Εκθεση ΚΟΕ 16-17/10/2010 CAC & CACIB


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
μπραβο και συγχαρητηρια σε όλους όσους συμετειχαν...
χαρηκα για όλους οσους γνωρισα..... και οσους ξαναειδα.... ( γιαννηΚ μην επιμενεις στο θεμα της ηλικιας.... στο τελος θα προδοθουμε όλοι... :p )
να με συγχωρησετε αλλα η ομορφοτερη( και γελαστη) παρεα ήταν ενα μωρακι που γνωρισα... ;)
επεσκιασε καθε κουταβι και σκυλο στην εκθεση.....

δeν εχω ουτε μια φωτογραφια.... κανονιστε... :p
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δεν θα το ελεγα. ειχαν φερει και φυλες που δεν τις βλεπεις ευκολα απο λεονμπερκ και μπασεντζι σε σταφυ και αμσταφ. για το μεγεθος της εκτροφης στην ελλαδα ειχε παρα πολλες συμμετοχες. εδω δεν ειναι γερμανια
Sir μιλησα παντα για το Σάββατο..
Οτι δεν ειναι Γερμανία είναι το μόνο σίγουρο..αλλά αν θές κάτι μπορείς να κάνεις να βελτιώσεις λιγάκι αυτο που αποκαλείς ''έκθεση''...Και οκ σέβομαι ότι ήταν τσάμπα αλλά ας μην ξεχάσουμε και αυτές που είτε έχουμε πληρώσει είσοδο είτε έχουμε πληρώσει συμμετοχή με τα σκυλιά μας.. Και το πιο απλό βάλτε 10 καρέκλες παραπάνω να ξεκουράζονται άνθρωποι που είναι απο τις 8 το πρωί ως τις 6 30 το βράδυ. Δεν μιλάω καν για περίπτερα κτλ..είναι κάτι που στον κόε είναι άγνωστο...
Οκ είχε 2-3 ράτσες που σπάνια βλέπεις αλλά απο 1 σκυλί φυσικά..δεν είναι κακό οκ.. Και επαναλαμβάνω οτι μιλάω μόνο για το Σάββατο..Φαντάζομαι οτι κυριακή που δεν δουλεύει και ο κόσμος μάλλον θα παρουσιάστηκε κάτι καλύτερο. Παρακολουθώ 3 χρόνια περίπου εκθέσεις είτε ως θεατής είτε ως εκθέτης..το μόνο σίγουρο ''κάθε πέρσι και καλύτερα''.. Αποψή μου οτι θα μπορούσε να βελτιωθεί πολύ αυτό που αποκαλείται απο τον κοε ''έκθεση'' με απλά και λειτουργικά πράγματα.
Τεσπα ξέφυγα..sorry..
Συγχαρητήρια και σε όλους που είτε βραβεύτηκαν είτε όχι..Σημασία στον απλό ιδιοκτήτη είναι να περάσει όμορφα, να μη μπει στον πνεύμα του ανταγωνισμού με την κακή έννοια...και να γνωρίσει και 2-3 ανθρώπους που συνομιλά εδω μέσα καθημερινά...
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Μπραβο σε ολους παιδια,
ευχαριστουμε τον κ.καιρο που μας φερθηκε αρκετα καλα...... και τον ψηστη τον σουβλανιον :D ( αν και εμεις τα πληρωσαμε :p )

στο μελλον λιγες photo και ενα βιντεακι
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Σοφάκι, επαναλαμβάνεσαι...τάισε πρώτα την μπέμπα και μετά το φόρουμ. Μαζί δεν γίνεται...:D
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Στα γαλλικά πάντως ήταν απογοητευτικός ο αριθμός που τελικά κατέβηκε - για την Κυριακή μιλάω που ήμουν εκεί. Μόνο 3 σκυλιά (από τα 6 που είχαν δηλωθεί). Φοβάμαι ότι δεν έχει νόημα σε εμάς, θα φωνάζουμε τον κριτή στην αυλή της FrenchieFan σε λίγο γιατί μαζί με αυτήν έχουμε μάλλον τα 3/4 των ενεργών σε έκθεση γαλλικών :( .

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι και οι καιροί είναι πολλοί δύσκολοι - η συμμετοχή έχει κόστος και έχουμε φτάσει σε σημείο να κόβουμε από παντού, χώρια που για πολλούς το κόστος δεν είναι μόνο η συμμετοχή (μετακινήσεις, ξενοδοχεία κλπ.)

Μερικά πράγματα στην έκθεση που χρήζουν βελτίωσης:

1. Στο στίβο 3 που έπαιζαν τα γαλλικά, τα κακόμοιρα δεν μπορούσαν να περπατήσουν λόγω ψηλού γκαζόν. Η κριτής μετά μεγάλης προσπάθειας προσπαθούσε να δει κίνηση.

2. Κάποιοι κάφροι είχαν "κλείσει" το πάρκιγκ και δεν μπορούσε να φύγει κανείς. Μάλλον χρειάζεται παρκαδόρο την επόμενη φορά.

3. Σκατούλες: Είναι πανεύκολο να κουβαλάς ως ιδιοκτήτης μαζί σου σακουλάκια. Δεν είναι δυνατόν να βλέπουμε βουναλάκια σε σκυλοέκθεση που κατά τα άλλα προωθεί την κυνοφιλία...
 






vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σοφάκι, επαναλαμβάνεσαι...τάισε πρώτα την μπέμπα και μετά το φόρουμ. Μαζί δεν γίνεται...:D
Αχαχααααααααααά - τα χει παίξει - ταίζει με μπιμπερό το νιούφι και βουρτσίζει το μωρό!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
2. Κάποιοι κάφροι είχαν "κλείσει" το πάρκιγκ και δεν μπορούσε να φύγει κανείς. Μάλλον χρειάζεται παρκαδόρο την επόμενη φορά.

3. Σκατούλες: Είναι πανεύκολο να κουβαλάς ως ιδιοκτήτης μαζί σου σακουλάκια. Δεν είναι δυνατόν να βλέπουμε βουναλάκια σε σκυλοέκθεση που κατά τα άλλα προωθεί την κυνοφιλία...
Πω πω, ναι το πάρκινγκ όντος ήταν το ποιο εκενευριστικό, να πηγαινοέρχομαι 5 φορές απο το πάρκινγκ στην γραματεία για να τους πω ένα μοναδικό αυτοκίνητο που αν κοινιώταν θα μπωρούσαμε να φύγουμε (γιατί όλα τα άλλα ήταν και αυτά κλεισμένα απο 3α οχήματα απο πίσω τους) και το φωνάξανε 3-4 φορές και αυτός με τα χίλια ζόρια ήρθε ο βλάκας. Και όταν έλεγα στην γραμματεία "μα καλά, τόσο δύσκολο είναι να βάλετε έναν παρκαδόρο?" να μου λέει "μα έχουμε παρκαδόρο" και να της απαντάω "μα καλά, με δουλέυετε? ΑΠο το πρωί που έχω έρθει δεν υπάρχει άνθρωπος στο πάρκινγκ πέρα απο αυτούς που έρχονται με τα αυτοκινητά τους." και αυτή να συνεχίζει το βιολί της λέγοντας μου "αυτό συμβαίνει σε κάθε έκθεση". Ε, βέβαια συμβαίνει σε κάθε έκθεση αν δεν έχετε ένα ΣΙΓΟΥΡΟ παρκαδόρο και έχετε κάποιο που τον χώνετε για λίγο παρκαδόρω και μετά τον βάζετε να σας φαίρνει αναψυκτικά, φαγητά και να είναι ο γενικός χαμάλης σας. Βλαμένες όλες τους εκεί. Να φατναστείτε παιδιά ότι κάθόμουν και τις μίλαγα και μου λέει κάποια στιγμή να περιμένω λίγα λεπτά γιατί έχει να κάνει μια συμαντική δουλειά και την βλέπω να πηγαίνει στο χώρο με τα φαγητά και να επιστρέφει 10 λεπτά αργότερα φορτωμένη με αναψυκτικά, καφέδες, φαγητά, αν είναι δυνατόν. Εγώ βιαζόμουν να φύγω και αυτή πήγε να κάνει την σερβιτόρα?

Όσο για τις σκατούλες, όντος, πολύ γαϊδουρια, μιλάμε ήμουν εγώ να μαζεύω της Ζήβας και παραδίπλα να χαίζει ένας ΓΠ και οι ιδιοκτήτες δεν κάνανε τίποτα απλά έχεσε και προχώρησαν σαν να μην έγινε τίποτα.
 
Last edited:


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Για την κουβέντα.. Το Σαββατο υπηρχε παρκαδόρος και μάλιστε έκανε και καλά τη δουλειά του.. Μαλλον την Κυριακή αυτός είχε ρεπό..
Οσο για τις σκατούλες.. οτι μόρφωση έχει πάρει ο καθένας απο το σπίτι του..!!!
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Διονύση μου δεν ήταν η μέρα σου...
Να μην σχολιάσω την απάντηση που πήρες το Σάββατο από το μπαρ όταν ζήτησες κάτι συγκεκριμένο....
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Παιδια συγχαρητηρια σε ολους οσους επαιξαν sophiaouda δεν σε γνωρισα αλλα ειδα τα σκυλια σου που ηταν καταπληκτικα.(αυτο ελειπε πες να μη τα εβλεπες).Ειλικρινα χαρηκα παρα πολυ που γνωρισα τους bullmastifades εντυπωσιαστηκα με τα σκυλια τους(δεν ειχα ξαναδει απο κοντα)ειμαι ηδη ψημενος).κ Γιαννη συγχαρητηρια για τη προσπαθεια me th moka ο solo φοβερος.Στεναχωρηθηκα που δεν ηταν ο τεο τη κυριακη ηθελα να τον γνωρισω.Για το πετρο δεν εχω να πω κατι η fortuna ηταν το επικεντρο της εκθεσης και ας μη το ξερει (τη κραταγα εγω τη περισσοτερη ωρα)!!!!!

EDIT. SOLO εχω τη συμμετοχη σου σχεδον ολη σε βιντεο αν τη θελεις κανε pm
 
Last edited:


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ένα απο τα θετικά της φετινής έκθεσης είναι ότι με τις τόσες λίγες συμμετοχές και θεατές (ειδικά το σάββατο) ο χώρος επαρκούσε μια χαρά....:rolleyes:
 


Allegro

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2009
878
10
Maroussi
Όσο για την έκθεση, η Λέρα το Σάββατο πήρε τον τίτλο ως 1η Best Junior in Show (Καλύτερη Νέων Έκθεσης) :). Σήμερα Κυριακή μας επιφύλαξε εκτός από 1η Best Of Breed (Καλύτερη Φυλής), πήρε 1η Best Of Group (Καλύτερη Ομάδας) και... (το κερασάκι στην τούρτα :D:D:D) βγήκε και 4η Best In Show !!!!!!.

Doc
Νικό 1000 μπράβο φίλε!!!!!
Έσκισε η κουκΛΕΡΑ!!!!!

Διαβάζοντας την απάντησή σου, σκευτόμουν:
1η Best Of Breed, οκ αναμενόμενο.
1η Best Of Group, οκ αναμενόμενο.
4η Best In Show, οκ ... ΤΑ ΕΣΠΑΣΕ!!!!!!!!!! :D :D :D

Συγχαρητήρια. Δώσε ένα φιλί στην κούκλα και πες της οτι ο αδερφός της είναi περήφανος :D :D
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Εμένα λοιπόν ως θεατή, με ενόχλησε πολύ, μόνο η ζέστη και κυρίως ο ήλιος. Ισως θα μπορούσαν να έχουν τέντες σε όλη την έκταση. Οχι μόνο για εμάς αλλά κυρίως για όσους συμμετείχαν. Τόσες πολλές ώρες στον ήλιο, δεν μπορεί να αντέξουν ούτε άνθρωποι, ούτε σκυλιά. Κατά τα λοιπά, όντως το Σάββατο ήταν πιο ήρεμα, άρα και πιο όμορφα. Είναι μοναδικό, κατά την γνώμη μου, να μπορείς να δεις από κοντά, φυλές που μόνο σε φωτογραφίες έχεις την ευκαιρία. Κρίμα, που πολλές παρουσιάσεις, συμπίπτουν και δεν προλαβαίνεις να δεις τους φίλους, που αγωνίζονται συγχρόνως. Το γκαζόν πραγματικά ήταν πολύ κακό. Ειδικά αν έχεις ορθοπεδικά προβλήματα, κάθε δέκα βήματα χρειαζόταν στάση. Εκτός της περίπτωσης που το χρειαζόντουσαν έτσι ζούγκλα, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γινόταν, αυτό έστω να το έχουν περιποιηθεί.
Πολλά μπράβο σε όλους όσους αγωνίστηκαν. Εγώ τουλάχιστον, αισθάνομαι περήφανη που γνωρίζω πλέον προσωπικά, όλους εσάς που τελικά αποτελείτε αυτή την περίφημη έκθεση. Νοιώθω τυχερή, που μπορώ να χαιδεύω από κοντά όλα τα αστεράκια, είτε βραβεύονται είτε όχι και να μιλάω με τους φίλους, αφεντικά τους. Στενοχωριέμαι μόνο για όσους είναι εκτός Αθηνών και η έκθεση είναι η μόνη ευκαιρία να βλεπόμαστε.

@ Ferb
Εσύ πουλάκι μου, είσαι που νόμιζες ότι κράταγες την fortuna; Αν το λουρί της ήταν μακρύτερο, θα είχατε φτάσει στην θάλασσα :D

Για την ιστορία, θα ήθελα, όσοι λοιπόν πήγαν για πρώτη φορά στην έκθεση, να μας πουν τελικά, αν και πόσο πρακτικό τους φάνηκε, να έχουν τα σκυλιά τους μαζί. Αν τελικά ήταν υπερβολικές οι ανησυχίες μου :rolleyes: Να ξέρω, την επόμενη φορά πρώτα ο Θεός, να μην σας ξανααποθαρύνω :)
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Για την ιστορία, θα ήθελα, όσοι λοιπόν πήγαν για πρώτη φορά στην έκθεση, να μας πουν τελικά, αν και πόσο πρακτικό τους φάνηκε, να έχουν τα σκυλιά τους μαζί. Αν τελικά ήταν υπερβολικές οι ανησυχίες μου :rolleyes: Να ξέρω, την επόμενη φορά πρώτα ο Θεός, να μην σας ξανααποθαρύνω :)
Αν και δεν ειναι η πρωτη φορα που παω η συμμετέχω αλήθεια ποιές είναι δηλαδή οι ανησυχίες σου?
Γιατι είδα και μπουλντόγκ που δεν συμμετείχαν και ήταν απλά επισκέπτες τα οποία μια χαρά απόλαυσαν τη βόλτα τους...
Θεωρω οτι αν τα πας απλα για βόλτα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Τωρα αν συμμετεχεις ίσως απο τις πολλές ώρες και τον στοίβο το σκυλί σου να αγχωθεί λιγάκι αν δεν είναι μαθημένο..
Μπορει να ειμαι τελείως offtopic απλα είπα να απαντήσω!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλά έκανες και απάντησες.
Είχαμε ξεκινήσει μια συζήτηση πολλές σελίδες πριν -οπότε δεν χρειάζεται να ξανααναφέρω τις "ανησυχίες" μου- και θεώρησα καλό να ολοκληρωθεί με τις εμπειρίες των παιδιών μετά την έκθεση.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Γιατι είδα και μπουλντόγκ που δεν συμμετείχαν και ήταν απλά επισκέπτες τα οποία μια χαρά απόλαυσαν τη βόλτα τους...
Επίσης ένας γερμανικός ποιμενικός, ένα τσόου-τσόου, ένα καβαλιέ (αν λέω σωστά τη ράτσα..) που ανέβηκε στην αγκαλιά μου, ένα γουέστι (η Λίλα, που την πήρα εγώ αγκαλιά...), ένα γιόρκι κουτάβι...
Αυτά όσα είδα εγώ. Γύρευε πόσα ακόμα που δεν τα είδα, ή τα είδα και νόμιζα ότι διαγωνιζόντουσαν.
Κανένα δεν ενόχλησε κανέναν, ούτε τα είδα αγχωμένα...
 


puzzle

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2008
513
1
Patissia
Δεν ανέφερα τις φυλές που είδα σαν επισκέπτες.. Μίλησα εξεζητημένα για bulldog επειδή σαν ράτσες είναι πιο επιρρεπής στη κούραση λόγου ηλίου και ζέστης.. Ομως το δροσερο αεράκι και φυσικά η σκιά τα βοήθησε να απολαύσουν τη βόλτα τους..
Φυσικα σπουδαίο ρόλο παίζει και ο χαρακτήρας του σκυλιού...αν το σκυλί σου πχ είναι αγριεμένο ή δεν μπορεί να κάτσει ήρεμο βλέποντας τα υπόλοιπα σκυλιά είναι αυτονόητο ότι δεν το παίρνεις μαζί σου..Γιατι θα δημιουργήσει προστριβές και άγχος στα σκυλιά που διαγωνίζονται.
Πάντως γενικά κανόνας είναι πιο πολύ απολαμβάνεις τα σκυλιά των επισκεπτών που μπορείς να παίξεις μαζί τους κτλ..παρά των εκθετών μιας και για ευνόητους λόγους είναι κλεισμένα στα crate τους.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Εγώ πάντος που πήρα και τον Λήο την Κύριακή μαζί μου δεν ενόχλησε κανέναν, αντιθέτως οι ίδιοι οι άνθρωποι (που είχαν σκυλιά να παρουσιάσουν) ερχόντουσαν και ενοχλούσαν τον Λήο για να τον γνωρίσουν που καθόταν ύσηχος στο crate του ή στην αγκαλιά μου.