Εξέταση αίματος


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Τι ξέρετε για την εξέταση αίματος που πέρνουν αίμα και το στέλνουν στην Ισπανία για να δούν το σκυλί από τι έχει αλλεργίες? Ο δικός μου έχει δερματίτιδα(έτσι μου είπε ο κτηνίατρος) και πρέπει να στείλω το αίμα για εξέταση στην Ισπανία για να ξέρω από τη έχει αλλεργία. Το θέμα είναι ότι η εξέταση μόνο κοστίζει 350ευρώ, για τις θεραπείες δεν ξέρω ακόμα.
 


S

SwkDoG

Guest
Πριν αρχίσουμε να λέμε διάφορα θα βοηθούσε το εξής:

Κάποιος σου ζητάει 350 ευρώ (ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό!) για να σε εξυπηρετήση σε κάτι...ο,τιδήποτε.
Δεν ζητάς περισσότερες πληροφορίες?!...Εγώ απαντάω ΝΑΙ!

Άρα καλό θα ήταν να ζητήσεις από τον κτηνίατρο σου να σου εξηγήσει (όσο πιο απλά μπορεί ή όπως εσύ θες) τι εξετάσεις είναι αυτές και γιατί πρέπει να γίνουν στην Ισπανία.
Και σαν άλλο ένα βήμα να επισκεφθείς και έναν δεύτερο κτηνίατρο για μία δεύτερη άποψη (δεν έκανε ποτέ κακό...).

Εγώ επιφυλλάσομαι να σου απαντήσω και περιμένω εναγωνίως νεότερα... :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Τα 350Ευρώ μου ακούγονται υπερβολικά!
Για εξέταση για allergies στέλνουμε εμείς αίμα στην "Laboklin" στην Ελβετία!
Ένα αρχικό Test στοιχίζει 46 Ευρώ.
Και ανάλογα τι θα βρεθεί εκεί , γίνοται μετά λεπτομερές εξετάσεις που στοιχίζουν περίπου αλλα 100 ευρώ (δηλ αν βρεθεί ότι ο σκύλος έχει αλλεργία στα ακάρια εξετάζονται τα πιο σύνηθες είδη ακαριων, όπως τις οικιακής σκόνης, τον δημητριακών κλπ.)! Δηλ όλα μαζί 150 .
Βάλε και το Courier.....
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Μου ζητάει 350ευρώ για να γίνει η εξέταση αίματος, όπως μου είπε αυτή η εξέταση γίνεται μόνο στην Ισπανία(πριν 1 χρόνο κόστιζε 250ευρώ). Ο σκύλος μου έχει πρόβλημα στο μπροστινό πόδι. Το πρόβλημα εμφανίστικε όταν ήταν 8 μηνών περίπου. Ανάμεσα στα δάχτυλα έβγαλε ένα όγκο σαν σπυράκι, όσο περνούσε ο καιρός μεγάλωνε αυτό και πονούσε το σκυλί και κούτσενε. Μου είπε ότι μπορεί να έχει φλεγμονή, του δώσαμε αντιφλεγμονόδες χάπια, δεν πέρασε μ'αυτό, μετά του δώσαμε κορτιζόνη και ούτε αυτό βοήθησε.
Το εγχείρησε το πόδι και αφέρασε αυτό που ήταν μέσα. Ήταν σαν κρέας με σκληρές και μαύρες τρίχες απάνω, μου λέει πως αυτό λέγεται τεράτομα. Όταν το εγχείρησε το τρύπησε από κάτω το πόδι για να φύγουν τα υγρά.
Μετά από ένα μήνα στο ίδιο πόδι αλλά ανάμεσα στα άλλα δάχτυλα το ξανάβγαλε, το ξαναεγχειρήσαμε και έβγαλε το ίδιο χωρίς τις τρίχες.
Τώρα τα έχει ξαναβγάλει τα ίδια στα ίδια σημεία.




Από τότε το σκυλί δεν έχει σταματήσει να κουτσένη και να πονάει, το έχω πάει σύνολο σε 4 κτηνιάτρους(τους μεγάλους κτηνιάτρους του Ηρακλείου)
και ο καθένας λέει το δικό του, "ότι το σκυλί έχει γενιθεί μ'αυτό το πρόβλημα ή το σκυλί το έχει χτυπήσει το πόδι και έχει δημιουργήσει φλεγμονή". Ο δικός μου κτηνίατρος(αυτός που έχει κάνει και τις εγχειρήσεις) και ένας άλλος μου είπαν ότι το σκυλί έχει αλλεργία σε κάτι(ή από το περιβάλλον ή από κάποιο φαγητό). Μου είπαν να του δώσω μια ειδική τροφή να δω αν έχει διαφορά. Του έδωσα την Eukanuba για υποαλεργική δερματίτιδα. Μου φάνηκε πως είχε διαφορά γιατί του φήγανε μερικές κοκκινίλες που είχε βγάλει στο σώμα του και στους όρχεις.
Τώρα θέλει ο κτηνίατρος να στείλει το αίμα του στην Ισπανία για να δούμε από τη ακριβώς έχει αλλεργία. Το θέμα είναι ότι τα λεφτά είναι πολλά, και για θεραπεία θα είναι ποιό πολλά, και το άλλο δεν ξέρω αν αξίζει γιατί δεν μου εγγυάται ότι θα του περάσει, γι'αυτό και δεν το έχω κάνει ακόμα.

Υ.Γ. Το πόδι όταν το είχε τρυπήσει από κάτω, από τότε αυτή η πληγή δεν έχει κλείσει, τώρα του έχει φύγει το δέρμα από κάτω σε εκείνω το σημείο και πονάει.
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Και πες, ότι είναι όντως αλλεργία, τι θεραπεία σου προτείνει? Με Atopica ???
Η διατήρηση με Cortison?


Το Frenchie μιας φίλης μου έχει κάτι τέτοιο.
Βρέθηκε ότι έχει αλλεργία σε Μοσχάρι και κοτόπουλο και σε πολλά δημητριακά.
Εκείνη του έκανε αποκλειστική δίαιτα, βρήκε άυτο που τον πειράζουν και τώρα είναι μια χαρά!
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Δεν θυμάμαι τι θεραπεία μου είχε πει ότι θα ακολουθήσουμε μετά την εξέταση(μου είχε αναφέρει για κάτι με ορό). Δεν ξέρω σίγουρα αλλά μάλλων και ο δικός μου έχει αλλεργία στο μοσχαρίσιο κρέας γιατί όταν του έδινα την ειδική τροφή μια μέρα του έδωσα χειρινό κρέας και το πρωί είχε βγάλει κοκκινήλες στισ μασχάλες του.
FrenchieFan για δώσε μερικές πληροφορίες για την εξέταση που κάνετε εσείς? Στέλνετε το αίμα στην Ελβετία και σας στέλνουν από τι έχει αλλεργία? Και η θεραπεία πως γίνεται?
 


S

SwkDoG

Guest
Σίγουρα διαγνωση δεν μπορεί να γίνει διαδυκτιακά και πιο ολοκληρωμένη εικόνα έχει ο κτηνίατρος σου,αλλά τι θα έλεγες να δοκίμαζες απλά μια αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες του σκύλου σου?!...

Λες ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχει αλλεργία στο χοιρινό,οπότε απέκλεισε το χοιρινό από την διατροφή του!

Δοκίμασε μια δίαιτα με φρέσκες και ωμές τροφές (για να "φύγουν από τη μέση" και τα συντηρητικά και χρώματα) για 2-4 εβδομάδες και δες πως θα πάει.

Για βοήθεια και πληροφορίες σε σχέση με την δίαιτα άνοιξε θέμα στο φόρουμ και κοίτα και προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Και συντοχρόνως φρόντιζε την πληγή του με κάποιο αντιμικροβιακό και αντιβίωση (π.χ. Betadine sol. και Teramycin αλοιφή τοπικά).

Πολύ καλό θα ήταν να συζητήσεις και τα παραπάνω με τον κτηνίατρο σου... :)
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
SwkDoG το έχω συζητήσει με τον κτηνίατρο και μου έχει πει ότι δεν μπορεί να κάνει τπτ άλλο, μένει μόνο να γίνει η εξέταση. Έχω απογοητευτεί με τους κτηνιάτρους βασικά, μώλις μπένεις στο κτηνιατρίο τους προσπαθούν με οποιοδήποτε τρόπο να σου πάρουν λεφτά.
Την πληγη την καθαρίζω πρώτα με betadine και μετά του βάζω Teramycin αλλά όχι την αλοιφή. Καλήτερα να βάλω αλοιφή?
Θα ψάξω για τις δίαιτες που μου λες.
FrenchieFan αν μπορείς γράψε μου για την εξέταση που μου είπες.
 


S

SwkDoG

Guest
Εννοώ αυτά που σου λέμε εδώ να συζητήσετε...με ενδεχόμενο να γλυτώσεις τα 350 ευρώ...

Μην απογοητεύεσε με τίποτα!... :D
Προσπάθησε να τους χρησιμοποιείς εσύ περισσότερο από όσο εκείνοι εσένα... :D
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
Sorry, δεν ήμουν ξανά on χτες! Έπρεπε να δουλέψω και λίγο!!

Εμείς στέλνουμε Αίμα στην "Laboklin" η στην Ελβετία η στην γερμανία, για τιν ακριβια εχουμε στειλει κανα δυο φορες. Μια φιλη μου δουλευε εκει !!!
Εδω το Link για γερμανια http://www.laboklin.de, ειναι και στα αγγλικα!
Τώρα δεν είμαι σίγουρη αν στέλνουμε ορο η ολόκληρο αίμα?
Αλλα άντο μπορείς να το ρωτήσεις στην "Labοklin".
Για το Test παίρνουμε μια φορα αίμα και στέλνουμε!
Όταν βρεθεί κάτι, τότε το ψαχνουν στο ιδιο αιμα και μας στελνουν τα αποτελεσματα. Εκει γραφει μετα σε πιο βαθμο βρεθηκε αλλεργια, σιμειομενο με βαθμιδες απο το μηδεν οσ το πεντε.

Με την θεραπεια δεν ασχολουνται αυτοι! Σου στελνουν τα αποτελεσματα και ο Κτινιατρος σου θα σου πει τι θα κανεις μετα.


Κοιτα ομος, αν νομιζες οτι τον σκυλακο σου πειραζει το μοσχαρι και το χειρινο κανε δοκιμες οπος σου ειπε ο ΣωΚ για να βγεις μονος σου μια πρωτη ακρη.
Για ενα αρκετα μεγαλο χρονικο διαστιμα ταιζεις μονο ΕΝΑ ειδος κρεατος και μονο ΕΝΑ Λαχανικο/ διμητριακο.
Σημαντικο ειναι να μην εχει κσαναφαει ο σκυλος σου τετιο κρεας.
Το καλυτερο θα ηταν να ταιζεις αλλογο (ομο) με πατατα (βραστη).
Υποτιθεται οτι ειναι ιδαιτερα αντιαλλεργογονο κρεας.
Αυτο για τουλαχιστον 2 εβδομαδες, καλυτερα πιο πολυ!

Μετα, αφου παει καλα μεχρι τοτε ο σκυλος, προσθετης ενα αλλο Κρεας. Οταν και εκει, μετα απο δυο εβδομαδα δεν εχει προβληματα, προσθετις και αλλο λαχανικο. Και παει λεγοντας!
Αν ομος εμφανισει προβληματα σταματας αμεσος και αφαιρεις το στοιχιο που τον πειραζει.
Ναι, θα σου παρει μηνες ολοκληρες, αλλα ετσι θα βρεις σιγουρα, τι πειραζει τον σκυλο σου.

Και οσο κανεις αυτες τις δοκιμες βεβαια απαγορευονται ΟΛΕΣ οι λιχουδιτσες και πραγματα που δεν ξερεις τι περιεχουν!
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
και κατι ακομα :
Μολις τωρα διαβασα στο "die Englische Bulldogge" της Irmelda Anghern για τις μεσοδακτυλιες κυστεις.
Τα αγγλικα Μπουλτογκ τα κανουν πολυ συχνα και δεν ειναι αλλεργιες η κατι τετιο, αλλα απλα και μονο το περαπατιμα και η ανατομια των ποδιων τους, που τους προδιαθετει για τετια πραγματα.

Μηπος εχει και το Πιτμπουλακι σου κατι τετιο?

Εκεινη (ι Ιρμελντα) προτινει μπανιο τον ποδιων σε διελειμμα με πρασινο σαπουνι και να καθαριζεις πολυ καλα τη κατω πλευρα των ποδιων. Αν εκει εχει μαυρα στιγματα, καλα ειναι να αφαιρουνται με ζουλιγμα, που γινεται ευκολα μετα το μπανιο, οταν εχει μαλακοσει το δερμα! Και μετα μια αλοιφη αντισηπτικη.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
To ίδιο πρόβλημα με αυτά τα "καρούμπαλα" ανάμεσα στα δάκτυλα έχει και ο δικός μου. Του βάζω αλοιφή Dactarin, οπότε καλμάρουν και σταδικά ξαναβγαίνουν, αλλά ξαναβγάζει. Mαύρα στίγματα δεν έχω παρατηρήσει αλλά θα το προσέξω σήμερα.
Παρεπιπτόντως τα πόδια τα καθαρίζω μετά τη βόλτα με μωρομάντηλα - όχι πολύ επισταμένα, απλώς να πάρει το χώμα και τη σκόνη.

@Frenchiefan΄
Ποια αντισηπτική αλοιφή... Betadin ας πούμε (μετά το μπάνιο με πράσινο σαπούνι...)
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
@Frenchiefan΄
Ποια αντισηπτική αλοιφή... Betadin ας πούμε (μετά το μπάνιο με πράσινο σαπούνι...)
Bepanthen πχ.!


Γεια σου ρε Βασσο!!! :wink:
Χαιρομαι, που βρηκες το δομο για να ερθεις εδω!!! :lol:

Δες και στο Bullyboard τι γραφουν για τα Zwischenzehen -Zysten.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Έλα ρε FrenchieFan!
Άργησα αλλά τον βρήκα το δρόμο! (περίμενα να ασφαλτοστρώσουν πρώτα!) :lol:

Θα ψάξω και στο γερμανικό forum με τον όρο που είπες - για να δούμε τι θα δούμε - αν βρω κάτι θα το γράψω εδώ.

Παιδιά μήπως πρέπει να αρχίσουμε να τα πηγαίνουμε τα σκυλιά σε πεντικιούρ spa? :lol: :lol: :lol:
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Θα δοκιμάσω καμιά δίαιτα να δω τι τον πειράζει.
FrenchieFan από κάτω στο πόδι είναι μαυρισμένο, θα δοκιμάσω αυτά που μου είπες.
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
δοκιμασε με την αλλαγη διατροφης(σιγουρα δε θα χασεις) και απο κει και περα ψαξτο οσο μπορεις....
τωρα οσο για τα 350 ευρωπουλακια....... με καλυψαν προηγουμενες απαντησεις.

ελπιζω να τα καταφερετε, ειναι πολυ κριμα να υποφερει ο Zeus σου.. (ετσι δεν τον λενε αν θυμαμαι καλα?)
καλη επιτυχια
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Ναι Ζευς τον λενε, θα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε και αργότερα μπορεί να δοκιμάσω και την B.A.R.F..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.873
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki