Εκτίμηση μεγέθους σκύλου;


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Ξέρει κανείς ποσο αξιόπιστη είναι η εκτίμηση μεγέθους ενός κουταβιού; Πριν 2-3 βδομάδες ο νέος μας μπόμπιρας είχε δει κτηνίατρο που τον εκτίμησε τότε στους 2,5 μήνες και 3,5 κιλά. Τώρα που έχει πάρει κανα κιλάκι ακόμη. Η αρχική εκτίμηση ήταν 10-15 κιλά στο τέλος. Ξέρει κανείς πόσο αξιόπιστη είναι; Από περιέργεια, δεν πάιζει κανένα ρόλο.
Φωτό θα βάλω κάποια στιγμή, όταν το κινητό μου μου ξαναμιλησει, τώρα μου κρατάει μούτρα!
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Αλλού να δεις: ή πρώτη εκτίμηση από τους κτηνιάτρους για τον Έντζο (3,5 κιλά 2 μηνών) ήταν ότι θα γίνει γύρω στα 35 κιλά και μεγαλόσωμος. Ο Έντζο είναι 20 κιλά και μεσαίος. Ένα άλλο κουτάβι που είχα βρει (0,5 κιλό 1 μήνα) μου είχαν πει ότι θα γίνει μικρόσωμος, το πολύ 6-8 κιλά. Πλέον είναι 13 κιλά και μεσαίος και είναι ακόμα 7 μηνών, έχει λίγο περιθώριο να μεγαλώσει. Όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως σαν να λες τον καφέ σε έναν ημίαιμο σκύλο...
 
  • Like
Reactions: Orilis


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Αλλού να δεις: ή πρώτη εκτίμηση από τους κτηνιάτρους για τον Έντζο (3,5 κιλά 2 μηνών) ήταν ότι θα γίνει γύρω στα 35 κιλά και μεγαλόσωμος. Ο Έντζο είναι 20 κιλά και μεσαίος. Ένα άλλο κουτάβι που είχα βρει (0,5 κιλό 1 μήνα) μου είχαν πει ότι θα γίνει μικρόσωμος, το πολύ 6-8 κιλά. Πλέον είναι 13 κιλά και μεσαίος και είναι ακόμα 7 μηνών, έχει λίγο περιθώριο να μεγαλώσει. Όπως καταλαβαίνεις είναι κάπως σαν να λες τον καφέ σε έναν ημίαιμο σκύλο...
Nαι έτσι φαντάζομαι κι εγώ. Λέω μπας και υπάρχει καμιά φόρμουλα του τύπου "το πολύ τόσο ή πάνω από τόσο". Μέχρι πότε μεγαλώνουν; Το τελευταίο κουτάβι το είχαμε μαζέψει κοντά 15 χρόνια πριν, και δεν θυμάμαι.
 




myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Ο Έντζο από τον έβδομο μήνα και μετά δεν πήρε και πολλά πράγματα... Νομίζω είχε σταματήσει να ψηλώνει πριν χρονίσει.... Αν δεν με απατά η μνήμη μου...:barefoot:
 


Kotzak

Well-Known Member
8 Μαϊου 2016
252
99
Κοιτάζοντας το βιβλιαριο είδα ότι σε μένα, στον 8ο περίπου ήταν 30 και από τότε πήρε αλλά 10. Δηλαδή εμπειρίκα πήρε αλλο 33% από το βάρος στον 8ο.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf