Είναι οι εκθέσεις μορφολογία, απλά καλλιστεία ομορφιάς;


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
foibo αδικα κουραζεσε ,δεν μπορεις να πεις να καταλαβουν μερικοι οτι για να εχουν σωστο σκυλο πρεπει πρωτα οι ιδιοι να κουραστουν να ψαξουν να τον βρουν

αλλα οπως οι περισοτεροι λετε ,θελουτε το τελειο σκυλο να πατε να τον παρουτε πακετο, ετοιμο ,να ασχοληθει αλλος αποκλειστικα ,να μην κουραστητε και πολυ να τον βρειτε ,καιι να πληρωσετε και εκπτωτικα

παρα ακυρωνετε προσπαθειες τεχνηεντως ,και περιτρανα εσεις βγαζετε το δωδεκαλο του παντογνωστη
Ποιές προσπάθειες ακύρωσα?
Το αντίθετο να αναδειχθούν οι καλύτεροι θα μέσω και εξετάσεων υγείας. Ποιό κακό βρίσκεις?

Κανένα πακέτο δε θέλησα, ούτε πλήρωσα εκπτωτικά ούτε διασκεδάζω με το σκυλί μου παρατημένο σε κάποιον εκπαιδευτή.

Πώς τα συμπέρανες αυτά?

Παντογνώστης εγώ? Από που κι ως που?

Σε έχω προσβάλει σε κάποιο σημείο ως ιδιοκτήτη ή εκτροφέα σκύλου? Υπέθεσα και έγραψα για το πώς διάλεξες ή ασχολείσαι με το σκυλί σου?

Τι ξέρεις για την προσπάθεια και τη γνώση που έχω σε σχέση με τη φυλή και το σκυλί που διάλεξα?

Λυπάμαι
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Φίλε GRDANE πόσοι από τους εκτροφείς που γράφουν στα posts ή τους ειδικούς έχεις δει να προτρέπουν σε αυτό που λές?
Το μόνο που γράφουμε είναι όχι από pet shop (συμφωνώ απόλυτα) πηγαίντε σε εκτροφέα
Μαζί σου βρε Αλέξια, πόσοι από τους αγοραστές σκύλων όμως φτάνουν σε τέτοιο επίπεδο αναζήτησης? Σου λέει θα μπώ σε forum (στην καλύτερη) οι ειδικοί με συμβούλευσαν να πάω σε εκτροφέΚΟΕ και είμαι καλυμμένος....δυστυχώς δεν είναι γιατί οι κανόνες και οι θεσμοί έχουν κενά....
Και απλά να συμπληρώσω, από εδώ και πέρα όπως λέμε στο νέο ιδιοκτήτη μακριά από τα puppy mils θα λέμε μακριά από εκτροφείς που δε δίνουν (ποιές) εξετάσεις υγείας?
Σε αυτά αναφεροόμουν φίλε μου dimitris73!

Ας πάμε όμως στο ζητούμενο, ας πάρουμε για παράδειγμα την δυσπλασία που είναι γνωστή στους περισσότερους από εμάς!
Ένας σκύλος που είναι ελεύθερος δυσπλασίας μπορεί να δώσει κουτάβια με δυσπλασία!
Αν λοιπόν υπάρχουν κουτάβια του με δυσπλασία, αυτός θα πρέπει να αποκλειστεί από την έκθεση μορφολογίας ή όχι;
Από το εκτροφικό πρόγραμμα;
 




dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Εάν και η μάνα είναι ελεύθερη, τότε δε υπάρχει λόγος να του απαγορευτεί η συμμετοχή ωστόσο και οι 2 γονείς να αποκλειστούν από αναπαραγωγή. Σίγουρα υπάρχουν γεννήτορες ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ από αυτο΄πυς που υπάρχουν σήμερα που δε θα παράγουν δυσπλαστικά σκυλιά
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Βρε παιδιά γιατί κανείς δε γράφει με bullet points ποιές εξετάσεις υγείας θα έπρεπε να έχουν οι γεννήτορες και μακάρι οι πρόγονοι αυτών πριν αποφασίσω να αγοράσω ένα σκυλί από εκτροφέα με διακρίσεις στη μορφολογία?
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βρε παιδιά γιατί κανείς δε γράφει με bullet points ποιές εξετάσεις υγείας θα έπρεπε να έχουν οι γεννήτορες και μακάρι οι πρόγονοι αυτών πριν αποφασίσω να αγοράσω ένα σκυλί από εκτροφέα με διακρίσεις στη μορφολογία?
Γιατι για καθε φυλη ειναι διαφορετικες Δημητρη.. δεν υποφερουν ολες οι φυλες απο τα ιδια!
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
αυτο ακριβως πρεπει να κανεις !!!!!!!!!!!!!
Krina ποιές εξετάσεις που θα εξασφαλίζουν στο μέγιστο δυνατό το κουτάβι μου από μια γέννα πρέπει να συνοδεύουν τα pedigree εάν θέλω να πάρω ένα rott?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Γιατι για καθε φυλη ειναι διαφορετικες Δημητρη.. δεν υποφερουν ολες οι φυλες απο τα ιδια!
Υπάρχει μία φυλή στην οποία υπάρχουν υποχρεωτικές εξετάσεις υγείας σύμφωνα με τα συνήθη προβλήματα που αντιμετωπίζει? Πριν γίνει γέννα και καταλήα χέρια του ιδιοκτήτη?
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Υπάρχει μία φυλή στην οποία υπάρχουν υποχρεωτικές εξετάσεις υγείας σύμφωνα με τα συνήθη προβλήματα που αντιμετωπίζει?
Δεν υποχρεωνει κανενας τον εκτροφεα να κανει οποιαδηποτε εξεταση !!! (ποσες φορες θα το πουμε??)
Απο εκει και περα οταν θα διαλεξουμε τον εκτροφεα (για μενα) το πρωτο πραγμα που κοιταμε,ειναι το ''δεντρο υγειας'' του σκυλου
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Δεν υποχρεωνει κανενας τον εκτροφεα να κανει οποιαδηποτε εξεταση !!! (ποσες φορες θα το πουμε??)
Στην Ελλάδα, γιατί σε πολλές χώρες για να εκδοθεί pedigree πρέπει να έχουν γίνει οι απαιτούμενες εξετάσεις για ορισμένες φυλές
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Πουθενά σε αυτά που γράφω δεν βγαίνει το παραπάνω συμπέρασμα.
Από ποιούς θα ενημερωθώ?
Από τον ΚΟΕ το πρότυπο τους παγγελματίες. Το σύνολο αυτό προβάλει ως πρώτιστο (όχι μόνο) τα προβλήματα υγείας και τις απαραίτητες εξετάσεις?
Από που προκύπτει αυτό?

χιλιοπαιγμένο video χιλιάδες οι άπειροι νέοι ενδιαφερόμενοι που δεν το έχουν δει.
Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πωα ο τίτλος και ο τρόπος προβολής του τσουβαλιάζει και γενικεύει! Διαφωνείς? Ή ήσουν και νωρίτερα υπέρ των γενικεύσεων?
Η συνέπεια της προβολής του βίντεο αυτού ποιο αντίκτυπο θα έχει εντέλει? Τον συνετισμό των ούτως ή άλλως ασυνεπών και ανήθικων εκτροφέων ή την αποστροφή του (μη ενημερωμένου) κοινού προς τους εκτροφείς και την καθαροαιμία?

Καλλιστεία είναι ο διαγωνισμός που επιβραβεύει τη μορφή σύμφωνα με τα κοινωνικά καθορισμένα πρότυπα ομορφιάς κάποτε με καμπύλες κάποτε ανορεξικές....κάποτε με χαμηλά πίσω πόδια κάποτε με ψηλά, κάποτε μαύρα τώρα μόνο καφεμαύρα...
...κοινωνικά και όχι κυνολογικά. Δεν καθορίζεται το πρότυπο μιας φυλής από την κοινωνία!

Όσον αφορά ότι με σδικώ κρίμα βρε Προμηθέα, μη με νουθετείς μεγάλος άνθρωπος είμαι και έχω την άποψη ότι ένα show όπως οι εκθέσεις μορφολογίας εφόσον δεν εξετάζουν ικανότητες και υγεία είναι ένας διαγωνισμός ομορφιάς.
Εξασφαλίζει η συμμετοχή σε έκθεση μορφολογίας την υγεία του σκύλου? Εάν όχι εν τέλει μιλάμε για καλλιστεία. Γιατί κάποιοι προσβάλλονται?
Προφανώς δεν διαβάζεις τις αναρτήσεις.
Αξιολογείται και η υγεία και ο χαρακτήρας... ειπώθηκε παραπάνω από 1 φορά!


Το πρόβλημα δεν προκύπτει κατά την άποψή στο πώς επιλέγουμε στην Ελλάδα σκυλί αλλά στο πώς διεθνώς οι οργανισμοί που με τους κανόνες τους κατευθύνουν τους λάτρεις της φυλής προς το τι είναι αποδεκτό και επιβραβεύσιμο δίνουν σημασία και βραβεία στην μορφή
Λάθος... οι περισσότερες φυλές εργασίας χρειάζονται και εργασιακή αξιολόγηση.

Εάν και η μάνα είναι ελεύθερη, τότε δε υπάρχει λόγος να του απαγορευτεί η συμμετοχή ωστόσο και οι 2 γονείς να αποκλειστούν από αναπαραγωγή. Σίγουρα υπάρχουν γεννήτορες ΛΙΓΟΤΕΡΟΙ από αυτο΄πυς που υπάρχουν σήμερα που δε θα παράγουν δυσπλαστικά σκυλιά
Ξαναρωτάω... γνωρίζεις τι σημαίνει "πολυγονιδιακός παράγοντας"?

Βρε παιδιά γιατί κανείς δε γράφει με bullet points ποιές εξετάσεις υγείας θα έπρεπε να έχουν οι γεννήτορες και μακάρι οι πρόγονοι αυτών πριν αποφασίσω να αγοράσω ένα σκυλί από εκτροφέα με διακρίσεις στη μορφολογία?
ΓΙατί όπως ειπώθηκε είναι διαφορετικές σε κάθε φυλή.
Το να ζητάς εξετάσεις δυσπλασίας σε ένα Greyhound ας πούμε είναι προφανέστατα άσκοπο!

Υπάρχει μία φυλή στην οποία υπάρχουν υποχρεωτικές εξετάσεις υγείας σύμφωνα με τα συνήθη προβλήματα που αντιμετωπίζει? Πριν γίνει γέννα και καταλήα χέρια του ιδιοκτήτη?
Πολλές! Ψάξ' το!


Τελικά γιατί χωρίστηκαν τα δύο Canario?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Δεν υποχρεωνει κανενας τον εκτροφεα να κανει οποιαδηποτε εξεταση !!! (ποσες φορες θα το πουμε??)
Απο εκει και περα οταν θα διαλεξουμε τον εκτροφεα (για μενα) το πρωτο πραγμα που κοιταμε,ειναι το ''δεντρο υγειας'' του σκυλου
Αυτό λέω, αυτό κρίνω αλλά επειδή το έχετε πει πολλές φορές (δε διάβασες τα Posts) δε σημαίνει ότι δεν είναι σοβαρό πρόβλημα. Το "δέντρο υγείας" σύμφωνα με τι? 'Οχι σύμφωνα με επίσημες εξετάσεις?

Ακριβώς επειδή το σκυλί είναι ζωντανό και όχι άψυχο, θα έπρεπε οι διεθνείς οργανισμοί και συνακόλουθα ο ΚΟΕ να έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ κάθε εκτροφέα πρίν παράγει σκυλιά να έχει κάνει ότι είναι δυνατό ώστε να διασφαλίζει ότι οι απόγονοι θα είναι θα έχουν όσο το δυνατόν λιγότερες πιθανότητες να έχει τα "γνωστά" στην κάθε φυλή προβλήματα.

Έθεσα κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα ως πιθανός ιδιοκτήτης και από το μόνο εκτροφεα που ξλερω από άλλο post την ιδιότητα του πέρα από χλευασμό (krina) δε πήρα καμιά απάντηση.

Ξεχνάτε ότι όσοι δεν ασχολούμαστε επαγγελματικά με τα σκυλιά, ασχολούμαστε επαγγελματικά κάπου αλλού -) καταλαβαίνουμε, απλά υπάρχουν ζητήματα στα οποία υπάρχει συμφέρον να μη δίνται απαντήσεις. Μην μας υποτιμάτε και εμάς που πριν πάρουμε σύντροφο ζωής (δε παιρνανε δεκάδες σκυλιά από τα χέρια μας) θα θέλαμε ένα θεσνικό πλαίσιο που να θέτει υποχρεώσεις στους εκτροφείς όσον αφορά την υγεία.

Το πρότυπο και οι εκθέσεις διασφαλίζουν τη μορφολογία. Από εκεί και πέρα . .. .

Δεν έχω να πώ κάτι καινούριο παρά θα επαναλαμβάνομαι.

Θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό εάν οι εκτροφείς του forum κατέγρφαν στα αντίστοιχα θέματα τα κυριότερα προβλήματα της φυλής ΚΑΙ υποδείκνυαν ποιές εξετάσεις διασφαλίζουν ΟΣΟ είναι δυνατόν την υγεία των γεννητόρων καιι του κουταβιού.

Τείνω να πιστέψω ότι παρά την επαγγελματική μου ιδιότητα (μη βγάλουμε και βιογραφικό) δε γράφω με σαφήνεια, δεν καταλαβαίνω, απαξιώνω με υποτιμώ κλπ.

Εάν δε περιφρουρείτε με ολοένα πιό αυστηρούς τρόπους το χώρο σας αυτοί που βλάπτονται είναι πρωτίστως τα σκυλιά, οι ιδιοκτήτες και εσείς.

Τελικά κατέληξα ότι οι επαγγελματίες του χώρου που έγραψαν είναι ικανοποιημένοι με τον τρόπο που λειτουργεί η αγορά με την κατεύθυνση που έχει πάρει τα τελευταί 100 χρόνια η εκτροφή και θεωρούν εκ του πονηρού όποια πρόταση για αναβάθμιση, όποια άποψη είναι διαφορετική από τη Βίβλο της FCI.

Τους χαιρετισμούς μου
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Από που προκύπτει αυτό?


Αυτό δεν αναιρεί το γεγονός πωα ο τίτλος και ο τρόπος προβολής του τσουβαλιάζει και γενικεύει! Διαφωνείς? Ή ήσουν και νωρίτερα υπέρ των γενικεύσεων?
Η συνέπεια της προβολής του βίντεο αυτού ποιο αντίκτυπο θα έχει εντέλει? Τον συνετισμό των ούτως ή άλλως ασυνεπών και ανήθικων εκτροφέων ή την αποστροφή του (μη ενημερωμένου) κοινού προς τους εκτροφείς και την καθαροαιμία?


...κοινωνικά και όχι κυνολογικά. Δεν καθορίζεται το πρότυπο μιας φυλής από την κοινωνία! Ο Θεός ή η φυσική εξέλιξη? Δεν είναι τάση το μεγαλύτερο καλύτερο? Ο άνθρωπος καθόρισε τα πρότυπα σύμφωνα με τις ορέξεις του




Προφανώς δεν διαβάζεις τις αναρτήσεις.
Αξιολογείται και η υγεία και ο χαρακτήρας... ειπώθηκε παραπάνω από 1 φορά!



Λάθος... οι περισσότερες φυλές εργασίας χρειάζονται και εργασιακή αξιολόγηση.


Ξαναρωτάω... γνωρίζεις τι σημαίνει "πολυγονιδιακός παράγοντας"?


ΓΙατί όπως ειπώθηκε είναι διαφορετικές σε κάθε φυλή.
Το να ζητάς εξετάσεις δυσπλασίας σε ένα Greyhound ας πούμε είναι προφανέστατα άσκοπο!


Πολλές! Ψάξ' το!


Τελικά γιατί χωρίστηκαν τα δύο Canario?
Ούτε τώρα είμαι υπέρ των γενικεύσεων -) Δεν είπα ότι τα σκυλιά που συμμετέχουν σε εκθέσεις είναι άρρωστα....ο θεσμός ωστόσο δεν ελέγχει την υγεία τους.

Το γιατί χωρίστηκαν τα 2 canario μπορείς να το βρείς με σχετικά άρθρα στη σελίδα συζήτησης για τη φυλή. Εάν χρειάζεσαι περαιτέρω πληροφόρηση για το συγκεκριμένο θέμα χαρά μου να το συζητήσουμε σε άλλο topic.

το ψάξ'το δε βοηθά το νέο αγοραστή. Τον αποθαρρύνει όπως με ευκολία του γράφουμε όχι pet shop όχι byb ΑΣ του γράψουμε και ναι στις χ εξετάσεις...Αυτό γιατί ψάξ'το μόνος?
Στην ερώτηση θέλω Γερμανικό ποιμενικό-> πάρε από εκτροφέα του ΚΟΕ τον βοηθά περισσότερο.Γιατί είναι κακό να προσθέσουμε "και φρόντισε ta pedigree να συνοδεύονται από τις χ εξετάσεις"?
 
Last edited:




Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Το "δέντρο υγείας" σύμφωνα με τι? 'Οχι σύμφωνα με επίσημες εξετάσεις?
Φυσικα με επισημες εξετασεις,τι αλλο?

Ακριβώς επειδή το σκυλί είναι ζωντανό και όχι άψυχο, θα έπρεπε οι διεθνείς οργανισμοί και συνακόλουθα ο ΚΟΕ να έχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ κάθε εκτροφέα πρίν παράγει σκυλιά να έχει κάνει ότι είναι δυνατό ώστε να διασφαλίζει ότι οι απόγονοι θα είναι θα έχουν όσο το δυνατόν λιγότερες πιθανότητες να έχει τα "γνωστά" στην κάθε φυλή προβλήματα.
Μαζι σου !!!!
αλλα και ταυτοχρονα πρεπει με καποιο τροπο να απαγορευσει και τις φαρμες και τα μαγαζακια ;)

Θα ήταν εξαιρετικά βοηθητικό εάν οι εκτροφείς του forum κατέγρφαν στα αντίστοιχα θέματα τα κυριότερα προβλήματα της φυλής ΚΑΙ υποδείκνυαν ποιές εξετάσεις διασφαλίζουν ΟΣΟ είναι δυνατόν την υγεία των γεννητόρων καιι του κουταβιού.
:wink: καλο θα ηταν,αλλα ποσοι εκτροφης ή γνωστες υπαρχουν στο φορουμ, δλδ θα μπορουσαν αυτοι να σου-μας πουν για πχ 500 φυλες? ή μονο για rottie-ντοπερμαν-ντογκο-λαμπραντορ-σαρπει-τεκελ-μπουλμαστιφ και κανα δυο ακομα?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Φυσικα με επισημες εξετασεις,τι αλλο?


Μαζι σου !!!!
αλλα και ταυτοχρονα πρεπει με καποιο τροπο να απαγορευσει και τις φαρμες και τα μαγαζακια ;)


:wink: καλο θα ηταν,αλλα ποσοι εκτροφης ή γνωστες υπαρχουν στο φορουμ, δλδ θα μπορουσαν αυτοι να σου-μας πουν για πχ 500 φυλες? ή μονο για rottie-ντοπερμαν-ντογκο-λαμπραντορ-σαρπει-τεκελ-μπουλμαστιφ και κανα δυο ακομα?
Ας ξεκινάγαμε από κάπου.....
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
(άργησα να δω το θέμα...ας όψονται οι Πανελλαδικές!!!)

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την αναγκαιότητα των προληπτικών εξετάσεων
στις οποίες πρέπει να υποβάλλονται οι γεννήτορες πριν μπουν σε αναπαραγωγή.

Συμφωνώ ακόμη πως στις φυλές όπου υπάρχουν όμιλοι φυλής,πρέπει οι όμιλοι να επιβάλλουν αυτές τις εξετάσεις.

Συμφωνώ και επαυξάνω πως ο ΚΟΕ θα όφειλε να βρει μία φόρμουλα
να υποχρεώνει τους εκτροφείς να κάνουν αυτές τις εξετάσεις(τις απαραίτητες ανά φυλή).

ΑΛΛΑ,
-πολλές φυλές στην Ελλάδα δεν έχουν όμιλο φυλής,άρα εναπόκειται στην ηθική του εκτροφέα και
στην ενημέρωση του υποψήφιου ιδιοκτήτη να ελεγχθούν ή όχι οι γεννήτορες
-ο ΚΟΕ δεν δείχνει να έχει σκοπό να κάνει κάτι άμεσα,εύχομαι να με διαψεύσει και να ζητήσω ταπεινά συγγνώμη
-γιά πολλές από τις ασθένειες που υποφέρουν μερικές φυλές δεν υπάρχουν καν εξετάσεις

Έτσι λοιπόν νομίζω πως,
έχει ιδιαίτερη σημασία να είναι όσο καλύτερα ενημερωμένος μπορεί ο υποψήφιος ιδιοκτήτης,
γιά να αναζητήσει εκείνον τον εκτροφέα που και εξετάσεις υγείας έχει να επιδείξει για τους γεννήτορες του
και συμμετοχές σε εκθέσεις μορφολογίας(γιά να βγουν τα αντίστοιχα συμπεράσματα).

Σε προσωπικό επίπεδο τώρα,
ο ΚΟΕ δεν αναγράφει στα pedigree των σκύλων μου,
αποτελέσματα DNA εξετάσεων που έκανα (στο ΑΤΗ-Animal Health Trust,στην Αγγλία)
με την αιτιολογία πως δεν υπάρχει διαδικασία που να το προβλέπει.......
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Πρώτα-πρώτα δε νομίζω να υπάρχει μια μόνο λίστα εξετάσεων υγείας που πρέπει να γίνουν στα σκυλιά, αφού ορισμένες ασθένειες αφορούν συγκεκριμένες φυλές. Π.χ. εξετάσεις για το γονίδιο MDR1 γίνονται στους Αυστραλέζους, στα border collie και σε άλλες φυλές, αλλά δε γίνονται π.χ. στα κανισάκια για τον απλό λόγο ότι δεν έχουν το συγκεκριμένο πρόβλημα. Οι Αυστραλέζοι επίσης μπορεί να έχουνε γενετικές ανωμαλίες στα μάτια και να έχουνε κληρονομήσει διάφορα απαίσια γονίδια που δεν τα έχουν άλλοι σκύλοι. Οπότε ο σωστός εκτροφέας είναι άριστος γνώστης της φυλής και ξέρει τι τεστ πρέπει να κάνει. Ο ΒΥΒ δεν ξέρει τα τρία κακά της μοίρας του και να μην πιάσω τον παπυμιλλά.

Εδώ τώρα έχω μια μάλλον χαζή ερώτηση: η δυσπλασία είναι συνήθως κληρονομική, αυτό το ξέρω. Π.χ. το Μουφ έχει ελαφρά δυσπλασία που είναι σαφώς κληρονομική αν κρίνουμε από τις ακτινογραφίες του. Είναι δυνατόν να έχει σκύλος δυσπλασία χωρίς να είναι κληρονομική διότι την ανέπτυξε για άλλους λόγους? Νομίζω ναι, αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Τέλος έχει δίκιο ο Προμηθέας περί των κρίσεων εργασιακών φυλών. Ορίστε και ένα βίντεο με διαγωνισμό ποιμενικής με πάπιες:

http://www.youtube.com/watch?v=UFGEF7RAx5M
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Krina ποιές εξετάσεις που θα εξασφαλίζουν στο μέγιστο δυνατό το κουτάβι μου από μια γέννα πρέπει να συνοδεύουν τα pedigree εάν θέλω να πάρω ένα rott?
ομως τιποτα δεν μπορει σε καμια φυλη να σου εξασφαλισει και να σου εγγυηθει ολα τα ατομα ενος ειδους ειναι περιπου τα 99% ομοια ,το καθε ατομο γινεται ξεχωριστο μεσω των διαχρωμοσομικων μετατωπισεων (επιχιασμος),και μεσω διασταυρωσεων διαφορετικων αλληλομορφων γονιδιων
το dna ειναι ατοιμο ,μπορει να σου τραβηξει απιθανα προβληματα , η κληρονομιση του γεννετικου υλικου ακομα και μεσω αλλαγων στους πολυμορφισμους του dna ,παραμενει σχετικα αναλιωτη για πληθωρα γενεων
ειναι αδυνατη η ταυτοποιηση για καποιες ασθενειες καθως δεν υπαρχουν οι γεννετικοι δεικτες που ταυτοποιουν την προδιαθεση για καποιες γεννετικες ή μη παθησεις
για αυτο λοιπον οι γεννητορες να εχουν χαρακτηριστοι εξαιρετοι , να εχουν δυσπλασιες ισχυου και αγκωνα καθαρες , και να εχουν ZTP ,να μην εχει παρατηρηθει στο συγγενες ,εντροπιο ή εκτροπιο και γενικευμενη δεμοδικωση
επισης θα πρεπει ο εκτροφεας να γνωριζει πως θα δουλεψει με τα κουταβια ετσι ωστε να μπορει να παραδωσει στους νεους ιδιοκτητες παθολογικα και ψυχολογικα υγιει μωρα
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Έθεσα κάποια συγκεκριμένα ερωτήματα ως πιθανός ιδιοκτήτης και από το μόνο εκτροφεα που ξλερω από άλλο post την ιδιότητα του πέρα από χλευασμό (krina) δε πήρα καμιά απάντηση.
φιλτατε δεν ειμαι στο internet 24ωρο ,εχω σκυλια να φροντισω