Εκπαίδευση για κυναθλήματα, IPO, κ.λ.π.




kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Tara..!
σαν γατακια που ειμαστε ακομα :p, ασπαζομαι την δευτερη σου αποψη..
και ελπιζω να παραμεινω σε αυτη..
οχι οτι φορες.. φορες πορωσης ή απογοητευσης.. δεν μου περανει απο το μυαλο και η πρωτη.. ομως επιστρεφουν τα μυαλα μου παιρνω αγκαλια την μικρη και χαλαλι ολα τα παγκοσμια!
 


kyriakos91

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2011
1.237
0
Νίκαια
Ταρα και εγω βλεπω το ιπο οπως και εσυ.Δεν με ενδιαφερουν οι διακρισεις ουτε μου αρεσει να βλεπω τον σκυλο ως αντικειμενο το οποιο ικανοποιει το hobby μου και μετα το βαζω στο κλουβι μεχρι την επομενη προπονηση...Πιστευω οτι οσοι ειναι της πρωτης σχολης χανουν το νοημα στο βωμο του ανταγωνισμου,της διακρισης και του αποτελεσματος!Οποτε αν ασχολιομουν θα το εκανα για τον μικρο...Σαν τον πατερα που πηγαινει το παιδι του να κανει ενα αθλημα χωρις να το πιεζει και να το στρεσαρει για να εχει επιδοσεις..Απλα για να περασει καλα.Δεν ξερω ομως ποσοι εκπαιδευτες ειναι διαθετημενοι να δουλεψουν με τετοιους ανθρωπους..Οπως και να χει τα αποτελσματα ανεβαζουν την φημη σου οποτε αυξανουν και τους πελατες σου...
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
...@Παναγιώτη αν θέλεις να ασχοληθείς με την φύλαξη δεν μπορείς να κάνεις ιπο...
Επειδή την Δάφνη τη βλέπω λίγο "κότα" όσον αφορά την φύλαξη και επειδή μου άρεσε το ΙΠΟ αν έχω να επιλέξω θα προτιμήσω το δεύτερο. Πιστεύω πως και για εκείνη θα είναι καλύτερα.
 


zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
Αντίληψη δεύτερη…..( είναι αυτή που ασπάζομαι εγώ και η μειοψηφία αυτών που ασχολούνται σοβαρά με το άθλημα...:))
Έχω έναν σκύλο και θέλω να συνεχίσω να τον έχω …
Η φυλή μου ανήκει στις εργασιακές φυλές…..
Ο σκύλος μου κάνοντας σπορ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΤΑΙ…. αποκτά ενδιαφέροντα, αυτοπεποίθηση, υπακοή, αναδεικνύει τα ένστικτά του και τις αρετές της φυλής του …..
Η σχέση μου μαζί του βελτιώνεται, γίνεται ουσιαστικότερη και ποιοτικότερη….
Εγώ δεν αλλάζω φυλή προκειμένου να πάω στο παγκόσμιο…γιατί λατρεύω την φυλή και τον συγκεκριμένο σκύλο ….
και γιατί το ΙΠΟ το παίρνει ο συγκεκριμένος σκύλος και όχι εγώ…..

και στις δύο περιπτώσεις η σοβαρότητα και η υπευθυνότητα εκ μέρους του ιδιοκτήτη του σκύλου είναι ανάγκη πρώτης γραμμής…..!
+10000000 mrs TARA εκτος απο την προτελευταια προταση.μαζι αγωνιζομαστε μαζι το παιρνουμε το ιπο.(ομαδα)
ευτυχως που υπαρχει και το ιπο v η το Schutzhund A και δεν χρειαζετε η ιχνηλασια:D.
αν και τωρα μπορεις να δωσεις οποιο απο τα 3 θες(υπακοη,ιχνηλασια,επιθεσεις)μονο του!!!πολυ καλο.
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
;;;;;

Δηλαδή δίνουμε Schutzhund A:
1. μόνο επιθέσεις ή
2.μόνο υπακοή ή
3. μόνο ιχνηλασία

;;;
 




zouzounos

Well-Known Member
19 Ιανουαρίου 2009
1.954
317
;;;;;

Δηλαδή δίνουμε Schutzhund A:
1. μόνο επιθέσεις ή
2.μόνο υπακοή ή
3. μόνο ιχνηλασία

;;;
το Schutzhund A ειναι υπακοη,επιθεσεις.
οπως και στο ιπο V,κανενα απο τα 2 δεν εχει ιχνηλασια.


Μπορεις να δωσεις μονο ιχνηλασια μονο υπακοη(με απορτ και τα λοιπα)μονο επιθεσεις.
στο βιβλιαριο θα γραφει μονο την εξεταση που εχεις δωσει,ακομα δεν ξερω πως συμβολιζεται η καθε μια απο τις 3
παρακατω δεν σου λεω αμα δεν ερθεις για καφε ;)
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
2. Μπορούν όλα τα ΓΠ να γίνουν εργασιακά;

(τα γερμανικά ποιμενικά είναι εργασιακά σκυλιά)
δεν νομιζω τακη ,δεν νομιζω. για αυτο υπαρχουν τα εργασιακα και τα εκθεσιακα και ολα τα εργασιακα μιας τοκετοομαδας δεν δουλεουν.

αν θες να το περασεις μονο σου θα χρειαστεις μια συνδρομη σε ενα club [κανα 100ρι εαν το πανε με τον μηνα (εκτος του καματερου που ειναι σε αλλο concept τα παιδια) η κανα 10ρικο η καθε φορα που πας, συν την μερα του δαγκωματος 5-10 ευρω στον ερεθιστη.

τωρα εαν θες να το στειλεις καπου, υπαρχει η γουγκοσλαβια οπου στα στελνουν σπιτι σου τα πιστοποιητικα με κανα 600ρι ευρω, υπαρχει η ιταλια που θελουν κανα μηνα και κανα 800ρι ευρω και η ελλαδα που θελουν τουλαχιστον 3 μηνες (εαν η τιμη ειναι φιξ, εαν ειναι με τον μηνα 12 μηνες τουλαχιστον) υπολογιζε κανα 600ρι τον μηνα.

σε ολα αυτα πρεπει να βαλει τις βενζινες σου και τον χρονο σου και τα ξυπνηματα 6 ωρα σαββατα κυριακες για να εισαι στο χωραφι να κανεις ιχνηλασιες. σε καποια μαγαζια μπορει μετα να χρειαστεις και ψυχολογικη υποστηριξη ειδικα εαν θεωρεις οτι εχεις βρει τον θεο της εκπαιδευσης στην ελλαδα και οπου αλλου πας θα σου χαλασουν το σκυλι(ισως και καποιους μωλοπες εννιοτε).

(ολα τα παραπανω αφορουν πραγματικες καταστασεις και δεν τα εχω βγαλει απο το μυαλο μου)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
δεν νομιζω τακη ,δεν νομιζω. για αυτο υπαρχουν τα εργασιακα και τα εκθεσιακα και ολα τα εργασιακα μιας τοκετοομαδας δεν δουλεουν.
Εγώ Τάκη μιλάω για γερμανικούς ποιμενικούς που έτσι και αλλιώς είναι σκυλιά εργασίας .

Δεν μιλάω για εμπορικά προϊόντα.
Δεν χρειάζομαι πληροφόρηση , γνωρίζω όλα όσα χρειάζεται για να περνώ καλά με τα σκυλιά μου .
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
εκτος απο την προτελευταια προταση.μαζι αγωνιζομαστε μαζι το παιρνουμε το ιπο.(ομαδα)
έχεις δίκιο....το ιπο τα παίρνεις μαζί με τον σκύλο σου και με την βοήθεια της ομάδας σου...
απλά ανέφερα μια σκέψη μου, που προέκυψε μέσα σε απο συζήτηση με φίλη, που ενώ ο σκύλος της μπορεί να πάρει ένα αξιοπρεπές ΙΠΟ σκέφτεται έντονα την πιθανότητα να αλλάξει φυλή παίρνοντας μαλινουά και αφήνοντας την δουλειά που ήδη έχει κάνει .....

για την ακρίβεια της είπα.....:)
''οφείλεις να παλέψεις για τον σκύλο σου, αυτός ήδη έχει προσπαθήσει αρκετά.....και ένα ΙΠΟ1 εκείνος αξίζει να το πάρει...''
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
έχεις δίκιο....το ιπο τα παίρνεις μαζί με τον σκύλο σου και με την βοήθεια της ομάδας σου...
απλά ανέφερα μια σκέψη μου, που προέκυψε μέσα σε απο συζήτηση με φίλη, που ενώ ο σκύλος της μπορεί να πάρει ένα αξιοπρεπές ΙΠΟ σκέφτεται έντονα την πιθανότητα να αλλάξει φυλή παίρνοντας μαλινουά και αφήνοντας την δουλειά που ήδη έχει κάνει .....

για την ακρίβεια της είπα.....:)
''οφείλεις να παλέψεις για τον σκύλο σου, αυτός ήδη έχει προσπαθήσει αρκετά.....και ένα ΙΠΟ1 εκείνος αξίζει να το πάρει...''
σε αυτη την περιπτωση αγαπητη, το ιπο το θελει για την ιδια.. χανει την χαρα της συνεργασιας, προσπαθειας και ολων αυτων των συναισθηματων που μπορει να μοιραστει ενας ιδιοκτητης με το σκυλο του.
Αλλιως ναι, μπορεις να παρεις ενα υπερσκυλο και να πας πιο χαλαρα (δεν ξερω.. ετσι τα βλεπω).
Βασικα εξαρταται τι πορωση εχεις για διακρισεις και βραβεια....
αλλα προσωπικα την διαδρομη ενος ταξιδιου την απολαμβανω πολυ!
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Εγώ Τάκη μιλάω για γερμανικούς ποιμενικούς που έτσι και αλλιώς είναι σκυλιά εργασίας .

Δεν μιλάω για εμπορικά προϊόντα.
Δεν χρειάζομαι πληροφόρηση , γνωρίζω όλα όσα χρειάζεται για να περνώ καλά με τα σκυλιά μου .
οι Γ.Π ηταν σκυλια εργασιας........... καποια παραμενουν ακομα.
δεν το πολυκαταλαβα αυτο με τα εμπορικα προϊοντα και σου ευχομαι να περνας παντα καλα με τα σκυλια σου :confused:
 












sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ε...χαβαλέ κάνω ότι τα φαινόμενα απατούν...
Κάθεται τόσο γλυκά στον καναπέ...
Αλλά κούνια που σε κούναγε!