Εμβόλια


mex

Active Member
4 Αυγούστου 2011
25
0
καλησπερα το κουταβι μου ειναι μολις 70 ημερων και του εχω κανει 2 εμβολια. αποοτι καταλαβαινω εχει κανει ενα μονο και ενα διπλο ανα δεκαπεντε μερες πρεπει νακανει και ενα..ομως το κοστος δεν ειναι και λιγο...σημερα λοιπον με πληροφορησαν οτι μπορω τελος του μηνα να του κανω ενα 6πλο και μετα απο 20 μερες νομιζω ενα επαναληπτικο και θα ειναι ενταξει το σκυλακι...το τελευταιο το εκανα στις 3/8 ισχυει κατι τετοιο? σημειωση το σκυλακι τωρα ζυγιζει 2 κιλα αν αυτο εχει σημασια
 
Last edited:


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
6πλό εμβόλιο? δν το κατάλαβα:p

Εγώ πάντως του είχα κάνει 4 εμβόλια σε διάστημα 2 μηνών..

Τώρα δεν ξέρω οι απόψεις είναι πολλεσ!
 


mex

Active Member
4 Αυγούστου 2011
25
0
υποθετω οτι καθε φορα βαζει και μια δόση παραπανω..και πρεπει να γινει μεχρι και 6...δεν ξερω ουτε εγω το μονο που ξερωειναι οτι σε διαστημα 2 μηνων πρπει να δωσω μονο για τα εμβολια το λιγοτερο 100 ευρω! :)
 


ASBT

Well-Known Member
1 Απριλίου 2011
180
2
Εμένα φίλος μου έχει 2 πιτ και τα εμβόλια τα έχει κάνει μόνος του στα σκυλάκια..

Σε πληροφορώ ότι χαίρουν άκρας υγιειας και ειναι 4 και 5 χρονών τώρα..

Αν έχεις οικονομικό πρόβλημα ψάχτο!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
υποθετω οτι καθε φορα βαζει και μια δόση παραπανω..και πρεπει να γινει μεχρι και 6...δεν ξερω ουτε εγω το μονο που ξερωειναι οτι σε διαστημα 2 μηνων πρπει να δωσω μονο για τα εμβολια το λιγοτερο 100 ευρω! :)
Το ποιά εμβόλια και σε τι δόσεις πρέπει να γίνουν, θα το συζητήσεις μόνο με τον γιατρό σου. Μπορείς να κάνεις μια έρευνα για κάποιον γιατρό που θα χρεώνει ίσως κατά τι λιγότερο, αλλά θα πρέπει και να κατασταλάξεις και σε έναν καλό και αξιόπιστο όσο γίνεται γιατρό. Τα σκυλιά κοστίζουν. Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μας να το γκαρίζουμε. Και με τα ιατρικά κόστη, ούτε γι' αστείο δεν πρέπει να αυτοσχεδιάζουμε:
Εμένα φίλος μου έχει 2 πιτ και τα εμβόλια τα έχει κάνει μόνος του στα σκυλάκια..

Σε πληροφορώ ότι χαίρουν άκρας υγιειας και ειναι 4 και 5 χρονών τώρα..

Αν έχεις οικονομικό πρόβλημα ψάχτο!
Μην προτείνουμε ότι να 'ναι έτσι; Το μόνο που λείπει στα σκυλιά μας, είναι να τους το παίζουμε τώρα και γιατροί, σαν να μην φτάνουν όλα τ' άλλα που περνάνε εξαιτίας μας :-?
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Εμένα ο Ερμής είχε κάνει ένα 7πλο όταν τον πήρα από το stray και η κτηνίατρός μου του έκανε άλλα δύο 7απλά (30ευρώ έκαστο) ανά 15 ημέρες και την τελευταία φορά του έκανε ένα της λύσσας κι ένα της πνευμονίας (20ευρώ έκαστο). Άρα μου πήγε το σύνολο 100ευρώ. Και φυσικά στο ποσό αυτό δεν λαμβάνω υπόψη αμπούλες, χάπι drontal κτλ κτλ. Αλλά αυτό το κάνει η δική μου κτηνίατρος. Γενικά ο κάθε κτηνίατρος έχει το δικό του πρόγραμμα. Και σημειωτέον είναι και εξαιρετικά σημαντικό να το κάνεις σωστά για να μην έχει προβλήματα υγείας το κουτάβι τόσο τώρα που είναι μικρό (και πολύ ευάλωτο) όσο και στην πορεία της ζωής του.

Σε κάθε περίπτωση όμως θα πρέπει να το συζητήσεις με τον κτηνίατρο που θα επιλέξεις εσύ για να δεις τι θα σου προτείνει, όπως λέει και η mareco. Όμως το βασικό δεν είναι να επιλέξεις κάποιον που να είναι φθηνός αλλά σωστός επαγγελματίας και όσο το δυνατόν πιο οικονομικός.

Καλά για τα εμβόλια από εμάς στο σπίτι, δεν το σχολιάζω καν!
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
mex αυτά είναι τα λεφτά που πρέπει να δώσεις για τα πρώτα εμβόλια του σκύλου!
Μετά γίνεται μία φορά το χρόνο το εμβόλιο!
Αν έχεις οικονομικό πρόβλημα, θα έπρεπε να το σκεφτείς ίσως καλύτερα πριν αποκτήσεις σκύλο. Δυστυχώς ή ευτυχώς ο σκύλος κοστίζει. Μακάρι σε όλη του τη ζωούλα να χρειάζεται μόνο τα βασικά, εμβόλια, αντιπαρασσιτικά, τροφή και παιχνιδάκια, αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένη για κάποιο απρόοπτο. Όπως εμείς, έτσι και τα σκυλιά αρρωσταίνουν. Αυτό το υπολογίζουμε όταν σκεφτόμαστε να αποκτήσουμε σκυλάκι, καθώς αφού το αποκτήσουμε είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ να το φροντίσουμε σωστά!

Φιλικά :)
 


mex

Active Member
4 Αυγούστου 2011
25
0
συμφωνω απολυτα και δεν ειναι μονο η υγεια του μικρου αλλα και η δικη μου ετσι δεν ειναι? απλα γενικοτερα νομιζω καλο ειναι να ψαχνόμαστε...να εχουμε μια σφαιρικη εικονα αποψεων : )
 


GAIA LYKAIA

Well-Known Member
30 Δεκεμβρίου 2007
614
16
56
Θεσσαλονίκη
gaialykaia.com
Κουτάβια δε μπορούν να κάνουν 6πλά & 7πλά. Τα εμβόλια αυτά προορίζονται ως ετήσια σε ενήλικα σκυλιά (από 1 ετών και άνω). Τα κουτάβια, λόγω της μη ωρίμανσης του ανοσοποιητικού τους περιορίζονται σε 3πλά, 4πλά & 5πλά, τα οποία δέχονται μία επαναληπτική δόση σε 15-30 μέρες μετά τη 1η δόση για να σταθεροποιηθεί η ανοσία τους.

Αναλόγως του σχήματος που ακολουθείται, μπορεί να υπάρχει ή όχι ένα αρχικό εμβόλιο για τον ιυό του Parvo (τύφος), το οποίο ακολουθείται από το 5απλά (συνήθως σε 20 ημέρες) και την επανάληψή του (ακόμα ένα πενταπλό) σε 20-30 μέρες. Τελευταίο μένει το αντιλυσσικό, το οποίο είναι και ιδιαίτερα "δυνατό" εμβόλιο, γιαυτό και χορηγείται μόνο του, 1 μήνα συνήθως μετά το τελευταίο επαναληπτικό.
 


veteriarian

Well-Known Member
11 Ιουνίου 2011
140
0
σημασια εχει καθεποτε και ποσες φορες πρεπει να γινει επαναληψη ενα αντιγονο(κατα μιας ασθενειας). το αν το εμβολιο ειναι μονο-τριπλο -εξαπλο - εκατοσταπλο -δυνατο ή αδυνατο δεν εχει σημασια. αυτο ειναι θεμα εταιριων. δεν μας ενδιαφερει αν η μια εταιρια εχει ενα εμβολιο για 5 ασθενειες και η αλλη εχει για 6 ασθενειες. μας ενδιαφερει να ξερουμε να τα χρησιμοποιουμε. και αυτο γινεται με το να ξερουμε για την καθε ασθενεια ξεχωριστα ποσες φορες προπει να κανουμε εμβολιο.
αν μπλεκεται με λεξεις 5πλο,6πλο κτλ θα μπερδευτειτε.
 


Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Αν και έχω διαβάσει αρκετά για τα εμβόλια με μπέρδεψε ο κτηνίατρος μου...
Από όσο διαβάζω βλέπω πως το κουτάβι πρέπει να κάνει 3 επαναλήψεις τουλάχιστον για τον Parvo και την μόρβα.
Εμείς κάναμε στις 3/8/11 το nobivac P και στις 2/9/11 τα Caniffa-DH και Caniffa-L.
Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε ότι δεν χρειάζεται 3 επαναληπτικά για τον τύφο και ότι το επόμενο θα είναι σε 15 μέρες το pneumodog (νομίζω), μετά από 15 της λύσσας και μετά ένα 6πλό...
Θα είναι άραγε καλυμμένο το σκυλάκι μου με αυτό το σχήμα?