Εκτροφεία boxer




nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
χαιρεται..εδω και λιγες μερες ειμαστε σε αναζητηση εκτρωφειου για ενα μποξερακο!λεω ειμαστε γιατι δεν ειναι για εμενα αλλα για εναν φιλο μου που δεν εχει ιντερνετ για να ψαξει κ τον βοηθαω εγω οσο μπορω!!ο μητσος λοιπον ετων 25 καλο παιδι κ εμφανισιμο:p:p:p(ελπιζω να μη θεωριθει αναζητηση συντροφου κ κλειδωθει:p)εχει τον τζιμακο οπου ειναι κανις το οποιο εφτασε αισιως τα 15 του χρονια..αλλα οπου ναναι θα μασ αφησει δυστυχως..οποτε ειναι σε αναζητηση καινουργιου σκυλακου..κ κατεληξε στην συγκεκριμενη φυλη!!θα ηθελα αν ξερετε καλους εκτροφεις να μ προτεινετε απο προσωπικη εμπιρια ή αν εχετε ακουσει κατι καλο!
ΥΓ ελληνικο εκτροφειο κατα προτιμηση και δεν εχει βλεψεις για αριστη μορφολογια επιπεδου εκθεσεων απλα να εχουμε οσο το δυνατων εξασφαλησμενη την υγεια του σκυλου λογω τον προβληματων που εχουν τα σκυλακια αυτα!!ευχαριστω εκ τον προτερων..για οποιαδηποτε διευκρινιση εδω ειμαι!!
σου είχα απαντήσει αλλα δεν βλέπω τη ναπαντησή μου δεν ξερω αν o admin την κατέβασε. έψαχνα για ενα χρόνο για βοχερ και περιμένω την γεννησή της την άλλη εβδομάδα απο εκτροφέα στην ελλάδα , απο το kokisbox. οτι θέλεις σου λέω!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
καλησπέρα! επειδή εδώ και ένα χρόνο ήμουν σε αναζήτησει boxer η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν αρκετά. εγώ κατέληξα στο kokisbox είναι στην καστορία και μάλιστα έχει άμεσα γέννα απο την οποία περιμένω και εγώ την μποξερίνα μου!
:D:D:D:D
αυτήν δεν βλέπεις?
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
αυτήν δεν βλέπεις?
για να το γράψω προφανώς δεν την είδα. μετα απο 10 ώρες δουλείας στον η/υ δεν βλέπεις και πολύ καλά, ευχαριστώ γιατι στεναχωρήθηκα.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Θα σου προτεινα να στραφεις στο εξωτερικο. Οι περισσσοτεροι εκτροφεις μποξερ στην Ελλαδα δεν ειναι καλυτεροι απο τα Pet shops...
Ακόμα και αν είχες μια δυσάρεστη εμπειρία απο εναν, δεν είναι σωστό να τους βάζεις όλους στην ίδια κατηγορία. Ότι πρόβλημα είχες ή έχεις με τον εκτροφέα που πήρες το σκύλο σου, λύσε το με αυτόν. Δε χρειάζεται να γίνεσαι πικρόχολος με ανθρώπους που δεν τους γνωρίζεις και είχες ποτέ σχέση μαζί τους ;)
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Δεν εχω μονο απο εναν....και δεν μιλησα για ολους .Ειπα "οι περισσοτεροι".

Και αν αυτο που ειπα ακουστηκε χοντρο ας μιλησουμε για το ποιος εκτροφεας εχει κανει κατι αξιολογο με σκυλια δικης του εκτροφης και εχει και διαρκεια ταυτοχρονα.Δεν ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχει κανενας , εσυ GeorgeK ειμαι σιγουρος οτι ξερεις περισσοτερα πραγματα και μπορεις να μου απαντησεις.

Μπορεις να με πεισεις οτι οι περισσοτεροι εκτροφεις Μποξερ στην Ελλαδα κανουν και κατι αλλο εκτος απο το να αγοραζουν εναν καλο σκυλο και να κανουν γεννες για να πουλησουν οσο το δυναντον περισσοτερα πετ κουταβια.?

Υπαρχει σκυλος ελληνικης εκτροφης που να εχει διαπρεψει στην μορφολογια ή στην εργασια διεθνως?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Δεν εχω μονο απο εναν....και δεν μιλησα για ολους .Ειπα "οι περισσοτεροι".

Και αν αυτο που ειπα ακουστηκε χοντρο ας μιλησουμε για το ποιος εκτροφεας εχει κανει κατι αξιολογο με σκυλια δικης του εκτροφης και εχει και διαρκεια ταυτοχρονα.Δεν ισχυριζομαι οτι δεν υπαρχει κανενας , εσυ GeorgeK ειμαι σιγουρος οτι ξερεις περισσοτερα πραγματα και μπορεις να μου απαντησεις.

Μπορεις να με πεισεις οτι οι περισσοτεροι εκτροφεις Μποξερ στην Ελλαδα κανουν και κατι αλλο εκτος απο το να αγοραζουν εναν καλο σκυλο και να κανουν γεννες για να πουλησουν οσο το δυναντον περισσοτερα πετ κουταβια.?

Υπαρχει σκυλος ελληνικης εκτροφης που να εχει διαπρεψει στην μορφολογια ή στην εργασια διεθνως?
Φυσικά υπάρχει και όχι μόνο ένας. Και είμαι και αισιόδοξος για κάποιους που άρχισαν να ασχολούνται πρόσφατα και η δουλειά τους θα φανεί προσεχώς.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Συμφωνω , μεχρι να φανει ομως εχουμε καιρο.

Δεν θελω να τα παρουσιαζω ολα μαυρα αλλα και εσυ μην προσπαθεις να τα παρουσιαζεις ολα καθαρα και ξαστερα!
Σε σχεση με αλλες ρατσες (Γ.Π. / Ντομπερμαν) η εκτροφη της φυλης ειναι πολυ πισω.Διαφωνεις?

Υ.Γ. Μπορεις να αναφερεις μερικους σκυλους που εχουν διεθνεις τιτλους?Εστω εναν?Μορφολογια ή εργασια?
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Καθαρά και ξάστερα δεν είναι Πάνο, αλλά δεν είναι και όπως τα παρουσιάζεις τα πράγματα. Απο ενα μικρό αριθμό ατόμων που ασχολείτο πριν μια δεκαετία, αυτή τη στιγμή υπάρχουν πάνω απο δώδεκα. Απο αυτούς δύο είναι και ιδιοκτήτες πετσοπ και πράγματι εκτρέφουν μόνο για να πουλάνε (αν μιλάς γι αυτούς δεκτό).

Όσον αφορά τους υπόλοιπους, το ποιός χειριζεται σωστά ή όχι το γενετικό υλικό που έχει στα χέρια του φαίνεται ή θα φανεί στο μέλλον. Γενικότερα, το επίπεδο της φυλής στη χώρα μας είναι καλό, εξίσου καλό με αρκετών άλλων χωρών. Υπάρχουν ή υπήρξαν στην Ελλάδα σκυλιά που κέρδισαν ΑΤΙΒΟΧ, έχουν μπει 4άδα σε Ευρωπαϊκό, σε Jahressieger διαφόρων χωρών, πρωταθλητές άλλων χωρών (όχι μόνο Ελλάδας), σκυλιά που απόγονοι τους έχουν κερδίσει ΑΤΙΒΟΧ, που έχουν δώσει άμεσους απογόνους πρωταθλητών άλλων χωρών,κ.λ.π.

Απο όλα όσα ανέφερες σαν κριτήρια παραπάνω, δεν έγραψες για τη υγεία. Το τρίπτυχο είναι υγεία-μορφολογία-χαρακτήρας, με τα τρία να είναι ίσης σημασίας.
 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Συμφωνοι για το τριπτυχο , εχεις δικιο.

Οι διακρισεις που αναφερεις ειναι για σκυλους ελληνικης εκτροφης ή ελληνικης ιδιοκτησιας?Εκει ειναι που κολλαω.

Και απο οτι καταλαβαινω μιλαμε για μορφολογια μονο.Για εργασια ουτε λογος.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Συμφωνοι για το τριπτυχο , εχεις δικιο.

Οι διακρισεις που αναφερεις ειναι για σκυλους ελληνικης εκτροφης ή ελληνικης ιδιοκτησιας?Εκει ειναι που κολλαω.

Και απο οτι καταλαβαινω μιλαμε για μορφολογια μονο.Για εργασια ουτε λογος.
Και εκτροφής και ιδιοκτησίας. Όπως υπάρχουν και σκυλιά ελληνικής εκτροφής που ζουν στο εξωτερικό και πάνε μια χαρά και στις εκθέσεις μορφολογίας και εργασίας.

Για την εργασία τί; Υπάρχουν εκτροφείς που ασχολούνται. Ιδιοκτήτες που ασχολούνται με εργασία υπάρχουν πολλοί; Αν πάρεις εσύ ενα κουτάβι αύριο, με τον κατάλληλο χαρακτήρα, θα το φτάσεις ΙΡΟ 3 ή FH 2?
 




George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Σιγουρα!
Δεν αμφιβάλλω για τις καλές σου προθέσεις ούτε για τη διάθεση σου. Έχεις όμως σκεφτεί ποτέ ότι απρόβλεπτα γεγονότα μπορεί να σταθούν εμπόδιο; Ενας τραυματισμός του σκύλου, αλλαγή στο δικό σου πρόγραμμα ζωής, ή οτιδήποτε άλλο;

Εν κατακλείδι, είναι διαφορετικά να μιλάμε για πρωταθλητισμό μορφολογίας ή εργασίας απο τον υπολογιστή μας και διαφορετικά στη πραγματική ζωή. Η επένδυση σε χρόνο, κόπο, και χρήματα, για να στηρίξεις την καριέρα ενος σκύλου σε εργασία αλλά και μορφολογία ψηλού επιπέδου, κακά τα ψέματα, στην Ελλάδα είναι τρέλλα... Κάποιοι την έχουν, κάποιοι άλλοι όχι... Ακόμα και στα εξαιρετικά εκτροφεία εξωτερικού, δεν περνάνε όλα τα σκυλιά εξετάσεις εργασίας. Αν δεις στη χώρα μας κάποιους ρομαντικούς μλκς που το κάνουν, τότε τους αξίζει καλύτερη αντιμετώπιση απο το να βρίσκονται αντιμέτωποι με ισοπεδωτικές θεωρίες. Πρωταθλητές γενιούνται πολλοί, μεγαλώνουν λίγοι και κανένας μα κανένας εκτροφέας δεν πουλάει μελλοντικούς πρωταθλητές. Όλοι κουτάβια δίνουν, άλλα υποσχόμενα, άλλα όχι ;)

Καλοί και μέτριοι υπάρχουν παντού και εκ του αποτελέσματος κρινόμαστε όλοι.
 


rigo

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2011
292
0
δηλαδη προτεινεις αν ειναι να παρω απο εναν μετριο εκτροφεα να παρω απο πετ σοπ??και υπαρχει περιπτωση απο πετ σοπ να μ δωσουν τα καταλληλα χαρτια εξετασεισ κλπ για ν εχουμε εξασφαλισμενη την υγεια του τουλαχιστον?(κληρονομικα τουλαχιστον)
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
χαρτια μπορει να μην σου δωσει το pet shop,μπορει να σου δωσει και να ειναι "Εγγυηση",μπορει να σου δωσει και καλο σκυλο με σωστα χαρτια (σπανιο.),

το θεμα ειναι να παρεις απο καλο εκτροφεα.Τιποτε αλλο.

*την υγεια δεν μπορει να στην εξασφαλισει ποτε και κανεις...ποσοστα προσεγγιζεις με σωστες κινησεις,τιποτε παραπανω.
 


George K

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2007
1.177
48
Παρεπιπτόντως Πάνο, υπάρχουν μπόξερ που δουλεύουν μια χαρά στην Ελλάδα και εκτροφείς που εκτιμούν τις εργασιακές ικανόνητες

 


Panos0685

Well-Known Member
21 Ιουλίου 2008
490
1
42
Anthousa Athens
Χα χα.Γιωργο δεν σε αμφισβητω...Ελπιζω να μην παιρνεις προσωπικα αυτα που γραφω.

Το οτι υπαρχουν μποξερ που δουλευουν στην Ελλαδα το γνωριζω.Να αλλο ενα.untitled..jpg
Εγω αναφερομαι στο υπερβολικο ενδιαφερον των περισσοτερων εκτροφεων για παραγωγη κουταβιων με οποιοδηποτε κοστος.Μακαρι το προβλημα μας να ηταν η εργασια.

Οποτε φιλε rigo αν καταλαβαινεις και απο μετριο εκτροφεα να το παρεις παλι τις ιδιες πιθανοτητες εχεις να παρεις γνησια χαρτια.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Σε αυτή την φωτο που έβαλες Panos0685 το σκυλί αδικείται, δεν υπάρχει καμιά άλλη φωτό του στην ώρα της εκπαίδευσης ?αυτή η φωτο μου θύμισε σαν σε κάτι ταινίες που ξαφνικά έρχονται αντιμέτωποι κάποιοι φάτσα με φάτσα σε γωνία και φωνάζουν και οι δύο δυνατά απο την έκπληξη ή τον φόβο.:DΒάλε του μια άλλη φωτο:)είναι και τόσο όμορφος ο σκύλος!!!!
 


nayaz

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2011
69
0
george k μπες στο ψάχνω εκπαιδευτή και πες μου που τον εκπάιδευσες; ευχαριστώ
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Σόρρυ που διακόπτω την ενδιαφέρουσα αντιπαράθεση, αλλά...
)εχει τον τζιμακο οπου ειναι κανις το οποιο εφτασε αισιως τα 15 του χρονια..αλλα οπου ναναι θα μασ αφησει δυστυχως..οποτε ειναι σε αναζητηση καινουργιου σκυλακου.
ωραίο αυτό! Και μακάβριο λίγο!
Θα περιμένει να πεθάνει το κανίς?
Ή θα φορτώσει στον μελλοθάνατο το κουτάβι - μπόξερ με τα ανεξάντλητα αποθέματα ενέργειας?