Εξετάσεις αίματος του Περρίτο! και ο Θεος βοηθός!!


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σημερα πήρα τις εξετάσεις αίματος του Περρίτο. Δεν ξέρω αν έχω αγχωθεί χωρις λόγο αλλά είπα να σας πω τα αποτελέσματα μπας και κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία και μπορεί να μας πει μια γνώμη. Η γενική αίματος είναι τέλεια όπως πάντα εκτός απο τα αιμοπετάλια που είναι λίγο χαμηλα. Νεφρά, συκώτι τέλεια! καναμε για τίτλο καλαζάρ να δούμε αν εχει πέσει και είναι ακόμα σταθερός 1/800 9 μήνες σχεδόν μετά την θεραπεία με milteforan. Επίσης βγήκε θετικός σε ερλίχια 1/50! Τι γίνεται ας μου πει κάποιος γιατί θα τρελαθώ. Ο τίτλος γιατί δεν πέφτει? Είχαμε το καλαζάρ θα έχουμε και ερλίχια τώρα? δεν μπορώ να καταλάβω. Ο γιατρός ήταν καθησυχαστικος. Μου είπε πως δεν κάνουμε τπτ παραπάνω απο αυτά που κάναμε .. δλδ zylapour μονο και οτι ο τίτλος της ερλίχιας δεν ειναι τπτ. Μου έρχεται να τον βουτήξω όπως είναι μαζί με τις εξετάσεις του και να χτυπάω όλες τις πόρτες των κτηνιατρείων!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Don't panic! :)

Εφόσον οι γενικές και οι βιοχημικές του είναι καλές, δεν θα ανησυχούσα.

Ο τίτλος του καλαζάρ είναι λογικό να μην πέφτει, μπορεί να πάρει καιρό, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι καλά ή θέλει πάλι θεραπεία. Αν θέλεις να σου φύγει εντελώς η ιδέα και να είσαι σίγουρη μπορείς να του κάνεις εξέταση από λεμφαδένες ή pcr.

Η ερλίχια πάλι, με το ζόρι θεωρείται ύποπτη έτσι κι αλλιώς. Πόσο μάλλον όταν υπάρχει θετικός δείκτης για καλαζάρ, που μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα για την ερλίχια. Εφόσον οι γενικές του είναι καλές, ακόμα και αν το θετικό είναι πραγματικό αποτέλεσμα, δεν έχει επηρεάσει τον οργανισμό του. Απλά ξανακάνε εξετάσεις κάποια στιγμή (πχ σε 1-2 μήνες? ρώτα και τον γιατρό) για να δεις αν θα βγει πάλι θετική, μαζί με γενικές που δείχνουν την πραγματική εικόνα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ιφιγένεια,

Σύμφωνα με αυτά που ήδη γνώριζα αλλά και μετά από ένα ψάξιμο που έκανα, είναι ότι ο πτώση του τίτλου είναι βραδεία και συνήθως γίνεται στους 6-12 μήνες μετά το τέλος της θεραπείας.

Το θετικό είναι ότι δεν υπάρχει αύξηση και είναι σταθερός. Οπότε μάλλον δεν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι ανησυχίας και θα πρέπει να περιμένετε ως τον Αύγουστο... που εννοείται ότι όλα θα είναι καλά :)
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λεμφαδένες του έκανα τελευταία φορά τον Δεκεμβρη και οι απαντήσεις ελεγαν : παρασκεύασμα αποτελούμενο στη συντριπτική του πλειοψηφία απο ώριμα μικρά λεμφοκύτταρα. Άφθονα κοκκία αιμοσιδιρίνης. Δεν Εντοπίστηκαν αμαστιγωτά Leishmania. η έντονη παρουσία κοκκίων αιμοσιδιρίνης συχνα μπορεί να οφείλεται σε φλεγμονή του δέρματος.
οι λεμφαδένες του είναι καθαροί θέλει να πει ο ποιητής σύμφωνα με τον κτηνίατρο μας.
Γενική αίματος και νεφρα, συκώτι κάνουμε ούτως ή άλλως καθε 2 μήνες γτ είμαι κ λίγο υστερική. Και αυτός ο χριστιανός δεν μου εξηγεί τι γίνεται.. Πετάει ένα "όλα καλα" και όποιον πάρει ο χάρος..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Σύμφωνα με τη δική μου λογική (δεν είμαι γιατρός βέβαια), επομένως απλά προσέχεις πολύ να μην ξανακολλήσει, και έχεις στο νου ότι αν κολλήσει θα είναι πιο δύσκολο να το διακρίνεις λόγω ήδη θετικού δείκτη.
Τα αποτελέσματα που έχεις φαίνεται πως δείχνουν ότι η θεραπεία του ήταν επιτυχής, γι'αυτό ο γιατρός σου λέει όλα καλά.

Αν η ερλίχια είναι όντως θετική, με γενική αίματος κάθε 2 μήνες δε νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μην την πάρεις χαμπάρι.

Τελικά καταλήγω εκεί που ξεκίνησα... Don't panic! :)
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Συμφωνώ κι εγώ στο...Don't panic και συμπληρώνω...at all :D

Xot...όσο παίρνει zylapour, μπορεί να ξανακολλήσει; :rolleyes:
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Το Zylapour προσπαθεί να αναστείλει τον πολλαπλασιασμό του παρασίτου. Το σκυλί μπορεί να ξανακολλήσει πάλι από άλλη σκνίπα...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Are you sure;;; [πως το δουλεύω έτσι σήμερα;!!!]
Και γιατί δίνουν κάποιοι, προληπτικά zylapour;
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Υποθέτω πως σε περίπτωση που τσιμπηθεί ο σκύλος, να υπάρξει μια καθυστέρηση, ίσως και αναστολή της εμφάνισης της νόσου. Δηλαδή να παραμείνει ο σκύλος φορέας της χωρίς να νοσήσει
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πως το εννοείς το να παραμείνει φορέας? Αφού το Zylapour σε χαμηλούς δείκτες το δίνουν για να βγει ο σκύλος αρνητικός. Βασικά, η ερώτηση, πιο σωστά μεταφράζεται: αν βρεθεί φορέας άπαξ ο σκύλος, παραμένει για πάντα φορέας?
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Να παραμένει φορέας και όχι να ασθενήσει μέχρι την διάγνωση μέσω εξετάσεων. Κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και αντιμετωπίζει διαφορετικά τη νόσο. Από εκεί και πέρα, σύμφωνα με τις εξετάσεις του και την κλινική εικόνα που εμφανίζει, ο γιατρός θα αποφασίσει για το αν χρειάζεται επιπλέον φαρμακευτικό σχήμα.
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
σου ειπε ο γιατρος αν και ποτε χρειαστει κ δευτερη θεραπεια με μιλτεφοραν?

Τον εχεις ρωτησει για το leisguard?
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τον ρώτησα αν θα χρειαστεί δεύτερος γύρος milteforan και είπε ότι είναι νωρίς ακομα. Δεν τον ρώτησα για το leisguard δεν το σκευτηκα καθόλου εκείνη τη στιγμή να ειμαι ειλικρινής.. μαλλόν είχα παγώσει με τα αποτελέσματα. Περίμενα να έχει πέσει ο δείκτης έστω κ λίγο να ξέρω και εγώ ότι είμαστε σε καλό δρόμο. Νιωθω ότι είμαστε μόνιμα στην αναμονή και με σκοτώνει να μην ξέρω αν ο Περρίτο είναι καλύτερα.. :(
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Βρε Ιφιγένεια, και μόνο που τον βλέπεις, σου θυμίζει σε τίποτα το σκυλί που παρέλαβες, βαριά άρρωστο;
 


νασια

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2012
616
11
Ιφιγένεια να σου πω και εγώ από την δικιά μου εμπειρία ότι όπως σου είπε και ο Τάκης ο τίτλος αργεί να πέσει. Περαστικά του και όλα θα πάνε καλά.

Sent from my HTC One using Tapatalk 2
 


Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
οταν ξαναπας δεν χανεις κατι να τον ρωτησεις. ειχα διαβασει πως δινετε κ για θεραπεια κ για προληψη.
κ ειναι πολυ πιο οικονομικο.

Κανε υπομονη κ να προσπαθεις να διασκεδαζετε με τον σκυλο σου ...
σωματικα ειναι σε καλη κατασταση , πως φαινεται?
 


neneia

Well-Known Member
3 Απριλίου 2012
112
30
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αν γυρίσω ένα χρόνο πίσω δεν έχει καμία σχέση σίγουρα ..και εμφανισιακά και σύμφωνα με τις εξετάσεις αίματος του.. Είμαι υστερική και υπερπροστατευτική το ξέρω :( αγχώνομαι μήπως πάθει κάτι σε βαθμό που και ο περριτο νομίζω θα με βρίζει απο μέσα του πολλές φορές. 9 μήνες είμαι συνέχεια απο πάνω του σε σημείο να ξυπνάω ΄μες στην νύχτα για να βλέπω αν αναπνέει.. μήπως χρειάζομαι έγώ τον γιατρο τελικα?? :eyecrazy:
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
σου ειπε ο γιατρος αν και ποτε χρειαστει κ δευτερη θεραπεια με μιλτεφοραν?

Τον εχεις ρωτησει για το leisguard?
Ρώτησα τον δικό μου (Μαραγκός) και μου είπε ότι "Είναι πολύ καινούργιο ακόμη, δεν έχει χρησιμοποιηθεί, δεν ξέρουμε κλπ.". :(
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Αν γυρίσω ένα χρόνο πίσω δεν έχει καμία σχέση σίγουρα ..και εμφανισιακά και σύμφωνα με τις εξετάσεις αίματος του.. Είμαι υστερική και υπερπροστατευτική το ξέρω :( αγχώνομαι μήπως πάθει κάτι σε βαθμό που και ο περριτο νομίζω θα με βρίζει απο μέσα του πολλές φορές. 9 μήνες είμαι συνέχεια απο πάνω του σε σημείο να ξυπνάω ΄μες στην νύχτα για να βλέπω αν αναπνέει.. μήπως χρειάζομαι έγώ τον γιατρο τελικα?? :eyecrazy:
Ρώτησα τον δικό μου (Μαραγκός) και μου είπε ότι "Είναι πολύ καινούργιο ακόμη, δεν έχει χρησιμοποιηθεί, δεν ξέρουμε κλπ.". :(
Όλοι οι ψύχραιμοι εδώ μαζευτήκαμε...:p
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU