Ενηλικος Γ. Π


Status
Κλειδωμένο θέμα

ferma

Banned
Banned
14 Μαϊου 2013
6
0
Χαιρετω την ομορφη σκυλοπαρεα.

Λοιπον θελω την βοηθεια σας πανω στην εκπαιδευση και συμπεριφορα του σκυλου μου φερμα ο οποιος ειναι ειναι ενα γ.π 2 χρονων.


Αρχικα το σκυλι πρεπει να σας πω οτι παραμενει στην αυλη δυστυχως δεμενο λογω της συμπεριφορας του αλλα κυριως της ελειψης χρονου που εχω. Αλλα καθημερινα θα παει απο μια 2ωρη βολτα.Και θα παιξει σχεδον με ολη την γειτονια.
Οποτε να μην πλατιαζω το σκυλι με το που το αφηνουμε λιγο ελευθερο αμεσως εχει την ταση να φυγει .(τον εχουμε χασει 4 φορες )

Οταν ειμαστε μαζι εξω και τον αφηνω ελευθερο δεν μου δινει σχεδον καμια σημασια... και εχω παρατηρησει οτι το ενδιαφερον του ειναι στραμενο σε οτιδηποτε αλλο εκτοσ απο το να κατσει να ασχοληθει και να παιξει μαζι μου .
Ο μονος λογος που μερικεσ φορες ερχεται ειναι λογο των λιχουδιων που εχω στο χερι μου και τις παιρνει χαμπαρι. Αμεσως με το που ερχεται του δινω τν λιχουδια παω να τν χαιδεψω να τν επιβραβευσω με χαδια και σαν να ενοχλειτε ενα πραγμα σηκωνεται και φευγει αμεσως λεσ και θα τν φαω . Εχω παρατηρησει οτι δεν του πολυαρεσουν τα χαδια, βεβαια οταν ειναι δεμενος και παμε κοντα του κανει σαν τρελο και πεθαινει για χαιδεμα. Ακομα δεν τν εχω αφησει σε σκυλοπαρκα να παιξει διοτι 1)φοβαμαι την αντιδραση του και 2) δεν εχω χρονο

Βεβαια να πω οτι οτι δεν εχει εκπαυδειτει σχεδον καθολου και οπως ειναι φυσικο δεν ακουει απολυτως τιποτε Σχεδον ουτε το ονομα του δεν ακουει . βεβαιως εγω φταιω και εχω το μεγαλυτερο μεριδιο ευθυνης αλλα δεν προλαβαινα δυστυχως .

Οπως καταλαβαινε η κατασταση ειναι πολυ δυσκολη διοτι κανεις απο τους 2 δεν ευχαριστιεται αυτην την κατασταση.

Ειμαι σχεδον σε απογνωση και νομιζω οτι εχω αποτυχει πληρως οσον αφορα το σκυλι ( οχι στην αγαπη βεβαια ) αλλα οσο αφορα την εκπαιδευση και συμπεριφορα
Σας ευχαριστω για τον χρονο σας
 


Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Μάλιστα..Δεν έχω καμια περαιτέρω όρεξη να σου απαντήσω, αλλά τουλάχιστον ας κανω την αρχη...

Γνωρίζεις ότι οι "συνθήκες" που περιγράφεις δεν είναι οι κατάλληλες..Σωστά;

Με ποιο σκεπτικό απόκτησες σκύλο;
Απο που αποκτήσες αυτο το σκυλί?


Δηλαδή και να " το εκπαιδευσεις το σκυλί σου" τι θα καταφέρεις, αν παραμείνουν αυτές οι συνθήκες;

Έχεις επικοινωνήσει με κάποιον εκπαιδευτή? Ξέρεις πόσο κόπο & χρόνο απαιτείται όλο αυτό που περιγράφεις?


Ανέβασε μερικές φωτογραφίες απο το σκύλο...


Ιατρικά θέματα, διαφτροφή, φροντίδα, καθαριότητα, ευγένεια, σεβασμός κλπ προς το σκύλο θεωρώ πως δεν υπάρχουν σωστά;
 


ferma

Banned
Banned
14 Μαϊου 2013
6
0
Λοιπον γιατι μαλλον εχω παρεξηγηθει .
Το σκυλι ειναι δεμενο με μια αλυσιδα 4 μετρων και βρισκεται ακριβως μπροστα απο την πορτα μας. Και ολη την ωρα ειμαστε μαζι του και του μιλαμε του δινουμε λιχουδιες κτλ.

Απο ολα αυτα τα θεματα που λες φροντιδα , καθαριοτητα , ευγενεια τα εχει και με το παραπανω ειδικα το κομματι της ιατρικης και τησ καθαριοτητας διοτι οι γονεις μου ειναι γιατροι και εχουν μουρλα.

Απλα δεν παει για παραπανω απο 2 -3 ωρες την ημερα βολτα.. λογω της ελεψης χρονου και δν ξερω τν τροπο να τον εκτονονω.
 


irma

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2007
681
89
Το σκυλάκι χρειάζεται αρκετές ώρες ενασχόλησης τη μέρα για να ζει μια φυσιολογική ζωή. Όσο χρόνο και να μην έχεις θα πρέπει να κόψεις από αλλού. Οι γονείς σου δεν ασχολούνται μαζί του?
 


ferma

Banned
Banned
14 Μαϊου 2013
6
0
Aσχολουντα... τον βγαζουν καθημερινα απο μια 20 λεπτη βολτα ...το πρωι το απογευμα και το βραδυ + την 2-3 που παμε μαζι καθε μερα !
 




ferma

Banned
Banned
14 Μαϊου 2013
6
0
Aσχολουντα... τον βγαζουν καθημερινα απο μια 20 λεπτη βολτα ...το πρωι το απογευμα και το βραδυ + την 2ωρη-3ωρη που παμε μαζι καθε μερα !
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
To γνωριζεις οτι θα γινεις μπαν για διπλοεγγραφη? Τolhs87 ?
 




KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
αυτός που είχε ξεχάσει πώς έχει σκύλο δεμένο έξω απο το σπίτι του...
 
Last edited:


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.117
Μηνύματα
895.868
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki