Εμβόλια


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Όλοι γνωρίζομαι ότι τα πολλά φάρμακα δεν κάνουν καλό, έτσι και με τους σκύλους μας θα πρέπει να αποφεύγομαι τα περιττά .
Ποια εμβόλια θεωρείτε απολύτως απαραίτητα ?
κάνετε πάντα αυτά που σας λέει ο κτηνίατρος ?
υπάρχουν υποχρεωτικά εμβόλια από τον νόμο στην Ελλάδα ?
Γιατί αυτή η διαφορά στο κόστος εμβολιασμού από κτηνίατρο σε κτηνίατρο έχω βρει κόστος από 18€ ο φτηνότερος έως 60€ ο ακριβότερος .
Το κόστος για τον εμβολιασμού του σκύλου σας σας έχει οδηγήσει να γίνετε οι ίδιοι γιατροί?
Πιστεύετε ότι μερικές φιλές είναι πιο επικίνδυνες από άλλες σε ορισμένες αρρώστιες? πχ ρωτώντας έναν φίλο μου κτηνίατρο Δανό πριν μερικά χρόνια μου είπε , το Parvo είναι φονιάς για τα Rottweiler s
κάνετε τεστ ανοσίας ώστε να μην προχωρήσετε στο εμβολιασμό χωρίς να υπάρχει λόγος
Ελπίζω το θέμα να είναι ενδιαφέρον και για εσάς και να το συζητήσουμε
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
psaras said:
Όλοι γνωρίζομαι ότι τα πολλά φάρμακα δεν κάνουν καλό, έτσι και με τους σκύλους μας θα πρέπει να αποφεύγομαι τα περιττά .
Ποια εμβόλια θεωρείτε απολύτως απαραίτητα ?
Απαραιτητα θεωρω τα πρωτα εμβολια και τις επαναλειψεις στα κουταβια.
Απο την ηλικια των 2-3 ετων φτανει να εμβολιαζεται ο σκυλος καθε 3 χρονια.
Ιδη υπαρχουν και στη Ελλαδα εμβολια, που δινουν- βαση των εσωκλειστων οδηγειων του κατασκευαστη, ανοσια για 3 χρονια (το Quantum DA2PPi/CvL π.χ) Μονο Λεπτο και Kennel Cough πρεπει να επαναλαμβανονται μετα απο ενα χρονο, αλλα αυτα τα δυο δεν τα θεωρο ετσι και αλλιος απαραιτητα.
Στην γερμανια αποδεχονται και απο τον νομο τωρα την 3ετη διαρκεια του εμβολιου κατα τις λυσσας.
Δεν βλεπω τον λογο γαιτι να επιβαρυνω την υγεια του σκυλου μου καθε χρονο με δηλητιρια- που υπαρχουν στης βοηθητικες ουσιες σε καθε εμβολιο (υγραργυρος, διαφορα επιβλαβες/αλλεργογονα συντηρητικα)

κάνετε πάντα αυτά που σας λέει ο κτηνίατρος ?
οχι βεβαια!

υπάρχουν υποχρεωτικά εμβόλια από τον νόμο στην Ελλάδα ?
Απ οτι ξερω μονο αυτα κατα της λυσσας ειναι υποχρεωτικο

Γιατί αυτή η διαφορά στο κόστος εμβολιασμού από κτηνίατρο σε κτηνίατρο έχω βρει κόστος από 18€ ο φτηνότερος έως 60€ ο ακριβότερος .
Γιατη μερικοι κτηνίατροι ειναι αχωρταγοι και απληστει- απλα.
Τα εμβολια δεν κοστιζουν πανω απο 10 ευρω αν τα παρουμε ιδιοι απο το φαρμακειο η αποθηκη κτηνατρικων φαρμακων.
Το ποσο θα βγαλει ο καθε κτηνιατρος μετα- ειναι μαλλον στη κριση του.
Υπαρχει βεβαια και ενας τιμοκαταλογος απο τον συλλογο με "προτινομενες τιμες" αλλα......

Το κόστος για τον εμβολιασμού του σκύλου σας σας έχει οδηγήσει να γίνετε οι ίδιοι γιατροί?
οχι εγω προσοπικα- αλλα ξερω πολλα ατομα που παιρνουν μονοι τους τα εμβολια και τα κανουν μονοι στα σκυλια τους, για λογους οικονομιας.
Ειδικα οταν εχουν 2-3 σκυλια και φροντιζουν και ενα τσουρμο αδεσποτα.

Πιστεύετε ότι μερικές φιλές είναι πιο επικίνδυνες από άλλες σε ορισμένες αρρώστιες? πχ ρωτώντας έναν φίλο μου κτηνίατρο Δανό πριν μερικά χρόνια μου είπε , το Parvo είναι φονιάς για τα Rottweiler s
δεν το γνωριζω, αλλα ξερω οτι ειδικα το Parvo ειναι γενικος αρκετα δυσκολο για ολα τα κουταβια- αλλα σπανια πεθαινουν πια οταν περιθαλπονται απο νορις, μολις εχουν τα πρωτα συμπτοματα.
κάνετε τεστ ανοσίας ώστε να μην προχωρήσετε στο εμβολιασμό χωρίς να υπάρχει λόγος
οχι! Αυτο ειναι μονο χρησημο οταν προκεται για κουταβια, για να διαπιστοθει αν εχουν ακομα μητρηκα αντισωματα, που θα αναιρουσαν την αποτελεσματηκοτητα του πρωτο εμβολιο!

Ελπίζω το θέμα να είναι ενδιαφέρον και για εσάς και να το συζητήσουμε
Παντα!!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Θέλω να προσθέσω, σε όλα αυτά που έγραψε η FrenchieFan, πως ο κάθε κτηνίατρος ακολουθεί ουσιαστικά το δικό του πρόγραμμα εμβολιασμού.
Καλό είναι να συζητάμε με το γιατρό σχετικά με το πρόγραμμα εμβολιασμών που εφαρμόζει για να μπορούμε να ελέγχουμε οι ίδιοι βιβλιάριο του σκύλου μας.

Μετά τον εμβολιασμό θα πρέπει να κολληθεί ολόκληρη η ετικέτα του εμβολίου στο βιβλιάριο του σκύλου μας. Μετά λύπης μου, είδα το βιβλιάριο του σκύλου μιας φίλης στο οποίο ο κτηνίατρος είχε κολλήσει την μίση ετικέτα του εμβολίου. Την άλλη μισή (υποθέτω) σε κάποιο άλλο βιβλιάριο.
Μεθερμηνευόμενο: Κάποιοι ανήθικοι γιατροί (δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι) για να μειώσουν το κόστος, εμβολιάζουν τη μισή ανοσοποιητική δόση σε ένα σκύλο και την άλλη μισή σε κάποιο άλλο, με αποτέλεσμα και τα δύο ζώα να είναι ουσιαστικά απροστάτευτα.
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
ROTTIE said:
Θέλω να προσθέσω, σε όλα αυτά που έγραψε η FrenchieFan, πως ο κάθε κτηνίατρος ακολουθεί ουσιαστικά το δικό του πρόγραμμα εμβολιασμού.
Καλό είναι να συζητάμε με το γιατρό σχετικά με το πρόγραμμα εμβολιασμών που εφαρμόζει για να μπορούμε να ελέγχουμε οι ίδιοι βιβλιάριο του σκύλου μας.

Μετά τον εμβολιασμό θα πρέπει να κολληθεί ολόκληρη η ετικέτα του εμβολίου στο βιβλιάριο του σκύλου μας. Μετά λύπης μου, είδα το βιβλιάριο του σκύλου μιας φίλης στο οποίο ο κτηνίατρος είχε κολλήσει την μίση ετικέτα του εμβολίου. Την άλλη μισή (υποθέτω) σε κάποιο άλλο βιβλιάριο.
Μεθερμηνευόμενο: Κάποιοι ανήθικοι γιατροί (δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι) για να μειώσουν το κόστος, εμβολιάζουν τη μισή ανοσοποιητική δόση σε ένα σκύλο και την άλλη μισή σε κάποιο άλλο, με αποτέλεσμα και τα δύο ζώα να είναι ουσιαστικά απροστάτευτα.
Ομολογώ ότι αυτό πρώτη φορά το ακούω… εξαιρετικά ενδιαφέρον
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
psaras said:
ROTTIE said:
Θέλω να προσθέσω, σε όλα αυτά που έγραψε η FrenchieFan, πως ο κάθε κτηνίατρος ακολουθεί ουσιαστικά το δικό του πρόγραμμα εμβολιασμού.
Καλό είναι να συζητάμε με το γιατρό σχετικά με το πρόγραμμα εμβολιασμών που εφαρμόζει για να μπορούμε να ελέγχουμε οι ίδιοι βιβλιάριο του σκύλου μας.

Μετά τον εμβολιασμό θα πρέπει να κολληθεί ολόκληρη η ετικέτα του εμβολίου στο βιβλιάριο του σκύλου μας. Μετά λύπης μου, είδα το βιβλιάριο του σκύλου μιας φίλης στο οποίο ο κτηνίατρος είχε κολλήσει την μίση ετικέτα του εμβολίου. Την άλλη μισή (υποθέτω) σε κάποιο άλλο βιβλιάριο.
Μεθερμηνευόμενο: Κάποιοι ανήθικοι γιατροί (δυστυχώς υπάρχουν και τέτοιοι) για να μειώσουν το κόστος, εμβολιάζουν τη μισή ανοσοποιητική δόση σε ένα σκύλο και την άλλη μισή σε κάποιο άλλο, με αποτέλεσμα και τα δύο ζώα να είναι ουσιαστικά απροστάτευτα.
Ομολογώ ότι αυτό πρώτη φορά το ακούω… εξαιρετικά ενδιαφέρον

Υπαρχουν και ακομα χειροτερα.
Εδω στα περιχωρα εχει εναν Vet που ερχεται στο σπιτι, τραβαει με μια συρριγα ποσοτητα εμβολιου απο ενα μεγαλο μπουκαλι!!!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ κανενας εμβολιασμος σε αυτην την μορφη!
Ολα ειναι σε ατομικα μπουκαλακια- μια δοση ανα ζωο!

Ενας θεος ξερει τι δινει στα σκυλια.
Μαλλον καναν φυσιολογικο ορο, και οι ανοποψιαστοι ιδιοκτητες το πληρωνουν για εμβολιο και νομιζουν οτι εχουν το κεφαλι τους ησηχο!

Τα βιβλιαρια τα συμπληρωνει χειρογραφα!!

Και κατι θέλω να προσθέσω ακομα για αυτο :
κάνετε πάντα αυτά που σας λέει ο κτηνίατρος ?
Αν το εκανα- θα ειχα χασει σημερα την σκυλιτσα μου!!!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ποια εμβόλια θεωρείτε απολύτως απαραίτητα ?
κάνετε πάντα αυτά που σας λέει ο κτηνίατρος ?
Απαραίτητα εμβόλια είναι αυτά που ορίζει ο νόμος ... δεν θέλω να είμαι στο έλεος του κάθε τρελού γείτονα - λουόμενου σε παραλία - αστυνομικού - τελωνειακού - συνοριοφύλακα και να προσπαθώ να αποδείξω τα αναπόδεικτα ... το λοιπόν κάνω όλα τα εμβόλια κανονικότατα για τα πρώτα 6 χρόνια της ζωής του σκύλου. Μετά τίποτα, εκτός κι αν χρειαστεί για κάποιο ταξίδι κλπ ... Κάνω πάντα αυτά που λέει ο κτηνίατρος. Αυτή είναι η δουλειά του, αν ένας κτηνίατρος ''κρίνει'' ένα rottweiler μου ανάβουν τα λαμπάκια. Οτι λοιπόν απαιτώ από τον άλλο, πρέπει να το εφαρμόζω κι εγώ. Το θέμα είναι να βρεις κτηνίατρο που να εμπιστεύεσαι, όπως σε όλα τα επαγγέλματα, όχι να είσαι συνέχεια στο ''τι είπε τώρα''. Αν εμπιστευτείς κάνεις τα πάντα, βάζοντας βέβαια και την κρίση σου, η οποία ανακαλύπτεις ξαφνικά (αν είναι σωστός ο γιατρός) ότι συμβαδίζει με την δικιά του ...

Γιατί αυτή η διαφορά στο κόστος εμβολιασμού από κτηνίατρο σε κτηνίατρο έχω βρει κόστος από 18€ ο φτηνότερος έως 60€ ο ακριβότερος .
Είναι τα νοίκια βλέπεις, που έχουν πάρει τον ανήφορο ... :D

Το κόστος για τον εμβολιασμού του σκύλου σας σας έχει οδηγήσει να γίνετε οι ίδιοι γιατροί?
Η κτηνίατρός μου με παρακαλάει κάθε φορά να κάνω μόνος μου τα εμβόλια, και να της πάω μόνο τα βιβλιάρια να βάζει υπογραφές ... δεν το κάνω για τον εξής λόγο ... όπως θα πάω όταν η πραγματική ανάγκη θα το απαιτήσει, όταν ο σκύλος πεθαίνει από αυτοκίνητο, ή όταν η σκύλα μου στραβογεννάει στις 4 τα ξημερώματα, έτσι θα πάω και γι αυτά τα τυπικά και απλά πράγματα, δεν μπορώ να το παίζω άνετος σε αυτά και βρεγμένη γάτα στα άλλα, τα δύσκολα, είναι ανήθικο απέναντι στον άλλον και την επιστήμη του... αν το κόστος (όποιο κι αν είναι αυτό) είναι απαγορευτικό για κάποιον, απλά δεν παίρνει σκύλο. Δεν είναι αυτονόητο ότι πρέπει να έχουμε σκύλο όλοι, ούτε όλα τσάμπα ... εγώ έτσι το βλέπω ...

Σχετικά με το Parvo .
Εγώ το έχω ακούσει, και το έχω δει στην πράξη πολλές φορές ... αλλά δεν το πιστεύω. Είναι κατά τη γνώμη μου οι συνθήκες εκτροφής που επηρεάζουν, το μέγεθος του σκύλου (άρα και το μέγεθος/ευαισθησία του πεπτικού ή άλλων συστημάτων του οργανισμού). Οταν τα rottweiler θα πάψουν να είναι μόδα και να εκτρέφονται σε συνθήκες χοιροτροφίου, θα πάψει και ο ''θερισμός'' τους από Parvo. Iσως τότε ανακαλύψουμε ότι είναι ευαίσθητα τα Αγίου Βερνάρδου ...

Μετά λύπης μου, είδα το βιβλιάριο του σκύλου μιας φίλης στο οποίο ο κτηνίατρος είχε κολλήσει την μίση ετικέτα του εμβολίου. Την άλλη μισή (υποθέτω) σε κάποιο άλλο βιβλιάριο.
:? :? :?

Εδω στα περιχωρα εχει εναν Vet που ερχεται στο σπιτι, τραβαει με μια συρριγα ποσοτητα εμβολιου απο ενα μεγαλο μπουκαλι!!!!
:shock: :shock: 8)
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
denis said:
Μετά λύπης μου, είδα το βιβλιάριο του σκύλου μιας φίλης στο οποίο ο κτηνίατρος είχε κολλήσει την μίση ετικέτα του εμβολίου. Την άλλη μισή (υποθέτω) σε κάποιο άλλο βιβλιάριο.
:? :? :?
Τι σε παραξενεύει? Οι ετικέτες ΟΛΩΝ των εμβολίων στο βιβλιάριο του σκύλου, ήταν επιμελώς κομμένες και κολλημένες οι μισές. Οι άλλες μισές που ήταν, αν όχι σε κάποιο άλλο βιβλιάριο?
Έστειλα την φίλη μου στον δικό μου κτηνίατρο και έφριξε ο άνθρωπος! Εμβολίασε το σκύλο από την αρχή!
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Έχω διαβάσει παλιότερα σε κάποια αμερικάνικα site ότι οι επαναλήψεις των εμβολίων μάλλον κακό κάνουν στα σκυλιά μας και αξυπηρετούν απλώς οικονομικά συμφέροντα. Δεν ξέρω πόσο αληθεύει αυτό (θα ψάξω να βρω το site πάλι) αλλά εμείς γιατί εμβολιαζόμαστε για κάθε ασθένεια μόνο μια φορά, άντε και μια επανάληψη; Έχετε ακούσει κανένα ενήλικα να εμβολιάζετε κάθε χρόνο για μαγουλάδες; Αν έχεις πάρει τα αντισώματα ισχύουν για όλη σου τη ζωή, νομίζω.
Βέβαια, ο denis έχει δίκιο:
δεν θέλω να είμαι στο έλεος του κάθε τρελού γείτονα - λουόμενου σε παραλία - αστυνομικού - τελωνειακού - συνοριοφύλακα και να προσπαθώ να αποδείξω τα αναπόδεικτα
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Τελικά οι επαναλήψεις των εμβολίων χρειάζονται κάνουν καλό η είναι μόνο για οι οικονομικά συμφέροντα όπως παραπάνω αναφέρετε ?
Επίσης γνωρίζεται πόσο χρονικό διάστημα απαιτείτε από τον ένα εμβολιασμό έως τον άλλο ? μερικοί κτηνίατροι λένε 3 εβδομάδες και άλλοι τουλάχιστον ένα μήνα
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
psaras said:
Τελικά οι επαναλήψεις των εμβολίων χρειάζονται κάνουν καλό η είναι μόνο για οι οικονομικά συμφέροντα όπως παραπάνω αναφέρετε ?
Επίσης γνωρίζεται πόσο χρονικό διάστημα απαιτείτε από τον ένα εμβολιασμό έως τον άλλο ? μερικοί κτηνίατροι λένε 3 εβδομάδες και άλλοι τουλάχιστον ένα μήνα
Οι πρωτες επαναληψεις, οσο ειναι μωρο- ναι, χρειαζονται!
Εγω προσοπικα θα τις επαναλαμβανα και μετα απο ενα χρονο- η θα εκανα εξεταση τιτλου αντισωματων.

Για το σε ποσο χρονικο διατημα πρεπει να γινονται οι επανεμβολιασμοι μπορεις κοιταξεις με σιγουρια της εσωκλειστες οδηγιες τον εμβολιων.
Αλλα ενα μηνα ειναι μαλλον οκ.
 


isalasi

Well-Known Member
5 Ιανουαρίου 2007
86
0
ΑΘΗΝΑ
Καλημέρα.
Παραθέτω την φωτογραφία με τους δυο τελευταίους ετήσιους εμβολιασμούς του Μαξ.
Γνωρίζει κάποιος αν αυτά τα εμβόλια είναι ισοδύναμα η υπάρχει κάποια διαφορά στην δράση τους ;