Εκπαιδευση για φυλακα


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα!

Η εκπαίδευση στην προστασία είναι ένα αρκετά μεγάλο και αρκετά παρεξηγημένο ζήτημα. Καταρχήν θα πρέπει ο καθένας που ενδιαφέρεται για τέτοια εκπαίδευση να κάτσει να σκεφτεί τι εννοεί όταν λέει φύλακας. Φύλακας είναι ο σκύλος που θα γαυγίσει όταν κάποιος πλησιάσει την πόρτα? Φύλακας είναι ο σκύλος που θα βγει μπροστά στον κακοποιό και θα δείξει δόντια? Φύλακας είναι και ο σκύλος ο οποίος ξέρει ότι δαγκώνοντας μπορεί να καταστείλει. Πόσοι άνθρωποι χρειάζονται πραγματικά την πρώτη η την δεύτερη περίπτωση και πόσοι πραγματικά την Τρίτη? Κατά την γνώμη μου την πρώτη και την δεύτερη την χρειάζονται στις μέρες μας πολλοί!!!!!!

Ακόμη, όσον αφορά την κοινωνικοποίηση, σαφέστατα και ένας σκύλος φύλακας θα πρέπει να έχει κοινωνικοποιηθεί σωστά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα τρέχει για χάδια σε όποιον δει. Χρειάζεται εργασιακή κοινωνικοποίηση που έχει αρκετές διαφορές από την κοινωνικοποίηση ενός σκύλου pet.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Τονιζω οτι εαν δεν εχει εκπαιδευτει σε σεναρια προστασιας ο σκυλος IPO θα κοιτα τον κλεφτη οπως η αγελαδα το τρενο.
Εγώ ξέρω ότι όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος, συμπεριλαμβανομένης και της παρούσης.

Το τι θα κάνει ο κάθε σκύλος είναι πέρα και πάνω απ' όλα θέμα χαρακτήρα.

Από εκεί και πέρα, όχι, δε νοιώθω ότι απειλείται η ζωή μου και θέλω το superdog για φύλακα. Σιγά μη βάλουν εμένα τον πολυ-δισεκατομμυριούχο στο μάτι τόσο πολύ...

Ξαναλέω όμως: Υπάρχουν πολλές μέθοδοι να βγει off ακόμα και ο πιο εκπαιδευμένος σκύλος. ;)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.817
5.047
patra
grdane.blogspot.com
Εγώ ξέρω ότι όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος, συμπεριλαμβανομένης και της παρούσης.

Το τι θα κάνει ο κάθε σκύλος είναι πέρα και πάνω απ' όλα θέμα χαρακτήρα.

Από εκεί και πέρα, όχι, δε νοιώθω ότι απειλείται η ζωή μου και θέλω το superdog για φύλακα. Σιγά μη βάλουν εμένα τον πολυ-δισεκατομμυριούχο στο μάτι τόσο πολύ...

Ξαναλέω όμως: Υπάρχουν πολλές μέθοδοι να βγει off ακόμα και ο πιο εκπαιδευμένος σκύλος. ;)
τώρα μαλιστα σωστά μιλησες.... κι επειδή δεν θέλω να παθουν τιποτα τα σκυλια μου.... μακαρι οταν κι αν με βαλουν στο ματι να μην ορμησουν αλλά να κρυφτουν στην ταρατσα...;)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Γυριζοντας σημερα σπιτι με το Diego περασα απο ενα περιπτερο που πριν 4 μηνες ειχαν αποκτησει ενα κουταβι θηλυκο πιτ. Λεω λοιπον στην κυρια στο περιπτερο τι κανει η μικρη? μεγαλωσε? (την ακουγα να γαυγιζει απο πισω) και μου απανταει ναι εχει φτασει 11 μηνων .. της λεω.. μπορουμε να ερθουμε στο πλαι να τη δουμε? και μου απανταει.. Οχι ειναι αγρια δεν πρεπει να βλεπει κανεναν την εκπαιδευω για φυλακα (με υφος χιλιων καδιναλιων)! Μονη σας της λέω.. Ναι μου απανταει θελω να μην πλησιαζει κανενας που δε τον ξερει..:cool: Τη βλεπω λοιπον απο μπροστα δεμενη με μια αλυσιδα να χτυπιεται και να γαυγιζει σαν τρελη:( Φευγοντας σκεφτομαι αν αυτο το σκυλι λυθει καταλαθος μια μερα θα ειναι δημοσιος κινδυνος ..
Εκπαιδευση φυλαξης-σωματοφυλακης-ασφαλειας μονο απο επαγγελματιες και πολυ καλα τσεκαρισμενους :D
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Α ναι, ετσι εκπαιδευσε ο γειτονας μου την σκυλα του σε φυλαξη.
Της γαυγιζει η πινσερινα μου και η φύλαξ κλανει μεντες!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ο Diego την κοιτουσε απλα με απορια .. μαλλον σκεφτοταν "τι ουρλιαζει ετσι αυτο?":paja1::paja1::paja1:
 


mildecoy

Well-Known Member
14 Φεβρουαρίου 2009
294
3
Βγεθι, Κερατεα
Ποτέ δεν ξερεις πότε θα χρειαστει να ενεργησει ο σκυλος σου. Σιγουρα οτι κανεις πρεπει να προσαρμοζεται στις αναγκες σου και τιποτα περισσοτερο.Ο Εκπαιδευτης που διαλεγεις πρεπει να ειναι εμπειρος για να μπορεσει να προσαρμοσει αυτα που ζητας. Αλλιως γινονται ολα ανεξελεκτα. Ολοι οι "εκπαιδευτες" μπορουν να βαλουν ενα μανικι αλλα ποσοι μπορουν να το κρατησουν σωστα;Το βλεπετε πολλες φορες και στην TV. Παραδειγματα απειρα απο εκπαιδευτες.....
:):):):):)
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Αν και τον καλυτερο εκπαιδευτη να εχεις δεν μετραει αν δεν εχεις ιδεα απο σκυλια.
Και εχω κανει και μια διπιστωση κοντρα στους βαρεμενους που κλεινουν τα σκυλια για να γινουν αγρια,λοιπον δεν ειναι 100% αποδεδειγμενο ακομη αλλα ειναι μια θεωρια που στεκει(τουλαχιστο με τα δικα μου σκυλια)οσο πιο πολυ τα φερνω σε επαφη με κοσμο(βολτες στο κεντρο,φιλοι,χαδια,κ.τ.λ)τοσο πιο καχυποπτα γινονται,αυτο συμβαινει γιατι οταν ενα σκυλι περπαταει στο πεζοδρομιο 8-9 μηνων 50 κιλα μπουνταλας ακομη,και βλεπει οτι τον φοβουνται(ασχετα με το αν το δειχνουν η οχι ορισμενοι)παιρνει θαρρος,οταν καθομαστε και υπαρχουν φιλοι στο τραπεζι κανενα προβλημα,οσοι ομως ερχονται μετα,πρεπει να παρουν βιζα απο τον μικρο.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95