Ενδιαφέρον για Bull Terrier - Standard Schnauzer


AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

μετά απο απανωτά οικογενειακά συμβούλια αποφασίσαμε να εντάξουμε στην οικογένεια μας ένα bull Terrier.
Έχουμε μιλήσει ήδη με εκτροφεία στην Ελλάδα και στην Κύπρο και είμαστε σε αναμονή καθώς γέννες προβλέπονται σε 2-3 μήνες.

Αν γνωρίζετε κάποιο Bull Terrier που ψάχνει για υιοθεσία σε κάποιο φιλοζωικό όμιλο, παρακαλούμε όπως μου στείλετε Pm.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
12400988_218917931798298_3990817373410635911_n.jpg

Προς υιοθεσια δυο καθαροαιμα bull terrier. Η Μοκα γεννημενη 7/7/2013 και ο Πολ γεννημενος 7/5/2013. Θα δωθουν με προυποθεση στειρωσης και τοποθετησης μικροτσιπ. Οσοι τα θελουν για ζευγαρωμα ή για κυνομαχιες καλυτερα να μην τηλεφωνησουν! Πολυ καλοι χαρακτηρες και οι δυο. Κατα προτιμηση θα δωθουν σε γνωστες της φυλης. Επικοινωνια μεσω inbox ή στο 6907542027.
 






AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
Ίσως παίζω με την φωτιά καθώς στην οικογένεια υπάρχει μπόμπιρας και λανθασμένες συμπεριφορές μπορεί να αποδειχθούν μοιραίες αλλά μια συζήτηση θα την κάνω με τους ανθρώπους. Μάλλον ένα ενήλικο σκυλί που θ αλλάξει αφεντικό, σπίτι, ενδεχομένως συνήθειες και θα έχει κι ένα μωρό στα πόδια του να είναι πιο νευρικό... αν είναι και BT ενδεχομένως να είναι πολύ δύσκολο το πείραμα να πετύχει .
Αν υπάρχουν κάτοχοι θεωρώ πως η άποψη τους θα είχε βαρύτητα.
 
  • Like
Reactions: mareco




AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
Όχι. Δεν θα αγόραζα bull Terrier για πρώτο σκυλί ειδικά με παιδί.
και πάλι όμως δεν θεωρώ ότι δεν θα έχω εκπλήξεις ...
εσείς έχετε Bull Terrier;
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Καλησπέρα,

Αν συζητούσαμε για κουτάβι δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα λόγω φυλής. Για ενήλικο σκυλί είμαι επιφυλακτικός. Η δικιά μου με τα μωρά είναι μια χαρά. Με μεγαλύτερα παιδιά που συνοδεύουν σκύλο επίσης μια χαρά. Με παιδάκια που τρέχουν κατά πάνω της αλαφιασμένα … μαμααά κοίτα ένα αρνάκι – γουρουνάκι… έχει θέμα. Βέβαια δεν έχει κοινωνικοποιηθεί με παιδιά και ούτε το επιδιώξαμε.
 
  • Like
Reactions: AndreasBudo


AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
Καλησπέρα,

Αν συζητούσαμε για κουτάβι δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα λόγω φυλής. Για ενήλικο σκυλί είμαι επιφυλακτικός. Η δικιά μου με τα μωρά είναι μια χαρά. Με μεγαλύτερα παιδιά που συνοδεύουν σκύλο επίσης μια χαρά. Με παιδάκια που τρέχουν κατά πάνω της αλαφιασμένα … μαμααά κοίτα ένα αρνάκι – γουρουνάκι… έχει θέμα. Βέβαια δεν έχει κοινωνικοποιηθεί με παιδιά και ούτε το επιδιώξαμε.
σας ευχαριστώ για τον χρόνο και την διαφωτιστική απάντηση σας.
 








vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
φαντάζομαι ότι το εχεις σκεφτεί και μπορεί να γίνομαι λίγο υπερβολική :) αλλά είσαι σίγουρος οτι θα αντέξεις ένα κουτάβι μαζί με ένα 18 μηνο μωρό ?
όλα αυτά τα χιλιάδες παιχνίδια στο πάτωμα με το κουτάβι να τα κλέβει όλα και να τα στέλνει στον αλλο κόσμο ? ;)
Τα κουταβοδαγκώματα ? τα κουταβο ατυχήματα ?
Οταν γεννήθηκε η μικρή μου είχα μια 8χρονη σκύλα και έναν 4χρονο αιώνιο κούταβο , δεν μπορείς να καταλαβεις τι "κηδείες " ε'ιχαμε κανει !! πρεπει να ειχαμε θαψει πάνω απο 50 λούτρινα στον κήπο με όλο το πακέτο κλάματα απο την μικρη , και ενθουσιασμό απο τον ζαβό :)
 


AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
φαντάζομαι ότι το εχεις σκεφτεί και μπορεί να γίνομαι λίγο υπερβολική :) αλλά είσαι σίγουρος οτι θα αντέξεις ένα κουτάβι μαζί με ένα 18 μηνο μωρό ?
όλα αυτά τα χιλιάδες παιχνίδια στο πάτωμα με το κουτάβι να τα κλέβει όλα και να τα στέλνει στον αλλο κόσμο ? ;)
Τα κουταβοδαγκώματα ? τα κουταβο ατυχήματα ?
Οταν γεννήθηκε η μικρή μου είχα μια 8χρονη σκύλα και έναν 4χρονο αιώνιο κούταβο , δεν μπορείς να καταλαβεις τι "κηδείες " ε'ιχαμε κανει !! πρεπει να ειχαμε θαψει πάνω απο 50 λούτρινα στον κήπο με όλο το πακέτο κλάματα απο την μικρη , και ενθουσιασμό απο τον ζαβό :)
Καλημέρα VEK.
Είναι πολλά τα προβλήματα τα οποία προκύπτουν από την συμβίωση μωρών με ζώα καθώς και τα δύο δεν έχουν προλάβει να ¨εκπαιδευτούν ¨στα νέα όρια.
Τα παιχνίδια δεν με απασχολούν τόσο όσο το να μην έχουμε κανένα δάγκωμα ακούσιο ή εκούσιο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει σημαντικά προβλήματα.
Δεν σου κρύβω πως σκεφτήκαμε μήπως αναβάλουμε την αγορά σκύλου για 4-5 χρόνια έτσι ώστε όλοι να είναι πιο έτοιμοι.

Μίλησα με έναν εκτροφέα και μου είπε πως θα ήταν σοφό να εξετάσουμε την αγορά θηλυκού καταρχήν και πως με την βοήθεια του θα καταφέρουμε να βρούμε κουτάβι το οποίο δεν θα είναι τόσο νευρικό ή υπερδραστήριο... να βρούμε ένα κουτάβι με πιο προβλέψιμη συμπεριφορά στα όρια της ράτσας.
 
  • Like
Reactions: vek


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Και πάλι καλημέρα σας.
Πάμε λοιπόν με τα βασικά. Για τους πρώτους τουλάχιστον έξι μήνες, και ανεξαρτήτως φύλου ή ήπιου χαρακτήρα, η συμπεριφορά ενός bt είναι δεδομένη και αντίστοιχη με αυτή της ηλεκτρικής σκούπας. Εξερευνά τα πάντα με το στόμα, είναι εκνευριστικά επίμονο και ο μόνος τρόπος για να του αποσπάσεις την προσοχή είναι να βρει κάτι άλλο επίσης επικίνδυνο να ασχοληθεί. Σε ένα σπίτι με 2 μωρά και ένα bt κουτάβι, εγώ ανησυχώ για το κουτάβι και όχι για τα μωρά. Το crate το θεωρώ δεδομένο. Και ασφαλώς δεν αναφέρομαι σε ζημιές αλλά στο να φάει κάτι που θα του δημιουργήσει πρόβλημα. Για να καταλάβεις για τι εννοώ, κάθε παλιός εκτροφέας που συναντά καινούριο ιδιοκτήτη, η πρόταση είναι κλισέ...”αν αντέξετε τους πρώτους 6-8 μήνες δεν θα αλλάξετε ποτέ πια φυλή”. Και το προσυπογράφω με όλη μου την καρδιά. Η επιλογή του φύλου και ο χαρακτήρας ακολουθούν μετά…

Το πόσο αντέχετε εσείς το γνωρίζετε καλύτερα από όλους μας. Εγώ οφείλω να σας ενημερώσω ότι για τους πρώτους μήνες και μέχρι την εφηβεία προετοιμαστείτε για ένα πολύ κακομαθημένο μοναχοπαίδι εκ φύσεως. Στην εφηβεία έχουμε άλλα κόλπα…

Να γνωρίζετε όμως ότι η σωστή επιλογή θα σας βρει με ένα σύντροφο που θα σας χαρίσει μοναδικά συναισθήματα, όπως μοναδικά είναι τα bt.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Καλημέρα VEK.
Είναι πολλά τα προβλήματα τα οποία προκύπτουν από την συμβίωση μωρών με ζώα καθώς και τα δύο δεν έχουν προλάβει να ¨εκπαιδευτούν ¨στα νέα όρια.
Τα παιχνίδια δεν με απασχολούν τόσο όσο το να μην έχουμε κανένα δάγκωμα ακούσιο ή εκούσιο το οποίο μπορεί να δημιουργήσει σημαντικά προβλήματα.
Δεν σου κρύβω πως σκεφτήκαμε μήπως αναβάλουμε την αγορά σκύλου για 4-5 χρόνια έτσι ώστε όλοι να είναι πιο έτοιμοι.

Μίλησα με έναν εκτροφέα και μου είπε πως θα ήταν σοφό να εξετάσουμε την αγορά θηλυκού καταρχήν και πως με την βοήθεια του θα καταφέρουμε να βρούμε κουτάβι το οποίο δεν θα είναι τόσο νευρικό ή υπερδραστήριο... να βρούμε ένα κουτάβι με πιο προβλέψιμη συμπεριφορά στα όρια της ράτσας.
εγώ τα είπα μαλακά μαλακά,
αλλά υπάρχουν και 2 καλα ;) πρώτα απο όλα ότι φαγωιμο πέφτει στο πάτωμα σκουπίζεται σφουγγαριζετε επι τόπου και μετα το παιδι δεν υπάρχει περίπτωη να παχύνει από μπισκοτάκια και λοιπά αφού ο σκύλος του τρώει στην καλύτερη περίπτωση το μισό :cool:
 
  • Like
Reactions: AndreasBudo


AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
Σας ευχαριστώ για τις ειλικρινείς απαντήσεις σας.
Σίγουρα δεν θα ήθελα να βάλω σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού ή του σκυλιού.
Δεν πρόκειται να κάνουμε βιαστικές κινήσεις...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
αλλά υπάρχουν και 2 καλα ;) πρώτα απο όλα ότι φαγωιμο πέφτει στο πάτωμα σκουπίζεται σφουγγαριζετε επι τόπου και μετα το παιδι δεν υπάρχει περίπτωη να παχύνει από μπισκοτάκια και λοιπά αφού ο σκύλος του τρώει στην καλύτερη περίπτωση το μισό :cool:
τς τς τς τεμπελιτιδα........
 
  • Like
Reactions: vek


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Ξαναδιάβασα το postμου και το ύφος μου ήταν κάπως...δασκαλίστικο (μου το κοπανάει συνέχεια ο γιός μου), επανέρχομαι λοιπόν γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις, και εγώ θα σου δείξω πολλές εικόνες. Υπάρχουν χιλιάδες video στο You Tube με bt και μωρά. Δεν τα ξέρω αυτά τα σκυλιά ούτε και τους ιδιοκτήτες. Θα σου δείξω όμως ένα που το ξέρω που τυχαίνει να είναι και το κορυφαίο σκυλί στον πλανήτη εδω και χρόνια. Είναι ο Bruce (TEIRWGWYN SON OF A GUN AT MEILOW) που έχει φύγει από το σπίτι του στην Ουαλία και φιλοξενείτε (για προφανείς λόγους) από την οικογένεια ενός Ισπανού εκτροφέα. Αυτό που αφορά εσένα αρχίζει στο 2:43

Αυτό είναι το Bull Terrier. Πρόσεξε όμως. Αυτό που βλέπεις, να ζητά και να απαιτεί αγκαλιές και φιλιά, το κάνει συνέχεια και ο Bruce στο video είναι ήδη 8 χρονών και έχει περάσει όλη τη ζωή του στην εξοχή και στα show rings.

Για να ολοκληρωθεί όμως η εικόνα, επειδή ο Bruce είναι ώριμος, πάρε και μια Bianca ανώριμη ακριβώς 5 μηνών https://www.dropbox.com/s/9tbgwxodles8ks3/VIDEO0008.mp4?dl=0

Αυτό θα γίνεται όλη μέρα για 6-8 μήνες. Μετά τον πρώτο χρόνο όμως η εικόνα θα είναι αυτή του Bruce. Μέσα στην αγκαλιά σου συνέχεια μαζί με τα μωρά. Για αυτό σου λέω...once...always!!! Τώρα νομίζω τα είπα καλύτερα.:)
 


AndreasBudo

Active Member
17 Ιανουαρίου 2016
31
31
43
Αθήνα
Ξαναδιάβασα το postμου και το ύφος μου ήταν κάπως...δασκαλίστικο (μου το κοπανάει συνέχεια ο γιός μου), επανέρχομαι λοιπόν γιατί μια εικόνα χίλιες λέξεις, και εγώ θα σου δείξω πολλές εικόνες. Υπάρχουν χιλιάδες video στο You Tube με bt και μωρά. Δεν τα ξέρω αυτά τα σκυλιά ούτε και τους ιδιοκτήτες. Θα σου δείξω όμως ένα που το ξέρω που τυχαίνει να είναι και το κορυφαίο σκυλί στον πλανήτη εδω και χρόνια. Είναι ο Bruce (TEIRWGWYN SON OF A GUN AT MEILOW) που έχει φύγει από το σπίτι του στην Ουαλία και φιλοξενείτε (για προφανείς λόγους) από την οικογένεια ενός Ισπανού εκτροφέα. Αυτό που αφορά εσένα αρχίζει στο 2:43

Αυτό είναι το Bull Terrier. Πρόσεξε όμως. Αυτό που βλέπεις, να ζητά και να απαιτεί αγκαλιές και φιλιά, το κάνει συνέχεια και ο Bruce στο video είναι ήδη 8 χρονών και έχει περάσει όλη τη ζωή του στην εξοχή και στα show rings.

Για να ολοκληρωθεί όμως η εικόνα, επειδή ο Bruce είναι ώριμος, πάρε και μια Bianca ανώριμη ακριβώς 5 μηνών https://www.dropbox.com/s/9tbgwxodles8ks3/VIDEO0008.mp4?dl=0

Αυτό θα γίνεται όλη μέρα για 6-8 μήνες. Μετά τον πρώτο χρόνο όμως η εικόνα θα είναι αυτή του Bruce. Μέσα στην αγκαλιά σου συνέχεια μαζί με τα μωρά. Για αυτό σου λέω...once...always!!! Τώρα νομίζω τα είπα καλύτερα.:)
Δεν παρεξήγησα το πρώτο σας μήνυμα. Είμαι κι εγώ άνθρωπος που όταν γράφω προσπαθώ να είμαι το δυνατόν κατανοητός με τις λιγότερες λέξεις. Σας ευχαριστώ για τα δύο βίντεο καθώς πλέον η αλήθεια είναι παρόλο που είδα αρκετά βίντεο όλες αυτές τις μέρες... μου είναι ξεκάθαρο το πως φέρεται ένας θηλυκό σκυλάκι στην ανώριμη του φάση... το περίμενα χειρότερο να σας πω την αλήθεια!

να είστε καλά και να χαίρεστε την οικογένεια σας!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU