Εκθέσεις ΚΟΕ 21, 22 & 23 Ιουνίου 2013 - 3xCACIB


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δλδ μου λες σε ελευθερη μεταφραση, οτι οι εκθεσεις ειναι για να βραβευτουν τα σκυλια τραμπουκων κ καταξιωμενων εκτροφεων ασχετα αν εχουνε τεραστεια προβληματα .....
Ωραια!
Και τοτε γιατι να με ενδιαφερει εμενα αν το σκυλι που θα παρω προερχεται απο βραβευμενους γονεις τη στιγμη που βραβευμενα σκυλια μπορει να ειναι "ελλατωματικα" κατα το πρωτυπο της φυλης τους??
Ανοίγεις τεράστιο θέμα, που δεν ξέρω πόσοι έχουν την διάθεση ή το στομάχι να ασχοληθούν.
Δυστυχώς δεν είναι όλα ρόδινα και ιδανικά φτιαγμένα.

Και ποιος είπε πως τα βραβευμένα σκυλιά αξίζει να μπουν στην αναπαραγωγή;
Και ο δικός μου βραβευμένος είναι, τι σημαίνει αυτό; Οτι θα τον ζευγαρώσω;
Αν δεν έχει να προσφέρει στη φυλή του και τις επόμενες γενιές, ποιος ο λόγος; Για να τα τσεπώσω;

Το παν είναι το ΗΘΟΣ και η ανιδιοτελής αγάπη για αυτό που κάνεις και τη φυλή που λατρεύεις.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Γιατί αυτό δεν θα είναι ο κανόνας.
Γιατί θα έχει πάρει κρίσεις και από κριτές που δεν μασάνε από τραμπουκισμούς, σε χώρες ή σε διοργανώσεις, που οι απειλές δεν περνάνε.
Ορισμένοι μένουν μόνο εντός Ελλάδας όμως, ή πάνε σε συγκεκριμένες χώρες, και δεν εννοώ λόγω εξόδων του εκάστοτε ταξιδιού. Επίσης κατεβάζουν τα σκυλιά όταν είναι να πάρουν κρίση μόνο από συγκεκριμένους κριτές..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Δεν ξέρω που αναφέρεσαι, αλλά σαφέστατα και μετράνε.
Υπάρχουν κριτες που δεν έχουν διαβάσει καλά το πρότυπο και ένα σοβαρό ελάττωμα να μην το παρατηρήσουν καν.
Βέβαια αυτό, όπως και άλλες πιτσικουλιές γίνονται παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα μας.
Φιλε μου δεν θα ηθελα να σου πω το συγκεκριμενο παραδειγμα γιατι δεν ειναι ο σκοπος μου να δυσφημισω καποιον συγκεκριμενο ανθρωπο τον οποιο ουτε κ ξερω, αλλα σε σκυλι που κατα το πρωτυπο θα επερεπε να εχει "long and wide stride, stretched trot " αυτο οχι μονο ηταν ανικανο να τροχασει αλλα μπερδευε τα πισω ποδια σε σημειο που αν εκανε δυο ακομα γυρους θα ειχε μπουρδουκλωθει κ θα ειχε σωριαστει στο στιβο! Κατα το ιδιο πρωτυπο επισης πρεπει τα ποδια του να κοιτανε ευθεια μπροστα την στιγμη που τα πισω του συγκεκριμενου σχεδον ειχανε 90 μοιρες προς τα εξω!!!
Αυτο απαρατηρητο δεν περναει εκτος κι αν εισαι στραβος.......

Ακομα κ αν ο συγκεκριμενος ειναι ομως στραβος, κ ας πουμε οτι το δικαιωμα ενστασης του ιδιοκτητη/χειριστη/εκτροφεα δεν ξερω τι θα ηταν μεροληπτικο, δεν θα μπορουσε καποιος να κανει κατι ωστε τουλαχιστον να μην βραβευτει το συγκεκριμενο ζωο???

Αν ενα τετοιο ζωο μπορει να βγει πρωτο ποιο το πραγματικο νοημα της διακρισης σε εκθεση τελικα???
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ανοίγεις τεράστιο θέμα, που δεν ξέρω πόσοι έχουν την διάθεση ή το στομάχι να ασχοληθούν.
Δυστυχώς δεν είναι όλα ρόδινα και ιδανικά φτιαγμένα.

Και ποιος είπε πως τα βραβευμένα σκυλιά αξίζει να μπουν στην αναπαραγωγή;
Και ο δικός μου βραβευμένος είναι, τι σημαίνει αυτό; Οτι θα τον ζευγαρώσω;
Αν δεν έχει να προσφέρει στη φυλή του και τις επόμενες γενιές, ποιος ο λόγος; Για να τα τσεπώσω;

Το παν είναι το ΗΘΟΣ και η ανιδιοτελής αγάπη για αυτό που κάνεις και τη φυλή που λατρεύεις.
Κουβεντα κανουμε νομιζω πολιτισμενη.... αυτο δεν ειναι κ η ουσια ενος φορουμ?
Ρωταω εγω που ουτε με ενδιαφερει το θεμα εκθεσεων ουτε εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, αλλα (ξανα)πηγα κ ειδα παλι παραδοξα που δεν ευσταθουν!!!!
Κρισης για το "καλυτερο" που βγαζουνε ματι!
Ποιο το πραγματικο νοημα της διακρισης σε εκθεση λοιπον?
 




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Βρε east πολλα στραβα γινονται στις εκθεσεις ειτε λογω ανθρωπινου λαθους απο τους κριτες ειτε λογω σκοπιμοτητας , απλα θελω να ελπιζω οτι η δευτερη περιπτωση ειναι πολυ μικρη , εδω στην εκθεση του οκα ηρθε ελβετακι που βγηκε τριτος στο γκρουπ 1 στην βουδαπεστη στο παγκοσμιο και γενικα οπου παει παιρνει σιγουρα το ΒΟΒ και αρκετες φορεσμτο ΒΙS και στην αθηνα εχασε απο ελβετακι πετ κατηγοριας τι να λεμε τωρα !
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κουβεντα κανουμε νομιζω πολιτισμενη.... αυτο δεν ειναι κ η ουσια ενος φορουμ?
Ρωταω εγω που ουτε με ενδιαφερει το θεμα εκθεσεων ουτε εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, αλλα (ξανα)πηγα κ ειδα παλι παραδοξα που δεν ευσταθουν!!!!
Κρισης για το "καλυτερο" που βγαζουνε ματι!
Ποιο το πραγματικο νοημα της διακρισης σε εκθεση λοιπον?
Καλοπροαίρετα είπα πως ανοίγεις μεγάλο θέμα και είμαι στη διάθεσή σου να το συζητήσουμε και να προσφέρω όσο μπορώ και γνωρίζω στην κουβέντα.

Το νόημα της διάκρισης είναι η επιβεβαίωση της προσπάθειάς και των σωστών επιλογών ενός εκτροφέα.
Παρόλα αυτά δεν φτάνει ΜΟΝΟ 1 κρίση ή 1 διάκριση. Χρειάζονται περισσότερες για να πάρεις όσο το δυνατό περισσότερες γνώμες - κρίσεις.
Συνεπώς ένας κριτής μπορεί να θεωρεί τον σκύλο σου εξαίρετο, αλλά ένας άλλος που έχει περισσότερες γνώσεις να τον βγάλει απλά Καλό και πράγματα που ο πρώτος κριτής δεν τα είδε ή δεν ήξερε να αξιολογήσει, ο δεύτερος και γνώστης της φυλής, να τα βρήκε κάτω του μετρίου.
Επίσης μην ξεχνάτε πως οι σκύλοι δεν είναι ρομποτ. Μπορεί μια μέρα να μην είναι στα φόρτε τους, να μην γουστάρουν και να μην δείξουν τον πραγματικό τους εαυτό. Συμβαίνουν και αυτά.
 


silent

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2011
1.042
52
Νότια Προάστια
Κουβεντα κανουμε νομιζω πολιτισμενη.... αυτο δεν ειναι κ η ουσια ενος φορουμ?
Ρωταω εγω που ουτε με ενδιαφερει το θεμα εκθεσεων ουτε εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, αλλα (ξανα)πηγα κ ειδα παλι παραδοξα που δεν ευσταθουν!!!!
Κρισης για το "καλυτερο" που βγαζουνε ματι!
Ποιο το πραγματικο νοημα της διακρισης σε εκθεση λοιπον?
Οι εκθεσεις ειναι ενα εργαλειο. Δεν χρειαζεται θεοποιηση τους. Π.χ. Μπορει να παρουν μερος 3 αδερφια σε μια εκθεση και καθε μερα να βγει αλλο καλυτερο φυλης. Απο καποια στιγμη και μετα το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο οσο και αν υπαρχει προτυπο.

Υπαρχουν κριτες που τους αρεσουν τα υπερτυπικα, σε αλλους αρεσουν πανω απο ολα τα κεφαλια, αλλοι αποφασιζουν απο την κινηση, αλλοι κανουν δημοσιες σχεσεις.

απο την αλλη εχω δει το σαββατο εναν σκυλο να φυσαει στο στιβο και την κυριακη να μην ανοιγει διασκελισμο με τιποτα.

οσο για τα βραβεια δε μου λενε τιποτα, εξαρτωνται απο τον ανταγωνισμο. Αν πας σε καμια συρο ή καλαματα τα τσιμπας και πιο ευκολα ή δεν κατεβαζεις το πουλεν σου και παιρνει cac και ο ´δευτερος´ σκυλος σου. Σημασια εχει να εχουμε κριτικη αποψη.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Βρε east πολλα στραβα γινονται στις εκθεσεις ειτε λογω ανθρωπινου λαθους απο τους κριτες ειτε λογω σκοπιμοτητας , απλα θελω να ελπιζω οτι η δευτερη περιπτωση ειναι πολυ μικρη , εδω στην εκθεση του οκα ηρθε ελβετακι που βγηκε τριτος στο γκρουπ 1 στην βουδαπεστη στο παγκοσμιο και γενικα οπου παει παιρνει σιγουρα το ΒΟΒ και αρκετες φορεσμτο ΒΙS και στην αθηνα εχασε απο ελβετακι πετ κατηγοριας τι να λεμε τωρα !
Ωραια να την κανω ποιο χαζα λοιπον την ερωτηση:
Εχουμε που εχουμε 20τοσες εκθεσεις το χρονο, αρα σιγουρα καποιος θα διακριθει καπου,
Στις εκθεσεις δεν εξεταζουνε στο παραμικρο τον χαρακτηρα κ το ταμπεραμεντο του σκυλου κ μαλλιστα "απαιτουν" ενα σκυλι δυναμικης/κυριαρχικης φυλης να δεχτει να το ψαχουλεψει ενας ξενος κ να του πιασει κ τα π@π@ρια κ αμα κανει κιχ το "αποκλειουμε γιατι ειναι επιθετικο"
Τωρα βλεπω κ δεν ειδα κανεναν να εκπλησεται με αυτο που λεω, οτι διακρινονται κ προβληματικα στην ανατομια ζωα!!!

Τελικα μηπως η εκθεση ειναι απλα μια μεγαλη παραμυθα για να μπορει ο εκαστοτε εκτροφεας να πουλησει κ τπτ παραπανω????
Μηπως δεν υπαρχει κανενα νοημα πραγματικο περα απο το εμπορικο??
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Να το διευκρινησω για αλλη μια φορα, δεν μιλαω για θεμα "γουστου" αν το ενα σκυλι ειχε καλυτερο χρωμα απο το αλλο η φανηκε ποιο ζωηρο κλπ μιλαω για σκυλι που ειχε ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην κινηση!
Αυτο δλδ το δεχομαστε ως εχει ετσι απλα....?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Είμαι καινούρια στον κυνολογικό χώρο, πηγαίνω στις εκθέσεις (και Ελλάδα και εξωτερικό) περίπου 3 χρόνια και έχω παρατηρήσει όλα αυτά που λες east49. Έχω ακούσει απειλές από τους χαμένους εκτροφείς προς τους κριτές, έχω δει δυσπλασικά σκυλιά να κερδίζουν BOB, έχω δει εκτροφείς που έδειχναν τα σκυλιά τους στους κριτές στους οποίους ήταν ταυτόχρονα βοηθοί στίβου. Και στο εξωτερικό μου έτυχε το σκυλί μου να πάρει BOB στην πρωινή έκθεση και θα είναι δευτερο στην απογευματινή (με τις ίδιες συμμετοχές).
Όμως θα συνεχίζω να πηγαίνω στις εκθέσεις, τώρα πια πιο επιλεκτικά. Να επιλέγω μόνο τους κριτές που γνωρίζουν κάτι παραπάνω για τη φυλή μου. Εξάλλου πιο πολύ από τους τίτλους με ενδιαφέρει η αξιολόγηση του κριτή - γνώστη της φυλής για να τη συγκρίνω με αυτά που βλέπει το δικό μου μάτι. Το βασικό στο ζευγάρωμα είναι να ταιριάζουν μαζί τα 2 υγιή σκυλιά και ας μην είναι πρωταθλητές. Εξάλλου πολλές φορές τα πολυβραβευμένα σκυλιά δίνουν πολύ μέτρια κουτάβια.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Να το διευκρινησω για αλλη μια φορα, δεν μιλαω για θεμα "γουστου" αν το ενα σκυλι ειχε καλυτερο χρωμα απο το αλλο η φανηκε ποιο ζωηρο κλπ μιλαω για σκυλι που ειχε ΠΡΟΒΛΗΜΑ στην κινηση!
Αυτο δλδ το δεχομαστε ως εχει ετσι απλα....?
To cut a long story short... που θα λέγαμε κι εμείς οι ΕΛληνες...

Διάβασα όλα τα τελευταία posts σου... σωστός!
Εχω κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς (μιλάω για χτες το βράδυ!): Σε μία ολόκληρη Ομάδα, ο κριτής πρόκρινε σαν τα 4 καλύτερα της Ομάδας, τα πιό "κουτσά"... τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου... και (δικαίως) θα μου πεις τώρα: "ποιός είσαι εσύ?"...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
To cut a long story short... που θα λέγαμε κι εμείς οι ΕΛληνες...

Διάβασα όλα τα τελευταία posts σου... σωστός!
Εχω κι εγώ τους ίδιους προβληματισμούς (μιλάω για χτες το βράδυ!): Σε μία ολόκληρη Ομάδα, ο κριτής πρόκρινε σαν τα 4 καλύτερα της Ομάδας, τα πιό "κουτσά"... τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου... και (δικαίως) θα μου πεις τώρα: "ποιός είσαι εσύ?"...
Οκ λοιπον, αντε να το παμε ενα βημα παρακατω:
Περα απο το γουστο του εκαστοτε κριτη, περα απο τις γνωσεις του η την ελλειψη αυτων για την εκαστοτε φυλη, δεν θα επρεπε να υπαρχουνε καποια αντικειμενικα κριτηρια στο να βραβευθει η να αποκλειστει ενα σκυλι?
Ειναι δυνατον ενα σκυλι που μπερδευει τα πισω ποδια σε σημειο που απο την μεση κ πισω δεν "ερχεται" αν δεν χοροπηδαει κ κοντευει να πεσει κατω αν δοκιμασει να τροχασει, να μπορει να διακριθει επειδη τον κριτη τον τραμπουκισανε, του τα χωσανε η ειναι ανενημερωτος κ στραβος?
(και προφανως ξαναλεω δεν ειναι ο μοναδικος σε αυτη την εκθεση αλλα γινεται συχνα απ οτι καταλαβαινω)

Μηπως ο κοσμος τελικα βλεπει αυτα που βλεπουμε κ σχολιαζουμε κ γι αυτο δεν ενδιαφερεται να παει στις εκθεσεις??
Γιατι περα απο το κουτσομπολιστικο της υποθεσης, οτι θα παρεις ματι φυλες που δεν ξερεις οτι υπαρχουνε κ θα δεις το νταβαντουρι, ουσια δεν βρηκα κ χαλαστηκα με αυτα που ειδα......
Θα περασει δε αρκετος καιρος μεχρι να ξαναπαω να δω, γιατι απλα δεν βρισκω καμια ουσια στο "πανηγυρακι"

Κ αγαπητε μου johnk εσυ εισαι στην ιδια θεση με μενα, εισαι ενας ανθρωπος που βλεπει κ κρινει.
Ουτε εκτροφεας εισαι, ουτε κερδος εχεις κ περα απο την αγαπη για την εκαστοτε φυλη δεν νομιζω να εχεις αλλο σκοπο να πας σε εκθεση!
Κ εγω επειδη "αγαπαω" καποια φυλη, δεν γουσταρω να βλεπω να ξεφτυλιζεται ετσι.....
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Παιδιά δεν ξερω για ποια ομάδα μιλάτε ή ποιον κριτη, πάντως το Σαββατο κριτής εκρινε ως απλά very good σκυλι που ειχε πιασει αγκάθι στην πατουσα και δεν περπατούσε καλα.
Και εγώ ειδα στο παρελθον σε εκθεση να ψεκάζουν σκυλι για να ειναι πιο μαύρο και γυαλιστερο το τρίχωμα, μιση ωρα πριν τον δειξουν.Και εγώ βρίζω για το double handling klp οπως και πολλοι εδώ μεσα εμπειροτεροι εμου... αλλά μην τσουβαλιάσουμε.


Και το yorkshire terrier MADE IN MEASURE GIFT FROM THE GODS 4 PLACE BIS JUNIOR ενώ ο handler gr πηρε την πρώτη θέση με γερμ. μποξερ!!! Συγχαρητηρια και παντα διακρισεις εύχομαι. Αν και ειχε καλά αποτελέσματα από την αρχη του τριημερου
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Και ποιος είπε πως τα βραβευμένα σκυλιά αξίζει να μπουν στην αναπαραγωγή;
Και ο δικός μου βραβευμένος είναι, τι σημαίνει αυτό; Οτι θα τον ζευγαρώσω;
Αν δεν έχει να προσφέρει στη φυλή του και τις επόμενες γενιές, ποιος ο λόγος; Για να τα τσεπώσω;
Mα με συγχωρείς πολύ, οι εκθέσεις αυτό ακριβώς δεν υποτίθεται ότι κάνουν; Διακρίνουν σκύλους που έχουν να προσφέρουν στην φυλή τους; Aυτός δεν είναι ουσιαστικά και πρωταρχικά ο λόγος ύπαρξης τους; Αυτό που η φύση κάνει στα άγρια ζώα, την φυσική επιλογή βασισμένη στην δύναμη, την υγεία, την ευρωστία του ζώου, στα καθαρόαιμα σκυλιά που η φύση δεν παίζει κανένα ρόλο στο πως θα αναπαραχθούν το κάνουν οι εκθέσεις. Έτσι ήξερα και αυτό θεωρούσα σωστό..
 




Nikolojohn

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2011
153
3
Χαϊδάρι
Μπήκα να δω καμια φώτο, γιατί λόγω υποχρεώσεων δεν κατάφερα να πάω καμία από τις 3 μέρες. Και διαβάζω posts για ένα θέμα που με έχει απασχολήσει αρκετές φορές, δλδ για την αξιοπιστία κριτών αλλά και εκθέσεων. Όλοι τα έχουμε δει αυτά που περιγράφονται (προτίμηση προς εκτροφεία,βοηθοί από εκτροφεία κλπ.), -οι παλαιότεροι στον χώρο ακόμα περισσότερα- και μας έχουν κινήσει την περιέργεια.
Ένα περιστατικό που έτυχε να είμαι μπροστά και να το δω ήταν με ένα σκυλί που είχε προγναθισμό και κόπηκε στη μία έκθεση, ενώ στην άλλη πήρε κανονικά το CAC. Δλδ. αν τηρεί το πρότυπο στη 2η έκθεση, μπορεί να μπει στη διαδικασία αναπαραγωγής και κάποιοι απόγονοι του να κληρονομήσουν το εν λόγω χαρακτηριστικό. Εδώ πλεόν δεν τίθεται μόνο θέμα αξιοπιστίας, αλλά και εν τέλει επικινδυνότητας, τόσο των κριτών, αλλά και των εκθέσεων. Έτσι δεν είναι?
 




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Mα με συγχωρείς πολύ, οι εκθέσεις αυτό ακριβώς δεν υποτίθεται ότι κάνουν; Διακρίνουν σκύλους που έχουν να προσφέρουν στην φυλή τους; Aυτός δεν είναι ουσιαστικά και πρωταρχικά ο λόγος ύπαρξης τους; Αυτό που η φύση κάνει στα άγρια ζώα, την φυσική επιλογή βασισμένη στην δύναμη, την υγεία, την ευρωστία του ζώου, στα καθαρόαιμα σκυλιά που η φύση δεν παίζει κανένα ρόλο στο πως θα αναπαραχθούν το κάνουν οι εκθέσεις. Έτσι ήξερα και αυτό θεωρούσα σωστό..
Συμφωνώ.
Υπάρχουν όμως διακρίσεις και διακρίσεις.
Και ένα κουτάβι αν βγει Best Puppy of Breed, διάκριση θεωρείται. Αυτό τι σημαίνει; Πως πρέπει να μπει στην αναπαραγωγή;
Φυσικά και όχι. Είσαι σίγουρος για την υγεία του; Υπάρχουν ασθένειες που μπορεί να εμφανιστούν στον 17ο, 18ο μήνα.
Είσαι σίγουρος για την εξέλιξή του;

Πρέπει ένας σκύλος να πάρει πολλές κρίσεις, από διαφορετικούς κριτές και ιδανικά σε διαφορετικές ηλικίες - ανάλογα με την φυλή και τις ιδιαιτερότητές της.

Δεν μπορεί για παράδειγμα ένα γιόρκι να τελειώνει την καριέρα του στους 17 μήνες, σαν Junior Champion και να μπαίνει στην αναπαραγωγή, όταν ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το χρώμα του και δεν ξέρεις πόσο θα κρατήσει τη χρωστική του.
Γιατί και αυτό διάκριση θεωρείται.
Αντίστοιχα φαντάζομαι θα ισχύουν και σε άλλες φυλές.
Συνεπώς είναι καθαρά θέμα ΗΘΟΥΣ και πραγματικής αγάπης για αυτό που κάνεις και όχι ένας εξαναγκασμός και ένα έξοδο για τα μάτια του κόσμου.
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ενας σκυλος θα παρουσιαστει σε εκθεσεις...
αν ειναι εκτροφεα και προκειται να μπει στην διαδικασια αναπαραγωγης θα παρουσιαστει πολλες φορες...
απο αυτες..
αντε να δεχτουμε οτι καποιες θα εχει βισμα...
καποιες θα ευννοηθει για διαφορους λογους
καποιες θα αδικηθει λογω αγνοιας του κριτη...
καποιες αλλες δεν θα τρεξει ο σκυλος....
αλλα,,, αν σε ενα συνολο εκθεσεων ... εστω 10 εχει 8 εξαιρετος και 2 πολυ καλος
η αντιστροφα 8 πολυ καλος και 2 εξαιρετος... διαβαζοντας και τις κρισεις μαζι ευκολα μπορουμε να βγαλουμε τα συμπερασματα μας...
σε ενα εκτροφικο σκυλο ποτε δεν θα παρουμε μεμονωμενα μια κριση του κι ενα αποτελεσμα του για να βγαλουμε τα συμπερασματα μας....

ο χωρος της κυνοφιλιας κινειται μεσα στην ευρυτερη κοινωνια της ελλαδος...
κι εκει υπαρχουν λαμογια
αλλα κι εκει υπαρχουν σωστοι και ηθικοι...
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22