Ελληνικός ποιμενικός και αυλή...


Belial

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2012
52
0
Γενικά ψάχνομαι για ποιμενικό (δε θέλω γερμανικό). Άνοιξα θέμα για Καυκάσου, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον και ο ελληνικός.

Βασικά έχω μπερδευτεί όμως με τα τόσα χρώμματα, σχέδια, γραμμές του σκύλου. Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο θα φυλάξει "γερά", μιας και από ότι διάβασα οι απόψεις διύστανται. Είμαι κοντά στο να πάρω το δεύτερό μου σκυλί και θέλω να είμαι σίγουρος στο τι να επιλέξω τελικά.

Επίσης στην φωτό κάτω αυτός ο ελληνικός ποιμενικός μου αρέσει απίστευτα.
 

Attachments



ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Γενικά ψάχνομαι για ποιμενικό (δε θέλω γερμανικό). Άνοιξα θέμα για Καυκάσου, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον και ο ελληνικός.

Βασικά έχω μπερδευτεί όμως με τα τόσα χρώμματα, σχέδια, γραμμές του σκύλου. Επίσης δεν γνωρίζω κατά πόσο θα φυλάξει "γερά", μιας και από ότι διάβασα οι απόψεις διύστανται. Είμαι κοντά στο να πάρω το δεύτερό μου σκυλί και θέλω να είμαι σίγουρος στο τι να επιλέξω τελικά.

Επίσης στην φωτό κάτω αυτός ο ελληνικός ποιμενικός μου αρέσει απίστευτα.
Βλέπω πάμε από τη σκύλα στη χάρυβδη ;)

Αντίστοιχα χρώματα, σχέδια και γραμμές έχουν και οι καυκάσιοι, μη κοιτάς που οι περισσότεροι σκέφτονται μόνο γκρι.

Και οι δύο φυλές θέλουν εξίσου αποφασισμένους ιδιοκτήτες. Ξέχνα τα θετικά τους, επικεντρώσου στα αρνητικά τους, και μόνο αν μπορείς (ή θέλεις) να ζήσεις με αυτά, προχώρα το ψάξιμο.

Υ.Γ. στον Ε.Π. μη περιμένεις να βρείς εκτροφέα (με την πλήρη έννοια του όρου).

Υ.Γ.1 μη διανοηθείς να σκεφτείς τον Ε.Π. ως ένα φθηνό ή πιο εύκολο υποκατάστατο του καυκάσιου
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και ο τίτλος με το θέμα, τι σχέση έχουν???

Και ο σκύλος της φωτό γιατί σου αρέσει απίστευτα?

Και τι εννοείς να φυλάξει "γερά"?

(Και ναι..., είναι αλήθεια, ο ελληνικός ποιμενικός βγαίνει σε πολλά χρώματα και σχέδια...
Κάθε σεζόν και άλλη κολεξιόν...:))
 


Belial

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2012
52
0
Παιδιά καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο συγκεκριμένος στην φωτογραφία μου αρέσει γιατί είναι επιβλητικός.
Για εκτροφέα γνωρίζω ότι είναι ζόρι. Απλά θα ψαχτώ γενικά. Θα δω, θα ρωτήσω, θα κρίνω.

Δεν τον θεωρώ υποκατάστατο του καυκάσιου, απλά στο μυαλό μου έχω ένα κουμανταδόρικο και ήρεμο σκυλί για τον Ε.Π. Δηλαδή δεν έχω δει και δε μπορώ να φανταστώ να δαγκώνει ο Ε.Π. Να ορμάει ας πούμε.

Οπότε πιστεύω πως καλώς άνοιξα το θέμα για να κατατοπιστώ λίγο με τις γραμμές. Όσο για το "κολεξιόν" το προσπερνάω. Όταν ψάχνεις ελληνικό ποιμενικό και βρίσκεις ασπρόμαυρο, καφέ και άλλα να μην ρωτήσω δηλαδή;

όποιος έχει όρεξη να βοηθήσει ας το κάνει. Όποιος δε θέλει ας σερφάρει αλλού παρακαλώ.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Επίσης μην ξεχνάς ότι ο ΕΠ είναι ακόμα "Kinder έκπληξη"
Μπορεί να δεις γονείς σε "χρώματα και σχέδια" που σου αρέσουν...
Να δεις τα kinder και να διαλέξεις χρώμα...
Και μετά από "σχέδιο" και χαρακτήρα να σου σκάσει η έκπληξη!
Surpriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiise!!!!!!!
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Πολύ καλή ευκαιρία να δεις και να γνωρίσεις Ε.Π. από κοντά, την 7/10/2012 στη Ραφήνα, στη έκδήλωση του ΟΦΕΠ.

Όσον αφορά τα χρώματα

Χρωματισμός
Οι βασικοί χρωματισμοί είναι ο μαύρος, ο καστανόφαιος, ο λευκός και ο ποικιλόχρωμος.
Στον μαύρο χρωματισμό παρατηρούνται πολλές φορές καστανές ανταύγειες, ενώ εμφανίζονται λευκά σημάδια στο στήθος, το λαιμό το επιρίνιο και τα άκρα ( Μπασιούρης, κατά την ποιμενική ορολογία).
Ποικιλία του μαύρου χρωματισμού είναι επίσης η εμφάνιση πυρόξανθων ή ραβδωτών περιοχών στις παρειές , το στήθος, πάνω από τα μάτια και τα άκρα ( Γκέσος, κατά την ποιμενική ορολογία).
Στον καστανόφαιο χρωματισμό παρατηρούνται αποχρώσεις που κυμαίνονται από τον υπόξανθο, τον φαιό έως τον σκοτεινό καστανόφαιο ( Μούργο, κατά την ποιμενική ορολογία ) και τον ραβδωτό. Στον υπόξανθο (σταρένιο) και τον ραβδωτό είναι δυνατή η παρουσία μαύρου χρώματος στο ακρορίνιο, καθώς και η παρουσία λευκών περιοχών στο ακρορίνιο και στα άκρα.
Στον ποικιλόχρωμο τύπο ( Παρδάλης κατά την ποιμενική ορολογία), εμφανίζονται πάνω στη δεσπόζουσα λευκή επιφάνεια του τριχώματος, κηλίδες μικρές ή μεγάλες, καθώς και στίγματα, καστανόφαιου ραβδωτού ή μαύρου χρώματος, Οι κηλίδες χρώματος πάνω στο κεφάλι, είναι επιθυμητό να σχηματίζουν συμμετρικές περιοχές.
Έκφραση του ποικιλόχρωμου τύπου είναι και ο κυανομιγής χρωματισμός.
Όλοι οι χρωματισμοί είναι ισότιμοι και αποτελούν γονιδιακό πλούτο της φυλής. Ο εκτροφέας πρέπει να τους χρησιμοποιεί ανάλογα με τις αισθητικές του προτιμήσεις, αφού λάβει υπόψη του τα άλλα ουσιώδη ανατομικά χαρακτηριστικά.

Από το πρότυπο του Ε.Π.
 






Belial

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2012
52
0
Αυτά είναι...

Και τι κάνω ρε παιδιά;
Που βρίσκω σκυλί;
Ποιος θα με κατατοπίσει;
Εκτροφεία;
Ποιος είμαι;
Τι είμαι;
κτλ...κτλ!
 




phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
Μονο που...φιλε sevah δε θα βρει εκτροφεα στην σελιδα του ΟΦΕΠ το πιο σωστο ειναι αυτο που σου ειπε ο ptf να πας στις 7 οκτωβρη στην εκθεση...εκει θα βρεις και τον ptf...αν τον εχω ερμηνευσει σωστα καθως και πολλους απο εμας τους σκυλαδες.....να δεις πολλα ζωα να συζητησεις και να καταλαβεις κατι απο το ποιον του ζωου αυτου.....αλλιως σε κοβω να παιρνεις τα βουνα και τα μαντρια για ανευρεση συνεργασιμου τσοπανου και ισως κανενα καλο δειγμα ε.π.
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Κατέληξε σίγουρα στο τι θες....και υπάρχει κόσμος εδώ να σε κατατοπίσει μην αγχώνεσαι με αυτό!:)
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Μονο που...φιλε sevah δε θα βρει εκτροφεα στην σελιδα του ΟΦΕΠ το πιο σωστο ειναι αυτο που σου ειπε ο ptf να πας στις 7 οκτωβρη στην εκθεση...εκει θα βρεις και τον ptf...αν τον εχω ερμηνευσει σωστα καθως και πολλους απο εμας τους σκυλαδες.....να δεις πολλα ζωα να συζητησεις και να καταλαβεις κατι απο το ποιον του ζωου αυτου.....αλλιως σε κοβω να παιρνεις τα βουνα και τα μαντρια για ανευρεση συνεργασιμου τσοπανου και ισως κανενα καλο δειγμα ε.π.
Τι να το κάνει το εκτροφείο που έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει. Ακόμα δεν ξέρει τίποτα για την συγκεκριμένη φυλή. Ας ενημερωθεί πρώτα ας πάει και στην έκθεση να δει από κοντά δείγματα και όταν και εφόσον το αποφασίσει τότε κατά την ταπεινή μου γνώμη η σωστή απόκτηση είναι μονόδρομος και λέγετε "πρόγραμμα αναπαραγωγής του Οφεπ".
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
Θα διαφωνησω μαζι σου οτι δεν υπαρχουν εκτροφεις....ο δρομος δεν ειναι μονοδρομος...το προγραμμα αναπαραγωγης του Ο.Φ.Ε.Π. ειναι κλειστο και δυσκολα θα φυγει απο τον κυκλο τους ''σωστο'' σκυλι ε.π....και μορφολογικα και χαρακτηρολογικα...κατα τα αλλα εχεις δικιο....ας ενημερωθει πρωτα...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
...εκει θα βρεις και τον ptf...αν τον εχω ερμηνευσει σωστα καθως και πολλους απο εμας τους σκυλαδες.....
Όντως εγώ θα είμαι εκεί, είτε με τη σκύλα είτε με φωτογραφική μηχανή.
 


Belial

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2012
52
0
Ok παιδιά. Να ξεκαθαρίσω και κάτι. Δε με ενδιαφέρει τόσο το να είναι πρότυπο, βλέπε Ο.Φ.Ε.Π. Με ενδιαφέρει να είναι σκληρό σκυλί και να αγαπάει την φύλαξη.

Δυστυχώς στην συνάντηση δε μπορώ να έρθω για κάποιο λόγο.
Εδώ μέσα δεν υπάρχει γέννα; Δε μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο να βρω; Έχει κανείς ποιμενικό; o πτφ νομίζω ναι.
 




phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
το δυσκολο σε εναν ποιμενα ειναι αυτο....να εχει τον χαρακτηρα που ζητας......πρεπει να ξερεις καλα το γεννεολογιο του...η τουλαχιστον αυτος που θα στο δωσει374175_2383765561286_276987097_n.jpg....να ας πουμε αυτος ειναι ο προπαππος της μιας δικιας μου
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
αυτος ας πουμε ηταν ενα σκυλι που μεχρι τα 3 του ηταν αρνι μετα εγινε τερας.....ειναι ζητημα συνθηκων και προγονων...
 


fotis1960

Well-Known Member
4 Μαρτίου 2008
365
68
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Μπες λίγο στη σελίδα του ΟΦΕΠ αν δεν το έχεις κάνει ήδη και θα δεις αρκετές φωτογραφίες καθώς επίσης και το πρότυπο του ΕΠ.
Τωρα σωθηκε.
Δεν λεω,ξεκαθαρο σαιτ,
και Τιμιο.
Αλλα, ειναι σαν Αφισσα ρε παιδια.
Τι εννοω;
Αν το επισκευτεις τωρα και μετα σε ενα χρονο,
δεν θα εχεις χασει και πολλα.
Του λειπει η ζωντανια.