Εξετάσεις αίματος και ερλείχια


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Ρε παιδιά καταρχήν για σας ειμαι καινούργιος στο forum....εχω ένα λαμπραντορ καθαρό και ενα ντοπερμαν με μολοσσο για φύλακα έξω απτό σπίτι.....μενω επαρχία....το θέμα είναι το σκυλί π μένει μέσα με έχει ξεκωλιασει στην κυριολεξία...δεν υπαρχει μια φορα που να μην εχω βρει κάτι πάνω του και μου γυρνάει το μάτι ,κάθε μέρα βούρτσα και μετά εντάξει....(ποτε κανένα κολλημένο)....Αυτο το σκυλί απέξω όμως.....Δια τον λέω.....τον εχω από 2 μηνών τώρα είναι 5 χρόνων και κάτι μηνών(δεν πλησιάζει άνθρωπος στο σπίτι)...ΠΟΤΕ...ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΣΙΜΠΟΥΡΑΚΙ.....ΟΥΤΕ ΨΗΛΟ ,ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΥΣΤΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΥΛΙ....Τωρα φταίει που δεν κάνει μπάνιο (Δεν το μπορεί το νερο παθαίνει καταθληψη στην κυριολεξία άμα του ρίξω έστο και μια σταγόνα νερο)...Τωρα λέτε να ναι αυτό μήπως έχει συνηθησει την σκληρότητα του περιβάλλοντος με της βρωμιές και ότι άλλο γίνεται και δεν πλησιάζει τπτ επειδή έχει πως να το πω...ΑΛΕΞΊΣΦΑΙΡΟ ΔΕΡΜΑ...στο σταυρό που σας κανω ούτε ψιλακι...
ουτε ψηλο ουτε κοντο. θα μας τρελανεις εσυ τελειως !
 


garcia14

Member
27 Μαϊου 2013
14
0
Φίλε γράφω με κινητό δεν είναι και το ποιο εύκολο...οκ;;
 
Last edited:


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Πάντως πρέπει να εξομολογηθώ πως το να επικαλούμαι τα θεία 5-6 μήνες το χρόνο γιατί όλα τα υπόλοιπα που βάζω στο σκύλο δεν αρκούν, με εκνευρίζει αφάνταστα. Δεν παλεύεται αυτό το άγχος.
Το πάσχα στο χωριό με τρεις σκύλους, δεν κάναμε άλλη δουλειά πέρα από το ξετσιμπουριασμα. Στο τέλος δεν τους βγάζαμε ούτε στον κήπο. Από μέσα, τρέχοντας στο αυτοκίνητο λες και φυγαδεύαμε αξιωματούχους σε εμπόλεμη περιοχή. Και για βόλτα για τις ανάγκες μόνο στη μέση του δρόμου, αντε να γίνει δουλειά έτσι. Στη Μεθώνη μια βόλτα στο κάστρο με το λουρί δίπλα μου, μακριά απ όλα τα αγριόχορτα και μόλις καθίσαμε σε ένα καφέ βρήκα δύο πάνω στη μύτη του. Είπαμε να φύγουμε 3-4 μέρες να ηρεμήσουμε και τα νεύρα τσατάλια!!
Η κτηνίατρος μου λέει ότι δεν υπάρχει φάρμακο που να λειτουργεί γιατί οι φαρμακοβιομηχανίες είναι στο βορρά που δεν έχουν τέτοια θέματα όποτε δεν καίγονται κιόλας. Δεν έχουν λόγο να κάνουν έρευνα που κοστίζει και στην ουσία θα εξυπηρετήσει μόνο τις φτωχοχώρες του νότου.
 


garcia14

Member
27 Μαϊου 2013
14
0
Είναι ανάλογα με τα σκυλιά φίλη betty εμένα στον Δια μ δεν πλησιάζει ούτε τσιμπουρι...
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Περαστικά φίλε εγώ θα πήγαινα μέχρι την πλατειά με το αυτοκίνητοαν είχα σίγουρο ότι στη διαδρομή ανεβαίνουν πάνω του τα διαβόλια. Η θα άλλαζα διαδρομή.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ετυχε να διαβασω αποψη κτηνιατρου που εγραφε οτι ο λογος που τα παρασιτα παρουσιαζουν ανθεκτικοτητα σε αμπουλες κλπ ειναι οτι γινεται υπερβολικη χρηση φυτοφαρμακων.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Να κάνω update στο θέμα μου.

Βάλαμε αμπούλα certifect που υποτίθεται ότι είναι πιο δυνατή στα τσιμπούρια. Χωρίς κανένα θέμα καμία παρενέργεια ευτυχώς.
Επιπλέον κάθε μέρα πριν τη βόλτα και πρωί και απόγευμα μια σταγόνα σε κάθε πόδι (εκεί τα έβρισκα) eucacib.
Αλλάξαμε βόλτα και προσπαθούμε να πηγαίνουμε από δρόμους και πεζοδρόμια μακριά από χόρτα και ψηλά στην πλατεία το πρωί. Το απόγευμα παίρνουμε το αμάξι και πάμε προς κάτω Κηφισιά.
Συνεχίζουμε μετά από κάθε βόλτα και πρωί και απόγευμα χτένισμα και ψάξιμο.

Με όλα τα παραπάνω για 1 και μισή εβδομάδα είμασταν οκ! Κανένα ίχνος τσιμπουριού!
Χθες όμως το πρωί να τα πάλι, 2 τσιμπούρια 1 στο πάνω μέρος της πατούσας μέσα στις τρίχες και 1 στο πίσω μέρος.
Και χθες το απόγευμα και σήμερα στην βόλτα πέτυχα 2 ανθρώπους που έβγαζαν βόλτα τα σκυλιά τους. Έκανα την απλή ερώτηση και σε αυτούς πως το αντιμετωπίζουν μιας που ακολουθούμε την ίδια διαδρομή και προφανώς θα είχαν το ίδιο θέμα. Δυστυχώς απογοητεύτηκα. Κανείς από τους 2 δεν είχε ιδέα. Βάζουν αμπούλα αλλά μέχρι εκεί. Ούτε εξετάσεις, ούτε ψάξιμο τίποτα!
Είμαι εγώ υπερβολικός που το ψάχνω τόσο πολύ? Μάλλον όχι καθώς την πατήσαμε!

Καμία ιδέα από κανέναν τι άλλο να κάνω?
Δυστυχως το πρωί είναι πολύ δύσκολο να πηγαίνω 40 λεπτά με το αμάξι για να τον κάνω βόλτα. 40 λεπτά το πήγαινε έλα και άλλη μισή ώρα η βόλτα και άλλα 20 λεπτά το χτένισμα θα πρέπει να ξυπνάω στις 5.30. Δεν βγαίνει, αλλά από την άλλη δεν αντέχω και αυτο το άγχος κάθε μέρα!

Βρήκα και στο internet κάτι συσκευές που τις βάζεις στο κολλάρο και με υπέρηχους διώχνουν τσιμπούρια σκνίπες κτλ. Τις έχει δοκιμάσει κανείς?
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Αφου δεν τα βρισκεις και πανω σου σαν και εμενα παλι καλα.
Πλεον ψεκαζω και τις σολες των παππουτσιων μου με eukacid.:p
Αλλα ειλικρινα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Πραγματικά πιστευω ότι είναι και στον σκύλο, δεν μπορώ να το αποδείξω αλλά είχα σκυλιά που δεν τους είχα βρει ποτέ τσιπούρι πάνω τους και ταυτόχρονα με τα ίδια ψεκάσματα και προσοχή απο το άλλο έβγαζα καμμιά 10 αριά το καλοκαίρι :(
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Αφου δεν τα βρισκεις και πανω σου σαν και εμενα παλι καλα.
Πλεον ψεκαζω και τις σολες των παππουτσιων μου με eukacid.:p
Αλλα ειλικρινα δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο.
Δεν πάει άλλο ρε Ειρήνη όμως! Κάθε χρόνο θα πρέπει να παίρνουμε αντιβίωση? Πόσο θα αντέξει αυτό το έρημο έτσι?
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Φέτος ήταν θετικός σε ερλίχεια ο τζίμης και ο γιατρός είπε πως είναι κατάλοιπο της ερλίχεις που είχε περάσει ένα χρόνο πριν, δεν έδωσε αντιβίωση.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Δεν πάει άλλο ρε Ειρήνη όμως! Κάθε χρόνο θα πρέπει να παίρνουμε αντιβίωση? Πόσο θα αντέξει αυτό το έρημο έτσι?
θα κανετε μια pcr και θα δειτε αν πρεπει να παιρνει καθε χρονο αντιβιωση. Γιατι Χρηστο και ποσα να του βαζεις πανω του πια? Προς το παρον χαλαρωσε και ακολουθησε το πρωτοκολο οπως ηδη κανεις και μην τρελαινεσαι. :)
 


ASFE

Well-Known Member
11 Μαϊου 2011
911
26
45
Αθηνα..Δυστυχως.
Πηρα απο το γνωστο πετ στοπ του Α.Στεφανου ενα καινουριο ψεκαστηρι που ειναι για ψυλλους τσιμπουρια και κουνουπι.Ειναι για ενα καλο ψεκασμα ανα 2 μερες. Και επισης ψεκασμα στο σπιτακι (κρειτ) που εχει ο σκυλακος. Εγω το εφαρμοζω εδω και 4-5 μερες. Αλλα τον ψεκαζω καθε πρωι με αυτο και καθε απογευμα αουταν.
Οταν παω σπιτι αν ειναι θα σου πω και πως λεγεται γιατι τωρα ειμαι στο γραφειο.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Πηρα απο το γνωστο πετ στοπ του Α.Στεφανου ενα καινουριο ψεκαστηρι που ειναι για ψυλλους τσιμπουρια και κουνουπι.Ειναι για ενα καλο ψεκασμα ανα 2 μερες. Και επισης ψεκασμα στο σπιτακι (κρειτ) που εχει ο σκυλακος. Εγω το εφαρμοζω εδω και 4-5 μερες. Αλλα τον ψεκαζω καθε πρωι με αυτο και καθε απογευμα αουταν.
Οταν παω σπιτι αν ειναι θα σου πω και πως λεγεται γιατι τωρα ειμαι στο γραφειο.
ΑΠό τον Αντρέα? πες μου εάν μπορείς όταν γυρίσεις πως λέγεται

ευχαριστώ
 








takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πηρα απο το γνωστο πετ στοπ του Α.Στεφανου ενα καινουριο ψεκαστηρι που ειναι για ψυλλους τσιμπουρια και κουνουπι.
Η σκνίπα (σαν καμένος που είμαι) μου λείπει από αυτό το προϊόν...