Ελληνικός Ποιμενικός ανάμεσα στη φαμίλια-Φοίβος!




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Η μεγαλη κορη της παρεας ενω μαθαινουν και οι δυο,πώς να περπατανε δίπλα δίπλα στο λουρι...



Και μια φωτο που θα μπορουσε να εχει τιτλο "μετα το μεθύσι" ευνόητο γιατι...


στην πραγματικοτητα ειναι η συνηθης εικονα καθημερινα,διοτι που τη χανω που τη βρισκω τη μικρη,δίπλα στο φιλαρακι της συνεχως.Και μου κανει την μεγαλυτερη εντυπωση η σχεση των δυο τους που μεγαλωνουν σεβομενοι ο ενας τον αλλο αλλά με μπολικο πειραχτηρι και παιχνιδι απο τη μικρη...Η οποια δεν χανει ευκαιρια να τον ευχαριστει παντα με ενα ..φιλι και ο μικρος να απολαμβανει...


Δεν εχω να σημειωσω κατι αλλο για τον Φοιβο κατα τ'αλλα.Η διαφοροποιηση καπως εδω και καποιες μερες στο γεγονος οτι δεν τρωει με ορεξη το φαγητο του -ισως και να φταιει η ζεστη λεω-αλλά η αληθεια ειναι οτι τρωει πολυ κατω απο οτι πρεπει...
Οπως και η ενδειξη που αρχιζει να μου δειχνει οταν ακουει ή βλεπει στον περιγυρο του σπιτιου κατι ξενο να γαυγισει...Αρχιζει να μεγαλωνει ε;...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ωραίος γίνεται....
Και μένα δεν τρώει όσο έτρωγε αυτή την εποχή....και κυρίως δεν τρώει τις ίδιες ώρες....
Έχει όρεξη αργά το βράδυ και νωρίς το πρωι....μέσα στην μέρα δεν....
Τι ώρες του βάζεις?
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
λογικο να μην τρωει το ιδιο..εμεις κατ εντολη γιατρου τρωμε νωρις το πρωι γυρω στις 7-7μιση και το βραδυ γυρω στις 10-10μιση. Μας ειπε οτι θελει πιο λιγο φαγητο λογω ζεστης και καλο θα ηταν να ετρωγε και κατι πιο "light"...ισως καμια τροφη πιο ελαφρια.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μια απο τα ιδια και ο δικος μου. Τρωει με ορεξη μονο αργα το βραδυ, το πρωινο σχεδον το εχει ακυρωσει...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Τι όμορφο σκύλο που έχεις, είναι υπέροχος στην τελευταία φωτογραφία που τον φιλάει η μικρή :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ο Φοίβος έχει μεγαλώσει αρκετά,ε? Βλέποντάς τον δίπλα στη μικρή είναι πολύ έντονο το μέγεθός του! Και ομολογώ πως έχει εκφραστικότατες ματάρες! (Τα άλλα τα κουκλιά σου δεν χρειάζεται καν να τα σχολιάσω, είναι απίστευτες οι μικρές!!!!)
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
αχ αυτοί οι τσοπανηδες!!!!!!! πειράζει που το ομολογώ οτι δεν είμαι καθόλου μα καθόλου αντικειμενικη και οτι οι ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΚΥΛΙΑ??????? ο τσοπάνης σου Κώστα είναι απλά ερωτεύσιμος!!!!! :love::love:

οσο για την όρεξη το καλοκαίρι πάντα υπάρχει ένα θέμα.... και εμείς το έχουμε... η μικρή ταίζεται 2 φορές την ημέρα, 7,30 το πρωί και 9,30 το βράδυ. πολλές φορές όμως είναι ικανή να φάει ελάχιστα ή και καθόλου :( ο γιατρός μας λέει οτι είναι λογικό εξαιτίας της ζέστης και να μην ανησηχούμε...
 




mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Και μένα δεν τρώει όσο έτρωγε αυτή την εποχή....και κυρίως δεν τρώει τις ίδιες ώρες....
Έχει όρεξη αργά το βράδυ και νωρίς το πρωι....μέσα στην μέρα δεν....
Τι ώρες του βάζεις?
λογικο να μην τρωει το ιδιο..εμεις κατ εντολη γιατρου τρωμε νωρις το πρωι γυρω στις 7-7μιση και το βραδυ γυρω στις 10-10μιση. Μας ειπε οτι θελει πιο λιγο φαγητο λογω ζεστης και καλο θα ηταν να ετρωγε και κατι πιο "light"...ισως καμια τροφη πιο ελαφρια.
Μια απο τα ιδια και ο δικος μου. Τρωει με ορεξη μονο αργα το βραδυ, το πρωινο σχεδον το εχει ακυρωσει...
Oπως ακριβως τα λετε παιδια.Ο Φοιβος τον ειχα συνηθισει να του βαζω μεχρι προτινος φαγητο δυο φορες.Στις 8.30-9.00 καθε πρωι και 19.30-20.00 το απογευμα.Ομως ειδα οτι δεν ακουμπαει παρα ελαχιστα αυτες τις ωρες.Δοκιμασα μια μερα να του βαλω στιος 07.00 το πρωι και το εφαγε,οχι ολο βεβαια σχεδον μιση ποσοτητα του μπωλ.Αλλη μια μερα,εφαγε ολο το μπωλ σχεδον ,στις 00.15 τη νυχτα...Και προσανατολιζομαι πλεον μηως μεχρι να περασει το καλοκαιρακι να του αλλαξω τις ωρες γευματων σε πολυ πρωι και βραδυ...στις 07.30 και στις 23,30...Βεβαια δεν ξερω κατα ποσο πρεπει να μοιραζεται η ωρα κατα τη διαρκεια της μερας 24ωρο..να ειναι δηλαδη μοιρασμενα τα 2 γευματα πχ 07.00 και 19.00 για να μην βαραινει ουτε να πειναει.
Παντως αν και δεν του χαριζω,με χαλαει καπως που δεν τρωει οσο πρεπει και καποις φορες σχεδον καθολου για 1-2 και βάλε μερες...Μιλαμε οτι πρεπει να τρωει ποσοτητα 970γρ.και μπορει να φαει μεχρι 200-300...κι αν ειναι καλη μερα αλλιως και τιποτα...Και του εχω αλλαξει και καλες τροφες για δοκιμη μπας και δεν αλλά εκει αυτος.Τι γιαουρτι τι κιμα τι λαχανικα μπααα...ανεξαρτητος και πεισματαρης.
Δεν ξερω αν κανω κατι λαθος ή απλα να κανω υπομονη και να συνεχισω σταθερο προγραμμα ασχετως αν τρωει,οπως κανω τωρα...:confused:
Βεβαια να επισημανω οτι εχει μια χαρα ενεργεια και κινηση,ενω και απο "την αναγκη του" παροτι δεν τρωει οσο πριν δεν βλεπω να εχει μειωσει,θα ενεργηθει τρεις τεσσερεις φορες ημερησιως....
Πινει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ νερο,μιλαμε σχεδον 4πλασια ποσοτητα σε σχεση με πριν ενα μηνα,καπου λογικο λογω ζεστης -υγρασιας...
Τι αλλο να κανω να φαει;Τον αφηνω με σταθερο προγραμμα και όποτε αποφασισει...αλλά νηστικος πολυ πραμα ε;...Δεν σκαει ομως,απλα κοιμαται πιο πολυ,μπορει και ως αποτελεσμα λιγοτερης λαμβανομενης ενεργειας ισως;
 
Last edited:


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Ο Φοίβος έχει μεγαλώσει αρκετά,ε? Βλέποντάς τον δίπλα στη μικρή είναι πολύ έντονο το μέγεθός του!
Να τον δεις πώς αντιδρα οταν αρχιζει να τον πιεζει η μικρη...Στην αρχη θα κανει μια προσπαθεια να την σπρωξει λιγο πιο περα με το ποδι του,φροντιζοντας να μην την χτυπησει ομως!!!Κι αν δει οτι επιμενει,απλα σηκωνεται και παει πιο περα...Εκει το κοβω κι εγω στη μικρη να μην τον ενοχλει...Ε κι αρχιζουνε μετα αγκαλιες και χαδια...
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Ναι συνεχισε!Κ γω περυσι ειχα ανησυχησει που το καλοκαιρι μπορει να περναγε κ μερα κ να μην ετρωγε τιποτα...κ ηταν κ πανω στην αναπτυξη!
Καλα η κορη (η πρωτη που βολταρει με τον Φοιβο) ιδια εσυ ετσι??Φωτοτυπια!
Κ αυτος ο Φοιβος βρε παιδι μου, τι φοβερος εχει γινει καλε?!
 


tsaki

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2011
329
0
42
αλεξανδρουπολη, Εβρος
κ ο δικος μου τωρα που εχει ζεστες ολη μερα αραχτος κατω απο τα δεντρα ειναι, αντε να σηκωθει να πιει λιγο νερο (που το χω διπλα του), πολυ υπνο μιλαμε! μαλλον λογω ζεστης, και φυσικα το βραδυ...περιπολιες στο κτημα και τσαμπουκαδες. Μ αρεσει ομως, αυτο το σκηνικο, για αυτο τον λογο τον εχω, να φυλαει το βραδυ και τη μερα, ας κοιμαται οσο θελει..χεχε
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Δεν πειράζει, οικονομία στα σακιά κάνουμε το καλοκαίρι!Χαχα

Έλα που μου ανησυχείτε κιόλας για τα γαϊδούρια!Δεν έχουν ανάγκη ρε σεις!Μην αγχώνεστε!

Αφήστε τα να αισθάνονται όπως θέλουν, δεν θα πάθουν τίποτα και να μην φάνε!Ούτε η ανάπτυξη τους κόβεται ούτε τίποτα!
Δεν το κάνουν ούτε από κακομάθεια, ούτε από σκέρτσα...

Υπέροχες φωτογραφίες Κώστα!Πάντα τέτοια!
 


mAthosalas

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2011
1.053
2
52
Πάτρα
Να'σαι καλα Στελιο...κοιτα να δεις, η μοναδικη μου ας το πω ανησυχια ειναι επειδη ο μικρος(...)ειναι σε σταδιο αναπτυξης.Μην και του κανει κακο αυτο που γινεται,που τρωει τσικ-τσικ...Κατα τα λοιπα,δεν εγχωνομαι,θα πεινασει θα φαει εννοειται.εφοσον λοιπον διαβαζω και δικες σας αποψεις οτι δεν υπαρχει θεμα οκ ειμαστε πιστευω!
 




Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Αν και δεν ειμαι ειδικος, θελω να ρωτησω. Δεν ειναι υπερβολικα μεγαλη ποσοτητα το 1 κιλο φαγητο σε ενα κουταβι? 300 γραμμαρια (ξηρη τροφη) την ημερα τρωει το γκολντεν ριτριβερ της φιλης μου που ζυγιζει 32 κιλα.

Καταπληκτικες οι εικονες με το σκυλο αγκαλια με το κοριτσακι σου! :)
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
η ποσοτητα τροφης που απαιτειται.. ειναι συναρτηση της εταιρειας της τροφης...
της ηλικιας του σκυλου... και το δυνητικο του μεγεθος κατα την ενηλικιωση....
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
η ποσοτητα τροφης που απαιτειται.. ειναι συναρτηση της εταιρειας της τροφης...
της ηλικιας του σκυλου... και το δυνητικο του μεγεθος κατα την ενηλικιωση....
Συμφωνω αλλα και παλι εχεις δει τροφες που η συνιστωμενη ποσοτητα να εχει τοσο μεγαλη αποκλιση?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
ναι ... τροφη με 20 ευρω το τσουβαλι και τροφη με 70 ευρω το τσουβαλι... εχουν μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους...
εως και τα 2/5 επιπλεον...
παντως εδω μιλαμε για ενα σκυλο που ο πατερας του ηταν περιπου 70 κιλα και βαλε....