Εκπαίδευση για κυναθλήματα, IPO, κ.λ.π.


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Γιατι να σου σπασει τα @@ ;

Αυτο που διακρινω , ειναι ατομα χωρις εμπειρια απο αθληματα να λενε πολλα που δεν ισχυουν .

Ενημερωτικα λοιπον

* Ενας εργασιακος σκυλος δεν ειναι " ακροτητα "

* Το ιπο δεν ειναι κατι ακραιο για τον σκυλο

* Το ιπο δεν χρειαζεται πολλες διορθωσεις για να γινει .

* Οι περισσοτερες διορθωσεις που στα ματια καποιου απο την απεξω φαινονται διορθωσεις δεν ειναι διορθωσεις .

* Δεν χρειαζεται ο σκυλος να ειναι " κεννελ - στοιβος - κεννελ " για να εχει το καλυτερο αποτελεσμα η εκπαιδευση .

* Καποιος που του αρεσει να ασχολειται με αυτου του τυπου τα σπορ προφανως βρισκει ωραιο τον χαρακτηρα αυτων των σκυλιων που κανουν καλυτερα αυτα τα σπορ , αξιζουν και τα μαλινουα και τα γκρι γερμανικα αγαπη και ισως αυτος να ειναι ο λογος που τα εχουν οι ιδιοκτητες τους και οχι απλα τα αποτελεσματα στους αγωνες .

* Οσοι εχουν εργασιακο σκυλο δεν εχουν στρατιωτη με κατεστραμενη προσωπικοτητα που φοβαται το αφεντικο του

* Ολες οι φυλες μπορουν να κανουν ιπο και σχεδον ολα τα σκυλια .

* Η ιχνηλασια δεν χρειαζεται να γινεται τα ξημερωματα .

* Δεν χρειαζεται να εκπαιδευεις τον σκυλο σου ολη μερα ουτε καθε μερα , ουτε να τον εχεις συνεχως σε υπακοη , αντιθετως περισσοτερο πρεπει να παιζεις μαζι του και να του φερεσαι σαν σε φυσιολογικο σκυλι , που ειναι .

Τις ιδιες βλακειες πιστευα και εγω καποτε .
Ο JohnK τελικα ειχε δικιο οταν ελεγε οτι κατα πασα πιθανοτητα θα αναιρουσα αυτα που ελεγα τοτε .
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
* Δεν χρειαζεται ο σκυλος να ειναι " κεννελ - στοιβος - κεννελ " για να εχει το καλυτερο αποτελεσμα η εκπαιδευση .
Δηλαδή ένα σκυλί "κακομαθημένο" που κοιμάται δίπλα στο τζάκι (που λέει ο λόγος... δεν έχω τζάκι) μπορεί να κάνει ιπο;
...και επειδη δεν γνωρίζω από που βγαίνει επιτέλους αυτό το "ιπο" σαν λέξη;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
απόλυτα ναι.....αν κοιμάσαι και εσύ δίπλα στο τζάκι...;)

βασική προϋπόθεση για να πάει καλά ο σκύλος στο άθλημα είναι να υπάρχει ποιοτική και πολύ στενή σχέση του κυναγωγού με τον σκύλο του ....


* ιχνηλασία τα .....ξημερώματα; τι είναι αυτό;:rolleyes:
 




6 Νοεμβρίου 2012
23
0
Αυλωνα Αττικης
Καλημερα!
Αυτα ειναι καποια βιντεακια απο σκυλους ειτε ημιαιμους ( π.χ Tery ) ειτε καθαροαιμους χωρις χαρτια που δουλευουν στο club μας με μονο σκοπο την ευχαριστηση ιδιοκτητη και σκυλου.....

Τα δυο πρωτα βιντεο ειναι απο επισημες εξετασεις....

[video=youtube;v=i5M0p7_1UWU]http://www.youtube.com/watch?v=v=i5M0p7_1UWU[/video]

[video=youtube;BMMErIdrYY4]http://www.youtube.com/watch?v=BMMErIdrYY4[/video]



[video=youtube;ZHeWwZSpYOQ]http://www.youtube.com/watch?v=ZHeWwZSpYOQ[/video]


ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ δεν εχει στο σπορ αν εχετε χαρτια η αν ξεκινησετε γρηγορα η αργα γιατι το αποτελεσμα εχει πολυ λιγοτερη σημασια απο την διαδρομη ;)
 
Last edited by a moderator:


6 Νοεμβρίου 2012
23
0
Αυλωνα Αττικης
Καλημερα!
Αυτα ειναι καποια βιντεακια απο σκυλους ειτε ημιαιμους ( π.χ Tery ) ειτε καθαροαιμους χωρις χαρτια που δουλευουν στο club μας με μονο σκοπο την ευχαριστηση ιδιοκτητη και σκυλου.....
Τα δυο πρωτα βιντεο ειναι απο επισημες εξετασεις....
tery with dimitri BH!!! - YouTube
ΕΕΙΠ Sam with George - YouTube
Apostolis with Naldo training in Hudesport Club!!! - YouTube
ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ δεν εχει στο σπορ αν εχετε χαρτια η αν ξεκινησετε γρηγορα η αργα γιατι το αποτελεσμα εχει πολυ λιγοτερη σημασια απο την διαδρομη ;)
Υ.Σ
Τα δυο πρωτα σκυλια που δινουν εξετασεις ξεκινισαν να δουλευουν για σπορ σε ηλικια 12 μηνων και αφου ειχαν ερθει στην σχολη μου για απλη βασικη υπακοη 6 μηνων.... και ζουν μεσα στο σπιτι ( χωρεις τζακι :D ) και η sam ερχεται οπως και ο naldo απο την πατρα μονο Π.Σ.Κ στο club......
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Σούπερ τα videάκια!

Να σε ρωτήσω κάτι που το έχω απορία και αν θες απαντάς: πώς κάνεις το σκύλο να κλειδώνει το βλέμα του και να συγκεντρώνεται πάνω σου; Με απλή λεκτική επιβράβευση μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Χρησιμοποιείτε κάποια λιχουδιά ή παιχνίδι και έτσι ο σκύλος λοκάρει;

Μη μας βάζεις σε σκέψεις, κι εμείς Πάτρα είμαστε :D.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Να σε ρωτήσω κάτι που το έχω απορία και αν θες απαντάς: πώς κάνεις το σκύλο να κλειδώνει το βλέμα του και να συγκεντρώνεται πάνω σου; Με απλή λεκτική επιβράβευση μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Χρησιμοποιείτε κάποια λιχουδιά ή παιχνίδι και έτσι ο σκύλος λοκάρει;
δες κι εδώ αν δεν σου απαντήσει :)

http://www.tarheelcanine.com/wp-content/uploads/2011/10/AttentionTrainingHeeling.pdf
 




6 Νοεμβρίου 2012
23
0
Αυλωνα Αττικης
Σούπερ τα videάκια!

Να σε ρωτήσω κάτι που το έχω απορία και αν θες απαντάς: πώς κάνεις το σκύλο να κλειδώνει το βλέμα του και να συγκεντρώνεται πάνω σου; Με απλή λεκτική επιβράβευση μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Χρησιμοποιείτε κάποια λιχουδιά ή παιχνίδι και έτσι ο σκύλος λοκάρει;

Μη μας βάζεις σε σκέψεις, κι εμείς Πάτρα είμαστε :D.
Αυτο γινεται ειτε με λιχουδια εγω χρησημοποιω λουκανικο... η με παιχνιδι μπαλακια λουκανικακι...... στα λεω απλα αλλα θελει υπομονη και δουλεια ;)
 


fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Θενκς! Είμαι σίγουρος ότι θέλει πολύ δουλειά και υπομονή :). Μπράβο σας!

Υ.Γ. Λουκάνικο χωριάτικο ή φρανκφούρτης; Φαντάζομαι σε ΕΠ χρησιμοποιείς χωριάτικο, ενώ σε ΓΠ φρανκφούρτης :).
 




kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Τις ιδιες βλακειες πιστευα και εγω καποτε .
Ο JohnK τελικα ειχε δικιο οταν ελεγε οτι κατα πασα πιθανοτητα θα αναιρουσα αυτα που ελεγα τοτε .
δείγμα μεγάλου αντρός :) και δεν είναι μπηχτή για την ηλικία του JohnK :lol: