Εμετός


tzoniis

Member
21 Φεβρουαρίου 2011
19
0
εχει ενας φιλος μου ενα juck russel 2 μηνων και μετα απο ποθ πηρε το χαπι για τα σκουλικια εκανε εμετο...υπαρχει προβλημα?
 


NAUTILUS1900

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
74
0
51
Κηφισιά
Ρωτά τον κτηνίατρο σου. Εγώ που έπαθα το ίδιο μου είπε ότι αν δεν είσαι σίγουρη για το αν έβγαλε όλο το φάρμακο με τον εμετό πρέπει να περάσει ένας μήνας για να του ξαναδώσεις.
 




ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Πρόβλημα δν νομίζω να υπάρχει γενικότερα. Είναι μικρούλι κ το στομαχάκι είναι ευαίσθητο στις αλλαγές. Λίγο προσοχή θέλει γτ τα Τζακ από ότι βλέπω έχουν ένα μικρό θέμα με το στομάχι. Οντως δν μπορεί να ξέρει αν το έβγαλε όλο για να του δώσεις άλλο κ πρεπει να περιμένεις αλλά δν ρωτάτε τον γιατρό μήπως είναι καλύτερη η εσωτερική αποπαρασίτωση να γίνει με αλοιφούλα? Εκτός αν ο εμετός ήρθε πολλή ώρα μετά κ το χάπι είχε απορροφηθεί ούτως ή άλλως. Υποθέτω γι'αυτό ρωτάει κ το Nizinny! :)
 






tzoniis

Member
21 Φεβρουαρίου 2011
19
0
μετα απο λιγη ωρα εκανε εμετο.. τι πρεπει να κανει ο φιλοσ μου κ τι ειναι η παστα που λετε?
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
μετα απο λιγη ωρα εκανε εμετο.. τι πρεπει να κανει ο φιλοσ μου κ τι ειναι η παστα που λετε?
Η πάστα είναι εσωτερική αντιπαρασίτωση σε μορφή κρέμας σε σωληνάριο. Κάτι σαν οδοντόκρεμα δηλαδή σε μικρό μέγεθος.

Την αντιπαρασίτωση (χάπι) που έκανε εμετό ο γιατρός του την έδωσε? παρ' όλο που ήταν κουτάβι?
 


tzoniis

Member
21 Φεβρουαρίου 2011
19
0
ναι ο γιατρος του εδωσε το χαπι...βασικα ο φιλος μου το ειδε το κουταβι κ το πηρε δεν εχει διαβασει ποτε και τπτ...απλα του αρεσουν.
 


Lostris

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2010
2.280
4
Πειραιάς
Μου κάνει εντύπωση που γιατρός έδωσε χάπι σε τόσο μικρό σκυλί.
Μήπως να πηγαίνατε σε άλλο γιατρό?

Και τι εννοείς ο φίλος σου "το είδε και το πήρε"... από που το πήρε? αδεσποτούλι ήταν?
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Από πετ σοπ να υποθέσω ε? Τελοσπάντων. Αν θες πες του να διαβάσει για τα πετ σοπ κ τα παπιμιλς. Τώρα που απέκτησε κουτάβι, τον αφορούν. Αν χτύπα ξύλο βγάλει καποιο θέμα το κουτάβι στο μέλλον μπορεί να οφείλεται στην προέλευση. Κ καλό θα ήταν να πείτε στον γιατρό τι έγινε για να σας πει αν πρεπει να του δώσετε άλλη δόση. Πάστα αυτή τη φορα ε???
 


tzoniis

Member
21 Φεβρουαρίου 2011
19
0
δεν εχει ιδεα το παιδι απο σκυλια απλα το ειδε του αρεσε και το πηρε απο ιδιωτη..
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
πολλοί κτηνίατροι ή εκτροφείς δίνουν χάπια αντί για πάστα στα κουτάβια...
ειδικά σε επίμονες περιπτώσεις όπου το κουτάβι ''δεν καθαρίζει'' εύκολα....

ας συμβουλευτεί ο φίλος σου το ιατρό του....
 












Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Στα κουτάβια η εσωτερική αποπαρασίτωση γίνεται με πάστα. Το χάπι τους πέφτει λίγο βαρύ...
Μου κάνει εντύπωση που γιατρός έδωσε χάπι σε τόσο μικρό σκυλί.
Μήπως να πηγαίνατε σε άλλο γιατρό?

Και τι εννοείς ο φίλος σου "το είδε και το πήρε"... από που το πήρε? αδεσποτούλι ήταν?
Γιατί;

πολλοί κτηνίατροι ή εκτροφείς δίνουν χάπια αντί για πάστα στα κουτάβια...
ειδικά σε επίμονες περιπτώσεις όπου το κουτάβι ''δεν καθαρίζει'' εύκολα....

ας συμβουλευτεί ο φίλος σου το ιατρό του....
Και εγώ προτιμώ το χάπι, με milbemax δεν ειχα κανένα πρόβλημα σε κουτάβια 2 εβδομάδων 500-600 γρ.

Και η εκτροφέας μου milbemax δίνει πάνω από 15 χρόνια.
 


ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Τα ίδια δίνουμε κ μεις κ στο μικρόσωμο κ στα θηρία στο χωριό κ ποτέ δν είχαν θέμα, που ειδικά η μιρή μου έχει κ ευαισθησία στο στομάχι.