Ελληνικός ποιμενικός και αυλή...


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Αν θες ένα σκυλί απλά ως φύλακα, πάρε αυτό που ήδη έχεις και πήγαινέ το σε εκπαιδευτή.

Και πάρε κι ένα συναγερμό για καλό και για κακό.
 




BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Λίγο οφ-τοπικ αλλά ας υποθέσουμε οτι θέλω Ελληνικό ποιμενικό και δέχεται ο ΟΦΕΠ να μου δώσει ένα. Μου επιτρέπει να το στειρώσω?
 




θησέας

Well-Known Member
8 Σεπτεμβρίου 2011
96
8
Προσπάθεια για συστημική εκτροφή του ε.π υπάρχει όμως όχι επώνυμα εκτροφεία εξ όσων γνωρίζω. Αυτό δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει, οι άνθρωποι αυτοί είναι έτοιμοι να σε βοηθήσουν κ να σε καθοδηγήσουν καθώς κ να σου παρουσιάσουν το πλήρες γενεαλογικό δέντρο των σκύλων τους, με τα ελαττώματα κ τα προτερήματά τους. Όμως η προσπάθεια αυτή αρχίζει σχετικά πρόσφατα, η φυλή δεν είναι απόλυτα σταθεροποιημένη κ πρωταρχικός τους στόχος είναι η επίτευξη μορφολογικής ομοιομορφίας.
Πάντως δίχως να παρερμηνευθώ, η φυλή είναι πολύ ιδιόρυθμη, εφάμιλλα του καυκάσιου, απαιτεί πολύ μεγάλο διάστημα ενηλικίωσης και συνεπώς υπομονής και συνήθως το 'διάβασμα' του σκύλου προυποθέτει χρόνο κ συντροφικότητα.
 


phili-pakis

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
70
2
φιλε μου θησεα....ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ δεν υπαρχουν επειδη η φυλη ως ε.π. δεν ειναι αναγνωρισμενη ουτεν καν απο τον Κ.Ο.Ε.......οσοι εχουν εκτροφεια μολοσσων ηπειρου,εχουν και καλα δειγματα ε.π. αν θες επισημοτητα.....φιλε ptf....ΚΟΝΑΝ...τον ειπε ο Γιαννης επειδη ηταν μειλιχιος και τεραστιος...που να το ηξερε οτι θα γινει κιολας
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
φιλε μου θησεα....ΕΠΩΝΥΜΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ δεν υπαρχουν επειδη η φυλη ως ε.π. δεν ειναι αναγνωρισμενη ουτεν καν απο τον Κ.Ο.Ε.......οσοι εχουν εκτροφεια μολοσσων ηπειρου,εχουν και καλα δειγματα ε.π. αν θες επισημοτητα.....φιλε ptf....ΚΟΝΑΝ...τον ειπε ο Γιαννης επειδη ηταν μειλιχιος και τεραστιος...που να το ηξερε οτι θα γινει κιολας
Μία επισήμανση: η φυλή είναι αναγνωρισμένη από τον ΚΟΕ.
 




ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Καλά για αναγνώριση από FCI έχουμε καμιά εικοσαριά χρόνια μπροστά μας (στην καλύτερη).