Εγκρίθηκε το νέο νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς




grekos

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2010
468
4
Μικροοργανισμός
Άρθρο 8 παράγραφος 3 !!!!!!

3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συ-
ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον α-
κάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµό-
φωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Άρθρο 8 παράγραφος 3 !!!!!!

3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συ-
ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον α-
κάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµό-
φωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.
Αυτοαναιρούνται αυτοί οι νόμοι;;:mad::mad:
Αντί να πάμε μπροστά, πάμε πίσω πάλι....:(
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Τελικά η υπουργική αφορά την εκτροφή μόνο...εμείς με τα "ακρωτηριασμενα" μάλλον αποκλειστηκαμε απο τις εκθέσεις στην Ελλάδα...ετσι δείχνει προς το παρόν..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Θα φυγουμε απο τα "βαρελοσκυλα" για να παμε στα "ταρατσοσκυλα" ... αυτο κ αν ειναι προοδος!!!
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
και δεν υπάρχει τίποτα που να μπορεί να γίνει για αυτό το "Αδίκως" ;
Αν ΟΛΟΙ όσοι επηρεάζονται τους σκάσουν μια μήνυση; μια ένσταση; δεν ξέρω και εγώ τι πρέπει να κάνουν... απλά αναρωτιέμαι !

Καλά αυτό με τα "ταρατσόσκυλα" και "πιλοτόσκυλα" ... μην δω κανέναν σας να αποπαίρνει όσους παρατάνε τα σκυλιά τους σε αποθήκες, ταράτσες και πιλοτές έτσι; είδατε, αυτοί είναι οι νόμιμοι τελικά!](*,)
 




Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Τελικά η υπουργική αφορά την εκτροφή μόνο...εμείς με τα "ακρωτηριασμενα" μάλλον αποκλειστηκαμε απο τις εκθέσεις στην Ελλάδα...ετσι δείχνει προς το παρόν..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν πειραζει μην στενοχωριεσαι...Αυτοι που διαφωνουν για τα κοψηματα αυτιων/ουρας θα πηγαινουν στις εκθεσεις μονοι τους να βαζουν πουδρα στα σκυλια τους θα τα βγαζουν φωτογραφιες και θα ειναι ολοι μαζι μια χαρουμενη οικογενεια...
Επισης τωρα στα Ποιμενικα δεν θα παταει ανθρωπος διοτι πολλλλαααααα Ασιατικα και Καυκασου..Πολλλλλλααααααα.....
 






takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Διευκρινίζεται το θέμα με την ύπαρξη άνω των δύο σκύλων σε ένα διαμέρισμα και την επιβολή προστίμου 300 ευρώ ανά ζώο.
Παράβαση θα υπάρχει μόνο αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν επιτρέπει καθόλου ζώα συνροφιάς
 




chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Διευκρινίζεται το θέμα με την ύπαρξη άνω των δύο σκύλων σε ένα διαμέρισμα και την επιβολή προστίμου 300 ευρώ ανά ζώο.
Παράβαση θα υπάρχει μόνο αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν επιτρέπει καθόλου ζώα συνροφιάς

Μου λες λίγο που το είδες αυτό, γιατί με καίει όπως το διατύπωσες. Στην πολυκατοικία μου ο κανονισμός δεν επιτρέπει κατοικίδια, δεν έχω πρόβλημα προς το παρόν με κανέναν τους αλλά θέλω να είμαι καλυμένος όσο μπορώ.

Με τον προηγούμενο νόμο ασχέτος τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας μπορούσα να έχω σκυλάκι χωρίς πρόβλημα, τώρα αν έχω θα φάω και πρόστιμο;
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Aντε να μας κάνει κάποιος την περίληψη για τα επίμαχα θέματα (ερασιτεχνική εκτροφή, καταφύγια, σήμανση, ακρωτηριασμοί, πώληση από πετσοπ).
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Μου λες λίγο που το είδες αυτό, γιατί με καίει όπως το διατύπωσες. Στην πολυκατοικία μου ο κανονισμός δεν επιτρέπει κατοικίδια, δεν έχω πρόβλημα προς το παρόν με κανέναν τους αλλά θέλω να είμαι καλυμένος όσο μπορώ.

Με τον προηγούμενο νόμο ασχέτος τι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας μπορούσα να έχω σκυλάκι χωρίς πρόβλημα, τώρα αν έχω θα φάω και πρόστιμο;
Εφόσον ζεις σε πολυκατοικία που ο κανονισμός της απαγορεύει τα κατοικίδια, τότε μπορείς να έχεις μέχρι 2 ζώα συντροφιάς, γιατί ο νέος νόμος είναι υπεράνω του κανονισμού αλλά στην περίπτωση την δική σου θέτει ως όριο τα 2

ΆΡΘΡΟ 8

Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συ-
ντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που απο-
τελούνται από δύο διαμερίσματα και πάνω, επιτρέπεται
η διατήρηση δεσποζόμενων ζώων συντροφιάς σε κάθε
διαμέρισμα με την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαμένουν
στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό
τους, β) δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες ή στους
ανοιχτούς χώρους του διαμερίσματος, γ) η παραμονή
στα διαμερίσματα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλα-
ξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονομικών
διατάξεων και των αστυνομικών διατάξεων περί κοινής
ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν ση-
μανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.

Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συ-
ντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον
πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφί-
ου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγι-
στος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2)
ζώα ανά διαμέρισμα.


Επίσης και στον πίνακα των προστίμων, σχετικά με το θέμα του προστίμου των 300 ευρώ αναφέρει
"Διατήρηση περισσοτέρων από 2 ζώων συντροφιάς σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, όπου ο κανονισμός απαγορεύει την διατήρηση ζώων συντροφιάς
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Aντε να μας κάνει κάποιος την περίληψη για τα επίμαχα θέματα (ερασιτεχνική εκτροφή, καταφύγια, σήμανση, ακρωτηριασμοί, πώληση από πετσοπ).
Πρόκειται για ένα νομοσχέδιο που άφησε όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές δυσαρεστημένες: κτηνίατροι, φιλοζωικές οργανώσεις, κυνοκομεία, εκτροφείς, συμμετέχοντες σε εκθέσεις, ο ΚΟΕ και απλοί ιδιοκτήτες έχουν όλοι δικαιολογημένα παράπονα. Το μόνο που δεν άγγιξαν ήταν τα πετσοπ...
Ο υφυπουργός μιλάει για επανάσταση.... αλλά δικαιολογείται, είναι απο άλλο πλανήτη
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Θα είχε πολλά να κάνει μάλλον με την σωτηρία της χώρας και αυτός και δε το δίαβασε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.135
Μηνύματα
896.076
Μέλη
19.947
Νεότερο μέλος
Isabelmysa