Εκτροφια για Bullmastiff


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Τι είναι το πεισματικό ψάξιμο? πρώτη φορά το ακούω σαν έννοια.

Εκτός από το εκτροφείο, ξεκίνα να μαζεύεις και τα χρήματα της εκπαίδευσης του ότε+αν το αποκτήσεις.
Και η ερώτηση του 1.000.000 ευρώ: από όοοοοοοολες αυτές τις φυλές που αράδιασες τι σε έκανε να καταλήξεις στο bullmastiff μετά το πεισματικό(!) γρήγορο ψάξιμο?
 
  • Like
Reactions: Lavernne and johnk






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Επίσης... μη μου κλέβετε τις ιδεές...
εγώ τα κάνω κίτρινα!:sneaky::p
Ναιιιιι! Το είδα, μου εφάνη ευφυέστατο και το υιοθέτησα. Εάν θέλεις μπορώ, οπότε το χρησιμοποιώ, να σου αναγνωρίζω το copyright. Θα σε κάνω credit με λευκά. :p
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Αναγνωρισμενα Εκτροφεια BULLMASTIFFS στην Ελλαδα:
1)Bullhead Majesty-FCI:GR 089/2014
Θανασης Νιαρος & Λινα Στασινου 6972720291-Πατρα.

2)Caneguardiano-FCI:GR 8/2008
Γεωργαλα Μαριδεσπη & Γιαννης Ρουσσος
6936556885-Φοινικας Συρος.

3)Gioko-FCI:GR 8/2010
Γκαλιτσης Κων/νος & Γιωτα Λικα
6944738303-Λαγονησι Αττικης

4)Hellenic Bull's Foha-FCI:GR 029/2015
Χατζηνικολαου Φωτης 6970060989-
Θεσ/κη

5)Verus Amicus Bullies-FCI:GR 106/2013
Μποσινης Παναγιωτης-6932814087
Καλυβια Αττικης.

Απο οσο γνωριζω το 1 8α εχει κουταβια συντομα.....
 


Bong24

Member
30 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
28
Έχει πλάκα η ειρωνία σας...
ευχαριστώ για τα τους εκτροφείς!
όποιος έχει κάποια συμβουλή και έχει προσωπική εμπειρία ας μου στείλει!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Απο την συγκεκριμένη φυλη που ψάχνεις δεν γνωρίζω και πολλα
αλλα μιας και σε εδιαφερει απο τα πρώτα το κόστος απο αυτα
που γνωρίζω μπορω να σου πω οτι η αγορά του θα παίξει απο
800-1200 μέσο όρο απο εκτροφειο μηλάμε παντα.
Και τα "λειτουργικά" έξοδα με 50€ τον μήνα τροφή και ιατροφαρμακευτικά+εκπεδευση+παρελκόμενα αλλα 50€ τον μήνα
άνετα φτάνεις τα 2000-2500€ τον πρώτο χρονο.
Ολα αυτα γιατι μηλάμε για μεγαλόσωμο και διαφορετικό τροπο
απόκτησης (εκτός εκτροφείου δηλ.) οπως σου είπαν παραπάνω
πρεπει να τον αποφύγεις για την συγκεκριμένη φυλή.
Αν συμφωνείς μεχρι εδω υπάρχουν έμπειρα μελη που μπορούν να
σε ενημερώσουν για τα υπόλοιπα. Απο τις φυλές που ανέφερες
θα σου πρότεινα και τα μποξέρ ποιο μικροσωμα και ποιο διαχειρίσημα.
 
  • Like
Reactions: Aslan and LaCat


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Έχει πλάκα η ειρωνία σας...
ευχαριστώ για τα τους εκτροφείς!
όποιος έχει κάποια συμβουλή και έχει προσωπική εμπειρία ας μου στείλει!
Καθόλου πλάκα δεν έχει.... για εσένα με το πεισματικό γρήγορο ψάξιμο ενδεχομένως να είναι διασκεδαστική....
Αλλά για εμάς που παίρνουμε στα σοβαρά υπόψη τα ζώα, δεν έχει καθόλου πλάκα....
Και ναι μη σπεύσεις να "παρεξηγηθείς" ότι σου λέω πως δεν το παίρνεις στα σοβαρά...Αραδιάζεις όποια φυλή ξέρεις, όπως την ξέρεις (ακόμα και λάθος όνομα οπότε αναρωτιέμαι τι στο καλό διάβασες) και θες να ασχοληθουν άτομα να σου πουν για εκτροφεία?
 


KaterinaSp

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
390
174
Ηράκλειο
Μην βιαζεσαι!!! Φιλική συμβουλή:
Είσαι νεαρός και παρορμητικός, ψάχνεις γρήγορα, νομίζεις ότι ολα τα μπορείς, αλλα εδώ μιλάμε για ένα ζώο με έξοδα , απαιτήσεις, πιθανές δυσκολίες στην πορεία και θα πρέπει να ζήσεις με την απόφαση σου αυτη τα επόμενα δέκα χρονια περιπου (μακάρι και παραπάνω)
Μάθε αναλυτικά για τις απαιτήσεις ενός μεγαλόσωμου δυνατού σκυλου, σκέψου και τις συνθήκες της ζωής σου οχι μονο τώρα, αλλα και αργότερα, δες τα οικονομικά σου και μετα μιλά με εκτροφείς αν επιμένεις....
 
  • Like
Reactions: Aslan


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Σου εγραψα πιο πανω τα εκτροφεια...Το κοστος για τροφη ειναι απο 50 και πανω εξαρταται τι 8α διαλεξεις. Απο εκει και περα βαλε τα ιατρικα που ειναι τα ενβολια του...Μπορεις να αφησεις τον καθενα να σχολιαζει οτι θελει..Στην τελικη δεν 8α δωσεις εξηγησεις σε κανεναν απο εμας... Και οποιος εχει μπουλμαστιφ και θελει σου απανταει...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Μπορεις να αφησεις τον καθενα να σχολιαζει οτι θελει..Στην τελικη δεν 8α δωσεις εξηγησεις σε κανεναν απο εμας...
Αυτό είναι αλήθεια, Κυπριανέ,

Αλλά, όταν κάποιος θέτει τους προβληματισμούς του και τις σκέψεις του σε δημόσιο χώρο, πρέπει να ξέρει ότι υπάρχουν διαφόρων ειδών απόψεις που θα εκφραστούν... ευχάριστες και δυσάρεστες!
 
  • Like
Reactions: Aslan and epial


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
......... απλά κατα πλειοψηφία όλα βασίζονται στο πως θα μάθεις εσύ το σκυλί και πόσο στοργή θα του δώσεις.Οπότε απο αυτό είμαι πλήρως καλλυμένος....:cool:

................
Η αγάπη μας ωθεί να κάνουμε ό,τι περνάει απ' το χέρι μας για την ευζωία του σκύλου μας, και η εκπαίδευση είναι μονόδρομος για να διασφαλίσουμε την ομαλή μας συμβίωση. Κατά πλειοψηφία όμως, ούτε η στοργή ούτε η ανατροφή μπορούν να αλλοιώσουν σημαντικά, ή να καταπνίξουν τα ένστικτα ενός σκύλου, που εκτρέφεται δεκάδες χρόνια τώρα να έχει μια συγκεκριμένη συμπεριφορά για να εκτελεί ένα συγκεκριμένο έργο. Οπότε όχι, δεν είσαι πλήρως καλυμμένος.

Όποιος θέλει ένα σκύλο συγκεκριμένης φυλής, πριν από οτιδήποτε άλλο οφείλει να μάθει ποια είναι τα χαρακτηριστά για τα οποία εκτρέφεται η φυλή, και αν/πως ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης θα είναι σε θέση να τα διαχειριστεί. Σε δεύτερη φάση, κοιτάζει αν χωράει ο σκύλος. Στο πορτοφόλι του ιδιοκτήτη, γιατί μέσα στο σπίτι χωράει σίγουρα. Και στο οικονομικό κομμάτι, τα εμβόλια / παιχνίδια / σπιτάκι είναι αμελητέα...
 


kavasilo

Well-Known Member
12 Απριλίου 2012
143
23
giokobullmastiffs.com
Γιαννη σαφως υπαρχουν και αρνητικες και ευχαριστες αποψεις, η ειρωνεια ειναι λιγο που ξινίζει...Και δεν μιλαω για σενα.

Ελπιζω παντος να καλυψαμε τον φιλο στα ερωτηματα του...
 


Bong24

Member
30 Σεπτεμβρίου 2015
5
0
28
Βαριέμαι να ασχοληθώ με άτομα που ΔΕΝ καταλαβαίνουν και απλά έχουν την "μύγα" (προφανώς δεν λέω για όλους του forum) , όπως και να έχει...
ευχαριστώ για τις "συμβουλές" ασχέτως που είναι κακοπροαίρετες ,γιατί τα πάντα σε αυτή την ζωή μας δίνουν τροφή για σκέψη(y)
Για τον όρο πεισματική που είπα :p και τρελαθήκατε όλοι να πείτε τα δικά σας απλά θεώρησα σωστό από την μεριά μου να πω ότι ενώ άλλοι άνθρωποι ψάχνουν επι μία εβδομάδα από μια ωρίτσα την ημέρα , εγώ έκατσα 12 ωρες σερί..ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ!!!φυσικά ακόμα ψάχνω άμα όντος θα πάρω αυτή την ράτσα.ακόμα σκέφτομαι αμα είμαι άξιος για ένα σκύλο!
Για να δείτε ότι ορισμένοι αυτά που λέτε δεν στέκουν.Θέλεις να μου πεις το ότι έχω μεγάλο μπαλκόνι δεν σου λέει τίποτα?Δηλαδή μία φορά άμα τύχει και δεν τον βγάλω βόλτα δεν μπορώ να τον απασχολήσω στο μπαλκόνι ε? θα ήταν δηλαδή το ίδιο άμα είχα μπαλκόνι 1χ1?
Για την αγάπη που ανέφερα και προηγουμενος ,απλά θα πω ότι ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ (φυσικά συμφωνώ σε εξαιρέσεις!!!)
Τώρα όσο αναφορά το πόσο ώριμος είμαι για ένα σκύλο και πόσο παρορμητικός είμαι καλύτερα να το ξέρω εγώ...
Πιστευω δεν έπρεπε να γράψω καν όλο αυτό αλλα εντάξει δεν πειράζει ...τώρα ας πάμε στον σκύλο πάλι
Άμα μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία έξτρα συμβουλή για οτιδίποτε ευχαρίστως!!!
Πχ.Αν γνωρίζει η έχει κανείς στο forum ένα απο αυτά:
1)Cane corso
2)Presa Canario
3)Bull terrier
4)American Pit Bull Terrier
5)American Bulldog(ναι ναι εσείς με την "μύγα" μπείτε να γράψετε ότι δεν είναι καταχωρημένη ράτσα και να μου την "πείτε")
6)Βullmastiff
7)Dogo Argentino
8)Amstaff Terrier
9)Dogue de bordeaux
10)Bandog
11)Boerboel
12)Doberman
13)Βulldog
Πάλι τυχόν παρεξηγήσεις:cautious::
-Όχι δεν είμαι παιδάκι που δεν ξέρει τι θέλει απλά οι ράτσες που μου αρέσουν είναι πάρα πολλές για αυτό και μπήκα σε αυτό το forum για συμβουλές....
και μετά απο αυτό το τεράστιο post :mad:θέλω να ρωτήσω κάτι ακόμη την μορφολογία του σκυλιού και τον χαρακτήρα τον γνωρίζουμε από όταν είναι μηνών?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Ούτε και το Πιτ Μπουλ ειναι αναγνωρισμένη ράτσα. 9-11 του μήνα εχει έκθεση στο MEC Παιανίας (στην Αθήνα), στη θέση σου θα έκανα τον κόπο να παω να ρίξω μια (δυο/δέκα/χίλιες) ματιά και να μιλησω με μερικούς εκτροφείς και που ξερεις; Ίσως να ερωτευτείς κεραυνοβόλα με καποια φυλή απο αυτες ή ίσως να βρεις και καποια καινούρια που να σου τραβήξει το ενδιαφέρον.

Γενικότερα όσον αφορά το οικονομικό καλο θα ήταν να εχεις καποια χρήματα στην άκρη σε περίπτωση που -χτυπα ξύλο- προκύψει κατι έκτακτο και σιγουρα -όπως αναφέρθηκε- χρήματα για εκπαίδευση. Επίσης καλο θα ήταν να σκεφτείς και τι ζητάς εσυ απο τον σκυλο, όχι μόνο τι εχεις να του προσφέρεις γιατι οι φυλές που κοιτάς διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Διαβαζοντας τα ποστ σου παρατηρω οτι κινεισαι γυρω απο ενα συγκεκριμενο φαινοτυπο.
Τον κοντοτριχο μυωδη μεγαλο σκυλο με μεγαλο κεφαλι κ μαγουλα.
Περα απο αυτο δεν βρισκω πολλα κοινα στις φυλες που σε ενδιαφερουν.

Ξερουμε λοιπον πως προτειμας να ειναι ο σκυλος οπτικα, (θεμιτο ειναι, ξεκαθαριζει το τοπιο) αλλα στον χαρακτηρα; Γιατι αυτο ειναι εξ ισου μην πω και περισσοτερο σημαντικο.

Οσα κ να δωσει ενας ιδιοκτητης στον σκυλο του, δεν μπορει να αλλαξει καποια βασικα στοιχεια του χαρακτηρα του, καποια χαρακτηριστικα που ειναι καταγεγραμμενα στο dna του κ τον προσδιοριζουν.

Οι μισες φυλες απο αυτες που αναφερεις (cane corso, presa canario, bullmastiff, κ τα λοιπα "πρωτοξαδερφα) οταν τα βλεπει κανεις πριν δει τον σωματοτυπο κ τις μαγουλαρες, βλεπει" το σκυλο φυλακα".
Η ερωτηση λοιπον ειναι, θες σκυλο φυλακα;
Με οτι σημαινει αυτο.
Γιατι αν ΔΕΝ θες, αυτο σε αυτες τις φυλες δεν αλλαζει.
Αν δεν μπορείς να το δεχτεις, η δεν θες να το διαχειριστεις, τοτε καλο ειναι να τα σβησεις απο την λιστα σου κ να επιλεξεις αναμεσα στα υπολοιπα.

Το δε κοστος ενος σκυλου τετοιου μεγεθους διατροφικα θα σου ερθει κοντα στο 100αρικο το μηνα.
Τα εμβολια παιχνιδια κλπ του πρωτου χρονου ειναι αμελητεα.

Το κοστος σε χρονο για εναν τετοιο σκυλο, ειναι τεραστειο. Δεν ειναι το σκυλακι που θα το λυνεις αναμεσα στον κοσμο κ ολα cool ουτε θα πηγαινεις μαζι του στα σκυλοπαρκα. Θα πρεπει να ειναι στην ακρη του λουριου σου κ εσυ να εισαι πολυ προσεκτικος με αυτο οταν κινεισαι σε αστικο ιστο. Σκεψου λοιπον πως θα το γυμναζεις κ που θα τρεχει. Σκεψου τα θεματα εκπαιδευσης γιατι μαλλον θα σου χρειαστουν. Σκεψου τι θα γινει αν χρειαστει να λειψετε οικογενειακως για μια δυο μερες για κατι εκτακτο (σε καμια περιπτωση μην σου περασει απο το μυαλο "θα πω στην γειτονισσα να το ταισει"). Αν ταξιδευετε η πατε διακοπες σκεψου την μετακινηση...... Και αλλα πολλα......

Να σε προιδεασω παω, με καθε καλη προθεση, εχοντας δυο cane corso αλλα σε κτημα, γιατι μπορει μεν" η μεγαλη βεραντα" να ειναι καλυτερη απο "την μικρη βεραντα" αλλα δεν ειναι αρκετη για αυτα τα σκυλια.....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Όταν βλέπει κανείς ένα τόσο περιεκτικό και σωστό post... σε ένα τέτοιο θέμα...
Καταλαβαίνει ότι οφείλει να επανέλθει, σε κάθε περίπτωση...

Και μόνο ο τίτλος του θέματος, θα προσελκύσει τις γενιές νέων μελών που θα έλθουν...:)

Και σε κάθε περίπτωση, θα προσελκύσει τον "άγνωστο αναγνώστη", που ψάχνει όντως για "εκτροφείο Bullmastiff"... αλλά, ίσως χρειάζεται να συνειδητοποιήσει ότι "Μήπως δεν τα έχω σταθμίσει τα πράγματα όπως θα έπρεπε? Μήπως πρέπει να κάνω κράτει και να το ψάξω λίγο περισσότερο?"...:cool:

Και, για λογαριασμό αυτών των ανθρώπων (και, επίσης, για το κέφι μας, βρε αδεΡφέ), the show must go on...

Θα επανέλθω άμεσα, μετά το έναυσμα που μου έδωσε ο @east49 , αλλά και το νέο μέλος μας @Bong24 , με το τελευταίο μήνυμά του...

Υ.Γ. Φίλε @east49 , παρότι το πιο πάνω post φαντάζομαι ότι σε "έπιασε απ' τα μούτρα" (όπως θα έπιανε και μένα - αν δεν είχες γράψει κι εσύ πιο κάτω)... μίλησες πολύ σοφά, "γέροντα"!:)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Πιστευω, οτι το παλικαρι που ανοιξε το τοπικ, κατι τετοιο περιμενει να ακουσει, λεγοντας "αν μπορει καποιος να μου δωσει εξτρα συμβουλη".....
Να του πει καποιος αυτα που συνηθως δεν γραφονται, αλλα ολοι οσοι εχουμε τετοια σκυλια τα εχουμε ζησει κ τα ξερουμε.

Το κυριοτερο κατ εμε (κι εχω γραψει την αποψη μου πολλες φορες για τετοια σκυλια σε αστικο περιβαλλον) ειναι να σκεφτει πως θα διαχειριστει αυτο το σκυλο. Τι μπορει να του προσφαιρει ωστε να ικανοποιησει τις απαιτησεις "αυτου" του σκυλου.

Αν "πρεπει" για να ειναι ο σκυλος υγειης κ να μπορει να ασκειται, να τρεχει κ να γυμναζεται, το παλικαρι να φευγει δυο τρεις φορες την βδομαδα εκτος πολης η καπου αλλου, αυτο σημαινει οτι θα θυσιασει απο τρεια απογευματα συν οτι θα εχει αυτοκινητο συν οτι θα μετακινει ενα μεγαλο ζωο...... Αυτο σαν κοστος ειναι σημαντικο, εξ ισου σημαντικο με την τροφη ας πουμε.

Επισης σημαντικο ειναι αν λειπει απο το σπιτι σαββατοκυριακα η σαν οικογενεια πανε διακοπες συχνα. Θα πρεπει να τον παιρνουν μαζι κ να εχουν προνοησει για το που θα μενει, γιατι δεν ειναι ζωα που μπορουν να "φιλοξενηθουν" μαζι με το αφεντικο τους σε ενα φιλικο σπιτι ας πουμε......

Κ διαφορες αλλες λεπτομεριες.....

Στις λεπτομεριες της καθημερηνοτητας κρυβονται τα προβληματα. Οχι στο κοστος αγορας η φαγητου......

Κι ολα αυτα ξεκινανε ΠΑΝΤΑ με την προυποθεση οτι ΘΕΛΕΙ ενα σκυλο ΦΥΛΑΚΑ. Γιατι αν οχι, τσαμπα συζητηση κανουμε..... Μπορει να διαλεξει μια απο τις αλλες εξ ισου "ομορφες" φυλες που δεν εχουν ομως αυτο το βασικο χαρακτηριστικο......

Edit
..... Και αντε πες ολα τα αλλα τα δεχομαι.....
.... Ε οχι και "γεροντας" :confused:
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Παρε σβαρνα τα 4-5 εκτροφεια που σου εγραψαν πιο πανω, γνωρισε τα σκυλια απο κοντα , μαθε απο πρωτο χερι ,απο τους ιδιους τους εκτροφεις αν μπορεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες /απαιτησεις ενος μπουλμαστιφ και αποφασισε μετα. Μην ακους τον καθενα απο μας.
Ελπιζω να εχεις μεγαλο κουμπαρα γιατι και η αγορα του αλλα και η συντηρηση ενας μεγαλου σκυλου κοστιζει αρκετα - απευχομαι οποιαδηποτε ασθενεια , γιατι η θεραπεια συνηθως κοστιζει αναλογως των κιλων του ζωου. Η εκπαιδευση ενος τετοιου ζωου ειναι αναγκαια νομιζω..
Τελος, φιλε, οι 13 φυλες που εγραψες οτι σε ενδιαφερουν διαφερουν αρκετα η μια απο την αλλη, μερικες μαλιστα εχουν μεγαααααλη αποσταση μεταξυ τους..
Αυτα δεν μπορουν να αναλυθουν ευκολα..
Διαφορετικα πας σε μια εκθεση και αραζεις εκει ενα 48ωρο (για να προλαβεις δλδ) και γινεσαι "τσιμπουρι" στους εκτροφεις ωστε να μαθεις οσο πιο πολλα μπορεις για τις φυλες που σε ενδιαφερουν.
Καλη συνεχεια!
 
  • Like
Reactions: takisft


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Λήμμα: "Γέροντας":
Ο "Πρεσβύτερος" (ανεξαρτήτως ηλικίας), σε κάποιες λίγες (αλλά σημαντικές) αδελφότητες - ιεραρχίες... ο "Ηγούμενος" (ανεξαρτήτως ηλικίας)... ο "Δεσπότης", για τους Μακεδονομάχους (που δεν ήταν κάν ιερωμένος)... ο "Senior" (σύμφωνα με τη γνωστή γιαγιά)... ο "γιός του πάρτα όλα", στην πολιτική... ο "Usain Bolt" των αθλητικών γεγονότων... ο "Michael Jordan" των ομαδικών αθλημάτων... ο @sea-mol των ΜτΗ...

Και πάμε, λοιπόν...:)
 
  • Like
Reactions: east49