Εμβόλιο κατά του Καλαζάρ


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Τα γερμανικά ποιμενικά ίσως να είναι από τις πιο επιρρεπείς φυλές γιατί είναι και στις πρώτες θέσεις σε σκυλιά που κοιμούνται εκτός σπιτιού.
 






silkwood

Well-Known Member
22 Ιουνίου 2013
62
1
Ιεραπετρα Κρητης
Τα Γερμανικά Ποιμενικά;;;;; Της βάζω αμπούλες, scalibor, και την ψεκάζω, κάναμε και το εμβόλιο, κι εσύ αποφάσισες να μου κόψεις το βραδινό ύπνο; :flip:
Βαλε και ενα σκαλιμπορ στην ουρα να βρεις τον υπνο σου παλι :p
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Τα γερμανικά ποιμενικά ίσως να είναι από τις πιο επιρρεπείς φυλές γιατί είναι και στις πρώτες θέσεις σε σκυλιά που κοιμούνται εκτός σπιτιού.
Σίγουρα πολύ σημαντικός παράγοντας το να μένει ή όχι έξω ο σκύλος. Παίζει όμως ρόλο και το ανοσοποιητικό. Πρόσφατα δημοσιεύθηκε μελέτη που συσχέτισε γονίδιο με τη λεισμανϊαση, αν το βρω πάλι θα το ποστάρω.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Σίγουρα πολύ σημαντικός παράγοντας το να μένει ή όχι έξω ο σκύλος. Παίζει όμως ρόλο και το ανοσοποιητικό. Πρόσφατα δημοσιεύθηκε μελέτη που συσχέτισε γονίδιο με τη λεισμανϊαση, αν το βρω πάλι θα το ποστάρω.
Αν σου είναι εύκολο να το βρεις, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ :)
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Αν σου είναι εύκολο να το βρεις, θα με ενδιέφερε πάρα πολύ :)
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν η παρακάτω μελέτη:

Genetic Control of Canine Leishmaniasis: Genome-Wide Association Study and Genomic Selection Analysis

PLoS One. 2012; 7(4): e35349.Published online 2012 April 25. doi: 10.1371/journal.pone.0035349

PMCID: PMC3338836



Genetic Control of Canine Leishmaniasis: Genome-Wide Association Study and Genomic Selection Analysis

Conclusions/Significance

We estimated that a substantial proportion of the genome is affecting the trait and that its heritability could be as high as 60%. Using the genome-wide association approach, the strongest associations were on chromosomes 1, 4 and 20, although none of these were statistically significant at a genome-wide level and after correcting for genetic stratification and lifestyle. Amongst these associations, chromosome 4: 61.2–76.9 Mb maps to a locus that has previously been associated with host susceptibility to human and murine leishmaniasis, and genomic selection estimated markers in this region to have the greatest effect on the phenotype. We therefore propose these regions as candidates for replication studies. An important finding of this study was the significant predictive value from using the genomic information. We found that the phenotype could be predicted with an accuracy of ∼0.29 in new samples and that the affection status was correctly predicted in 60% of dogs, significantly higher than expected by chance, and with satisfactory sensitivity-specificity values (AUC
=
0.63).
 




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Ακόμα δεν έχω πειστεί αν έκανα καλά που ήμουν από τους πρώτους που εμβολίασα το σκύλο μου κατα του καλαζάρ, αλλά αυτό που μου είπε ο κτηνίατρος και με έπεισε ήταν το οικονομικό. Είπε ότι αν νοσήσει θα το πληρώσεις πολύ πιο ακριβά από ότι τα εμβόλια.
Σκέφτομαι, μήπως κρατάνε ακριβά την τιμή του φαρμάκου για να στραφούμε στην φθηνότερη λύση του εμβολίου;
Ακόμα και το ψεκάσιμο Frontline είναι πανάκριβο!
 


elemaraki

Well-Known Member
3 Αυγούστου 2012
634
1
Αλλη θεραπεία κανεις αν νοσησει ο σκυλος
Και άλλη αν τον εχει τσιμπήσει το κουνουπι και το προλαβεις πριν εκδηλώσει τα συμπτωματα;
 


shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Καλημέρα,δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το θέμα,να σας ρωτήσω τελικά τα εμβόλια τα κάνουμε ή όχι;;;Η κτηνίατρός μου είναι υπέρ του εμβολίου αλλά έχοντας ακούσει κι εγώ για τις σχετικές παρενέργειες επικοινώνησα και με έναν άλλο κτηνίατρο που μου δεν είναι και τόσο υπέρ.Εγώ έχω μία σκυλίτσα μικρόσωμη αλλά η αδερφή μου και η μαμά επίσης από μία.Αμπούλες βάζουμε αλλά λόγο του ότι η αδερφή μου έχει έναν μπέμπη 12 μηνών έχουμε βγάλει το κολάρο στα σκυλάκια γιατί το έπιανε αφού τα έχουμε μέσα στο σπίτι και παίζει μαζί τους.Εξορμήσεις κάνουμε στην εξοχή γιατί μένουμε σε νησί οπότε είναι εκτεθειμένα σε κίνδυνο τα σκυλιά,η καλυτερη τιμή που βρήκα για τα εμβόλια είναι 45 ευρω η δόση,να προχωρήσουμε στον εμβολιασμό;;;;
 


panagiotisgp

Well-Known Member
3 Μαϊου 2012
1.001
423
52
Β.Α Αττική
Εγώ το έκανα πάντως στην δικιά μου.
Οι παρενέργειες στην δικιά μου ήταν υπνηλία (καλό αυτό) και δύο - τρεις φορές εμετό ακριβώς μετά το πρώτο εικοσιτετράωρο. That's all!
Εγώ θα σου πρότεινα να το κάνεις αν μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα.

Στάλθηκε από το XT910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Σκεφτειτε για να χει παρενεργειες σε τοσα πολλα σκυλια τι εχουν βαλει εκει μεσα...



Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς πιθανές παρενέργειες. Κάποιες από αυτές, πάρα πολύ σοβαρές. Ούτε καν, η "ταπεινή" [λέμε τώρα], ασπιρίνη.
 


shib

Well-Known Member
16 Ιουνίου 2012
156
3
Αυτό διαβάζω και σε άλλα σαιτ,μία-δύο μέρες παρενέργειες οκ τις ξεπερνάμε,αλλά γιατί να υπάρχει διχογνωμία στους κτηνιάτρους καθώς πολλοί υποστηρίζουν ότι χρήζει βελτίωσης-πειραματα κλπ.Αλλοι αναφέρουν ότι το σκυλί νόσησε αφού ολοκλήρωσε και τα 3 εμβόλια,κατά πόσο είναι αλήθεια δεν ξέρω,είμαστε σε ζώνη υψηλού κινδύνου εδώ και δεν μπορούμε να συνεχίσουμε να τα έχουμε χωρίς scalibor ή σπρευ,είναι το πρώτο καλοκαίρι του μπέμπη (περυσι ηταν βρεφος δεν επαιζε) με τα σκυλιά και τα πάνε πολύ καλά δεν θέλουμε να τα απομονώσουμε από αυτόν.Τεσπα συνεχίζω το διάβασμα και βλέπουμε.
Δεν υπάρχει φάρμακο χωρίς πιθανές παρενέργειες. Κάποιες από αυτές, πάρα πολύ σοβαρές. Ούτε καν, η "ταπεινή" [λέμε τώρα], ασπιρίνη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Από ποιά άλλα σκυλιά να τον απομονώσεις και γιατί; Δεν κατάλαβα.

Συν του ότι, καλό θα ήταν να διάβαζες το θέμα από την αρχή του, όσο μεγάλο κι αν είναι. Θα σου λύσει πολλές από τις απορίες, που ξαναρωτάς.
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Μην προδιαθέτεις τον κόσμο βρε. Αστους να εκφραστούν ελεύθερα :p

[Θα 'ρθείτε για βουτιές το απόγευμα;]
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Ναι μωρε ολα εχουνε δε λεω το αντιθετο. Αλλα τοσο συχνες και καποιες φορες, σοβαρες, δεν ακους να βγαζουνε απο τα αλλα εμβολια.

Σημερα που πηγαμε στον εκτροφεα μας, ο γιος του μου πε οτι δε το χουνε κανει στα σκυλια τους. Επισης ο σκυλος μιας κοπελας, μετα τη πρωτη δοση εμφανισε σημαδια επιληψιας.

Σιτρονελλα κι αγιος ο θεος :)


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Yπαρχουνε κτηνιατροι που υποστηριζουνε οτι το εμβολιο αυτο δεν κανει απολυτως τπτ κ ειναι μια απατη.
Ο δικος μου κτηνιατρος αρνηθηκε να το κανει, και μου εξηγησε τους λογους κατα συνεπεια ουτε το εχω κανει ουτε σκοπευω να το κανω......