Ελάτε να τα πάρουμε από την αρχή, πρώτα εμβόλια κ


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
γραφετε για ονοματα εμβολιων, ασθενειες και διαφορα αλλα που.... εμας τους νεους μας μπερδευουν και μας αγχωνουν
απο την μια γιατι δεν γνωριζουμε και οσο κι αν διαβαζουμε απλος μπερδεβομαστε περισσοτερο
και απο την αλλη.... σαν νεοι... εχουμε ενα αγχος μεγαλυτερο απο φοβο μην παθουν κατι τα μικρα μας και δεν μπορεσουμε να τα βοηθησουμε

τι θα λεγατε να μας διαφωτησετε κι εμας λιγο ???

ελατε να τα παρουμε απο την αρχη
οταν την πηρα μου ειπαν οτι της εδωσαν κατι που το γραφει στο βιβλιαριο αλλα... δεν βγαζω τα γραμματα και εκτοτε καθε 10 μερες τις δινω μια κρεμουλα banminth για τα σκουλικακια και τα αυγα τους (ετσι καταλαβα)
αληθεια αυτο μεχρι ποτε το δινουμε???

παμε τωρα στα εμβολια
οταν το πηραμε ειχε κανει το πρωτο της εμβολιο Vanguard CPV

και στην πορεια καναμε Vanguard DA2Pi Vanguart CPV-Lepto

το τριτο εμβολιο που ειναι να κανουμε το πασχα το γραφει στο βιβλιαριο αλλα και παλι... δεν βγαζω τα γραμματα

μπορει καποιος να μου πει τι καλυπτουν αυτα τα εμβολια???

ποσα εμβολια θα κανουμε για να ειμαστε οκ μετα???

αυτα που λετε για τα κουνουπια ποτε τα κανουμε???

για ψιλους και τσιμπουρια τι μπορουμε να κανουμε???

και αν ξεχασα και κατι.... ξερετε εσεις
 




elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Λοιπον,απ την αρχη οποτε....
Η Banminth θα δινεται καθε μια βδομαδα μεχρι να κανετε το επομενο εμβολιο...Μετα κατα πασα πιθανοτητα θα παρετε αλλη μια δοση και τελος μεχρι να ξεκινησετε το χαπι.
Τα εμβολια καλυπτουν για Παρβοϊωση, τη Λοιμώδη Ηπατίτιδα, τη νόσο Carre, δύο στελέχη για τη Λεπτοσπείρωση και επειτα θα κανετε το τελευταιο αντιλυσσικο.
Εμας ο γιατρος μας μας εκανε 3 φορες Vanguard DA2Pi Vanguart CPV-Lepto κ μετα το αντιλυσσικο αρα φανταζομαι εχεις αλλες 2 επαναληψεις αυτου και μετα λυσσα.
Τωρα για τα εξωπαρασιτα,αναλογα την ηλικια που εχει το σκυλακι σου.
Αφου περασει τις 8 εβδομαδες βαζουμε κολαρο scalibor η kiltix(το πρωτο καλυπτει και απο τη σκνιπα)
και αμπουλα καθε μηνα απο Απριλιο εως Οκτωβρη.Η αμπουλα αυτη μπορει να ειναι Advantix,Frontline Effipro....Θα το συζητησετε με το γιατρο σου και θα αποφασισεις.
Αυταααα
 
  • Like
Reactions: Haris Drazen


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
το πρωτο εμβολιο το εκανε 40 ημερων και το δευτερο 2 μηνων ή 60 ημερων
τωρα ειναι 70 ημερων και σε μια βδομαδα εχουμε το τριτο μας εμβολιο
τωρα να πω οτι ξερω τις ασθενειες που λετε... μονο την λυσσα εχω ακουστα :oops::oops:

οσο για την κρεμα.... δωσανε 2/3 3/3 4/3 14/3 24/3 και εχω να της δωσω και 4/4 14/4
μετα θα παμε για το εμβολιο οποτε θα το ξανασυμπηρωσει να ξερω ποτε δινω
το χαπι αντικαθιστα την κρεμουλα???
και ως ποτε εχουμε... σκουλικακια???
φταιω εγω που δεν καθαρισε ακομα???

δηλαδη τωρα που θα παω θα των ρωτησω να παρουμε το κολαρο scalibor ή το παιρνω απο μονη μου???

την αμπουλα που λετε που λετε ειναι μια καθε μηνα??? την βαζω εγω, ξεπλενετε με το μπανιο και τι καλυπτει αυτη???
 


elenigeop

Well-Known Member
31 Μαρτίου 2012
54
1
Το χάπι ναι,αντικαθιστά την πάστα.
Δεν εχουμε σκουληκακια απλα προσπαθουμε να τα....αποφυγουμε...εφ'όρου ζωής.
Το κολάρο μπορεί να στο δώσει είτε ο γιατρός είτε να το αγοράσεις,δεν υπάρχει θέμα με αυτό.
Αναλογα για ποια αμπουλα μιλαμε....Frontline Effipro κλπ μονο για τσιμπουρια και ψυλλους ενω η Advantix και για σκνιπες.Δεν πρεπει να κανει μπανιο 3 μερες μετα απλα.Αυτο.
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Τα φάρμακα , τα εμβόλια και τα αντιπαρασιτικά τα αγοράζουμε πάντοτε και αποκλειστικά απο τον Κτηνίατρο . Τα petshops και παρα πολλοί εκτροφείς και εκπαιδευτές τα πωλάνε παράνομα και χωρίς ειδική άδεια Κτηνιατρικού Φαρμακείου .
 


thanoria

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2011
104
0
Θεσ/νικη
πηγαμε στο γιατρο
καναμε ξανα οτι και στο δευτερο εμβολιο Vanguard DA2Pi Vanguart CPV-Lepto

μας ειδε και... δεν ειχαμε πλεον σκουλικακια
παρ ολ αυτα μου ειπε να συνεχισω να της δινω καθε 10 μερες

και βαλαμε και αμπουλα.... αλλα.... δεν θυμαμαι ποια και στο βιβλιαριο δεν εγραψε το ονομα της
αραγε.... κανει για της σκνιπες???
σκνιπες και κουνουπια ειναι το ιδιο ή θελει και εξτρα προστασια????

επισεις μου ειπε να μην της βαλω το κολλαρο... μιας και ειναι ολη την ωρα μεσα και ανεβαινει στα κρεββατια

επομενο εμβολιο.... αρχες μαιου

εννοειτε οτι τα παιρνουμε μονο απο τον κτηνιατρο
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Τα φάρμακα , τα εμβόλια και τα αντιπαρασιτικά τα αγοράζουμε πάντοτε και αποκλειστικά απο τον Κτηνίατρο . Τα petshops και παρα πολλοί εκτροφείς και εκπαιδευτές τα πωλάνε παράνομα και χωρίς ειδική άδεια Κτηνιατρικού Φαρμακείου .
Τα drontal,milbemax κλπ....μπορούμε να τα πάρουμε και από pet shop που έχει άδεια για κτηνιατρικά φάρμακα....η απευθείας από μαγαζί με κτηνιατρικά φάρμακα...το ίδιο και τα εμβόλια....αν ξέρουμε τι θέλουμε και πως να κάνουμε ένα εμβόλιο...Απλά στους κτηνιάτρους τα πληρώνουμε...παραπάνω!!!
 


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
Τα drontal,milbemax κλπ....μπορούμε να τα πάρουμε και από pet shop που έχει άδεια για κτηνιατρικά φάρμακα....η απευθείας από μαγαζί με κτηνιατρικά φάρμακα...το ίδιο και τα εμβόλια....αν ξέρουμε τι θέλουμε και πως να κάνουμε ένα εμβόλιο...Απλά στους κτηνιάτρους τα πληρώνουμε...παραπάνω!!!
Στους Κτηνιάτρους πληρώνεις την παροχή κτηνιατρικών υπηρεσιών και την εξέταση του ζώου καθώς και την φροντίδα του σε -πιθανή- παρενέργεια μετά .

Για να έχει κάποιος αδεια για κτηνιατρικά φάρμακα προϋποθέτει να είναι κτηνίατρος ή να έχεις πτυχίο φαρμακευτικής σχολής + άδεια άσκησης του εκάστοτε επαγγέλματος. Εγω ή εσυ δεν μπορούμε πχ με μια αιτηση να αρχίσουμε να πουλάμε φάρμακα . Ο κτηνίατρος ξέρει πως να φυλάσσει ενα φάρμακο και ενα εμβόλιο , σε τι συνθήκες θερμοκρασίας κλπ να τα φυλάει .

Όπως εγω δεν μπορώ να κάνω τα λογιστικά του μαγαζιού σου επειδη και δεν ξέρω και δεν εχω άδεια ασκησης του επαγγέλματος , ετσι και τα φάρμακα απαγορεύεται να πωλούνται απο άτομα πλην των κτηνιάτρων τα οποία εχουν αυτη την δυνατότητα .

Και πάντοτε τα φάρμακα και τα εμβόλια , κατόπιν συνταγής .
Για τα προληπτικά αντιπαρασιτικά -βλέπε κολάρα κλπ- δεν απαιτείται αναγκαία συνταγή , παρα μονο αδεια πώλησης φαρμάκων.

(για το υπογραμμισμένο) :
Μπορούμε να εξασφαλίσουμε εναν τρόπο που να βεβαιώνει οτι το εκαστοτε πετ σοπ έχει ιδιοκτήτη , συνεργάτη , κατι εστω στου οποίου το όνομα έχει βγει η άδεια πώλησης φαρμάκων ? Πέραν ενος κολημμενου χαρτιού στο τζάμι δίπλα στην είσοδο . :/
:(

τουλάχιστον αυτό κάνω για να εχω ησυχο το κεφάλι μου ηθικά και με συνείδηση λογω του οτι αφορά την υγεία του ζώου μου .

εδιτ:
ξεχασα να αναφέρω τα φαρμακεία , " τα οποία όμως οφείλουν να γνωστοποιούν στην Κτηνιατρική υπηρεσία της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης τη λιανική πώληση κτηνιατρικών φαρμακευτικών προϊόντων μέσα σε ένα μήνα από την έναρξη της . " (copy paste) και πάντοτε κατόπιν συνταγής (δεν ξέρω τι παίζει με τις δίγραμμες ή μη , συνταγες , να με συγχωράτε )
 
Last edited:


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Έγραψα ότι τα εμβόλια, όσοι ξέρουν καλά,μπορούν και να τα κάνουν μόνοι τους. Προσωπικά, τα κάνω μόνη μου στα σκυλιά μου εδώ και πολλά χρόνια. Ξέρω να κάνω ενέσεις πολύ καλά....('εχω κάνει 3 θεραπείες glucantim στον keagan), ξέρω τι εμβόλια χρειάζομαι και τι προφυλάξεις πρέπει να πάρω για να μη χαλάσουν. Δεν είναι για όλο το κόσμο αυτό που λέω....αλλά...όταν έχεις 3 σκυλιά....βάλε χ 30€ minimum για εμβόλιο το καθένα....να το κατοστάρι... Τα εμβόλια τα αγοράζω 2,4€ με 4€....δηλαδή σύνολο 12€!!!

Εννοείται ότι γνωρίζω απο που τα παίρνω. Δεν μπάινω στο πρώτο pet shop με άδεια για φάρμακα...
Και πάλι επαναλαμβάνω ότι δεν είναι για όλους....Επίσης, ουδέποτε έχω συνδυάσει τα εμβόλια που κάνω στα σκυλιά μου με το γενικό check up που κάνουν ανά 6 μήνες....:):):)
 
  • Like
Reactions: Kimigaz


Donzouan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
649
1
στο βιβλιάριο υγείας στην σφραγίδα του Κτηνιάτρου τί βάζεις ?

Το λέω γιατι για πααααρα πολλούς Κτηνιάτρους , στο κουτάκι " υπογραφη κ σφραγιδα Κτηνιάτρου " όταν δουν κενό ή σφραγίδα απο εκτροφέα/εκπαιδευτή ξανακάνουν τα εμβόλια απο την αρχή διότι είναι σαν να μην έγιναν ποτέ . Και αυτό για να είναι καλυμμένες και οι 2 πλευρές . :/

Το κάνει και πολύς κόσμος , μην νομίζεις , αλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι το σωστό .

(τσεκαρε τα inbox σου για να μην ανησυχω :) )