Εκτροφείο , η αρχή


Status
Κλειδωμένο θέμα

ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Καλησπέρα στην παρεα του DogForum.
Επειτα απο 1 χρονο επαγγελματικής εκπαίδευσης σκύλων ( Για να σας προλαβω, έχω ολα τα απαραίτητα εγγραφα, ειμαι μελος του συλλογου εκπαιδευτων Ελλαδως καθως εχω εκδώσει και ταυτότητα επ.εκπαιδευτη)
θελω να αρχίσω την εκτροφή Yorkshire Terrier , Βελγικό Ποιμενικό Γκρένενταλ.
Αυτο που δε ξερω ειναι οτι περα απο την αδεια ερασιτεχνικής για αρχη εκτροφης, απο που να αρχισω. Aπο που να προμηθευτω σκυλους καταλληλους για εκτροφη (ενηλικους κατα προτιμηση και οχι να αγορασω κουταβια). Εχω ψαξει εκτροφεια στα βαλκανια και στην ευρωπη γενικα εχω στειλει mail να παω να δω τα σκυλια μα κανεις δεν απανταει. Οποιαδήποτε βοηθεια θα ηταν χρήσιμη. (Να τονισω οτι θα προτιμούσα σκύλους να μην εκτρεφονται σε puppy mill, διοτι ουτε εγω θα κανω εκτροφη τετοιου στυλ.)
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 








ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Οχι, ασχολουμαι με τα σκυλια χωρις να χω σκυλο.
Εχω ενα Ημιαιμο 14 χρονων και μια Γερμανικο Ποιμ. στειρωμενο 3 χρονων.
Ειρωνιες οποιος θελει μεσω φβ.
 






Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
Εγω παντως ασχολουμαι με τα σκυλια χωρις να εχω σκυλο.Δεν σημαινει απαραιτητα οτι οποιος εχει σκυλο ασχολειται η/και γνωριζει απο σκυλια (γενικο το σχολιο).

Επισης υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στην εκτροφη και στην παραγωγη καθαροαιμων κουταβιων (επισης γενικο σχολιο).
 
Last edited:


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Εγω παντως ασχολουμαι με τα σκυλια χωρις να εχω σκυλο.Δεν σημαινει απαραιτητα οτι οποιος εχει σκυλο ασχολειται η/και γνωριζει απο σκυλια (γενικο το σχολιο).

Επισης υπαρχει μια διαφορα αναμεσα στην εκτροφη και στην παραγωγη καθαροαιμων κουταβιων.
ποιος μιλησε για παραγωγη κουταβιων.?
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
(Να τονισω οτι θα προτιμούσα σκύλους να μην εκτρεφονται σε puppy mill, διοτι ουτε εγω θα κανω εκτροφη τετοιου στυλ.)
Δλδ στη χειρότερη των περιπτώσεων, που δεν θα βρεις εκτροφικό σκυλί με την καμία, θα συμβιβαστείς με σκυλί από εκεί ;
 


ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Δλδ στη χειρότερη των περιπτώσεων, που δεν θα βρεις εκτροφικό σκυλί με την καμία, θα συμβιβαστείς με σκυλί από εκεί ;
Οχι, δε θα κανω κατι αν δε βρω σωστο σκυλι, τοσο απλα. Επομενος "φιλοζωος"?
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
και για ποιον λογο αποφασισες να κανεις εκτροφη αυτων των συγκεκριμενων φυλων?
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Απαντήσεις:
Δεν υπάρχει άδεια ερασιτεχνικής εκτροφής αυτή την στιγμή. Και δεν μπορείς ούτε να εκδόσεις επαγγελματική.
Δες κι εδώ:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Άδεια-εκτροφής-άδεια-εκπαιδευτή.32428/

Ερωτήσεις:
Γιατί θες να ασχοληθείς με την εκτροφή?
Γιατί με τις συγκεκριμένες φυλές?
 
  • Like
Reactions: Miniature Schnauzer


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Από αυτά που έχω καταλάβει μέσω του φόρουμ, μια τέτοια κίνηση απαιτεί μάλλον πρώτα τεράστια μελέτη, πολύ διάβασμα και κάποιες ειδικότερες γνώσεις σε θέματα υγείας, προδιαγραφών που πρέπει να πληρούνται κλπ
 




ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Από αυτά που έχω καταλάβει μέσω του φόρουμ, μια τέτοια κίνηση απαιτεί μάλλον πρώτα τεράστια μελέτη, πολύ διάβασμα και κάποιες ειδικότερες γνώσεις σε θέματα υγείας, προδιαγραφών που πρέπει να πληρούνται κλπ
Κυριως σε θεματα υγειας , και γιαυτο εχω καταληξει σ αυτες τις φυλες και διαθετω αρκετα χρηματα για σωστα σκυλια. Οσο για σενα ΤΑΡΑ που μου το παιζεις φιλοζωη, με τα χρονια που χω κανει εθελοντης (απο τα 15 και ειμαι 23) τα σκυλια που χω δει και εχω βοηθησει εσυ δε τα χεις δει ουτε ζωγραφιστα, να μαντεψω κιολας, κανεις πολεμο σε εκτροφεις και share στο φβ για κουταβακια που εχουν αναγκη?
 
  • Like
Reactions: GRDANE


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
@ChristosCT

Η ερώτηση σου είναι "Από που να προμηθευτώ σκύλους ενήλικους φυλής Yorkshire Terrier και Groenendael για να αρχίσω εκτροφή;" και διαθέτεις 2-3000€ για κάθε σκύλο, αλλά θα διαθέσεις και περισσότερα αν δεν βρεις.

Εγώ μπορώ να θεωρήσω την ερώτηση σου "φυσιολογική" (και όχι "τρολλάρισμα") αφού και κάποιος που θέλει να αρχίσει εκτροφή κότες Καραγκούνικες π.χ. θα ρωτούσε φυσιολογικά από που μπορεί να προμηθευτεί "έτοιμες" κότες και κοκόρια (δε το λέω ειρωνικά).

Σου απαντώ, λοιπόν, πως αν έχεις λίγο υπομονή και αν ψάξεις υποτυπωδώς θα βρεις αρκετούς που διαθέτουν αυτό που θες και στα χρήματα που προσφέρεις. Συνέχισε τα email και παρακολούθησε και στο Facebook ομάδες και σελίδες αγοροπωλησιών.

Αν τώρα, έχεις και άλλα ερωτήματα όπως "Είναι σωστός ο τρόπος που σκέφτομαι;", "Για ποιο λόγο θέλω να ασχοληθώ με την εκτροφή;" και πολλά άλλα... Μπορούν να συζητηθούν. Αν τα έχεις απαντήσει όλα αυτά, θα μπορούσες να μοιραστείς και με εμάς τις σκέψεις και τις απαντήσεις στις οποίες έχεις καταλήξει.

Αν πάλι δεν είσαι διατεθειμένος να δώσεις απαντήσεις, να μοιραστείς απόψεις και σκέψεις και όλα αυτά σε ήρεμο και κόσμιο (όχι απαραίτητα σε "βουλής των λόρδων") επίπεδο... Μάλλον η διάδραση μας θα είναι σύντομη.

Ελπίζω να βοήθησα... :)
 




ChristosCT

Banned
Banned
25 Ιουλίου 2016
19
3
30
Απαντήσεις:
Δεν υπάρχει άδεια ερασιτεχνικής εκτροφής αυτή την στιγμή. Και δεν μπορείς ούτε να εκδόσεις επαγγελματική.
Δες κι εδώ:
http://www.dogforum.gr/community/threads/Άδεια-εκτροφής-άδεια-εκπαιδευτή.32428/

Ερωτήσεις:
Γιατί θες να ασχοληθείς με την εκτροφή?
Γιατί με τις συγκεκριμένες φυλές?
1: Γιατι οχι,
2: Απαντσα στο παιδι, εχω μελετησει τις συγκεκριμενες φυλες σε θεματα υγειας, χαρακτηρα κλπ και για εναν "αρχαριο" στον χωρο ειναι απο τις καλυτερες.
 




Status
Κλειδωμένο θέμα