Είπα μετά από 1μιση χρόνο να κάνω την παρουσίαση


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Επειδή όταν πήρα το μικρό μου δεν είχα κάνει και πάντα ήθελα να γράψω λίγα πράγματα είπα να το κάνω έστω και καθυστερημένα. Λοιπόν είμαι η Σωτηρία δουλεύω ως καθηγήτρια πληροφορικής και αποφάσισα πέρυσι το Φεβρουάριο να πάρω ένα μαλτέζ. Μέχρι τότε είχα διάφορα σκυλιά στο σπίτι μου στο χωριό (Γρεβενά) 6 για την ακρίβεια από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου (από τον παιδικό - λύκειο). Είχα αποφασίσει να μην ξαναπάρω σκύλο. το τελευταίο μου η Λίζα όταν πέθανε από γηρατειά την είχα υιοθετήσει 5 χρονών με πόνεσε πολύ. Ούτε ήθελα κάποια ράτσα μέχρι τότε, ούτε ήξερα πολλά πράγματα ότι μου έλεγε ο κτηνίατρος. Ώσπου είδα μία μέρα μία κοπέλα στη σχολή μου να κρατά αγκαλιά ένα μαλτέζ. Δεν ξέρω κόλλησα. τη ρώτησα μου είπε τις γνωστές βλακείες (τότε νόμιζα οτί ισχύει) είναι toy ειναι ειδική κατηγορία το πήρα από πετ σοπ και άρχισα να ρωτάω στα πετ σοπ και όλοι είχαν toy. ώσπου ένας πετσοπας μου εξήγησε. Έψαξα στο ίντερνετ διάβασα για τα υποτιθέμενα εκτροφεία κτλ τότε είχε έρθει ένας θείος μου απ' έξω είχε μαλτεζ και είχε κάνει γέννα (όπως πίστευε έπρεπε να γεννήσει η σκύλα μία φορά). Το πήρα και από τότε έγινε το άλλο μου μισό. Παρόλο που όλα τα σκυλιά που είχα τα αγαπω το ίδιο αυτός μου βγάζει μία παραπάνω τρυφερότητα. ζητάει συνεχώς χάδια είναι συνεχώς από πίσω μου ακόμη κι όταν κοιμάται θέλει να μ ακουμπάει. επίσης είναι πολύ λαίμαργος αλλά και αδύνατος. του αρέσει το μπάνιο πέρυσι κάναμε βουτιές στη θάλασσα του αρέσουν τα "κλεμμένα όνειρα" και επίσης τα πάει καλά μόνο με γυναίκες στο δρόμο. Κάθεται να τον χαϊδέψουν περισσότερο. Βαριέται λίγο τη ζωή του πολλές φορές γιατί τη μισή μέρα χασμουριέται και επίσης όταν θέλει βόλτα παίρνει το κολάρο του και το φέρνει στα χέρια μου. Για μένα είναι "ο γιος μου". μελλοντικά σκέφτομαι την απόκτηση και δεύτερου. συγνώμη για το κατεβατό.....
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλημερα να τον χαιρεσαι τον κανακαρη σου...
ολοι καποια στιγμη καπως ξεκινησαμε..
οχι ολοι με τον σωστο τροπο..
μια και ηρθες και σκεφτεσαι και δευτερο ... και γιατι οχι και τριτο τεταρτο λεω εγω...
διαβασε κι αρχισε να σκεφτεσαι πως μπορεις να αποκτησεις σωστα τον επομενο φιλο- συντροφο σου...
μεχρι τοτε να σου ζησει να τον χαιρεσαι μια ζωη υγιεστατο και χαρουμενο!
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Αυτο με τα "κλεμμένα ονειρα" με σκοτωσε!! :p Αλλά εντυπωσιάστηκα και με τον πετσοπά που ηθελε να σου εξηγησει τι εστι σκυλι από πετσοπ... φαντάζομαι εκεινος δεν πωλούσε ζώα
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Παιδιά επειδή θα τρελαθω, 3 κτηνίατροι και οι τρεις λένε δεν είναι τίποτα έχετε ιδέα τι μπορεί να.ειναι. Έχει συμβεί σε κάποιον
Eίναι το μοναδικό που έχει? Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο όπως η τροφή, το μπάνιο και το μη καλό στέγνωμα, τα καλλυντικά του μπάνιου...
 
  • Like
Reactions: swtiria


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Eίναι το μοναδικό που έχει? Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο όπως η τροφή, το μπάνιο και το μη καλό στέγνωμα, τα καλλυντικά του μπάνιου...
Έχει κι άλλα σε πολλά σημεία. Τι είναι? Πως λέγεται?
 

Attachments



Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Έχει κι άλλα σε πολλά σημεία. Τι είναι? Πως λέγεται?
Δεν είμαι γιατρός για να κάνω διάγνωση. Σου είπα μερικές αιτίες για δερματικά θέματα. Βρες γιατρό που να ξέρει να σου δώσει σίγουρη απάντηση και λύση. Τα κτηνιατρεία της κάθε γωνίας είναι μόνο για λουράκια και μπολάκια πολλές φορές.
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μέχρι να βρεις έναν κτηνίατρο που θα σου κάνει ακριβή διάγνωση για το "τίποτα", δοκίμασε μερικά απλά και ανώδυνα.
Σταμάτησε το αντιπαρασιτικά σπρέι.
Άλλαξε σαμπουάν σε κάτι αντιαλλεργικό και ουδέτερο.
Μην του βάζεις μαλλακτικά και άλλα περίεργα.
Μην τον στεγνώνεις με πιστολάκι.
Απολύμανε καλά τις βούρτσες και τις χτένες του.
Πλύνε με αντιαλλεργικό απορρυπαντικό τα μαξιλάρια/στρωματάκια του.

Πάρε πόσιμη αλόη, βάλε λίγη σε ένα μπουκαλάκι με σπρέι (καλά καθαρισμένο) κει ψέκαζε τον καθημερινά και κάνε απαλό μασάζ και μετά χτένισμα.
Δώσε του για 2-3 μήνες μαγιά της μπύρας (τα ανθρώπινα χαπάκια από το φαρμακείο).
 




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Η υγρασία στο τρίχωμα είναι αιτία μυκητίασης. Κι ένας απο τους πιθανούς λόγους που έχει αυτά που έχει.
χμ... από την άλλη το στέγνωμα με πιστολάκι είναι αιτία ξηροδερμίας. Κι ένας από τους πιθανούς λόγους που έχει αυτά που έχει :)
 
  • Like
Reactions: swtiria


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
χμ... από την άλλη το στέγνωμα με πιστολάκι είναι αιτία ξηροδερμίας. Κι ένας από τους πιθανούς λόγους που έχει αυτά που έχει :)
Μα του κάνω μπάνιο μια φορά το μήνα με αποκλειστικό σαμπουάν έχω δοκιμάσει πάρα πολλά. Τέλος πάντων εσείς θα το λέγατε ξηροδερμια η κάτι άλλο?
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Μόνο ο κτηνίατρος μπορεί να κάνει διάγνωση. Και μέχρι τότε το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι αυτά τα απλά μη παρεμβατικά βήματα, που σίγουρα δεν θα κάνουν την κατάσταση χειρότερη.
 
  • Like
Reactions: swtiria


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
χμ... από την άλλη το στέγνωμα με πιστολάκι είναι αιτία ξηροδερμίας. Κι ένας από τους πιθανούς λόγους που έχει αυτά που έχει :)
Η ξηροδερμία αν δεν κάνω λάθος προέρχεται πάλι απο μυκητίαση. Το πιστολάκι απ'οσο γνωρίζω μιας κι έχω γιορκι που μπανιαρίζονται-στεγνώνονται έως και εβδομαδιαίως, δεν έχει ενοχοποιηθεί μέχρι τώρα για τέτοια. Το καλό στέγνωμα είναι απαραίτητο, έχεις και τσόου απ'οτι βλέπω, ο εκτροφέας σας τι γνώμη έχει?
 


swtiria

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2012
143
25
37
Πελλοπόνησος
Η ξηροδερμία αν δεν κάνω λάθος προέρχεται πάλι απο μυκητίαση. Το πιστολάκι απ'οσο γνωρίζω μιας κι έχω γιορκι που μπανιαρίζονται-στεγνώνονται έως και εβδομαδιαίως, δεν έχει ενοχοποιηθεί μέχρι τώρα για τέτοια. Το καλό στέγνωμα είναι απαραίτητο, έχεις και τσόου απ'οτι βλέπω, ο εκτροφέας σας τι γνώμη έχει?
Maltese εχω
 


elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Η ξηροδερμία αν δεν κάνω λάθος προέρχεται πάλι απο μυκητίαση. Το πιστολάκι απ'οσο γνωρίζω μιας κι έχω γιορκι που μπανιαρίζονται-στεγνώνονται έως και εβδομαδιαίως, δεν έχει ενοχοποιηθεί μέχρι τώρα για τέτοια. Το καλό στέγνωμα είναι απαραίτητο, έχεις και τσόου απ'οτι βλέπω, ο εκτροφέας σας τι γνώμη έχει?
Όχι απαραίτητα και όχι πάντα. Συχνά το θέμα είναι διατροφικό, ορμονικό ή αλλεργικό.
Όσο για το πιστολάκι, ό,τι στεγνώνει βίαια το δέρμα, αφαιρεί την φυσιολογική υγρασία του και μπορεί να προκαλέσει ξηροδερμία.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα γιόρκι, πάντως στα chow το πιστολάκι δεν ενδείκνυται.
Οι συμβουλές που μου είχε δώσει η εκτροφέας μου πριν 25 χρόνια (όταν δηλαδή απέκτησα το πρώτο μου chow, ήταν μπάνιο το πολύ 2 φορές τον χρόνο, ανύπαρκτο έως ελάχιστο σαμπουάν, καθόλου καλλυντικά και ΠΟΤΕ πιστολάκι. Καλό σκούπισμα και συχνό κόντρα χτένισμα τις μέρες (1-2) που στεγνώνει.
Τις ίδιες ακριβώς συμβουλές μου είχε δώσει και για το σιχ-τζου, μόνο που εκεί το λούσιμο είναι 4 φορές τον χρόνο και ο χρόνος στεγνώματος μερικές ώρες.
 
  • Like
Reactions: swtiria




elpinor

Well-Known Member
27 Αυγούστου 2015
846
3.188
Αθήνα
Από σπόντα προέκυψε και το Chow και το γιόρκι :)
Αφορμή το πιστολάκι και αν επιβάλλεται η χρήση του ή αν μπορεί να προκαλέσει ξηροδερμία.
Κτηνίατρο που να διαγνώσει το "τίποτα" βρήκες;
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU