Είναι οι εκθέσεις μορφολογία, απλά καλλιστεία ομορφιάς;


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
εσυ που εχεις παει σε εκθεση πως καταλαβες αν ενα ροττ ειναι προθυμο να εργαστει πως καταλαβες την ελλειψη φοβου εχεις δει πολλες φορες να αντιδραει στα εξωτερικα ερεθισματα ακαριαια? και ενα τελευταιο οταν λεει "προθυμο να εργαστει" υπονοει οτι κανει και μια εργασια αυτη την βλεπεις εσυ σε εκθεση μορφολογιας αν την κανει?
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
το παρον θεμα δεν ανταποκρινεται στον μεσο ενδιαφερομενο και θεωρω οτι ειναι αρκετα πιο εξειδικευμενο με αναλογες εννοιες και προβληματισμους που ουδεμια σχεση εχει με την μανουλα που ψαχνει μαλτεζακι για οικογενειακο σκυλακι
μπορω τουλαχιστον να θεωρησω οτι εχουν καποιο σκοπο αυτα που γραφτηκαν και φανταζουν αν μη τι αλλο κατευθυνομενα,αποψη μου...
Κατευθυνόμενα? Άποψη σου που προσβάλει την υπόληψή μου?
Δεν είμαι ούτε εκτροφέας ούτε εκπαιδευτής, δεν ανήκω σε κανένα σύλλογο ούτε έχω σχέσεις ακόμα και με τους ασχολούμενους με τη φυλή που επέλεξα. Πόσο εύκολα μπορείς να εκφράζεις "άποψη" - κατηγορία ότι ο λόγος μου είναι κατευθυνόμενος? Σε πόσα posts έχω χαρακτηρίσει την προσωπικότητα ή τις προθέσεις κάποιου?

Η αντίθετη άποψη και ο προβληματισμός πάνω στο τι δε λειτουργεί καλά ή θα μπορούσε να λειτουργεί καλύτερα αυτόματα είναι "επιθεση" και "κατευθηνόμενο?

Πόσο εξειδικευμένο ζήτημα είναι το να εξασφαλίζεται η υγεία του κουταβιού ποιυ θα αγοράσω για σύντροφο ζωής? Εάν κάναμε ένα gallop η πλειοψηφία των ενδιαφερομένων θα έθετε ως πρώτιστο ζήτημα το να είναι υγειές το ζώο του.

Θα σε παρακαλούσα να πάρει πίσω την "'αποψη" σου που προσβάλει την ακεραιότητά μου άμεσα!
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Καθόλου τυχαία, έκθεση μορφολογίας, έκθεση ομορφιάς, καλλιστεία.
Αν μιλάγαμε για IPO, Mondioting ή δε ξέρω εγώ τι άλλο όπου εξετάζονται ικανότητες του σκύλου προφανώς δε ταιριάζουν οι ίδιες λέξεις
νομίζω ότι το θέμα ανακυκλώνεται....

οι διαφορετικές φυλές των σκύλων έχουν να κάνουν με την μορφή........
η υγεία τους έχει να κάνει με την μορφή..........

η έκθεση μορφολογίας έχει να κάνει με τα παραπάνω..........ο ανήθικος εκτροφέας και ο αδιάφορος υποψήφιος ιδιοκτήτης κάνει την δουλιά του και/βασικά χωρίς τις εκθέσεις..........

για την θεσμοθέτηση ενος πρωτοκόλλου εξετάσεων υγείας δεν νομίζω να διαφώνησε κανένας......
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
εγώ βλέπω παρατηρήσεις επι των εκθέσεων και επι της εκτροφής
με σωστό περιεχόμενο-

το καλλιστεία ήταν μειωτικό,παραδέξου το,μετά το γύρισες :)

όμως μόνο οι όμιλοι φυλής μπορούν να επιβάλλουν τις αλλαγές που προτείνεις-αν της επιβάλλει η fci και δεν συμφωνούν οι εκτροφείς τότε απλά μια τρύπα στο νερό
γενικά τα τελευταία 20 χρόνια ,κυρίως λόγο της υπερεμπορευματοποίησης του σκύλου αλλά και λόγο της προόδου της επιστήμης (χαρτογράφηση DNA κλπ) υπάρχει μιά "ευκαιρία για αλλαγή" στον κόσμο του καθαρόαιμου σκύλου
αυτή τη στιγμή μεγάλο μέρος της σύγχρονης κυνολογίας είναι 100 χρονών και βάλε
όπως και μεγάλο μέρος των σκύλων που γεννιούνται είναι εκτροφής εμπόρων και όχι εραστών της φυλής
πιστεύω ότι θα έρθει μιά αλλαγή/ανατροπή
πολλά συζητούνται
κάποιες ιστορίες όπως τα τερριέ και τα ορεινά ποιμενικά έχουν παραπάει (τερριέ του κυρ κώστα,του αι γιάννη,του λανκασάιρ, του σταφορσάιρ του τούμπασαιρ και του καραβάν σαράι ενώ είναι όλα ίδια με ελάχιστες διαφορές για να τα λέμε άλλη φυλή ή ποιμενικός ελλάδας,αλβανίας,τσεχίας,σλοβακίας και είναι όλα τα σκυλιά των τσοπάνηδων που επι 400 χρόνια έβοσκαν τα πρόβατα στα ίδια βουνά)
υπάρχουν φυλές που μπορεί η μισή τοκετομάδα να είναι τάδε φυλή και η αλλη μισή τάδε
ή φυλές που οι αρχικοί γεννήτορες ήταν 8 ή και μόνο 2

η επιμονή στην μορφολογία και οι πολλές προτάσεις υπάρχουν γιατι φαινότυπος=(περίπου) γονότυπος
ο χαρακτήρας περιγράφεται με λιγότερες λέξεις απο ότι το στήθος το ρύγχος το στέρνο η πλάτη κλπ το καθένα ξεχωριστά
η δε υγεία παλιά απλά εννοούταν ενώ τώρα πολλοί όμιλοι φυλής δεν δίνουν τόση σημασία αλλά προτιμούν μήκος τρίχας ή απουσία μουσούδας(τα οποία μάλλον πρόβλημα στην υγεία προκαλούν)

Δεν μπορείς όμως απο την μιά μέρα στην άλλη να πείς τάδε και τάδε φυλή καπούτ γιατί π.χ. δεν γεννάνε φυσιολογικά άρα η φύση πέθανε μέσα τους άρα για ποιά υγεία να μιλήσουμε-σε κάποιους αρέσει άλλωστε και ήδη υπάρχουν μεγάλοι πληθυσμοί απο αυτά


Γενικά το θέμα είναι τερατώδες και παίρνει πολύ συζήτηση ενώ δεν είναι και ένα θέμα που μπορεί να αντιμετωπιστεί συνολικά και απο όλους τουλάχιστον τους κυνόφιλους ή έστω τους θαυμαστές μιάς φυλής

και δεν νομίζω ότι η καταδίκη του μοναδικού τρόπου διατήρησης μιάς ποιότητας και κάποιων προδιαγραφών είναι ο σωστός δρόμος
η αμφισβήτηση βέβαια είναι :)

επίσης όσον αφορά τους ανθρώπους και την ευγονική μην πάς στοίχημα ότι δεν υπάρχει
κάποιες εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου είναι καθιερωμένες όπως το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας και άλλα
απλά δεν είναι υποχρεωμένοι οι γονείς να παυσουν την κύηση
μήπως όμως θα έπρεπε? ακούγεται άσχημα?
1000+

υποτιμητικό με διάθεση προσβολής όχι υποτιμητικό ως προς τη διόρθωση προς τα κάτω της αξίας που δίνεται στη μορφολογία χωρίς κατ'αναγκη υγεία ναι :)
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
οι ερωτησεις σου ειναι πολυ χαζες αγαπητε,μην ριχνεις το επιπεδο,αναμασας σαχλες,ρωτα κατι ουσιωδες ,εκτος αν το κανεις επιτηδες για να διασκεδασουμε....την στιγμη που ο σκυλος ειναι μεσα στο στιβο θεωρει οτι "εργαζεται" γι'αυτο και στηνεται οπως στηνεται ,γι'αυτο και δειχνει δοντια στον κριτη που τον ψαχουλευει,γι'αυτο και αντιδρα στα εξωτερικα ερεθισματα των απ'εξω που του φωναζουν ωστε να του επιστησουν την προσοχη σε συγκεκριμενο σημειο οπου ο κριτης θα διακρινει αυτα που πρεπει να διακρινει και μεσα απο την ολη διαδικασια θα σχηματισει και αποψη για τον χαρακτηρα του ζωου...

και ναι εχω δει αρκετα...εχω δεκα σκυλια που ζω καθημερινα και δουλευουν καθημερινα,μπορω να καταλαβω 5 πραγματακια περι προθυμιας η μη....

2-3 ατομα εχετε πιασει ενα τροπαρι,εχετε επικεντρωθει επιτηδες σε συγκεκριμενη φυλη,και προσπαθειτε να αποσπασετε εγγυησεις υγειας,μορφολογιας,γεννητορων χρονια πισω και διαφορες αλλες πονηριες για κουταβια που κατα μεσο ορο πουλιουνται στην καλυτερη 500-600 ευρω με το φοβο παντοτε του εκτροφεα να πεσουν τα σκυλακια στον πιο ηλιθιο ιδιοκτητη,συχνα να τα μαζευει πισω και να τα φορτωνεται,

εχει και αλλες φυλες να ασχοληθειται με πιο πολυ ψωμακι.....
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
αν μπει κλεφτης στο σπιτι μου ο σκυλος θα στηθει και θα τον διωξει ε??? ειδικα αν τον αφησει να δει και τα δοντια του εκει να δεις τρομαρα
 


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
σε δημοσιο βημα οπου μπορω να λεω την αποψη μου ελευθερα δεν παιρνω ΤΙΠΟΤΑ πισω,

και δεν νομιζω να σε προσβαλα η να σε χαρακτηρισα καπως,ολα αυτα καπου τα ακουσες και τα γραφεις εδω ,δεν σου ηρθαν ετσι ξαφνικα ουρανοκατεβατα ουτε μπορω να πιστεψω οτι καποιος που αγαπαει τα σκυλια και ειναι το ονειρο του να αποκτηση συντροφο ζωης η πρωτη επιλογη στην ζωη του ηταν να παρει καθαροαιμο ουαου σκυλο απο εκτροφεα με κατσε καλα pedigree και πιστοποιησεις υγειας ,ολοι περασαμε και απο το αρχικο σταδιο της βλακειας και της ασχετοσυνης αλλα προσπαθησαμε να μαθουμε 5 πραγματα χωρις να απαξιωνουμε αυτα που υφιστανται..........
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
κάποιες ιστορίες όπως τα τερριέ και τα ορεινά ποιμενικά έχουν παραπάει (τερριέ του κυρ κώστα,του αι γιάννη,του λανκασάιρ, του σταφορσάιρ του τούμπασαιρ και του καραβάν σαράι ενώ είναι όλα ίδια με ελάχιστες διαφορές για να τα λέμε άλλη φυλή ή ποιμενικός ελλάδας,αλβανίας,τσεχίας,σλοβακίας και είναι όλα τα σκυλιά των τσοπάνηδων που επι 400 χρόνια έβοσκαν τα πρόβατα στα ίδια βουνά)
υπάρχουν φυλές που μπορεί η μισή τοκετομάδα να είναι τάδε φυλή και η αλλη μισή τάδε
ή φυλές που οι αρχικοί γεννήτορες ήταν 8 ή και μόνο 2
οff topic.....
Για τα terrier δεν γνωρίζω....για τους ορεινούς ποιμενικούς όμως αυτό που περιγράφεις χωράει πάρα πάρα πολλές σελίδες συζήτησης......
 


spyrou

Well-Known Member
13 Νοεμβρίου 2008
858
6
την στιγμη που ο σκυλος ειναι μεσα στο στιβο θεωρει οτι "εργαζεται" γι'αυτο και στηνεται οπως στηνεται ,γι'αυτο και δειχνει δοντια στον κριτη που τον ψαχουλευει,γι'αυτο και αντιδρα στα εξωτερικα ερεθισματα των απ'εξω που του φωναζουν ωστε να του επιστησουν την προσοχη σε συγκεκριμενο σημειο οπου ο κριτης θα διακρινει αυτα που πρεπει να διακρινει και μεσα απο την ολη διαδικασια θα σχηματισει και αποψη για τον χαρακτηρα του ζωου...
χωρις κακια παντως αυτο το κανουν στα καλλιστεια
 
Last edited by a moderator:


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θα παρακαλέσω να διατηρηθεί η συζήτηση σε κόσμιο επίπεδο!
Εϊναι κρίμα να χρειαστεί να κλειδωθεί!
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
εχει και αλλες φυλες να ασχοληθειται με πιο πολυ ψωμακι.....
όλες οι φυλές με πρώτη και καλύτερη τη φυλή του σκύλου όπου δεν υπάρχει καν όμιλος, όταν κάποιος εκτροφέας συμμετέχει στη συζήτηση και έχει rott να του απευθύνω ερώτηση για doperman θα ήταν σοφότερο?
 
Last edited by a moderator:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
οταν πεταγονται οι μοντ πανω στο καλυτερο πολυ ξενερωνω ρε φιλε:D:D:D:D:D παντως φοιβο μη δεις για ποιμενικο λαμπακι αναβει αμεσως
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
μπορω τουλαχιστον να θεωρησω οτι εχουν καποιο σκοπο αυτα που γραφτηκαν και φανταζουν αν μη τι αλλο κατευθυνομενα,αποψη μου...
Αυτό είναι συκοφαντική δυσφήμιση. Η ελευθερία του λόγου σταματά όταν προσβάλεις προσωπικά. Θέλει "ανδρεία" να παραδέχεται κάποιος το λάθος του. Ανακάλεσε τα περί "κατευθυνόμενων" είναι η δεύτερη φορά που το ζητάω!
 
Last edited by a moderator:


LUNA07

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2007
1.657
3
45
thessaloniki
όλες οι φυλές με πρώτη και καλύτερη τη φυλή του σκύλου όπου δεν υπάρχει καν όμιλος, όταν κάποιος εκτροφέας συμμετέχει στη συζήτηση και έχει rott να του απευθύνω ερώτηση για doperman θα ήταν σοφότερο?
για ποια φυλη μιλας που δεν εχει ομιλο ,δεν σε καταλαβα?
θα μπορουσε να σου απαντησει δεν αλλαζει κατι ........ειναι γενικες εννοιες,εσυ τις εξειδικευσες..........αλλα ναι,αν σε ευχαριστει να μιλας με την εκτροφεα σε στυλ ανακρισης εμενα δεν με ενδιαφερει και πολυ ....

οσο για το παραπανω ,κανε μου μηνυση ,δεν ανακαλω τιποτα,σου το εξηγησα και πιο πριν ευγενικοτατα...
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
Θα παρακαλέσω να διατηρηθεί η συζήτηση σε κόσμιο επίπεδο!
Εϊναι κρίμα να χρειαστεί να κλειδωθεί!
Foibos εάν να γίνει κάτι δε χρειάζεται να κλειδωθεί το θέμα, υπάρχει προσωπική επίθεση που στον "επώνυμο" κόσμο έχει ποινικές ευθύνες, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μέλος παραβίασε συγκεκριμένο κανονισμό.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
για ποια φυλη μιλας που δεν εχει ομιλο ,δεν σε καταλαβα?
θα μπορουσε να σου απαντησει δεν αλλαζει κατι ........ειναι γενικες εννοιες,εσυ τις εξειδικευσες..........αλλα ναι,αν σε ευχαριστει να μιλας με την εκτροφεα σε στυλ ανακρισης εμενα δεν με ενδιαφερει και πολυ ....

οσο για το παραπανω ,κανε μου μηνυση ,δεν ανακαλω τιποτα,σου το εξηγησα και πιο πριν ευγενικοτατα...
Έχω Presa canario και δεν υπάρχει όμιλος αυτό ανέφερα όσον αφορά το κάνε μου μύνηση τι να πώ? Αυτό είναι το πρόβλημα συνολικά όχι μόνο σε αυτά που συζητάμε.....Θα πώ ότι θέλω και ας μου κάνεις μήνυση?!
Σε στύλ ανάκρισης? Έχω θέσει το ερώτημα γενικά....δέχτηκα διόρθωση ότι κάθε φυλή έχει τα προβλήματά της, το έθεσα ειδικά σε σχέση με τις φυλές που εκτρέφουν οι εκτροφείς που συζητούν σε αυτό το θέμα....κάνω ανάκριση....

Έχω καταβάλει χρόνο και προσπάθεια να μάθω κάποια πράγματα, να ενημερωθώ αυτό που όλοι λέτε ότι πρέπει να κάνει κάποιος πριν πάρει σκυλί και φυσικά ενώ συμβιώνει........και αυτό ξαφνικά είναι εκ του πονηρού!

Και φυσικά το συμπέρασμα σου ότι είναι το 1ο μου σκυλί είναι λάθος.
 
Last edited:


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
οff topic.....
Για τα terrier δεν γνωρίζω....για τους ορεινούς ποιμενικούς όμως αυτό που περιγράφεις χωράει πάρα πάρα πολλές σελίδες συζήτησης......

καλά
δεν είπα και τίποτα :lol:

και βέβαια δεν είναι όλοι οι ορεινοί ποιμενικοί ίδιοι
κάποιοι όμως είναι,με ελάχιστες διαφορές
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
εχω απαντησει σε οτι εχω ερωτηθει ,αρνουμαι να συμμετεχω σε παιχνιδι κοπιας ,οποιος πιστευει οτι εχει κενα και διψα μαθησης ,ας μπει στο www.fci.be και www.koe.gr για τυχον αποριες ας ερθει αυτοπροσωπως στις εκθεσεις μορφολογιας και εργασιας και για τυχον ενστασεις να απευθυνθει στη γενικη συνελευση Κ.Ο.Ε
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Το ερώτημα που ακολουθεί είναι ποιός ελέγχει και επιβάλει κανόνες τόσο στον ΚΟΕ όσο και στους ομίλους? Άνθρωποι επαγγελματίες, λάτρεις της φυλής, εκτροφείς....Εάν εμείς πιστεύουμε ότι είναι αυτονόητο πριν πωληθεί ένα κουτάβι να υπάρχει μαζί με το Pedigree to "κατάλληλο" για τη κάθε φυλή πακέτο εξετάσεων τόσο οι "καλοί" εκτροφείς θα διακρίνονταν, τόσο οι υποψήφιοι ενδιαφερόμενοι θα ήταν διασφαλισμένο
Οι σωστή απάντηση είναι "άνθρωποι που αγαπάνε την φυλή και προασπίζουν την σωστή πορεία της.


Στο θέμα http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?4826-presa-canario θα επισυνάψω ότι απαραίτητο έγγραφο, όχι απόψεις, για τις διαφορές μεταξύ της FCI και του Ισπανικού κράτους που ξεκαθαρίζουν το γιατί οι 2 φυλές χωρίστηκαν (βέβαια ήδη τα έχω επισυνάψει) απλά δώσε λίγο χρόνο για να απαντήσω εδώ [/COLOR]
Ρωτάω για την δική σου προσωπική άποψη και δεν θα ήθελα να μου ποστάρεις πολιτικά ανακοινωθέντα!


όμορφος < αρχαία ελληνική εὔμορφος < εὖ + μορφή
μορφολογία
< γερμανική Morphologie ή αγγλική morphology < αρχαία ελληνική μορφ- (< μορφή) + -ο- + -λογία Η λέξη μαρτυρείται από το 1858
Γιατί χλευαστική? Το ευ + μορφο προφανώς καθορίζεται από το πρότυπο.
Επίτρεψέ μου να σου πω πως η χρήση της Ελληνικής από πλευράς σου είναι είτε επιλεκτικά εσφαλμένη είτε ελλειπής.
Η λέξη που ζητάς στην προκειμένη περίπτωση είναι η λέξη "καλλιστεία" άρα και η λέξη κάλος "κάλλος" και όχι η λέξη "ευμορφος" που αναφέρεται στην σωστή μορφή.
Να σε βοηθήσω λοιπόν: κάλλος < το [kálos] αρχαία ελληνική - η ομορφιά, η χάρη - χρησιμοποιείται για να υπογραμμίσουμε την υψηλή αισθητική απόλαυση που προκαλεί η τελειότητα του ανθρώπινου σώματος ή του φυσικού περιβάλλοντος


όσο τώρα αφορά στο ερώτημά σου γιατί το πρότυπο δεν αποτυπώνει την αναγκαιότητα της υγείας:

Απόσπασμα από το πρότυπο του Ντόμπερμαν:
FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.


Από το πρότυπο του Ρότβαϊλερ:
FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.


Από το πρότυπο του Ντόγκο Κανάριο (μεταξύ μας… κι εγώ αντιδρώ σε αυτήν την ονομασία):
FAULTS: Any departure from the foregoing points should be considered a fault and the seriousness with which the fault should be regarded should be in exact proportion to its degree and its effect upon the health and welfare of the dog.
και ούτω καθεξής...


Έχω Presa canario και δεν υπάρχει όμιλος αυτό ανέφερα
τότε η προσωπική σου ευθύνη είναι ακόμα μεγαλύτερη. Γιατί πρέπει ντε και καλά να σου θέτει κάποιος τα όρια όταν μπορείς να τα βάλεις από μόνος σου?


Σε στύλ ανάκρισης? Έχω θέσει το ερώτημα γενικά....δέχτηκα διόρθωση ότι κάθε φυλή έχει τα προβλήματά της, το έθεσα ειδικά σε σχέση με τις φυλές που εκτρέφουν οι εκτροφείς που συζητούν σε αυτό το θέμα....κάνω ανάκριση....
είναι διαφορετικές οι φυλές και διαφορετικά τα προβλήματα. Για το δε ερώτημα που αρχικά έθεσες (περί δυσπλασίας) σου απάντησα εγώ προσωπικά που ασχολούμαι με φυλή που δεν φημίζεται για την δυσπλασία της!
Δεν θα βρεις κάποιιον ο οποίος θα σου πει πως δεν είναι αναγκαίες οι εξετάσεις υγείας στους γεννήτορες (πιθανότατα και στα ίδια τα κουτάβια).

Τελικά η δυσπλασία μπορεί να αντιμετωπιστεί ολοκληρωτικά με προληπτικές εξετάσεις των γεννητόρων? Τι πιστεύεις?


@spyrou
εσυ που εχεις παει σε εκθεση πως καταλαβες αν ενα ροττ ειναι προθυμο να εργαστει πως καταλαβες την ελλειψη φοβου εχεις δει πολλες φορες να αντιδραει στα εξωτερικα ερεθισματα ακαριαια? και ενα τελευταιο οταν λεει "προθυμο να εργαστει" υπονοει οτι κανει και μια εργασια αυτη την βλεπεις εσυ σε εκθεση μορφολογιας αν την κανει?
Θα ξαφνιαστείς πόσα μπορεί να σου πει για τον χαρακτήρα ένα εκπαιδευμένο μάτι βλέποντας τον σκύλο σου μόνο για δύο λεπτά.
 


dimitris73

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2010
419
0
εχω απαντησει σε οτι εχω ερωτηθει ,αρνουμαι να συμμετεχω σε παιχνιδι κοπιας ,οποιος πιστευει οτι εχει κενα και διψα μαθησης ,ας μπει στο www.fci.be και www.koe.gr για τυχον αποριες ας ερθει αυτοπροσωπως στις εκθεσεις μορφολογιας και εργασιας και για τυχον ενστασεις να απευθυνθει στη γενικη συνελευση Κ.Ο.Ε
Το εάν έχεις απαντήσει κρίνεται από όσους διάβασαν τις απαντήσεις σου. Σε ευχαριστούμε για την επισύναψη των ιστοσελίδων, αυτές οι ιστοσελίδες ΔΕΝ δίνουν απαντήσεις στα ερωτηματα που τέθηκαν σε αυτό το θέμα.

Κάποτε δούλευα (ευτυχώς για λλιγο μια και δε μου ταίριαζε) σε τράπεζα...όταν ένας ενδιαφερόμενος με ρώταγε πώς διασφαλίζεται η οικογένειά του σε περίπτωση θανάτου......του απάνταγα μπές στην ιστοσελίδα της ΤΤΕ και του Τραπεζικού Διαμεσολαβητή.? Προφανώς όχι....

Φρόνντιζα να του απαντώ αναλυτικά καλύπτοντας τις ανάγκες του για πληροφορίες :) Η επαγγελματική ιδιότητα (ΑΦΜ παροχή απόδειξης κλπ) συνεπάγεται υποχρεώσεις