεια σας και πάλι.
Πριν λίγο γύρισα από τον γιατρό με την Bella μου σε "άσχημη κατάσταση" : της έκανε δύο ηρεμιστικές ενέσεις για να μπορέσει να εξετάσει τον κόλπο της. Στις 3.12.2007 της έγινε στείρωση, ολική αφαίρεση όλων των οργάνων. Μέχρι και χθες το απόγευμα όλα καλά. Κάποια στιγμή το βράδυ άρχισε να έχει σταγόνες αίματος, και σήμερα πιο πολύ. Ο γιατρός δεν βρήκε τίποτα. Της χορήγησε προληπτικά αντιβίωση CEPOREX, 2 χ 6 ημέρες και μου είπε να την παρακολουθώ. Ούτε υπέρηχο, ούτε κάποια άλλη εξέταση.
Δεν ξέρω τι να κάνω, αν συνεχιστεί. Χρειάζομαι σίγουρα και 2η γνώμη.

Εκτός από την Bella έχω και τον Bubbi. Δύο πολύ γλυκά "μωρά". Δεν μπορώ να διαννοηθώ ότι μπορεί να τους συμβεί κάτι. Ούτε να το σκεφτώ δεν θέλω.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Δεν βρήκε τίποτα? :(
Και τι σου είπε ότι ήταν τα συμπτώματα? Ψυχοσωματικά?
Σίγουρα πάρε δεύτερη γνώμη και σύντομα...
Περαστικά!!!
(υπάρχουν γιατροί και "γιατροί". Οι δεύτεροι δεν διανοούνται να ξεστομίσουν τη φράση "ΔΕΝ ξέρω. Πήγαινε και σε άλλον!")
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Eγω θα ζητουσα εξετασεις γενικες ,υπερηχο και ακτινογραφια.
Το αιμα με φοβιζει σαν ιδεα και προοληπτικα με μια αντιβιωση δεν θα ησυχαζα.

Περαστικα ευχομαι!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν θέλω να σε πανικοβάλω αλλα θα πω μια περίπτωση απίστευτη και όμως πραγματική..

Ενας γνωστός μου για την ακρίβεια ο σπιτονοικοκύρης μου, είχε καρκίνο του προστάτη..
Ετσι δηλαδή θεωρήθηκε από το psa που είχε κάνει..
Θεώρησε ο ουρολόγος του ο (τότε) απειλητική την τιμή και του είπε να κάνει ολική προστατεκτομή..

Ετσι και έκανε..

Μετά από κάποια χρονια (3 νομίζω).., ετυχε να κάνει υπέρηχο κάτω κοιλιας (αν θυμάμαι καλά) και ανακαλύψανε πως δεν του είχε βγάλει τον προστάτη αλλα ένα κομματάκι..!!!!:eek::eek:
και αργότερα ανακαλυψαν πως τελικα οι τιμές του psa δεν ήταν καθόλου ανησυχητικές και στην ουσια μπηκε ανεφ λογο στο χειρουργειο..:eek::eek::cool:
(βιοψία δεν ξέρω αν είχε κάνει..)

Ο ανθρωπος δηλαδή συνέχιζε και είχε προστάτη ενώ 3 χρονια θεωρούσε πως τον είχε βγάλει..:eek::eek::paja1:

Φυσικά ο γιατρός του έχει να αντιμετωπίσει τωρα τεραστια μήνυση και είναι μια υπόθεση που έχει πάει στα δικαστήρια..

Βεβαια μερίδιο ευθύνης είχε και αυτός που δεν πήρε δεύτερη γνώμη πριν μπει να σφαχτεί..

Δεν το συσχετίζω αλλα χασάπηδες είναι σε όλους τους κλάδους..:rolleyes:
 


chiara

Well-Known Member
12 Ιουνίου 2008
274
0
Nea Smirni
Ορμώμενος από το παραπάνω γεγονός θέτω το ερώτημα: Σε πόσους κτηνιάτρους πρέπει να πάς για να σιγουρευτείς ότι το ''φιλαράκι'' σου έχει ή δεν έχει κάτι;
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Σε πολλούς μέχρι να βρεις τον εντάξει και να μείνεις.. Και πολλές φορές τα μεγάλα ονόματα δεν είναι ή λύση..
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μερικές φορές η στείρωση δεν "πετυχαίνει". Πιστεύω πως αυτό έχει συμβεί και σ' αυτήν την περίπτωση. Δεν έγινε σωστά εξ' αρχής.

Το σίγουρο είναι πως θέλεις δεύτερη γνώμη και παραπάνω εξετάσεις.
ΔΕΝ έκανε υπέρηχο;;;;;

Πυρετό έχει;
Τρώει;
Πίνει;
Περπατάει κανονικά;

Πήγαινε σε άλλον γιατρό το συντομότερο. Μπορεί να ΠΕΘΑΝΕΙ αν το αφήσεις λίγες μέρες.
Πρόσεξε το αίμα αν αλλάξε χρώμα και κάνει άσχημη οσμή.... και ΤΡΕΧΑ σε γιατρό της προκοπής.
 
Last edited:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Δηλαδή βρε Dr Zh. πως να μην πετύχει η στείρωση;;;:confused::confused:
Να είναι τόσο σκιτζής ο γιατρός και αντί για το γεννητικό σύστημα να αφαιρέσει τον σπλήνα;;;:p:p:p:p
 


nikos_x

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
2.117
11
...
Το εχω ακουσει και εγω αυτο με τις ''αποτυχημενες στειρωσεις'' σε αδεσποτα.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Τι εννοείται αποτυχημενες βρε παιδιά;;;;:confused::confused::confused:
Αποτυχημένες τεχνικά ή αποτυχημένες σαν την επέμβαση προστάτη που ανέφερε παραπάνω η Kango;;;;;:confused::confused::confused::confused:
Γιατί θα τρελαθώ!Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μπορεί κάποιος που ξέρει να ανοίξει το ζωντανό και να κάνει λάθος στο τι θα αφαιρέσει...:shock::shock::shock: