Εκτροφή και...


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
  1. Νομικά οι συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών δεν υπόκεινται στην υποχρέωση έκδοσης φορολογικών στοιχείων. Ισχύει το ίδιο ακριβώς με το να πουλήσω το κινητό, την κουζίνα, το ψυγείο ή τα έπιπλα μου σε κάποιον.
  2. Ο νόμος ορίζει ποιός είναι ερασιτέχνης εκτροφέας. Αντίστοιχοι ορισμοί υπάρχουν σε όλες τις χώρες της Ευρώπης και ούτε εκεί υπόκεινται σε υποχρέωση έκδοσης αποδείξεων.
  3. Στον εσωτερικό κανονισμό του ΚΟΕ όπως και σε ομίλους φυλής προβλέπεται επόπτης γέννας και έχουν γίνει έλεγχοι. Ίσως όχι τόσο συχνά όσο θα επιθυμούσαμε αλλά γίνονται.
  4. Όσον αφορά τον υπερτυπισμό και τις ακρότητες σε κάποιες φυλές, το θέμα απασχολεί την FCI η οποία έχει και ομάδα εξειδικευμένων κτηνιάτρων που ελέγχει και γνωμοδοτεί επί των προτύπων για θέματα υγείας Newsletter October 31st, 2013
  5. Υπάρχουν χώρες με πολύ αυστηρά συστήματα ελέγχου (Φινλανδία, Γερμανία) ή και με πολύ χαλαρά που μετακυλούν την ευθύνη στους εκτροφείς. Και στις δύο περιπτώσεις βλέπουμε σωστές και λάθος πρακτικές. Κάθε πολιτική έχει τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία της.
  6. Γιατί θεωρείς την εκτροφή εξ ορισμού επάγγελμα;
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Στο νομο του 2012 υπάρχει ορισμος του ερασιτεχνη, αλλά δεν βλέπω πουθενά να του δίνει το δικαιωμα να πουλήσει τα κουτάβια(δηλαδή να λαβει νομιμα χρηματα χωρίς αποδειξη) γιατί στο παραρτημα 5, υποχρεωτική δηλωση αγοράς ζωου, βλέπω οτι απαιτείται αδεια εκτροφής, άρα δεν αφορά τον ερασιτεχνη. Αν δεν έχω καταλάβει καλά το νομο, ζητώ συγγνωμη.
Για τα υπολοιπα θα επανελθω.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
O νόμος είναι του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και όχι του Υπουργείου Οικονομικών. Εξ ορισμού η ερασιτεχνική δραστηριότητα διαφέρει φορολογικά απο την κατ' επάγγελμα. Εκεί έγκειται η διαφορά.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Εγώ μιλαω για το νομο 4039/2012: " για τα δεσποζόμενα και αδέσποτα ζωα συντροφιάς και την προστασια των ζωων απο εκμεταλλευση ή τη χρησιμοποιηση με κερδοσκοπικο σκοπό".
http://download.skai.gr/paratrixa/themata/pdf/4039.pdf
Αν υπάρχει κάποιος αλλος νόμος που δεν γνωρίζω, οκ.
Οι συναλλαγές πάντως μεταξύ ιδιωτών για να είναι νόμιμες πρέπει να δηλωνονται στην φορολογική δήλωση και των δύο αντιστοιχα, με υπευθυνη δήλωση, όπως όταν πουλάμε ενα μεταχειρισμενο αυτοκινητο.
Αν υπάρχει κατι αλλο για τους ερασιτεχνες που τους δινει το δικαιωμα να πουλανε συστηματικά με αυτόν τον τρόπο, ως ιδιώτες δηλαδή, δεν το γνωρίζω, αλλά θα ήθελα να το μαθω. Και να υπάρχει όμως, σε συνδυασμό με το νομο 4039 που προυποθετει δήλωση αγοράς ζωου υποχρεωτικά, άρα αδεια εκτροφής, δεν βλέπω πως θα μπορουσε να λειτουργεί αυτό το αλλο, εστω και με υπευθυνη δηλωση στην εφορία. Αν θελεις μου το εξηγείς.
Στο νόμο πάντως για τα ζωα δεν προβλέπεται πωληση κουταβιών απο τον ερασιτεχνη. Με το νεο νομο που ειναι υπο διαβουλευση στο Άρθρο 54α: Τροποποίηση του ν. 4039/2012 «Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό» (Α΄15) | Υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, τα πράγματα περιορίζονται ακομη πιο πολύ για τον ερασιτεχνη.
Αν δεν εχω καταλαβει κατι καλά και παλι ζηταω συγγνωμη.
Παντως η εκτροφή είναι επαγγελμα, όχι μονο για μένα αλλά και για το νόμο και παγκοσμια για όλους, αν δεν θέλουμε να εξαφανιστουν τα καθοραιμα και φυσικά να αναπαραγονται έστω με τις ελαχιστες διασφαλισεις που οριζονται απο το νομο της εκαστοτε χώρας.
Ο δικός μου προβληματισμος είναι για το ποιο συστημα ελεγχου μπορεί να είναι το καλυτερο για να παει μπροστά η εκτροφή. Αν η γνωμη σας είναι οτι η απουσια συστηματος ελεγχου της εκτροφής, δηλαδή η ερασιτεχνική εκτροφή, μπορεί να παει την εκτροφή μπροστά και να καλυψει και την ζητηση και να διατηρησει και τα πληθυσμιακά επιπεδα σε ασφαλή νουμερα.... οκ.
 
Last edited:


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Ενας εκτροφεας με 2 γεννες το χρονο ( τοσες επιτρεπονται ακομα και στην ελλαδα στον ερασιτεχνη- και αν τις εχει) σε καμια περιπτοση δεν λειτουργει "Κερδοσκοπικα", οσο και να πουλαει τα κουταβια του.
Τα εξοδα που θα κανει για αυτες τις δυο γεννες θα ειναι πολυ περρισοτερα απο οτι βγαζει.

Παντως η εκτροφή είναι επαγγελμα, όχι μονο για μένα αλλά και για το νόμο και παγκοσμια για όλους, αν δεν θέλουμε να εξαφανιστουν τα καθοραιμα και φυσικά να αναπαραγονται έστω με τις ελαχιστες διασφαλισεις που οριζονται απο το νομο της εκαστοτε χώρας.
Και γιατι τοτε στην γερμανια απαγορευονται οι "επαγγελματιες εκτροφεις" στον ομιλο (VDH)?
Και ποιος σου λεει, οτι δεν ελεγχονται και δεν πανε μπροστα?
Οι ελεγχοι και οι προυποθεσεις για εκτροφη ειναι αρκετα απαιτητηκες εκει ( γινοννται ελεγχοι γνωσεων αλλα και του χωρου π.χ). Για της περισσοτερες φυλες χρειαζονται πολλες ειδικες εξετασεις, που πρεπει να προσκομισει ο ιδιοκτητης, πριν καν να παρει αδεια εκτροφης του εκαστοτε γεννητορα ( περνανε ΖΤP - εξεταση καταλληλοτητας εκτροφης. ). Χωρις την αδεια εκτροφης, δεν μπορει να εγγραφει γεννες στο γεννεολογιο= δεν παιρνει Pedigree.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
δηλαδή η ερασιτεχνική εκτροφή, μπορεί να παει την εκτροφή μπροστά και να καλυψει και την ζητηση και να διατηρησει και τα πληθυσμιακά επιπεδα σε ασφαλή νουμερα.... οκ.
Μαλλον εκει ειναι το σημειο που εχει σημασια.
Ο ερασιτεχνις εκτροφεας δεν προσπαθει να καλυψει καμια ζητηση. Προσπαθει με πολυ παθος και μερακι να βελτιωσει την εκαστοτε φυλη που ασχολειται και δινει και καποια κουταβια, επειδη δεν μπορει να τα κρατησει ολα. Ο επαγγελματιας παραγει κουταβια αβερτα- για να καλυψει την ζητηση. Τοσο απλα.
Τωρα το τι ειναι καλυτερα??

Εγω παντος θα προτιμισω παντα το κουταβι που εχει γινει "μελετη" για να ερθει στον κοσμο. Και ας πρεπει να το περιμενω και 3 χρονια- Που θα εχει γεννηθει σε ενα σπιτικο περιβαλλον και μεγαλοσει με αγαπη και φροντιδα. Που θα εχει κοινονικοποιηθει απο την πρωτη μερα και ειναι ετοιμο για την ζωη εντος οικογενειας - και ας μην παρω αποδειξη-και ας το πληροσω και πιο ακριβα απο αυτο του επαγγελματια, που εχει τα αμετρητα του σκυλια σε κλουβες, που μεγαλονουν τα κουταβια χωρις ανθρωπινη επαφη ( η μονο με ελαχιστη), που τα δινει μετα οπουναναι- μονο και μονο για να καλυψει την ζητηση.
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Κερδοσκοπια εννοει την εκτροφή για πωληση ο νομος(κερδοσκοπικά είναι όλα τα επαγγέλματα)
Κερδοσκοπία, συμφωνα με τον νομο δεν υπαρχει μόνο όταν δεν υπάρχει χρηματικό αντιτιμο.Το αν βγαζει κερδος ή οχι ο εκτοφέας δεν αλλαζει τον κερδοσκοπικό χαρακτηρα της πώλησης ενος ζωου.
Αν υπάρχει τρόπος να έλεγχεται σωστά για όλα και ο ερασιτεχνης εκτροφέας, φυσικά και δεν θα με βρείς αντίθετη σε αυτό, εννοείται. Ποιος θα το κανει όμως αυτό? Ποιος έχει τις γνωσεις για να το κανει αυτό και ποιος εχει την δικαιοδοσία να απαγορευει την ερασιτεχνικη ενασχόληση σε ασχετους?

Απο την στιγμή που η πορεία μιας ρατσας στο χρονο εξαρτάται κυριως απο τους επαγγελματίες, που καλυπτουν την ζήτηση και διατηρουν τα επιπεδα του πληθυσμου σε ασφαλή νουμερα, οι προβληματισμοι μου αφορουν κυρίως αυτόν. Έτσι το βλέπω εγώ.
 
Last edited:


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
freedom έχεις μπερδέψει τις έννοιες και τους στόχους της κυνοφιλίας, που δεν έχουν καμία σχέση με την επαγγελματική εκτροφή και την σχετική νομοθεσία.

Και γιατι τοτε στην γερμανια απαγορευονται οι "επαγγελματιες εκτροφεις" στον ομιλο (VDH)?
Πολύ σωστά κάνει ο VDH, αφού απαγορεύεται η κερδοσκοπική εκτροφή υπό την ευθύνη μέλους της FCI

Από τους "international breeding rules" της FCI
Dog traders and puppy farmers are considered to be people who focus on buying and selling dogs in order to get economic profit without taking appropriate care of the dog’s individual welfare. Dog traders and puppy farmers are not permitted to undertake breeding under the patronage (responsibility) of a member or contract partner of the FCI.
http://www.fci.be/circulaires/8-2012-annex-en.pdf
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Αλεξία δεν νομιζω οτι εχω μπερδεψει κατι. Το γεγονός οτι απαγορεύεται η κερδοσκοπική εκτροφή υπό την ευθύνη μέλους της FCI, το βρισκω λογικο, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχεση εχει με το θεμα μας.
Δηλαδή η fci επιτρεπει την ερασιτεχνικη εκτροφή υπό την ευθύνη μέλους της FCI? Και αν ναι επιτρεπει την πωληση των κουταβιων(κερδοσκοπική πράξη)? Νομιζω πως όχι, αλλά αν κανω λάθος διορθωστε με παρακαλώ, γιατί δεν είδα να γραφει κατι τετοιο το λινκ που εβαλες, που το λεει?
Ειδα μονο οτι η νομοθεσια της καθε χωρας πρεπει κατ' ελαχιστο να περιλαμβανει τους κανονες εκτροφής της fci και φυσικά να μην αντικειται σε κανεναν απο αυτους
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Κερδοσκοπία, συμφωνα με τον νομο δεν υπαρχει μόνο όταν δεν υπάρχει χρηματικό αντιτιμο.Το αν βγαζει κερδος ή οχι ο εκτοφέας δεν αλλαζει τον κερδοσκοπικό χαρακτηρα της πώλησης ενος ζωου.
.
Στην θεωρια ολα ειναι απολυτα , μη σκεφτεσαι θεωρητικα , υπαρχει και η πραγματικοτητα η οποια εχει πολλους περισσοτερους παραγωντες και συνιστωσες απο τον καθε νομο...
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Σιρκος, τώρα μαλλον κανεις πλάκα. Στην θεωρία ο νομος μας καλυπτει και στην πραγματικότητα βρίσκουν ολοι παραθυράκια και κερδοσκοπουν παρανομα.
Και εσύ μου λές οτι οι ερασιτεχνες εκτροφείς, που στην θεωρία είναι ενα παραθυρακι του νόμου, στην πραγματικότητα δεν θα σκεφτουν ποτέ να κερδοσκοπησουν!
κι ας κανουν κερδοσκοπικες πραξεις(πωληση κουταβιου), παρανομες (μαλλον, γιατί περιμενω επιβεβαιωση επ αυτου)
Δηλαδή οι ερασιτεχνες εκτροφείς είναι απο άλλο πλανητη????
 
Last edited:


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Σιρκος, τώρα μαλλον κανεις πλάκα. Στην θεωρία ο νομος μας καλυπτει και στην πραγματικότητα βρίσκουν ολοι παραθυράκια και κερδοσκοπουν παρανομα.
Και εσύ μου λές οτι οι ερασιτεχνες εκτροφείς, που στην θεωρία είναι ενα παραθυρακι του νόμου, στην πραγματικότητα δεν θα σκεφτουν ποτέ να κερδοσκοπησουν!
κι ας κανουν κερδοσκοπικες πραξεις(πωληση κουταβιου), παρανομες (μαλλον, γιατί περιμενω επιβεβαιωση επ αυτου)
Δηλαδή οι ερασιτεχνες εκτροφείς είναι απο άλλο πλανητη????
Ποτε τα ειπα ολα αυτα που εγραψες ενας θεος ξερει......
μου φαινεται μεταξυ μας οτι εσυ μας κανεις πλακα ,και μας τρολλαρεις τοσες μερες , η γραφη σου φανερωνει ανθρωπο ο οποιος ξερει να γραφει και να διαχειριζεται τον γραπτο λογο προς ωφελος του , παραποιωντας ή παραλειπωντας οτι τον συμφερουν οπωσ σε αυτο το θεμα ή ακομα και τους θετικους εκπαιδευτες . Ενα τετοιο ανθρωπο αδυνατω να πιστεψω οτι δεν μπορει να καταλαβει πεντε εξι πραγματα και παντα να βρισκει κατι να πει εναντιoν και ποτε μα ποτε να συμφωνησει .
 
Last edited:


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Γράφω εγώ:
Κερδοσκοπία, συμφωνα με τον νομο δεν υπαρχει μόνο όταν δεν υπάρχει χρηματικό αντιτιμο.
Το αν βγαζει κερδος ή οχι ο εκτοφέας δεν αλλαζει τον κερδοσκοπικό χαρακτηρα της πώλησης ενος ζωου.
Και μου απαντας:
Στην θεωρια ολα ειναι απολυτα
προφανως εννοώντας ότι η πώληση ενός ζωου όντως έχει θεωρητικά κερδοσκοπικό χαρακτήρα, άσχετα από το αν ο εκτροφέας βγάζει κερδος ή όχι.
μη σκεφτεσαι θεωρητικα , υπαρχει και η πραγματικοτητα η οποια εχει πολλους περισσοτερους παραγωντες και συνιστωσες απο τον καθε νομο...
Προφανώς εννοώντας ότι ο θεωρητικά κερδοσκοπικός χαρακτηρας της πωλησης ενός ζωου, βαση νόμου, στην πραγματικότητα δεν σημαίνει ότι ο ερασιτέχνης εκτροφέας προσπαθεί να κερδοσκοπήσει, γιατί συνήθως δεν βγάζει κέρδος, μπαίνει μέσα.
Και σου απάντησα επι του επιχειρήματος ότι ο ερασιτέχνης εκτροφέας στην πραγματικότητα δεν προσπαθεί να κερδοσκοπήσει.

Αν ο σχολιασμός σου κάτω από την παράθεση των γραπτών μου δεν αφορούσε τα γραπτά μου και τον θεωρητικά κερδοσκοπικό χαρακτήρα της πώλησης ενός ζώου, ασχετα από το αν μπαινει μεσα ο εκτροφέας ή όχι, τι αφορούσε? Την υπερθέρμανση του πλανήτη? Γιατί εκανες την παράθεση? Για να πείς πεις κατι ασχετο με την παράθεση?
Έτσι σου απάντησα, απόλυτα εντός θέματος:

Σιρκος, τώρα μαλλον κανεις πλάκα. Στην θεωρία ο νομος μας καλυπτει και στην πραγματικότητα βρίσκουν ολοι παραθυράκια και κερδοσκοπουν παρανομα.
Και εσύ μου λές οτι οι ερασιτεχνες εκτροφείς, που στην θεωρία είναι ενα παραθυρακι του νόμου, στην πραγματικότητα δεν θα σκεφτουν ποτέ να κερδοσκοπησουν!
κι ας κανουν κερδοσκοπικες πραξεις(πωληση κουταβιου), παρανομες (μαλλον, γιατί περιμενω επιβεβαιωση επ αυτου)

Δηλαδή οι ερασιτεχνες εκτροφείς είναι απο άλλο πλανητη????
 
Last edited:


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Προσθεσα το παραθυρακι και το παράνομες, για να εξηγησω πως μεταφραζω εγώ τα λεγόμενα σου, βαση νομου.
Αν δεν το καταλαβες, να ζητήσω και πάλι συγγνωμη? δεν έχω πρόβλημα:συγγνωμη.


ΥΓ: και μαζί σου εχω συμφωνησει και με αλλα μελη κατα καιρους και καταλαβαίνω παραπάνω απο πεντε εξι πράγματα. Δηλαδή, επειδή ξερω απο ψυχολογία σκυλων, απο νομοθεσία και κανονες και είμαι σκεπτομενος ανθρωπος και ρωτάω για να μαθω οτι δεν ξερω, και προβληματιζομαι και ξέρω να γραφω καλά, τρολάρω?
Τωρα ποιος παραποιεί?
Εχεις καθε δικαιωμα να μην συμφωνεις μαζί μου, όμως δεν εχεις δικαιωμα να με κατηγορείς κατα αυτόν τον τρόπο, μονο και μονο επειδή σε αυτό δεν συμφωνουμε. Λυπάμαι πολύ που μιλας ετσι.
 
Last edited:


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Φάσκεις και αντιφάσκεις. Δεν βγαίνει νόημα απο αυτά που γράφεις, Πού ακριβώς θέλεις να καταλήξεις;
 


freedom

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2013
310
0
Συζητηση κανουμε και καταθετω τους προβληματισμους μου, τίποτε παραπανω. Που φασκω και αντιφάσκω?
Να ζητήσω ξανα συγγνωμη αν είναι, δεν έχω προβλημα, αρκεί να μαθω πεντε πραγματα παραπανω απο αυτα που ξερω.
 


Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Αμα οι προβληματισμοι σου για την εκτροφη ειναι αν κοβει αποδειξη ο εκτροφεας και καθομαστε 10 σελιδες να γραφουμε για τα αυτονοητα , αστα να παν .....
Ασε δε σε οτι σου εχει απαντηθει και σου εχουν εξηγησει δεν ειδα καμια ορεξη απο μερους σου να κατσεις να το σκεφτεις , δεν λεω να το αποδεχθεις δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησεις με κατι που εχεις καταλαβει αλλα εσυ εισαι παντα μεσα στην αντιλογια .....
οσο δε το ποσο ξερεις καλα την ψυχολογια του σκυλου επειδη παρακολουθησες καποια μαθηματα και δηλωνεις θετικος εκπαιδευτης , ασε τους πελατες σου να το κρινουν αυτο μεσα απο την δουλεια σου....
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Αμα οι προβληματισμοι σου για την εκτροφη ειναι αν κοβει αποδειξη ο εκτροφεας και καθομαστε 10 σελιδες να γραφουμε για τα αυτονοητα , αστα να παν .....
Ασε δε σε οτι σου εχει απαντηθει και σου εχουν εξηγησει δεν ειδα καμια ορεξη απο μερους σου να κατσεις να το σκεφτεις , δεν λεω να το αποδεχθεις δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνησεις με κατι που εχεις καταλαβει αλλα εσυ εισαι παντα μεσα στην αντιλογια
Το ιδιο σκεφτομονα και εγω!

Κοιτα, εσυ πηγαινε να παρεις σκυλο απο "επαγγελματια"¨- μην τυχων και δε παρεις αποδειξη!
Εμεις οι υπολοιποι θα παρουμε κουταβια απο ανθρωπους που κανουν επιλεκτικη εκτροφη με πολυ αγαπη και μερακι- και δεν μας νοιαζει εαν παρανομει αυτος ή εμεις- επειδη το μονο που μας νοιαζει ειναι να παρουμε ενα καλοαναθρεμενο κουταβι, που θα γινει μελος της οικογενειας μας.

Καταντας γελεια παντος- ζωντας στην ελλαδα και παριστανοντας τον αγιο πολιτη- σε μια χωρα οπου και οι κυβερνωντες παρανομουν, κερδοσκοπουν και αλλα πολλα- και γενικος γραφτηκαν οι νομοι για να παραβλεπονται.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Αν θες Σίπερκε και βρείς επαγγελματία εκτροφέα να τα εκτρέφει να μου το πείς κι εμένα freedom γιατί πιστεύω ότι πέραν των δέκα πιο δημοφιλών φυλών ,επαγγελματίας δεν ασχολείται για κανέναν λόγο ....

πέραν τούτου,όσο κι αν δεν μπορείς να το πιστέψεις,δεν έχουν υποχρέωση έκδοσης απόδειξης ΟΛΟΙ όσοι εισπράττουν χρήματα για κάτι. ΝΑΙ πραγματικά.

Πραγματικά η εφορία δεν ενδιαφέρεται αν εγώ κάνω ετησίως εισπράξεις επιπέδου μέχρι και 3000 (αν δεν κάνω λάθος) ευρώ ,από τα σταφύλια που μου περισσεύανε για την οικιακή μου κατανάλωση-από το σιτάρι που μου περίσσεψε για την οικιακή μου κατανάλωση-από τις περισσότερες κότες που γεννήθηκαν στο κοτέτσι μου κλπ κλπ κλπ και στα λέω γιατί τα κάνω αυτά κάθε χρόνο και έχω ρωτήσει τον λογιστή μου σχετικά και μπορώ να τα πουλάω άνευ απόδειξης και απλά να αναγράφω το ποσό ως λοιπά έσοδα ή και να μην το δηλώνω αφού όπως θα δείς πιο κάτω θα κόστιζε στο κράτος περισσότερο να με ελέγξει παρά να με αφήσει ανεξέλγκτο

εν συνεχεία αν σε βοηθάει (που δεν νομίζω) σκέψου αν θες ότι, για να δηλώσω έσοδα από την ερασιτεχνική μου εκτροφή θα έπρεπε να δηλώνω και έξοδα τα οποία θα αφαιρούνταν από τα έσοδα προκειμένου να φορολογηθώ
ΑΥΤΟ "βαριέται" να κάτσει να το "μηχανοποιήσει" η εφορία για όλες τις παρόμοιες δραστηριότητες της οικονομίας μας
τον φορολογικό μηχανισμό δηλαδή αυτόν του "ποιά έξοδα της εκτροφής εκπίπτουν" κλπ κλπ κλπ κλπ

αν έχεις λοιπόν την όρεξη να κάτσεις να σκεφτείς ότι τελικά ένας ερασιτέχνης εκτροφέας ξοδεύει ετησίως κάποιο χρηματικό ποσό για να διατηρεί τα σκυλιά του και ένα χρηματικό ποσό για να ελέγχει ιατρικά τα σκυλιά του και ένα χρηματικό ποσό για να ελέγχει μορφολογικά τα σκυλιά του και κάποιες εργατοώρες για να παρέχει στα σκυλιά του όσα τους χρειάζονται και ένα σωρό άλλα ίσως να καταφέρεις να καταλάβεις ότι δεν γίνεται να υπάρξει κέρδος ποτέ και να ηρεμήσεις :)
Προσωπικά δεν διαφωνώ καθόλου να μπεί και το κράτος επιστάτης στην εκτροφή σκύλων -ακόμα και ο ΟΗΕ δεν θα με χάλαγε καθόλου και ίσως και η ΟΥΝΕΣΚΟ για τις παραδοσιακές εθνικές φυλές όπως η δικιά μου
δυστυχώς δεν το θεωρούν αρκετά σοβαρό θέμα συγκριτικά με τα πλείστα άλλα επιστατούν (ανεπιτυχώς) ήδη και τα όσα άλλα πρέπει να επιστατήσουν κάποια στιγμή αλλά δεν έχουν ακόμα

Επίσης δεν θα με χάλαγε καθόλου να δηλώνω τα έξοδά μου ως εκτροφέας-να εκπίπτει το ΦΠΑ όλων αυτών των εξόδων-να έχω και απτές αποδείξεις ότι μπαίνω μέσα για κάποιους κακοπροαίρετους κλπ κλπ κλπ
Όμως δυστυχώς ,μάλλον το κράτος θεωρεί ότι θα χάσει από όλο αυτό παρά θα κερδίσει αφού αν αρχίσω να γράφω πχ "έξοδα παραστάσεως για συμμετοχή σε μορφολογική αξιολόγηση ζωικού κεφαλαίου στην εκδήλωση του Διεθνούς κυνολογικού ομίλου την τάδε του μήνα στο τάδε μέρος = ΕΥΡΩ 300 " και έξοδα διατροφής γαλουχούσας θηλυκιάς τάδε ονόματος τάδε αριθμού μητρώου = ΕΥΡΩ 600 " με βλέπω από την επιστροφή του ΦΠΑ να έχω λαμβάνειν περισσότερα από οσα λαμβάνω μέχρι τώρα ....

Επίσης δεν θα είχα και πρόβλημα να αιτηθώ επαγγελματικής άδειας εκτροφής και να ελέγχομαι από διακόσιες υπηρεσίες ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ δεν μου πρόβαλλαν απαιτήσεις παράλογες που ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσω να αποσβέσω ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΣΩΡΗΔΟΝ σε όποιον έχει τα χρήματα που ζητάω ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ....
και αν βέβαια μπορούσα να συνεχίσω την παρούσα επαγγελματική μου δραστηριότητα με την οποία ζούμε μέχρι σήμερα

εσύ έτσι που τα λές θα έπρεπε να εκδίδει απόδειξη κάποιος που μαζεύει φίλους στο σπίτι του και ο ένας φέρνει το αρνί ο άλλος τα κάρβουνα ο άλλος τις σαλάτες και κάποιος την δισκοθήκη του και βάζει μουσική!!!!!
και θα έγειρες ενστάσεις σχετικά με την υγειονομική αρτιότητα της κουζίνας περί εστίασης ανθρώπων-αν οι συνταγές έχουν επαγγελματική επιμέλεια από άτομο με βασικές επιστημονικές γνώσεις χημείας και διατροφολογίας ,ξέρεις τι επικίνδυνα είναι τα τριγλυκερίδια και η χοληστερίνη?????????? άντε έτσι μαγειρεύει ο άλλος πρωτείνες με υδατάνθρακες και σερβίρει τον κόσμο (το παίζει και φίλος τους ο πονηρίδης)
για να δηλώσει όμως άδεια εστιατορίου να περάσει το υγειονομικό να τσεκάρει αν τα καλαμάκια είναι σε ατομικές συσκευασίες ή χύμα σε ένα ποτήρι να τα μαγαρίζουν οι μύιγες

ΥΓ
αυτό με την ανωνυμία και την καχυποψία αν ο άλλος τρολάρει ή αν κάνει και σκηνοθετημένο παιχνίδι προβοκάτσιας ή ότιδήποτε καταντά κουραστικό
δεν συμμετέχεις σε συζήτηση ή συμμετέχεις αφήνοντας στο πλάι την τυχών υποψία σου
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
έχεις από την αρχή της συζήτησης όμως "παίξει" με το εύρος υποκειμενικών μεγεθών φαρδαίνοντας και στενεύοντας για να εξυπηρετήσεις αυτό που θες να πείς (και αυτό το λέω άσχετα με τυχών υποψίες τρολαρίσματος κλπ που δεν πιστεύω ότι συμβαίνει)

ΑΥΤΟ δεν είναι δίκαιο προς τους συνομιλητές σου :)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95