Εκτροφείο Γ.Π


hailander

Well-Known Member
2 Μαϊου 2008
425
15
Ρε παιδιά θα μπορούσε να μου στήλει κάποιος 2-3 link από καλά εγχώρια εκτροφεία Γερμανικού ποιμενικού?Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την ράτσα,ας με βοηθείσουν οι εμπηρότεροι.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ναι!Μπορούμε να αναφερόμαστε δημόσια σε εκτροφεία!
 




thp

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
101
3
Έχω μιλήσει και με τα 4 παραπάνω εκτροφεία. Ίσως είναι τα μεγαλύτερα αλλα εγώ το πήρα από έναν "μικρό" εκτροφέα.
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Haus Jackson
Vom Piero
Shepherland


Επίσης είναι 3 από τα εκτροφεία που κάνουν άψογη δουλειά εκ των οποίων το 1ο είναι ο εκτροφέας μου!
Παρακολουθώ την δουλειά τους!

Ίσως και ένα άλλο εκτροφείο που δεν είναι στην Ελλάδα αλλά θέλω να το αναφέρω είναι το Feetback Kennel!

Επίσης θέλω να πω ότι η εκτροφή του Γερμανικού Ποιμενικού είναι σε πολύ καλό επίπεδο στην Ελλάδα!
Τουλάχιστον από τα παραπάνω εκτροφεία!
 


BOYAR

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2010
240
6
Έχω μιλήσει και με τα 4 παραπάνω εκτροφεία. Ίσως είναι τα μεγαλύτερα αλλα εγώ το πήρα από έναν "μικρό" εκτροφέα.
δεν ξερω αν ειναι μικρο εκτροφειο οπως λες παντως πριν μια δεκαετια ηταν απο τα πολυ γνωστα εκτροφεια..........επισης δες τον κυριο βαρουδακη θεμη kreterland
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Καλησπερα
πριν παρεις εκθεσιακο ΓΠ σκεψου καλα αν αυτο θελεις.
δες και τις αλλες εκδοχες του ΓΠ.


να θυμασαι οτι το θεμα "καλο εκτροφειο" ειναι υποκειμενικο να πας να μιλησεις σε 5-6 εκτροφεις και λογικα θα βρεις εναν "καλο" εκτροφεα.
και παιρνω ως παραδειγμα αυτο που ειπε ο στελιος (απλα σαν παραδειγμα το παιρνω στελιο )
Haus Jackson
Vom Piero
Shepherland

Επίσης είναι 3 από τα εκτροφεία που κάνουν άψογη δουλειά εκ των οποίων το 1ο είναι ο εκτροφέας μου!
Παρακολουθώ την δουλειά τους!
για να καταλαβεις να ενα παραδειγμα πως το θετω ακουμπωντας σε αυτο που ειπε ο Στελιος.
εγω εχω κανει κουβεντα με εναν απο τους 3 παραπανω και απογοητευτικα
οποτε να θυμασαι ""καλος εκτροφεας = υποκειμενικο θεμα καμια φορα""


Ψαξε καλα και προσεκτικα... γιατι θα κανεις "επενδυση" 12-15 ετων :)
 
Last edited:


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Μου επιτρέπεις να σου θέσω μερικές ερωτήσεις με όλη την καλή διάθεση ....

τι σκοπεύεις να κάνεις με τον σκύλο ?

τι είναι αυτό που σε ενθουσιάζει και σε ώθησε να πάρεις Γ.Π ?

Πως είσαι από χρόνο ?.......χώρο ??

Σε εκθέσεις έχεις παρευρεθεί να δεις από κοντά δείγματα φυλής ?

φιλικά Δημήτρης ...
 




barbara

Member
5 Ιουλίου 2011
18
4
Chania
Γεια σας παιδιά! Είμαι νέο μέλος του φόρουμ.
Λοιπόν, ενδιαφέρομαι για την απόκτηση ενός Γ.Π..

Στην αρχή δεν είχα καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη φυλή, αλλά διαβάζοντας διάφορα χαρακτηριστικά των φυλών κ θέλοντας πάντα να αποκτήσω λυκοσκυλάκι, κατέληξα!

Όμως, γενικά είμαι αρχάρια. Καταρχάς, μένω σε διόροφο σπίτι (μαιζονέτα) που έχει μία βεράντα κι ένα μπαλκονι. Γενικά, είναι πολύ ήρεμα εδώ που μένω κ έτσι όπως το σκέφτομαι θα μπορώ να το βγάζω σίγουρα 1-2 φορές την ημέρα βόλτα. Με προβληματίζουν πολλά ζητήματα όμως. Αρχικά, είναι αυτός ο χώρος αρκετός για ένα τέτοιο σκυλάκι, για να είναι ευτυχισμένο;
Για το φύλο, έχω διαβάσει ότι αν δεν έχεις ξαναασχοληθεί είναι καλύτερο να πάρεις κοριτσάκι. Όμως, θα ήθελα πολύ να πάρω αγοράκι, έχει πολλές διαφορές στη συμπεριφορά κ στις απαιτήσεις; Ισχύει αυτό που λένε ότι δένεσαι με το σκυλί αν είναι διαφορετικού φύλου από εσένα;

Κ για τα εκτροφεία, ποιες οι διαφορές; Εγώ δε θέλω κάποιο σκυλάκι για καλλιστεία ή δεν ξέρω κι εγώ τί είναι αυτά. Απλώς ένα Γ.Π., όσο πιο υγιή γίνεται καθώς είμαι αρχάρια σε αυτά τα θέματα. Ξέρετε κάποιο τέτοιο να μου προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 


Cisse

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2010
842
0
Athenes - Ag.Paraskevh
Γεια σας παιδιά! Είμαι νέο μέλος του φόρουμ.
Λοιπόν, ενδιαφέρομαι για την απόκτηση ενός Γ.Π..

Στην αρχή δεν είχα καταλήξει σε κάποια συγκεκριμένη φυλή, αλλά διαβάζοντας διάφορα χαρακτηριστικά των φυλών κ θέλοντας πάντα να αποκτήσω λυκοσκυλάκι, κατέληξα!

Όμως, γενικά είμαι αρχάρια. Καταρχάς, μένω σε διόροφο σπίτι (μαιζονέτα) που έχει μία βεράντα κι ένα μπαλκονι. Γενικά, είναι πολύ ήρεμα εδώ που μένω κ έτσι όπως το σκέφτομαι θα μπορώ να το βγάζω σίγουρα 1-2 φορές την ημέρα βόλτα. Με προβληματίζουν πολλά ζητήματα όμως. Αρχικά, είναι αυτός ο χώρος αρκετός για ένα τέτοιο σκυλάκι, για να είναι ευτυχισμένο;
Για το φύλο, έχω διαβάσει ότι αν δεν έχεις ξαναασχοληθεί είναι καλύτερο να πάρεις κοριτσάκι. Όμως, θα ήθελα πολύ να πάρω αγοράκι, έχει πολλές διαφορές στη συμπεριφορά κ στις απαιτήσεις; Ισχύει αυτό που λένε ότι δένεσαι με το σκυλί αν είναι διαφορετικού φύλου από εσένα;

Κ για τα εκτροφεία, ποιες οι διαφορές; Εγώ δε θέλω κάποιο σκυλάκι για καλλιστεία ή δεν ξέρω κι εγώ τί είναι αυτά. Απλώς ένα Γ.Π., όσο πιο υγιή γίνεται καθώς είμαι αρχάρια σε αυτά τα θέματα. Ξέρετε κάποιο τέτοιο να μου προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!


Δεν περνεις απο εκτροφεα για να μπορεις να το πας στα "καλλιστεία" αλλα για να ΕΙΝΑΙ κατα πολυ μεγαλυτερες πιθανοτες πιο ΥΓΙΗ οπως ειπες οτι θελεις και αλλα που θα σου πουν και οι υπόλοιποι !
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Εκτροφεας =
καθαροαιμα κουταβια
εξετασμενοι γονεις για τυχον ασθενειες οπως π.χ δυσπλασια που ταλαιπωρει αρκετα τους γ.π
κουταβια μορφολογικα σωστα
κουταβια με ισσοροπημενο χαρακτηρα
κουταβια με λιγοτερες πιθανοτητες να σου εμφανισουν κληρονομικες ασθενειες
 


barbara

Member
5 Ιουλίου 2011
18
4
Chania
Συγγνώμη παιδιά, δεν τα ήξερα αυτά, γι' αυτό. Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τους παραπάνω που προτείνετε, αλλά εσείς τί λέτε ότι πρέπει να προσέξω ώστε κ ο ίδιος να μη με "κοροιδέψει"; Διάβασα ένα παρόμοιο θέμα για καλούς εκτροφείς, που έλεγε για πιστοποίηση pedigree κ.λπ.. http://www.dogforum.gr/v3/showthread.php?370-Πώς-διαλέγω-εκτροφέα
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Μπραβο Βαρβαρα καλα κανεις και ψαχνεις...
Στην Ελλαδα μονο "εκθεσιακα" σκυλια μπορεις να βρεις απο εκτροφεις αλλα αυτο για εσενα δεν εχει καμια σημασια για τον σκοπο που τον θελεις,

οποτε
εγω θα σου ελεγα επειδη ειναι ο πρωτος σου σκυλος και δεν εχεις γνωσεις
και επειδη αυτη η φυλη ειναι λιγο "δυνατη"
να περασεις ακομα λιγο καιρο διαβαζοντας οτι μπορεις για το ΓΠ!!!!
για το ταμπεραμεντο του τα "κουμπια" του ολλα που το αφορουν
σιγα σιγα ρωτα και σε εκτροφεια
και να τα επισκεπτεσαι συχν ανα βλεπεις να μαθαινεις
και οταν μετα απο λιγο καιρο νοιωσεις ετοιμη και θα εχεις και ποιο πολλες γνωσεις απο οτι τωρα
ΕΠΕΛΕΞΕ
:D
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.656
7.770
Όμως, γενικά είμαι αρχάρια. Καταρχάς, μένω σε διόροφο σπίτι (μαιζονέτα) που έχει μία βεράντα κι ένα μπαλκονι. Γενικά, είναι πολύ ήρεμα εδώ που μένω κ έτσι όπως το σκέφτομαι θα μπορώ να το βγάζω σίγουρα 1-2 φορές την ημέρα βόλτα. Με προβληματίζουν πολλά ζητήματα όμως. Αρχικά, είναι αυτός ο χώρος αρκετός για ένα τέτοιο σκυλάκι, για να είναι ευτυχισμένο;
Για το φύλο, έχω διαβάσει ότι αν δεν έχεις ξαναασχοληθεί είναι καλύτερο να πάρεις κοριτσάκι. Όμως, θα ήθελα πολύ να πάρω αγοράκι, έχει πολλές διαφορές στη συμπεριφορά κ στις απαιτήσεις; Ισχύει αυτό που λένε ότι δένεσαι με το σκυλί αν είναι διαφορετικού φύλου από εσένα;
Θα τον έχεις μέσα στο σπιτι και όχι στη βεράντα και στο μπαλκόνι φαντάζομαι; Αν ναι τότε ο χώρος που έχεις είναι υπεραρκετός εφόσον οι βόλτες που θα τον/την βγάζεις θα είναι μεγάλες ώστε να εκτονώνεται σωστά.
Σε πολλές φυλές τα αγόρια αργούν να ωριμάσουν σε σχέση με τα θηλυκά, για αυτό ίσως ένα θηλυκό είναι πιο εύκολη επιλογή εφόσον φυσικά είναι ισορροπημένο και από την φύση του. Εγώ προσωπικά που είχα θηλυκά πάντα και τώρα πήρα αρσενικό είδα την τρέλα των αρσενικών κουταβιών σε όλο της το μεγαλείο αλλά δεν στο αναφέρω σαν κάτι αρνητικό γιατί όλα τα κουτάβια μπορεί να είναι ζωηρά.
Επίσης όχι δεν ισχύει ότι δένεσαι με σκυλί αντίθετου φύλλου, είναι μεγάλη βλακεία κατά τη γνώμη μου. Απλά ενδεχομένως ένας αρσενικός σκύλος προστατευτικής φυλής όταν μεγαλώσει να είναι πιο προστατευτικός με την γυναίκα την οικογένειας γιατί διαισθάνεται ότι είναι πιο αδύναμη (μου έχει τύχει με ροτβάιλερ φίλων αυτό) .
Τώρα φυσικά αυτό που σου απαντάω είναι γενικό γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία από γ.π. , θα πάρεις και πιο ειδικές απαντήσεις :)
 


barbara

Member
5 Ιουλίου 2011
18
4
Chania
Ναι, μέσα στον σπίτι θα τον έχω σίγουρα. Απλώς θα του αφήνω σίγουρα το ένα μπαλκονάκι ανοικτό με τις πάνες του κλπ. Έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον.

Επειδή σπουδάζω στα Χανιά, βρήκα αυτό το εκτροφείο: http://www.chanialand.gr/ Μήπως έχει κάποιος εμπειρία με το συγκεκριμένο; Ή γενικά κάποιο άλλο που να γνωρίζει κάτι στα Χανιά ή γενικά στην Κρήτη; Ή μήπως θα ήταν καλύτερο να απορρίψω την ιδέα να πάρω από εδώ κ να κοιτάξω προς Αθήνα μεριά;