Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
ενοειται οτι πρεπει ολοι να εμβολιασουν τα σκυλια τους, ειναι ενα σημαντικο μετρο προληψης που αποδεικνυεται σωτηριο!! και μην βλεπω να γραφεται χαζομαρες μερικοι εδω μεσα, αν δεν ξερουμε ενα πραγμα απλα δεν μιλαμε και κανουμε υποθεσεις και τρομαζουμε τους ανθρωπους χωρις λογο...αν δεν θελεις να προστατεψεις τον σκυλο σου, με γεια σου και χαρα σου, αλλα μην παιρνεις και αλλους στον λαιμο σου τζαμπα!
Σταματηστε αυτο το ραδιο αρβυλα ειναι κουραστικο ρε γμτ
Να υποθεσω οτι εχεις κανει το εμβολιο για την γριπη των χοιρων;
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
Ειχα παει το προηγουμενο Σαββατο στον κτηνιατρο μας για να δουμε τα ματακια του Σπαικ. Και πανω στην κουβεντα για το εμβολιο μου ειπε πως παρουσιαστηκε το 1ο σοβαρο κρουσμα αλλεργικης αντιδρασης σε σκυλι που το εκανε.Δεν ηξερε λεπτομεριες (ρατσα κλπ) απλα μου ειπε οτι χρειαστηκε να του κανουν 2 δοσεις κορτιζονη για να ξεπερασει τον κινδυνο το σκυλι.
και άλλο ένα έχω να προσθέσω εγώ που επίσης χρειάστηκε κορτιζόνη για να επανέρθει-κοκόνι αρσενικό υγιέστατο και χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα αλλεργίας ή ότι άλλου οποτεδήποτε

το σκυλί ήταν ημιθανές-δεν αντιδρούσε-τα ούλα του και τα χείλη ήταν λευκά σαν χιόνι
ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά
η εταιρία έλαβε μέιλ απο τους σκυλογονείς και τον κτηνίατρο και ακόμα να απαντήσει μέχρι σήμερα τουλάχιστον

όσον αφορά τον κύριο Trevor κρίμα που έφυγε-ήθελα να μου εξηγήσει την διαφορά του ποσοστού που έχω επισημάνει γιατί πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μην το έχει εντοπίσει κάποιος πιο επίσημος φορέας ή έστω κάποια ανταγωνιστική εταιρία
 


georot1981

Member
4 Ιουλίου 2010
12
0
ειμαι σε τρελο διλημμα και δε ξερω αν πρεπει να το κανω η οχι...να δω ποτε θα εχουμε ξεκαθαρη αποψη...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
ειμαι σε τρελο διλημμα και δε ξερω αν πρεπει να το κανω η οχι...να δω ποτε θα εχουμε ξεκαθαρη αποψη...
ποτε οπως το κοβω... :cool:

Κοκονι αυτο με τις αλλεργιες στα εμβολια οπως ξαναειπε καποιο μελος σε προηγουμενο ποστ, καλυπτει ολο το φασμα των εμβολιασμων. Εχω παραδειγμα προσφατο με τον 3ο επαναληπτικο βασικο (οχι για λεισμανια) εμβολιασμο σε κουταβι 5-6 μηνων. Πρηστηκε σαν το μπαλονι κι εκλεισαν τα ματια του. Επισης πηρε καμποση κορτιζονη. Οι αλλεργιες δεν συνδεονται με το συγκεκριμενο εμβολιο πιστευω εγω.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σημερα καναμε το δευτερο επαναληπτικο της Ηρας. Ο κακος μαυρος λυκος τα δεχεται καλα τα εμβολια παντως....
Μας μενει ακομα ενα επαναληπτικο σε 20 μερες, και μετα παλι σε ενα χρονο, ειπε η γιατρος.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Γνωρίζει κανείς αν το εμβόλιο της λεϊσμανίασις απαγορεύτηκε σε κάποια χώρα ?
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Γνωρίζει κανείς αν το εμβόλιο της λεϊσμανίασις απαγορεύτηκε σε κάποια χώρα ?
Από τα λίγα που έχω δει εγώ όχι, αν έχεις ακούσει φήμη έστω στείλε μου σε ΠΜ αν θες για να το ψάξω όσο μπορώ.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Από τα λίγα που έχω δει εγώ όχι, αν έχεις ακούσει φήμη έστω στείλε μου σε ΠΜ αν θες για να το ψάξω όσο μπορώ.
Αμερική και μία ευρωπαϊκή χώρα (η οποία μου διαφεύγει..).
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Αμερική έχει άλλους κανονισμούς.

Δες FDA approved και στην ΕΕ έχουμε το CE mark. Όποιο προιόν κυκλοφορέι στην Ευρωπαική αγορά πρέπει να έχει την σήμανση CE (και έναν αριθμό π.χ. 0050 που αντιστοιχή στην εταιρεία που έδωσε την πιστοποίηση) αυτό δεν τους επιτρέπει να κυκλοφορούν υλικά και ειδικά φάρμακα μόνο με CE mark στην Αμερική όπως και το αντιστροφό αν ένα φάρμακο είναι FDA approved δεν σημαίνει ότι μπορεί να κυκλοφορίσει αυτόματα και στην Ευρώπη.

Ειδικά στα φάρμακα θα δεις διαφορές στις κυκλοφορίες μεταξύ Ευρώπης και ΗΠΑ.

τώρα για την χώρα της ΕΕ θα το ψάξω και εγώ λίγο και θα σου απαντήσω αν βρω κάτι
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
To δέχομαι για το CE.., αλλά παράδειγμα.. : έχω ακούσει..για παιχνίδια για μωρά, φτιαγμένα στην Κίνα..κάνανε εισαγωγή στην Βουλγαρία, οι Βούλγαροι είπαν πως είναι κατασκευή δικιά τους πήρανε το CE ..και τα πούλησαν..

Βάση αυτών λοιπόν..δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει παράθυρό για την πιστοποίηση στο CE..

Όσον αφορά το εμβόλιο..για κάποιο λόγο οι Αμερικάνοι το απέρριψαν.., γνωρίζει κανείς τον λόγο..?
 
Last edited:


maria-rocky

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2012
69
0
ΜΕΓΑΡΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
Εχω δυο απορίες..Η πρώτη : σε περιπτωση που ο σκυλος κάνει το εμβόλιο,αν έχει κάποια παρενεργεια σε πόση ωρα εμφανίζεται?περιμενει ο γιατρός καθόλου??Και η δευτερη.Αυτο το καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα.Ειχα κάνει στον σκυλο μου Test eliza για καλαζααρ και βρεθηκε θετικός με ίχνος...ΤΕΣΠΑ.τον πηγα και αλλου και του εκανα την γνωστη με ποσοστα και βγηκε αρνητικός στο καλααζαρ.Σε 2 βδομαδες θα τον ξαναπάω για επανεξέταση -γενικη αιματος για καλααζαρ και pcr.αν βγει θετικός ξεκιναω θεραπεια.Αν βγει αρνητικός θα του κανω το εμβολιο ..αλλά....Σε περιπτωση που ο σκυλος ειναι θετικός και κάποια στιγμη γινει αρνητικός θα μπορω να κανω το εμβολιο??αλλοι γιατροι λενε ναι ,αλλοι όχι...Η εταιρεια λεει πως απο την στιγμη που ο σκυλος ειναι αρνητικος μπορει να κάνει το εμβολιο..Αν τωρα ο σκυλακος μου ειναι όντως θετικος και η δευτερη επανεξεταση δείξει αρνητικός,ποιος μου λεει πως αυτο το κωλο snap test που με αγχωσε που βγηκε θετικός με ιχνος δεν λεει αληθεια..Ετσι και ειναι ιχνος τελικα και του κάνω το εμβόλιο??τι μπορει να του συμβει???Ποιες εξετασεις τελικά να πιστεψω???
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
To δέχομαι για το CE.., αλλά παράδειγμα.. : παιχνίδια για μωρά φτιαγμένα στην Κίνα..κάνανε εισαγωγή στην Βουλγαρία, οι Βούλγαροι είπαν πως είναι κατασκευή δικιά τους πήρανε το CE ..και τα πούλησαν..

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να υπάρξει παράθυρό για την πιστοποίηση στο CE..

Όσον αφορά το εμβόλιο..για κάποιο λόγο οι Αμερικάνοι το απέρριψαν.., γνωρίζει κανείς τον λόγο..?
Γίνεται και αυτό το οτί έχει CE δεν σημαίνεί ότι γίνοντια στην ΕΕ τα προιόντα αλλα υποτίθεται ότι γίνοντια βάση κάποιον προδιαγραφών και κανόνων..
Τώρα είσαι σιγουρη ότι ήταν να κυκλοφορίσει και στις ΗΠΑ το έμβολιο αν θυμάμαι η Σάρα είχε αναφέρει ότι δεν την γνωρίζαν καλά την ασθένεια στης ΗΠΑ, και είχαμε και το θέμα ότι αν ήταν το πρόβλημα στης ΗΠΑ θα είχε βγει εμβόλιο ποίο μπροστά.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Τώρα είσαι σιγουρη ότι ήταν να κυκλοφορίσει και στις ΗΠΑ το έμβολιο αν θυμάμαι η Σάρα είχε αναφέρει ότι δεν την γνωρίζαν καλά την ασθένεια στης ΗΠΑ, και είχαμε και το θέμα ότι αν ήταν το πρόβλημα στης ΗΠΑ θα είχε βγει εμβόλιο ποίο μπροστά.
Δεν με απασχολεί αυτό..όσο το γιατί απαγορεύτηκε..
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Δεν με απασχολεί αυτό..όσο το γιατί απαγορεύτηκε..

Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι λόγω κόστους χλωμό να έκαναν και ξεχωριστή ερευνα-μελέτη για την ΗΠΑ αφού δεν θα είχαν απόσβεση, δεύτερον στην σελίδα της FDA δεν υπάρχει φάρμακο με την ονομασία CaniLeash, και στην σελίδα της εταιρείας στην ΗΠΑ και Καναδά δεν αναφέρετε πουθενά το εμβόλιο αυτό, οπότε μάλλον ράδιο αρβύλα άκουσες .
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι λόγω κόστους χλωμό να έκαναν και ξεχωριστή ερευνα-μελέτη για την ΗΠΑ αφού δεν θα είχαν απόσβεση, δεύτερον στην σελίδα της FDA δεν υπάρχει φάρμακο με την ονομασία CaniLeash, και στην σελίδα της εταιρείας στην ΗΠΑ και Καναδά δεν αναφέρετε πουθενά το εμβόλιο αυτό, οπότε μάλλον ράδιο αρβύλα άκουσες .
Αυτήν την "ράδιο αρβύλα" μου την ανέφερε ο γιατρός μου.., ο οποίος κανένα λόγο να μην το κάνει δεν έχει.., μην ξεχνάς άλλωστε πως είναι ένα εμβόλιο που στοιχίζει κάποιο πόσο..
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Δεν έχει απαγορευτεί σε καμία χώρα απ' όσο ξέρω γιατί έτσι και αλλιώς κυκλοφορεί με βάση την επικινδυνότητα της χώρας όσο αφορά τη νόσο. Γι' αυτό πρώτα πήγε Πορτογαλία, μετά Νότια Γαλλία και μετά Ελλάδα.
Στις ΗΠΑ γιατί να το στείλουν αφού δεν υπάρχει πρόβλημα;
Πολλές θεωρίες συνωμοσίας για το συγκεκριμένο εμβόλιο χωρίς λόγο... οι παρενέργειες του είναι ασήμαντες (εκτός αν μιλάμε για αλλεργία που όμως μπορεί να εμφανιστεί σε οποιοδήποτε εμβόλιο ή φάρμακο).
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά και δεν βρήκα κάποια αναφορά για απαγόρευση του εμβολίου....
Μόλις βρω χρόνο θα το ψάξω πιο διεξοδικά...

Πάντως kango, ρώτα τον κτηνίατρό σου να σου πει τι βρήκε και που το βρήκε!
Όλο και κάτι παραπάνω θα έχει βρει....
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Πολλές θεωρίες συνωμοσίας για το συγκεκριμένο εμβόλιο χωρίς λόγο... οι παρενέργειες του είναι ασήμαντες (εκτός αν μιλάμε για αλλεργία που όμως μπορεί να εμφανιστεί σε οποιοδήποτε εμβόλιο ή φάρμακο).
Όπως έχουμε πει και πιο πίσω σε αυτήν την συζήτηση υπάρχουν κάποιες παρενέργειες που θα φανούν σε βάθος χρόνου.., αυτές φοβούνται και όσοι δεν κάνουν το εμβόλιο..

Έριξα μια πολύ γρήγορη ματιά και δεν βρήκα κάποια αναφορά για απαγόρευση του εμβολίου....
Μόλις βρω χρόνο θα το ψάξω πιο διεξοδικά...

Πάντως kango, ρώτα τον κτηνίατρό σου να σου πει τι βρήκε και που το βρήκε!
Όλο και κάτι παραπάνω θα έχει βρει....
Η αλήθεια είναι οτι δεν ρώτησα πάρα πάνω.., αν και χτες έμαθα πως δεν είμαι η μόνη που ενημερώθηκα για αυτό το θέμα αλλά και άλλοι. Τον γιατρό μου τον είδα πρόσφατα και παρότι τις προσωπικές μου αποφάσεις τις είχα πάρει καιρό πίσω, όταν πρώτο άρχισε αυτή η ιστορία.. πρόσφατα διαπίστωσα πως είχαμε απόλυτα την ίδια άποψη..
Φυσικά θα σας ενημερώσω για περισσότερες λεπτομέρειες..
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Όπως έχουμε πει και πιο πίσω σε αυτήν την συζήτηση υπάρχουν κάποιες παρενέργειες που θα φανούν σε βάθος χρόνου.., αυτές φοβούνται και όσοι δεν κάνουν το εμβόλιο..
Παρενέργειες που μπορεί να φανούν....όχι που θα φανούν...

Πάντως, όταν ξαναπας από τον κτηνίατρο ρώτα τον να σου πει πιο αναλυτικά τι πληροφορίες βρήκε!
Μου έχεις κινήσει την περιέργεια!
 


Manogr

Well-Known Member
25 Ιανουαρίου 2012
149
31
50
Glyfada, Greece
www.dogpark.gr
Όπως έχουμε πει και πιο πίσω σε αυτήν την συζήτηση υπάρχουν κάποιες παρενέργειες που θα φανούν σε βάθος χρόνου.., αυτές φοβούνται και όσοι δεν κάνουν το εμβόλιο..

Η αλήθεια είναι οτι δεν ρώτησα πάρα πάνω.., αν και χτες έμαθα πως δεν είμαι η μόνη που ενημερώθηκα για αυτό το θέμα αλλά και άλλοι. Τον γιατρό μου τον είδα πρόσφατα και παρότι τις προσωπικές μου αποφάσεις τις είχα πάρει καιρό πίσω, όταν πρώτο άρχισε αυτή η ιστορία.. πρόσφατα διαπίστωσα πως είχαμε απόλυτα την ίδια άποψη..
Φυσικά θα σας ενημερώσω για περισσότερες λεπτομέρειες..
Όπως το γράφεις είναι σαν να είσαι σίγουρη ότι θα υπάρξουν παρενέργειες ενώ δεν το γνωρίζει κανείς αυτό και καμία έρευνα δεν έχει δίξει κάτι σχετικό! Μιλάμε για ένα εμβόλιο που το ερευνούν εδώ και 20 χρόνια οπότε προφανώς και το έχουν ψάξει λίγο παραπάνω το θέμα!

Εγώ δεν λέω ότι δεν θα υπάρξουν σίγουρα (αν και ο τύπος του εμβολίου δεν είναι υψηλού ρίσκου για παρενέργειες) αλλά μην το παρουσιάζουμε και σαν σίγουρο!

Όσοι θέλουν να περιμένουν 10 χρόνια για να σιγουρευτούν ας το κάνουν... προσωπικά θεωρώ μεγαλύτερο το ρίσκο της ασθένειες από τις αγνωστες παρενέργειες....

Από όσο ρώτησα δεν υπάρχει καμία απαγόρευση σε καμία χώρα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.121
Μηνύματα
895.906
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@