Εκθεση του ΚΟΘ 24-25/4 2010




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
λουρί είναι και σπάει....

ΜΕΤΑ???

έχεις σκύλο με τάσεις ακατάλληλες για πολύ κόσμο?
ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ.

μου έχει τύχει και σε άλλες εκθέσεις να περνάς λίγο πιό κοντά απο ένα σκύλο και αυτός να κάνει "μαρς" αλλά τα αφεντικά τον είχαν με το λουρί τυλιγμένο στο χέρι και με περιθώρια μηδενικά...αν και πάλι θα ήταν καλύτερα να τον είχαν κάπου πιό απομερα αλλά τέλοσπάντων

οπωσδήποτε το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι και αφού οι όμιλοι δεν τιμωρούν ,γιατί και οι εκθέτες να φροντίσουν???
αλλά λίγος φόβος έστω για κάποιες άσχημες εξελίξεις?

ισχύει εδώ η ευθανασία του σκύλου που δάγκωσε?νομικά εννοώ?
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
κατι ξερω που βαριεμαι πλεον να γραφω οτιδηποτε....καλη συνεχεια.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η φυλή δεν μπορεί να είναι αρνάκι!
Αν είναι αρνάκι δεν θα είναι ποιμενικός καυκάσου!Ή οποιαδήποτε άλλη φυλή με αντίστοιχο χαρακτήρα!
Το ζήτημα είναι οι εκθέτες να φροντίζουν να ελέγχουν τα σκυλιά τους για την ασφάλεια των σκύλων αλλά και των επισκεπτών!
 


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Η φυλή δεν μπορεί να είναι αρνάκι!
Αν είναι αρνάκι δεν θα είναι ποιμενικός καυκάσου!Ή οποιαδήποτε άλλη φυλή με αντίστοιχο χαρακτήρα!
Το ζήτημα είναι οι εκθέτες να φροντίζουν να ελέγχουν τα σκυλιά τους για την ασφάλεια των σκύλων αλλά και των επισκεπτών!
Συμφωνω 100% σε αυτο που λες φοιβο και ακριβως γι αυτο το λογο τετοιες ρατσες θελουν εξτρα προσοχη
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα ακόμα και τα αρνάκια θέλουν επιμέλεια σε έναν χώρο με πολύ κόσμο που έχει έρθει ώς επισκέπτης....θα χέσουν τον τόπο...θα φάνε τα λουλούδια κλπκλπκλπ
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
μου έχει τύχει και σε άλλες εκθέσεις να περνάς λίγο πιό κοντά απο ένα σκύλο και αυτός να κάνει "μαρς" αλλά τα αφεντικά τον είχαν με το λουρί τυλιγμένο στο χέρι και με περιθώρια μηδενικά...αν και πάλι θα ήταν καλύτερα να τον είχαν κάπου πιό απομερα αλλά τέλοσπάντων
Κι εμένα μου έχει τύχει αυτό... θα πω εδώ ότι είπα κι εκεί, στην έκθεση στον ιδιοκτήτη:
"Πσσστ! Φίμωτρο."
"Τι;;" μου κάνει.
"Φίμωτρο. Το ξέρεις τι είναι; Για σένα εφευρέθηκε. Βάλε του ένα πριν βρεις τον μπελά σου".

Η βλακεία αυτών των ιδιοκτητών (και ΠΟΛΛΩΝ ανθρώπων γενικώς) είναι πως νομίζουν πως ο σκύλος είναι "εργασιακός" όταν κάνει τέτοιες βλακείες (ορμάει χωρίς καμία απειλή). Τίποτα δεν θα μπορούσε να είναι πιο μακριά από την αλήθεια ΟΤΙ φυλή να είναι το ζώο.

Η αλήθεια είναι πως δεν δείχνει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ αυτή η συμπεριφορά για τον σκύλο (εκτός ίσως ότι χρειάζεται βοήθεια).
Λέει ΠΟΛΛΑ μόνο για τον ιδιοκήτη (ο σκύλος ίσως είναι φλώρος τελείως κι ανασφαλής -ή καλός αλλά μη κοινωνικοποιημένος και γι' αυτό να φοβάται ότι περνάει).

Πιστεύω πως ο κάθε ιδιοκτήτης καθαρόαιμου πρέπει να κάνει ότι μπορεί να μην ντροπιάζει τη φυλή, να μην χαλάει τη φίμη της.
Σε έκθεση ακόμη περισσότερο, καθώς έρχεται κοινό για να μάθει τι εστί καθαρόαιμο "τάδε".

Γαλάζιο, κι εγώ κατά καιρούς βαριέμαι κι εξαφανίζομαι. Αυτή η συζήτηση μου θύμισε το γιατί....
Τελικά συμφωνούμε σε κάτι!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ο σκυλος ηταν δεμενος, τι δουλεια εχουν τα παιδια να πλησιαζουν σε δεμενους μονους σκυλους και μαλιστα τετοιας φυλης? οπως οι σκυλοι θελουν επιτηρηση , θελουν και τα παιδια.
Eγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

και μοιάζει λίγο σαν το παράδειγμα στην πίστα που ένας οδηγός βγήκε από τον δρόμο καθώς έστριβε και σκότωσε ένα παιδάκι μέσα στον χώρο της πίστας.
Κατηγόρησαν τον οδηγό ενώ θα έπρεπε εφόσον βρίσκονται σε χώρο πίστας να κατηγορήσουν τον κριτή της πίστας ο οποιος επέτρεψε την παρουσία ανθρώπων σε επικίνδυνο για αυτούς σημείο στο οποιο σύμφωνα με κανονισμούς της πίστας απαγορευόταν να βρίσκονταν στο συγκεκριμένο σημείο.

Επίσης οι ίδιοι οι γονείς έπρεπε να μεριμνήσουν για την ασφάλεια τους και να ρωτήσουν σε ποιο σημείο της πίστας επιτρέπεται να παρακολουθούν τον αγώνα.


Και άλλο ένα παράδειγμα..ήμουν στο δρόμο με τον σκύλο μου και ένας υπερ φιλόζωος γονιός με το πεντάχρονο παιδάκι του άφησε το παιδάκι του να χαϊδέψει τον σκύλο μου και σε κλάσματα δευτερολέπτου το παιδάκι έβαλε το χέρι του μέσα στο στόμα του σκύλου μου.
Αν ο δικός μου σκύλος τον δάγκωνε δεν θα έφταιγε ο σκύλος μου αλλά ο ιδιοκτητης που δεν με ρώτησε και δεν προστάτεψε το παιδί του μαθαίνοντας το πως να χαιρετάει έναν σκύλο και τι να κάνει και τι όχι.


Καλό θα ήταν σκυλιά επιθετικά να βρίσκονται στα crate.., παρόλα αυτά δεν έχει κανένα δικαίωμα παιδάκι να πλησιάζει ένα δεμένο σκύλο.
Αν ο σκύλος έφευγε από το λουρί φυσικά όλη την ευθύνη θα την είχαν ο ιδιοκτήτης και οι διοργανωτές, αλλά το παιδάκι αν έφευγε από τα μάτια των γονιών του πέρα από να δαγκωθεί από κάποιο σκυλί θα μπορούσε να είχε πάθει πάρα πολλά ακόμα επιζήμια για αυτό.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Εγώ δεν κατάλαβα πως το πλησίασαν παιδιά τον Καύκασο. Κατάλαβα πως θα τα δάγκωνε ΑΝ πλησίαζαν.
Προφανώς δεν πλησίασαν πολύ. Ευτυχώς.

Προφανώς θεωρώ ανεύθυνο να αμολάς παιδιά να τρέχουν/παίζουν σε έκθεση σκύλων, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως ο ιδιοκτήτης του Καυκάσιου ήταν ανεγκέφαλος κι έπρεπε να τον διώξουν από τον χώρο, γιατί είχε αδικαιολόγητα επιθετικό σκύλο χωρίς φίμωτρο και χωρίς να τον επιτηρεί.

Κάποια στιγμή πρέπει να άλλαξουν τα πράγματα (οι βλάκες κι οι αλήτες τουλάχιστον να φοβούνται τις συνέπειες!!!!). ΙΔΑΝΙΚΟ θα ήταν να ξεκινούσε η αλλαγή από τους γονείς. Να σταματήσουν να μεγαλώνουν κακομαθημένα παιδιά που δεν ωριμάζουν ποτέ και γίνονται ανεύθυνοι ενήλικες που δεν σκέφτονται ποτέ τις συνέπειες των πράξεών τους.

Αν όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ συνέπειες για τους ενήλικους βλάκες, τι ελπίδα να έχω;
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Nαι φυσικά ..για κλοτσιές ήταν και αυτός με δεδομένο πως δεν πρόσεχε τον επιθετικό σκύλο του.

Νομίζω πως είναι ισάξιο αίσχος..

και ο ασυνείδητος που αφήνει τα παιδιά ανεξέλεκτα..

Αλλά και ο ιδιοκτήτης που φέρνει τον επιθετικό σκύλο του χωρίς να τον έχει διπλα του κάθε λεπτό απομονωμένο και με ασφάλεια πως δεν θα του φύγει..


και τις δυο κατηγοριες τις θεωρώ εγκληματικές.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαμία για αυτό δεν έπρεπε να επιτρεπόταν εξαρχής.

Αν όμως δάγκωνε ένα σκυλί δεμένο ένα παιδί, πρώτα την ευθύνη την είχαν οι διοργανωτές και οι γονείς και μετά ο ιδιοκτήτη εφόσον το είχε δεμένο και περιορισμένο.

Σε κάθε περίπτωση και οι τρεις είναι φταίχτες.
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
Καταρχην αυτο που λες θα ισχυε εαν καποιο παιδακι εμπαινε μεσα σε καποιον στιβο. Ετσι οπως περιγραφονται τα πραγματα υπηρχε καποιο σκυλι στο γενικοτερο χωρο της εκθεσης δεμενο και αφυλακτο. Δε θελω να δικαιολογησω τους γονεις που εννοειται θα επρεπε να προσεχουν το παιδι τους αλλα και αυτο με τα παρατημενα σκυλια δεμενα στις εκθεσεις ιδιαιτερα οταν προκειται για καποιες φυλες ειναι ανεπιτρεπτο και επικινδυνο.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καταρχην αυτο που λες θα ισχυε εαν καποιο παιδακι εμπαινε μεσα σε καποιον στιβο
.

Kαταρχήν εγώ τα έγραψα αυτά με δεδομένο (αυτό κατάλαβα) πως ένα παιδάκι πλησίασε ένα δεμένο σκύλο και όχι πως ο ιδιοκτήτης το είχε χωρίς φίμωτρο και χωρίς να το προσέχει.

Από εκεί και πέρα το παράδειγμα μου δεν έχει να κάνει με το να έμπαιναν στον στίβο..γιατί από την στιγμή που σε μια έκθεση είναι παντού σκυλιά, φροντίζουμε τα παιδιά μας να τα έχουμε δίπλα μας.

Πόσες φορές έχω ακούσει από φίλους (έμπειρους από σκυλιά) σε έκθεση που απλά πήγαν να χαϊδέψουν το σκυλί και εκείνο αγρίεψε.

Όσο έχουμε να κάνουμε με ζώα που βιώνουν εκείνη την ώρα ένα στρεσογόνο για αυτά χρονικό διάστημα οφείλουμε να σεβόμαστε τόσο το ζώο που σε κάποια δεδομένη στιγμή έχουμε μπροστά μας, όσο και τα υπόλοιπα ζώα που συνυπάρχουν.

Και όχι να βάζουμε ή να αφήνουμε τα παιδάκια μας να πηγαίνουν και να πασπατεύουν όποιο ζώο βρούνε..δεν είναι τσίρκο.

Το ότι ο τύπος πήγε ένα επιθετικό σκυλί χωρίς να το προσέχει και χωρίς φίμωτρο..είναι καθαρά ευθύνη των διοργανωτών..γιατί όπως είπε και η ζιβάγκο τα μυαλά σε μεγάλη ηλικία δεν αλλάζουν.

Από εδώ και πέρα τι κάνουμε..και ας ξεκινήσουμε με τα παιδιά μας.

Και ας σεβόμαστε τον χώρο που βρισκόμαστε και τον σκοπό αυτού.
 
Last edited:


kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
κανγκο δε διαφωνω καθολου μαζι σου αλλα αυτο το φινομενο με δεμενα παρατημενα καυκασια
η κεντρικης ασιας ειναι πολυ συχνο στις εκθεσεις
 


kiara

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2008
372
1
θεσσαλονικη
Μια χαρά ήταν η έκθεση δεν είπε κάνεις το αντίθετο αν εξερέσεις τον ήλιο.
Εγω είπα τις εντυπώσεις μου και αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.
Τα παίδια δεν πλησίαζαν το σκύλο για να τον χαιδεψουν άπλα περνούσαν απο κοντά παίζοντας όπως και απο πολλά άλλα σκύλια.
Και όταν τον πήρε άπο κει και περπατούσαν τον κρατούσε τοσό σφιχτά και όταν περνούσε κανένα από δίπλα τον κολούσε πάνω του και έμπενε μπροστά του
Αν ο σκύλος ήθελε άνετα τον έκανε καροτσάκι.

Καμία φωτογραφία δεν θα δούμε?
 




asli

Well-Known Member
8 Φεβρουαρίου 2008
557
1
47
Θεσ/νικη-Αγ.Τριαδα
aslihan.gr
Πολλα τσομπανόσκυλα ειναι "ακοινώνητα" αυτο δεν λεει κατι....Οπως επίσης αρκετα σκυλια εχουν πρόβλημα με τα μικρα παιδια ,σε αυτο δεν ευθύνονται παντα τα ζωα .
Ολοι ξερουμε ποσο ενοχλητικά ειναι τα μικρα παιδια απέναντι στα σκυλια .
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Πολλα τσομπανόσκυλα ειναι "ακοινώνητα" αυτο δεν λεει κατι....Οπως επίσης αρκετα σκυλια εχουν πρόβλημα με τα μικρα παιδια ,σε αυτο δεν ευθύνονται παντα τα ζωα .
Σίγουρα. Αυτοί οι σκύλοι όμως δεν έχουν θέση σε έκθεση σκύλων.
Μια χαρά δουλεύουν οι κοινωνικοποιημένοι Καύκασιοι. Μάλιστα, ο συγκεκριμένος σκύλος ενδέχεται να είναι χάλια στη δουλειά (δεν μπορούμε να ξέρουμε -το μόνο που ξέρουμε είναι πως το αφεντικό του είναι βλάκας).

Αν τους "πιέζουν" οι κανονισμοί, ίσως φροντίσουν οι ιδιοκτήτες να κοινωνικοποιούν καλύτερα τα ζώα τους, ή/και να τα εκπαιδεύουν.
Όπως και να έχει, δεν έχουν δικαίωμα να βάζουν το κοινό σε κίνδυνο.

Το ότι ένας σκύλος είναι φύλακας ΔΕΝ σημαίνει πως πρέπει να δικαιολογούμε τέτοιες συμπεριφορές. Υποτιμάμε τους σκύλους έτσι.

Λέμε, ξαναλέμε τα ίδια πράγματα....