Ενήλικος σκυλός ουρεί μέσα στο σπίτι


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Αντιμετωπίζω εδώ και αρκετά χρόνια μια κατάσταση με τη σκύλα μου η οποία χειροτερεύει.
Το σκυλί είναι 8 χρονών και σταδιακά άρχισε να ουρεί μέσα στο σπίτι. Το συζητησα με την κτηνίατρο, έγιναν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας.
Δυστυχώς δεν μπορώ να προσδιορίσω το λόγο που γίνεται αυτό γιατί είναι εντελώς τυχαίο. Την βγάζω 2 φορές τη μέρα, πρωί/βράδυ αρκετή ώρα. Ακόμη και στις διακοπές που μπορεί να είναι όλη μέρα έξω το κάνει με την ίδια ένταση.
Μπορεί να τα κάνει αμέσως μετά τη βόλτα, οποιαδήποτε στιγμή μέσα στη μέρα και αρκετές φορές. Δεν το κάνει ποτέ μπροστά μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει και γιατί το κάνει αυτο.
Πριν κάποια χρόνια έκανα μια μετακόμιση και παρατήρησα ότι έγινε πιο έντονο. Το θεώρησα αναμενόμενο μιας και το σκυλί άλλαξε περιβάλλον αλλά το χειρότερο είναι ότι συνεχίζεται όλο και πιο έντονα παρ όλο που έχει προσαρμοστεί. Να πω επίσης ότι δουλεύω απτο σπίτι οπότε είμαι όλη τη μέρα μαζί της. Σκέφτηκα να πάρω εκπαιδευτή αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς μια γνώμη.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Αντιμετωπίζω εδώ και αρκετά χρόνια μια κατάσταση με τη σκύλα μου η οποία χειροτερεύει.
Το σκυλί είναι 8 χρονών και σταδιακά άρχισε να ουρεί μέσα στο σπίτι. Το συζητησα με την κτηνίατρο, έγιναν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις και δεν υπάρχει κάποιο θέμα υγείας.
Δυστυχώς δεν μπορώ να προσδιορίσω το λόγο που γίνεται αυτό γιατί είναι εντελώς τυχαίο. Την βγάζω 2 φορές τη μέρα, πρωί/βράδυ αρκετή ώρα. Ακόμη και στις διακοπές που μπορεί να είναι όλη μέρα έξω το κάνει με την ίδια ένταση.
Μπορεί να τα κάνει αμέσως μετά τη βόλτα, οποιαδήποτε στιγμή μέσα στη μέρα και αρκετές φορές. Δεν το κάνει ποτέ μπροστά μου.
Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να φταίει και γιατί το κάνει αυτο.
Πριν κάποια χρόνια έκανα μια μετακόμιση και παρατήρησα ότι έγινε πιο έντονο. Το θεώρησα αναμενόμενο μιας και το σκυλί άλλαξε περιβάλλον αλλά το χειρότερο είναι ότι συνεχίζεται όλο και πιο έντονα παρ όλο που έχει προσαρμοστεί. Να πω επίσης ότι δουλεύω απτο σπίτι οπότε είμαι όλη τη μέρα μαζί της. Σκέφτηκα να πάρω εκπαιδευτή αλλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς μια γνώμη.
Ποτε αρχισε αυτο? Οταν ηταν κουταβι και λερωνε την μαλωνες ?
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Την πήρα μεγάλη, δεν την πρόλαβα κουτάβι, ήταν πάνω από ενός έτους όταν την υιοθέτησα. Ξεκίνησε να το κάνει όταν ήταν 4ων αλλά πολύ αραιά, οπότε δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία. Μετά τη μετακόμιση το έκανε όλο και πιο έντονα και έχει φτάσει σε σημείο να γίνεται συνέχεια. Να πω εδώ ότι δεν την έχω μαλώσει/τρομοκρατήσει ποτέ. Προσπαθώ να χρησιμοποιώ θετική συμπεριφορά. Γενικά είναι σκυλί που με ακούει χωρίς να με φοβάται. Μόνο σε αυτό το θέμα δεν μπορώ να τη διαχειριστώ. Κατά τ αλλά είναι πολύ συνεργάσιμη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Είναι στειρωμένη;
Μέσα στις εξετάσεις που κάνατε, ήταν και υπέρηχος;
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
2 φορές τη μέρα; Μόνο εμένα μου ξένισε αυτό; 3-4 φορές τη μέρα πρέπει να τη βγάζεις.
Επίσης βιοχημικές - αιματολογικές κάνατε; Αν όχι, πρέπει να γίνουν, υποπτεύομαι νεφρά.
Ανάλυση ούρων; Μήπως είναι ουρολοίμωξη.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
2 φορές τη μέρα; Μόνο εμένα μου ξένισε αυτό; 3-4 φορές τη μέρα πρέπει να τη βγάζεις.
Επίσης βιοχημικές - αιματολογικές κάνατε; Αν όχι, πρέπει να γίνουν, υποπτεύομαι νεφρά.
Ανάλυση ούρων; Μήπως είναι ουρολοίμωξη.
Δεδομένης της καθημερινότητας πολλών ανθρώπων το 3-4 φορές τη μέρα δεν ειναι βιώσιμο. Μακάρι να μπορούσα να τη βγάζω περισσότερο αλλά και με εκπαιδευτή που το είχα συζητήσει το παρελθόν θεωρείται οκ το 2 φορές, αρκεί να είναι κάποια ώρα για να προλαβαίνει να εκτονώνεται, που το τηρώ με ευλάβια.
Όπως και να χει, το σκυλί είναι στειρωμένο, κανει αιματολογικές, βιοχημικες και υπερηχο κοιλίας συστηματικά, έχουμε αποκλείσει δλδ να έχει κάποιο θέμα υγείας.
Να προσθέσω κάτι που ξέχασα,
Πριν την πάρω εγώ ήταν σε ένα περιβάλλον που την κακοποιούσαν. Ήταν μόνιμα δεμένη με αλυσίδα σε εναν μικρό χώρο εντελώς παρατημένη. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο γιατί δεν είναι συμπεριφορά που πάντα είχε. Την απέκτησε μεγάλη και γι αυτο δεν το έχω συνδέσει με το παρελθόν της.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Την έχεις πολλά χρόνια, για να δικαιολογείται κάτι τέτοιο, από συνθήκες πρωτύτερες.
Μήπως ήρθε η ώρα, να την μαλώνεις πια, όταν το κάνει. Και μάλιστα με ένταση.
Από crate πως τα πάτε; Είναι εξοικειωμένη;
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Την έχεις πολλά χρόνια, για να δικαιολογείται κάτι τέτοιο, από συνθήκες πρωτύτερες.
Μήπως ήρθε η ώρα, να την μαλώνεις πια, όταν το κάνει. Και μάλιστα με ένταση.
Από crate πως τα πάτε; Είναι εξοικειωμένη;
Επειδή το κάνει όταν δεν βλέπω, ποτέ μπροστά μου, δεν ξέρω πόσο πιάνει να την μαλώνω εκ των υστέρων. Δλδ το έχω κάνει αλλά δεν φαίνεται να έχει πιάσει. Με το crate δεν εχω δουλέψει καθόλου. Πιστεύετε θα βοηθήσει? Μου φαίνεται βουνό να της μάθω το crate τώρα. Θεωρείτε ότι είναι κάτι που μαθαίνεται σε αυτή την ηλικία?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Αξίζει να προσπαθήσεις!
Οπότε όταν γυρνάς την πλάτη, το κορίτσι σου, να μην είναι χύμα στο σπίτι.
Τώρα, αν αποφασίσει να κατουράει εκεί που κάθεται, είναι άλλη συζήτηση.
Αλλά μήπως κάπως ξεμπλοκάρει.
Δεν ξέρω! Βλέποντας και κάνοντας!
 
  • Like
Reactions: marytherion


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
836
696
Επειδή το κάνει όταν δεν βλέπω, ποτέ μπροστά μου, δεν ξέρω πόσο πιάνει να την μαλώνω εκ των υστέρων. Δλδ το έχω κάνει αλλά δεν φαίνεται να έχει πιάσει. Με το crate δεν εχω δουλέψει καθόλου. Πιστεύετε θα βοηθήσει? Μου φαίνεται βουνό να της μάθω το crate τώρα. Θεωρείτε ότι είναι κάτι που μαθαίνεται σε αυτή την ηλικία?
Εγω πιστευω με θετικη συνδεση δεν εχει σημασια η ηλικια για το κρειτ ισως και το αντιθετο τωρα που δεν ειναι μεσα στην τρελα να της αρεσει πιο νωρις απο τα κουταβια και να το βλεπει σαν εναν δικο της χωρο. Αν δεν κανεις το κρειτ εγω θα ελεγα επιβλεψη σαν κουταβι. Οπου εισαι σε δωματιο να ειναι μαζι σου με κλειστη πορτα. Να δεις αμα τα κανει μπροστα σου και να την διορθωσεις.
 




Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.885
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Αξίζει να προσπαθήσεις!
Οπότε όταν γυρνάς την πλάτη, το κορίτσι σου, να μην είναι χύμα στο σπίτι.
Τώρα, αν αποφασίσει να κατουράει εκεί που κάθεται, είναι άλλη συζήτηση.
Αλλά μήπως κάπως ξεμπλοκάρει.
Δεν ξέρω! Βλέποντας και κάνοντας!
Εγώ πάλι δεν νομίζω ότι σκύλος 8 χρονών το κάνει επίτηδες! Και 8 χρονών σκύλος μπορεί να έχει κάποιο θέμα υγείας και δεν το καταλάβατε. Ανάλυση ούρων, δεν είπατε αν έγινε. Επίσης, 8 χρονών είναι μεγαλούτσικο και δεν μπορεί να αντέξει να βγαίνει μόνο 2 φορές τη μέρα. Βγάλτε την να κάνει την ανάγκη της έστω και 5 λεπτά. Ζούσα μόνη μου με σκύλο και έβγαινε 3 φορές όταν ήταν νέος (μάλιστα δούλευα και έλειπα 9 ώρες απ' το σπίτι) και 4 φορές όταν γέρασε.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Στο θέμα υγείας στεκόμαστε όλοι και είπε η κοπέλα, οτι το έψαξε εξονυχιστικά.
Εννοείται, αν κάτι τους έχει διαφύγει, θα πρέπει να το προσθέσουν στην λίστα των εξετάσεων, για να αποκλείσουμε παθολογική αιτία.
Το "επίτηδες" για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα, δεν το υιοθετώ. Να είναι όμως ξαφνικά συμπεριφορικό, στα καλά καθούμενα, μετά από χρόνια συμβίωσης, και για τόσα ακόμη χρόνια, εμένα προσωπικά μου φαίνεται περίεργο. Εκτός αν είναι κάτι εγκεφαλικό. Επίσης προσωπική μου εκτίμηση, ένας ενήλικος σκύλος, αν δεν έχει πρόβλημα υγείας, μπορεί άνετα να κρατηθεί και να κάνει τα τσίσα του 2 φορές την ημέρα. Οι δικοί μου τόσες τα κάνουν. Ολες οι υπόλοιπες, ειδικά αν δεν είναι σε μεγάλες θερμοκρασίες όπου πίνουν όλη μέρα νερά, είναι περισσότερο...απαντήσεις σε 'ποσταρίσματα" των άλλων έξω.
Η διόρθωση και το crate, είναι καταρχήν για αντιμετώπιση του συμπτώματος. Να δούμε, αν όντως ΔΕΝ μπορεί να κρατηθεί. Να δώσουμε μια άλλη πορεία στο πρόβλημα.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Ας το πάρουμε λίγο απο την αρχή. Θέμα υγείας δεν έχει. Της κάνω συστηματικά όλες τις εξετάσεις (ούρα, αιματολογικές, βιοχημικές, υπερήχους, ακτινογραφίες κτλ) που χρειάζεται με την καθοθήγηση των κτηνιάτρων και εχουμε καταλήξει ότι είναι πρόβλημα συμπεριφοράς.
Για το θέμα της βόλτας, δε νομίζω ότι τη βγάζω λίγο, σίγουρα περισσότερες βόλτες είναι πάντα καλύτερο αλλά μην το παρουσιάζουμε ότι την παραμελώ. Τη βγαζω πρωι-βράδυ 45 λεπτά τη φορά το λιγότερο. Νομίζω ότι ικανοποιώ τις ανάγκες του σκύλου μου. Επίσης και στις διακοπές που είναι σχεδόν μόνιμα έξω παρουσιάζει την ιδια συμπεριφορά.
Είναι μια συμπεριφορά που επιδεινώθηκε σταδιακά μέσα στα χρόνια. Την πρώτη περίοδο το έκανε πολύ σπάνια, μετα λίγο πιο συχνά και κατέληξε να το κάνει συνέχεια. Υπάρχουν φορές που το κάνει και αμέσως μετά τη βόλτα που υποτιθεται έχει ξαλαφρώσει. Δεν τα κάνει ποτέ εκεί που κοιμάται/κάθεται - δεν της φεύγουν δλδ και επίσης πάντα το κάνει πίσω απο την πλάτη μου. Προσπάθησα να συνδέσω αυτή τη συμπεριφορά με μια αιτία αλλά ειναι πολύ τυχαίο και δεν μπορώ να το αποκωδικοποιήσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Πραγματικά μυστήριο, όπως το περιγράφεις.

Οι δυό σας μένετε ή υπάρχουν κι άλλοι στο σπίτι, που εν αγνοία σου, μπορεί να της προκαλούν το πρόβλημα;

Οταν λες "πίσω από την πλάτη σου", εννοείς οτι είσαι ας πούμε σε άλλο δωμάτιο; στο ίδιο δωμάτιο, αλλά χωρίς οπτική επαφή; εκτός σπιτιού;

Εχεις σκεφτεί να εγκαταστήσεις μια κάμερα; Μήπως βρε παιδί μου, συμβαίνει κάτι που δεν πάει το μυαλό σου. Η να μπορείς να την μαλώσεις "live" την ώρα που συμβαίνει.

Μήπως να κράταγες ένα ημερολόγιο; Πότε τα έκανε, που ήσουν εσύ, πότε είχατε βγει και για πόσο. Μπορεί αν το δεις γραπτά, να σου 'ρθει καμιά φλασιά, για το γιατί.
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Πραγματικά μυστήριο, όπως το περιγράφεις.

Οι δυό σας μένετε ή υπάρχουν κι άλλοι στο σπίτι, που εν αγνοία σου, μπορεί να της προκαλούν το πρόβλημα;

Οταν λες "πίσω από την πλάτη σου", εννοείς οτι είσαι ας πούμε σε άλλο δωμάτιο; στο ίδιο δωμάτιο, αλλά χωρίς οπτική επαφή; εκτός σπιτιού;

Εχεις σκεφτεί να εγκαταστήσεις μια κάμερα; Μήπως βρε παιδί μου, συμβαίνει κάτι που δεν πάει το μυαλό σου. Η να μπορείς να την μαλώσεις "live" την ώρα που συμβαίνει.

Μήπως να κράταγες ένα ημερολόγιο; Πότε τα έκανε, που ήσουν εσύ, πότε είχατε βγει και για πόσο. Μπορεί αν το δεις γραπτά, να σου 'ρθει καμιά φλασιά, για το γιατί.
Δεν θα τα κάνει ποτέ σε δωμάτιο που είμαι παρούσα. Αν πχ είμαι στο σαλόνι θα πάει στην κουζίνα, αν ειμαι στην κρεβατοκάμαρα, θα πάει στο σαλόνι κ.ο.κ
Πιστεύω ότι σε κάποιες περιστάσεις είναι "πιο πιθανό" να τα κάνει. Αν έρθουν καλεσμένοι στο σπίτι ή αν φύγω απτο σπίτι, το βράδυ που κοιμάμαι αλλά και αυτές δεν είναι στάνταρ. Είμαστε 2 άτομα στο σπίτι που μένουμε.
Έχω την αίσθηση ότι αυτή η συμπεριφορά ειναι πολυπαραγοντική. Δηλαδή, δεν έχει ένα αίτιο. Πιστεύω ότι είναι ένας τρόπος να επικοινωνεί, πχ "θελω να φαω", "θέλω προσοχή', "νιώθω στρες", "θέλω να μαρκάρω την περιοχή μου". Ξέρει ότι δεν ειναι σωστό αυτό που κάνει γιατι αλλιώς θα το έκανε και μπροστά μου. Επιπλεόν είναι αρκετά προσκολλημένη πάνω μου, ιδανικά θα ήθελε να είμαι δίπλα της όλη την ώρα. Μπορει δλδ το ότι ασχολούμαι και με άλλα πράγματα να μην της αρέσει και να εκφράζεται έτσι.
Αυτό που λέω είναι εκτίμηση, μπορεί να είμαι τελείως λάθος.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Μπορει δλδ το ότι ασχολούμαι και με άλλα πράγματα να μην της αρέσει και να εκφράζεται έτσι.
Εδώ και 4 χρόνια;;;
Υποθετικά μιλώντας, χάριν συζήτησις, αν όντως πιστεύεις ότι είναι έτσι, το έχεις αφήσει πάρα πολύ καιρό "ατιμώρητο".
Crate χθες!
Το δεύτερο άτομο του σπιτιού, ήταν πριν την [πως την λένε btw; ] φέρεις σπίτι ή ήρθε μετά; Και πόσο μετά;
 


elenalda

Member
12 Σεπτεμβρίου 2019
23
31
44
Το δεύτερο άτομο είναι 3 χρόνια στο σπίτι και την περιποιείται. Έχουν αναπτύξει σχέση.
Θα ακούσω τη συμβουλή για crate. Εφόσον δουλευει και σε τέτοιες ηλικίες θα το δοκιμάσω.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.887
Μπορείς να μιλήσεις και με έναν εκπαιδευτή.
Να έρθει να σας δει από κοντά και να πει την γνώμη του.
 


panosha

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2022
49
29
Ίσως να προσπαθούσες να προβλέψεις το επερχόμενο συμβάν, ώστε να την ΜΑΛΩΣΕΙΣ ακριβώς τη στιγμή που το κάνει και να δεις πώς θα πάει.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki