Ενδιαφέρομαι για γερμανικό ποιμενικό


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Το να έχει ο σκύλος "αγάπη" και να είναι "μέλος της οικογένειας" δεν τον κάνει αυτόματα και φύλακα
Δεν τον κάνει "αυτόματα" φύλακα αλλά αν θες φύλαξη από σκύλο που έχει προδιαγραφές τέτοιες πρέπει να έχει πάνω απ'όλα αυτά!!!
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Επειδή η ζωή είναι ποιο ακριβή στην Ελλάδα, ειναι και αυτό κριτήριο εκτος απο την "τέλεια" εκτροφή για ποιο ακριβά κουτάβια...
"Επαγγελματίας" εκτροφέας: Θα πουλάω ποιο λίγα κουτάβια, αλλά ποιο ακριβά...

Φίλε αφου θέλεις να πάρεις ενα κουτάβι εντός προτύπου και όχι ενα αδέσποτο ή κάτι άλλο, ψάξε-διάβασε-ερεύνησε.

Πάντως ότι και να αποκτήσεις, προϋποθέτει πολλά πράγματα ως "ιδιοκτήτης" σκύλου. Έχεις πολλά θέματα και υποχρεώσεις!

ΥΓ
Δεν είναι λίγοι αυτοί που αγοράζουν κουτάβια απο "γραμμή παραγωγής" ξένης προέλευσης και τα ξαναβαφτίζουν ως "εκτροφικά"...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Γέννα ας πούμε με 7 κουτάβια που είναι νορμάλ για γερμανικό ποιμενικό:

Εξετάσεις δυσπλασίας ισχύων & αγκώνων για τη θυληκιά: 150 € ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΝΝΑ
Επίβαση: 500 €
Υπέρηχος: 200 €
Κτηνίατρος: 300 € κομπλέ
Άλλες εξετάσεις: 200 €
Κόστος τροφής για τα κουτάβια (1 σακί ξηράς τροφής ανά κουτάβι): 70 € x 7 κουτάβια = 500 € χονδρικά
Επιπλέον κόστος τροφής για τη μάνα την περίοδο που έχει τα κουτάβια μαζί της, πέραν της κανονικής: 100 €
Εγγραφή στο ελληνικό γεννεολόγιο: 30 € * 7 = 210 €
Εμβόλια (puppy και πρώτος γύρος): σύνολο 300 €

Συνολικό κόστος χονδρικά στα 2500 €


Άρα κόστος ανά κουτάβι: 2500 / 7 = 360 €



Χμμ... Δε μου ακούγεται και πολύ ηθικό το χιλιάρικο...




Σημείωση: Οι τιμές είναι γενικά φουσκωμένες. Οι εκτροφείς έχουν ειδικές συμφωνές με κτηνιάτρους και δεν αντιμετωπίζουν το κάθε κουτάβι της γέννας ως ένα μεμονωμένο, θα πληρώσουν δηλαδή λιγότερα χρήματα από εμένα που θα πάω ένα κουτάβι μόνος μου ως ιδιοκτήτης.

Επίσης υπάρχουν και έξοδα που δεν είναι υποχρεωτικά, όπως π.χ. ο υπέρηχος που πολλοί εκτροφείς δεν τον κάνουν καν.

Ως φανατικός barfer δε θα έδινα τόσα χρήματα σε τροφές, αλλά μόνο ένα μέρος για κάποια συμπληρώματα, όπως πολλοί εκτροφείς εγχώριοι και του εξωτερικού κάνουν.
 


ababapanos

Active Member
23 Φεβρουαρίου 2009
33
0
κερκυρα
καλημερα σας. Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι ειμαι απο Κερκυρα. Οποτε δυνατοτητα να τον δω απο πριν απο κοντα δεν υπαρχει.

Ιδη με ενα μικρο ψαξιμο που εκανα βρηκα 2 εκτροφεις που μου ειπαν για γερμανικο ποιμενικο κουταβι ο ενας 600 ευρω και ο αλλος 500 ευρω.

Τονιζω παλι οτι ειναι τιμες απο εκτροφεις.

αυτος που μου ειπε 600 ευρω ειναι αυτος http://www.die3grazien.com και για θυλικο μου ειπε η τιμη ειναι διαπραγματευσιμη.
Και ο αλλος που μου ειπαν που τα εχει 500 ευρω ειναι αυτος https://www.facebook.com/alexandros.tzanidis.3?fref=ts

Αυτους τους ξερει κανεις ? ειναι πιστοποιημενοι?

Δηλαδη για να καταλαβω οτι κουταβι βρω μεχρι τα 600 ευρω, ειναι σιγουρο οτι θα εχω προβλημα και δεν θα ειναι οπως ενα των 1000 ευρω?

Τελος αν ο χ , η ο ψ εκτροφεας μου πει οτι το κουταβι που θα μου δωσει ειναι αριστο , και οτι ειναι ελευθερο δισπλασιας και εχει τα pedeegre του ολα κλπ, εγω ολα αυτα πως μπορω να ξερω αν ανταποκρινοντε στην πραγματικοτητα?
Αν θελετε απαντηστε και σε αυτα καποιος...

Οι εκτροφεις αυτοι ειναι καλοι? και πως μπορω να ξερω οτι αυτα που μου λενε και τα χαρτια τους ειναι σωστα?
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
360 / κουτάβι...

Βάλε και την εγγύηση... Να πως βγαίνει το 1000... χαχαχα

ΥΓ
Συνήθως, ποιο πολλά γνωρίζουν οι άνθρωποι που καθαρίζουν τα κλουβιά για τα κουτάβια της γέννας, παρα οι "εκτροφείς"...Αυτοί απλά τα βλέπουν κάποια λεπτά όταν υπάρχει υποψήφιος πελάτης...
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Γέννα ας πούμε με 7 κουτάβια που είναι νορμάλ για γερμανικό ποιμενικό:

Εξετάσεις δυσπλασίας ισχύων & αγκώνων για τη θυληκιά: 150 € ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΦΑΠΑΞ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΝΝΑ
Επίβαση: 500 €
Υπέρηχος: 200 €
Κτηνίατρος: 300 € κομπλέ
Άλλες εξετάσεις: 200 €
Κόστος τροφής για τα κουτάβια (1 σακί ξηράς τροφής ανά κουτάβι): 70 € x 7 κουτάβια = 500 € χονδρικά
Επιπλέον κόστος τροφής για τη μάνα την περίοδο που έχει τα κουτάβια μαζί της, πέραν της κανονικής: 100 €
Εγγραφή στο ελληνικό γεννεολόγιο: 30 € * 7 = 210 €
Εμβόλια (puppy και πρώτος γύρος): σύνολο 300 €

Συνολικό κόστος χονδρικά στα 2500 €


Άρα κόστος ανά κουτάβι: 2500 / 7 = 360 €



Χμμ... Δε μου ακούγεται και πολύ ηθικό το χιλιάρικο...




Σημείωση: Οι τιμές είναι γενικά φουσκωμένες. Οι εκτροφείς έχουν ειδικές συμφωνές με κτηνιάτρους και δεν αντιμετωπίζουν το κάθε κουτάβι της γέννας ως ένα μεμονωμένο, θα πληρώσουν δηλαδή λιγότερα χρήματα από εμένα που θα πάω ένα κουτάβι μόνος μου ως ιδιοκτήτης.

Επίσης υπάρχουν και έξοδα που δεν είναι υποχρεωτικά, όπως π.χ. ο υπέρηχος που πολλοί εκτροφείς δεν τον κάνουν καν.

Ως φανατικός barfer δε θα έδινα τόσα χρήματα σε τροφές, αλλά μόνο ένα μέρος για κάποια συμπληρώματα, όπως πολλοί εκτροφείς εγχώριοι και του εξωτερικού κάνουν.
Να ρωτήσω κάτι;Δεν παίζει ρόλο και τι διακρίσεις έχει πάρει ο γονέας;;;;;Αν οι γονείς ενός κουταβιού έχουν σαρώσει στους αγώνες μορφολογίας ή δεν ξέρω και γω τι άλλο αυτό δεν παίζει ρόλο στην τιμή;;;
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Φίλε ababapanos, η ερώτηση δεν είναι δόκιμη.

Το αν ένας εκτροφέας είναι καλός ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Καλό για τι πράγμα;

Εμένα με νοιάζει μόνο η εργασία και δε δίνω ιδιαίτερη βαση στη μορφολογία, ως προς το κομμάτι των εκθέσεων. Άρα για τα δικά μου δεδομένα τους απορρίπτω.

Για κάποιον άλλον, που θέλει τον τυπικό γερμανικό ποιμενικό, μπορεί και να είναι ιδανικοί.

Εσένα μπορεί να σε καλύπτουν, αλλά αυτό θα πρέπει να το αποφασίσεις εσύ.
ΥΓ: Τον κύριο Τζανίδη δεν τον έχω ακουστά.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Να ρωτήσω κάτι;Δεν παίζει ρόλο και τι διακρίσεις έχει πάρει ο γονέας;;;;;Αν οι γονείς ενός κουταβιού έχουν σαρώσει στους αγώνες μορφολογίας ή δεν ξέρω και γω τι άλλο αυτό δεν παίζει ρόλο στην τιμή;;;
Πόσες φορές έχουμε διαβάσει ότι ο εκτροφέας νοιάζεται μόνο για τη βελτίωση της φυλής; Ότι είναι χομπίστας και όχι επαγγελματίας;

Ε, ο χομπίστας θα κάνει το κέφι του και δε θα πάει να βγάλει όλα τα σπασμένα από κάθε κουτάβι που πουλάει...
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Λάθη:
-Οι επίσημες εξετάσεις είναι ακριβότερες
-Η εκτροφική τροφή έρχεται πολύ φτηνότερη
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Φίλε sea-mol, αναφέρεσαι στις εξετάσεις δυσπλασίας;

Από τον ΚΟΓΠΕ με ενημέρωσαν για τέτοιο κόστος για HD, ED & DNA, πριν από 1 περίπου μήνα, εκτός και αν κατάλαβα εγώ κάτι λάθος

Επίσης, κάτι άλλο που ξέχασα ήταν το κόστος του microchip...
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
φιλε kranis να σου θυμησω οτι καθε γεννα εκτος ολων των εξοδων που ανεφερες εχει κοστος ιδιοκτησιας(και οτι συμπεριλαμβανει αυτο) τετοιων γεννητορων καταλληλων προς αναπαραγωγη ,να σου θυμησω επισης οτι ο εκτροφεας βγενει εκτος ολοκληρωτικα απο τις δικες του επαγγελματικες υποχρεωσεις οποσδηποτε για τις πρωτες 25 μερες (σκεψου εκτος εργασιας τοσες μερες τι συνεπαγετε ) , και βεβαια ο χομπιστας κανει το κεφι του αλλα και ο ενδιαφερομενος γονιος στηριζετε στις πλατες του
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Logan
...Περισσοτερες πιθανοτητες δινω στο να σου καταστρεψει το σκυλι παρα να στο κανει καλυτερο!Δεν ξερω αν τα γραφω καλα.στο γραπτο λογο δεν ειμαι και τοσο καλος :p
φανταζομαι τις γνωσεις σου για να μπορεις να εισαι κριτης
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Κώστα
380€ περίπου με + - 10% ανάλογα τον γιατρό
150 ο γιατρός
30 τα έντυπα 3χ10
και 150 ο SV
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
φιλε kranis να σου θυμησω οτι καθε γεννα εκτος ολων των εξοδων που ανεφερες εχει κοστος ιδιοκτησιας(και οτι συμπεριλαμβανει αυτο)
Ναι, αλλά η ιδιοκτησία είναι δεδομένη είτε υπάρχει εκτροφή είτε όχι. Δεν είναι κόστος που μετακυλιέται στον πελάτη!

τετοιων γεννητορων καταλληλων προς αναπαραγωγη
Έχω βάλει κόστος επίβασης τα 500 €, το οποίο είναι μια καλή και τυπική τιμή. Ακόμα και αν την αυξήσουμε στα 1000 €, πάλι παραμένει ανήθικο το χιλιάρικο.

,να σου θυμησω επισης οτι ο εκτροφεας βγενει εκτος ολοκληρωτικα απο τις δικες του επαγγελματικες υποχρεωσεις οποσδηποτε για τις πρωτες 25 μερες (σκεψου εκτος εργασιας τοσες μερες τι συνεπαγετε ) , και βεβαια ο χομπιστας κανει το κεφι του αλλα και ο ενδιαφερομενος γονιος στηριζετε στις πλατες του
Ο φίλος μου ο George A, δε νομίζω να κλείνει το μαγαζί του στο κέντρο της Αθήνας για 25 ημέρες κάθε φορά που έχει γέννα.

Και σιγά μη χρειάζομαι εγώ να στηριχτώ στις πλάτες του οποιουδήποτε εκτροφέα για να μεγαλώσω ένα κουτάβι. Έλεος...
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Έχω τις καλύτερες των σχέσεων με τον εκτροφέα μου, αλλά και τον ιδιοκτήτη του πατέρα - αρσενικού.

Αφού πήρα το κουτάβι, ενόχλησα μόνο 1-2 φορές τον εκτροφέα τηλεφωνικά για να μάθω την πορεία έκδοσης του pedigree.


Τίποτε περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
 


Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
φιλε kranis να σου θυμησω οτι καθε γεννα εκτος ολων των εξοδων που ανεφερες εχει κοστος ιδιοκτησιας(και οτι συμπεριλαμβανει αυτο) τετοιων γεννητορων καταλληλων προς αναπαραγωγη ,να σου θυμησω επισης οτι ο εκτροφεας βγενει εκτος ολοκληρωτικα απο τις δικες του επαγγελματικες υποχρεωσεις οποσδηποτε για τις πρωτες 25 μερες (σκεψου εκτος εργασιας τοσες μερες τι συνεπαγετε ) , και βεβαια ο χομπιστας κανει το κεφι του αλλα και ο ενδιαφερομενος γονιος στηριζετε στις πλατες του
Συμφωνώ!!!!:):):)

Ακόμη και αν εκτροφέας βγάζει κάποια χρήματα από τις γέννες του δεν είναι κακό κατά την γνώμη μου!!(Αρκεί να μην μιλάμε για αισχροκέρδια)
Γνώμη μου είναι πως ακόμη και τα 1000 ευρώ για κάποιες γέννες είναι απόλυτα δικαιολογημένα.Αν έχει τρομερά σκυλιά,καλό όνομα σαν εκτροφέας,αγαπάει την φυλή,τα σκυλιά του είναι άψογα από άποψη μορφολογίας και εργασίας,έχουν διακρίσεις σε διαγωνισμούς,οι γονείς έχουν περάσει από τεστ χαρακτήρα,απαλαγμένοι από δυσπλασίες και όλα τα συναφή,είναι ηθικός στην δουλειά του(δεν κοιτάει να κοροιδέψει) τότε χαλάλι και τα 1000 ευρώ!!!!Σημασία έχει το σκυλί και οι γονείς να είναι άψογοι και όχι και τόσο η τιμή!!!:):):)
 
Last edited:




Arrow

Well-Known Member
10 Απριλίου 2013
136
3
Φίλε arrow, μακάρι να ήταν όλοι οι πελάτες στη δουλειά μου σαν και εσένα

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Είμαι της άποψης ότι πληρώνεις παίρνεις!

Είμαι στο ψάξιμο για σκύλο αυτή την εποχή.Μίλησα με αρκετά εκτροφεία το τελευταίο διάστημα.Όσα ήταν τα φτηνά,οι εκτροφείς δεν κατέβαιναν με τα σκυλιά τους σε διαγωνισμούς και πολλά ακόμη....
Οι πιο ακριβούληδες(800-1000 ευρώ)είχαν σκύλαρους με τα όλα τους!!

Ότι πληρώνεις παίρνεις!!!!:):)
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
στην πραγματικότητα η τιμή ενός κουταβιού θα έπρεπε να είναι το τελευταίο που θα εξετάζαμε .
έτσι και αλλιώς ο εκτροφέας σου γνωστοποιεί την τιμή από την αρχή .
το ζητούμενο και το απαραίτητο είναι να είναι κάποιος κατασταλαγμένος και ενημερωμένος για το τι ψάχνει και τι ζητάει.
το κακό είναι ότι ακόμα στην Ελλάδα ο μέσος ιδιοκτήτης έχει ως κριτήριο ποιότητας ενός κουταβιού το ποσό κτήσης και το αν έχει ''χαρτιά'' .
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Τότε πολύ απλά δεν έχεις ψάξει αρκετά.

Εκτός αν δε μιλάς για Γερμανικό Ποιμενικό, οπότε ούτε ξέρω, ούτε με νοιάζει κιόλας.